Coğrafya > Trabzondan Yetişenler Cemal Kamacı

  Trabzonun Yetiştirdiği Sporcular
  Cemal Kamacı

  Cemal Kamacı Kimdir?
  Cemal Kamacı
  (1943 - .... ) 1943 Senesinde Trabzon’un Maçka ilçesinin Kapı Köyü’nde ailenin onuncu çocuğu olarak doğdu. Spora İstanbul’da futbolla başladı. Top oynarken ayağını kırınca futbola veda etti. Boksa Fatih Güreş Kulübü'nde Ali Hoca’nın teşvikleriyle başladı. Kısa bir süre sonra Fenerbahçe'ye geçti ve boks takımının kaptanlığını üstlendi. 1962'de Milli Takım'a seçilen Cemal Kamacı, 1966 yılı sonuna kadar bütün millî karşılaşmalarda 67 veya 71 kilolarda dövüştü. Bu süre içinde iki kez Balkan ikinciliği kazandı. 1967 Senesinde Türkiye'de profesyonel boks lisansı verecek bir kurum olmadığı için lisansını Viyana'dan Avusturya adına çıkarttıran Kamacı, böylece profesyonel oldu. 1972 Senesinde Avrupa Şampiyonu Fransız Roger Zami'yi İstanbul'da yenerek, 63.5 kilo Avrupa Profesyonel Boks Şampiyonu oldu. 1973 Senesinde ünvanını İspanyol boksör Ortiz'e kaptıran Kamacı, yılmayarak 1975'te Köln’de İspanyol Gomez Fouz'u yenerek bir kez daha ünvanını geri aldı. Avrupa Profesyonel Boks Şampiyonluğu ünvanını 1976 yılı içinde yaptığı üç maçta da korudu. 63.5 kg'da dünya sıralamasında dördüncü sıraya kadar yükseldi. Avrupa Şampiyonu ilk Türk boksörü olan Kamacı, 11 Kasım 1976'da İstanbul’da düzenlediği bir jübile maçından sonra boksu bıraktı.
  Cemal Kamacı Ringe Çıkıyor image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Kamacı 64 yaşında ringe çıkacak
  Cemal Kamacı, 2. Uluslararası Trabzon Boks Turnuvası'nda Avrupa Şampiyonu Trabzonlu boksör Bülent Ulusoy ile gösteri maçı yapacak.

  Türkiye'nin profesyonel boksta ilk Avrupa şampiyonu olan Cemal Kamacı, 2. Uluslararası Trabzon Boks Turnuvası'nda Avrupa Şampiyonu Trabzonlu boksör Bülent Ulusoy ile gösteri maçı yapacak.
  Trabzonlu olan ancak Adapazarı'nda yaşayan Cemal Kamacı, Trabzon'a gelerek Trabzon Belediyespor Boks Antrenörü Nazım Dalkıran ile birlikte maç öncesi bir otelde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
  Kamacı, boksu bırakalı uzun zaman olduğunu, ancak spordan hiçbir zaman kopmadığını belirterek, ''64 yaşındayım. Her sabah düzenli olarak antrenmanlarımı yapıyorum. En son 2 yıl önce Sakarya'da fakir çocuklar yararına 8 rauntluk bir gösteri maçına çıkmıştım. 2 yıl aradan sonra tekrar bir maça daha çıkmış olacağım'' dedi.
  Sporun sağlık için önemli olduğunu kaydeden Kamacı, ''Ben her sabah 80 şınav çekiyorum. Son 5-6 yılda bir kez grip oldum, onun haricinde hastalanmadım. Sporun büyük bir faydası var. Yetkililerin yerinde olsam, herkese spor yaptırırım. Spor ile herkes sağlık kazanır, kötüalışkanlardan uzak durur'' diye konuştu
  Trabzon Belediyespor Boks Antrenör Dalkıran ise Kamacı'nın davetlerini kırmayarak Trabzon'a gelmesinden mutluluk duyduklarını ifade ederek, ''Herkes Cemal Kamacı'nın hayranı.
  Turnuvayı daha da zenginleştirecektir. Avrupa şampiyonu Trabzonlu boksör Bülent Ulusoy ile ringe çıkacak. Bordo-mavi şort ile maçı yapacak. Tüm Trabzon halkını yarınki gösteri ve final maçlarına davet ediyoruz'' dedi.