YouTube'dan sonra Google da mı kapanıyor?

Son güncelleme: 17.04.2009 10:41
Han Han foto
 • Google için yapılan kapatma başvurusu, YouTube ile benzerlik taşıyor. Google'ın bu başvurudan yırtması için elini çabuk tutması gerekiyor. Mahkemenin sonucu ise şimdiden belli gibi.

  Google için yapılan kapatma başvurusunun, önceleri arama motoruna yazılan anahtar kelimelerinin sonuçları nedeni ile ilgili olduğu sanılmıştı. Aramak istediğiniz sonuçlarla ilgili yazdığınız anahtar kelimeler, sizi istediğiniz adreslere götürüyor. Bu sonuçlar içinde, crack veya korsan yazılım gibi zararlı içeriklerin olmasının yanı sıra, milli ve manevi değerlere hakaret mesajları taşıyan içerikler de bulunabiliyor. Oysa davaya neden olan asıl sebep arama sonuçları değil, başka bir Google servisi

  Google.com Üzerinde Barınıyor!

  Google'ın internet kullanıcılarına sunduğu ücretsiz servislerden biri de kolay web sitesi. İsteyen herkes, Google.com üzerinden birkaç adımda kendisine ücretsiz bir alan adı ve barındırma (hosting) servisi alabiliyor ve yeni sitesine basitçe içerik ekleyebiliyor.

  Bu siteler, http://sites.google.com/site/ adresi üzerinden yayınlanıyor. Atatürkçü Düşünce Derneği'nin yaptığı başvuruda hedef alınan adres de, çok sayıda kullanılan bu ücretsiz web sitesinden biri.

  Arama Motoru Kapatılır mı?!

  Küçük bir site için arama motoru kapatılabilir mi? Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net editörlerine göre; bunun için daha önce yaşanan gelişmeleri hatırlamakta fayda var. Daha önce, Adnan Oktar tarafından yapılan başvuruda hedefte Google Grupları vardı.

  Google servislerinden biri olan Google Groups, içeriği nedeniyle şikayet edilmişti ve mahkemeden de erişimin durdurulması cezası almıştı. Ancak Google'ın arama motoru servisi, bu yaptırımdan etkilenmemişti.

  Mahkeme, başvuruyu haklı buldu ve Google'ın bu servisine erişimi engelleme kararı aldı ve Google kapandı. Kapandı ama Google'ın tüm servisleri değil, sadece Google Grupları Servisi kapatıldı. Alt alan adı (subdomain) olarak groups.google.com üzerinden verilen bu servise verilen erişimi durdurma cezası sadece alt alan adına (groups.google.com) yapıldı. Tüm alan adı (google.com) bu yaptırımdan etkilenmedi.

  Bu sefer yargıya taşınan olayda, hedefteki servis yine bir subdomain olarak http://sites.google.com üzerinden veriliyor. O nedenle günlük hayatımızın bir parçası olan arama motorlarında en büyük pazar payına sahip olan google.com'un arama motoru servisinin bundan etkilenmesi söz konusu değil gibi görünüyor.

  Google Elini Yavaş Tutuyor

  Arama işlemlerinin yapıldığı kök siteye (google.com) erişiminin devam etmesi beklenen bu son olayın tüm internet medyasında yer almasına rağmen henüz bir açıklama yapmayan Google, tıpkı YouTube davalarında olduğu gibi bu konuda da ağırdan alacak gibi görünüyor.

  Sitede yer alan uyarı butonuna basarak bu içeriği Google'a şikayet edebiliyorsunuz. Ancak Google yetkilileri, bu şikayetleri kısa zamanda değerlendirmiyor. Davaya söz konusu olan sitenin hemen altında bulunan "Kötüye Kullanımı Bildir" bağlantısı üzerinden gönderilen şikayetleri, Google'ın acele değerlendirmemesi, bu servisin kapatılması konusunda arama motorunu zor durumda bırakacak gibi görünüyor.

  Kaynak: ShiftDelete Net
#17.04.2009 10:41 0 0 0