Eğridere Köyü Çaykara

Son güncelleme: 10.06.2021 09:46
 • Eğridere Çaykara Köyü - Çaykara - Eğridere Köyü Bilgileri - Eğridere Köyü Hakkında

  Eğridere, Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı bir köydür.

  İl Trabzon

  İlçe Çaykara

  Köy Muhtarı: Recep YILDIZ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 462 616 21 61

  Cep Telefonu:
  532 724 52 49

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000 - 444

  1997- 464

  İle Uzaklığı: 78 km

  İlçeye Uzaklığı: 4 km

  Rakım: 1100 m


  Bilgiler

  Nüfus 444 (2000)

  Koordinatlar

  Posta Kodu 61940

  Alan Kodu 0462

  Yönetim

  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi

  Egridereköyü ve Tarihi Eğridere köyü Ilçenin güneyinde ilçe merkezine 4 km uzakliktadir. Kuzeyinde ilçe merkezi ve Kadahor mahallesi,güneyinde Çambasi köyü ve Marasli mezralari,doğusunda Taşören köyü İşıklıköyü (Huşo) Yükselen mahallesi,batısında Maraşlı köyü bulunmaktadır.Eğridere köyü engebeli bir arazi üzerine kurulmuş ve geniş bir araziye sahiptir.Sekiz mahalleden oluşmuştur.Yayla olarak kullanilan Cahmut yaylasi yeni Ismı (Kurtdağı yaylası) adını almıştır. Köyün güneyinde yer almaktadir.Köy arazisi Mezireler ve yayala topraklarıyla ilçe merkezinden yaylaya kadar bir bütünlük arz etmektedir.

  Eğridere köyünün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir.Köyün eski ismi (Gorgoras)'tir.Köy

  ısımlerinin Türkçelestirilmesi sirasinda köyün doğusundan akan kurt deresının kivrimli oluşundan köye Eğridere ısmi verilmiştir.

  Köyün yerleşim yeri olarak seçilmesi ilk kez Baltacilioğullari, Pasalıoğullari,Niyazoğullari,Beşiroğulları,Bozoğullari,Gurnaoğullari ve Anadolu'dan gelen diğer aileler tarafindan olmuştur.osmanlı sarayının niyazoğullarına defterdarlık ve kadılık vermesiyle bölge,ozamanki çaykara nahiyeside dahil olmak üzere uzun bi süre niyazoğlu ailesinin yönetimi altında yaşamıştır

  Köyümüzün 8 Mahallesi bulunmaktadır.

  Mahallelerimiz :

  Çamicivarı mahallesi, (Vasilaç) - Serinsu mahallesi, (Banlağulos) - Dere mahallesi, (Botameya) - Işıklı mahallesi, (Lağulos) - Ayvalık mahallesi, (İfteron) - Ovacık mahallesi, (Kanboz) - Şirin mahalle, (Şerşa) - Kaban mahalle,(Kaban) - Fındıklı mahalle, (lemetos)


  Köyümüzde her mevkinin eskiden beri kullanılan isimleri vardır.:

  Örneğin; Marduraç, Sersa, Kastanbera, Harcan, Oksadi, Kalusa, Zardabatciha, Kusbiliyos, Gurgulina, Şahtorman, Kaban, Boro, Kondarkambo, Kastan, Okseyes, Hacaliklersi, Kırma, Bekirorman, Pirvana, Niyaziyoraş, Kodakaban, Sarboliso, Kamenoraş, Siron, Likoraşbunlardan bazılarıdır.

  Eğridere köyünün Mezireleri Köyden yukardadır. Bütün Mezirelere yol bağlantıları vardır.

  Köyün en güneyinde bulunan şirin mahalleden sonra Mezireler (komlar) başlamaktadır. Belli başlı mezireler; İspentam, Kukulasuyu, Kalusa, Kadohor, Tsaluka, Oksodi, Harcan, Zardabatsiha'dır. Mezirelerin en güneyinde köyün mera orman arazisi olan Mangan Korusu bulunmaktadır. Köy arazisinin en güneyinde ise Kurtdağı (Cahmut) yaylası bulunmaktadır.

  Mezireler :

  İspentam, Kukulasuyu, Kadahor, Kalusa, Tsaluka, Harcan, Oksodi, Zardabatsıha

  Yaylamız: (Kurtdağı yaylası) Cahmut yaylası 2003 yılına kadar bu ad ilen tanınmıştır. 2003 yılından itibaren yayla şenliklerinin yaylamızın üstündeki (Likoraşta) da Kurtdağı tepesi'nde yapıldığı için, Köy idare heyeti karariyla yaylanin adı (Kurtdağı yaylası) olarak değiştirilmiştir. Köy'deki Asırlık Çeşme <<< Resmi büyük görmek için tıklayınız <<<

  Köyün merkezin Vakiflar Bölge Müdürlügü tarafindan koruma altina alinan oyma sanati Çesme bulunmaktadir.

  Hane sayısı: 320'dir. Eğridere köyü iki değisik dönemde göç vermiştir.Bir bölümü Bayburt,bir bölümü de Erzincan ve Çayırlı ilçelerine yerleşmişlerdir.Bu göçler iskan yoluyla yapilmiştir.Arazinin yetersizliği ve geçim imkânlarinin zorluğu nedeniyle halkin bir bölümü kendi imkânlariyla yurdun çesitli yörelerine göç edip hayatlarini devam ettirmeye çalismaktadir.Köy nüfusu doğal olarak yaz döneminde tatil sebebiyle kalabaliklasir.Aileler arasinda yardimlaşma ve dayanişma ileri düzeydedir.Kan davasi güdülmemektedir.Köy halki gün geçtikçe sosyal yapisini geliştirmektedir.Köyün merkezinde Vakiflar Bölge Müdürlüğü tarafindan koruma altina alınan oyma sanati çesme bulunmaktadir.

  Köye sosyal hizmetler 1960 yılından sonra gelmeye başlamiştir.Hizmetler Devlet-vatandaş işbirliği ile yapilmiştir.Hizmetlerin İlki köye yolun yapilişi (çoğunluğu halk tarafindan) gelmektedir.Devaminda mahallelerin ve yayla yolunun yapılmasi, 02.11.1975 tarihinde köye elektriğin gelmesi,köy yollarinin betonlanmasi,telefonun gelmesi,Köy Odasi,Sağlik evi ve İmam Lojmanindan oluşan binanin yapilmasi,köy yolunu yaylaya bağlayan dere üzerindeki köprünün yapilmasi,Fındıklımahallesine köyün ikinci elektrik trafosunun yapilmasi gibi hizmetler gelmektedir.Ayrica köyün (2) iki ilkokulu ve (5)beş camisi bulunmaktadir.

  Halkin geçim kaynaği gurbettir.Köylü 1965 yılına kadar geçimini Kalaycilik,Hizarcilik, İnsaat ustaligi ve ameleligi gibi islerden sağlamaktaydi. Bu yıldan sonra önceliği yaklasik olarak her evden bir kisinin yurt dışına gitmesi almistir. Bu da köyün ekonomisine büyük katkida bulunmustur.Köyde yaşayan halk arazisi yetersiz olmasina rağmen geçimini sağlayabilmek için Misir,Çay,Fındık,Seracilik,Cayırcılık, Büyük ve Küçükbaş Hayvancilik gibi işlerle uğraşmaktadir.

  Eğridere köyünde okuma yazma orani % 95'in üzerindedir.Köyde ilk ilkokul 1948 yılında açilmiştir.Fındıklı mahallesinde Cumhuriyet ilkokulu 1972 tarihinde ikinci okul olarak hizmete girmiştir.Bugün itibariyle tek ilkokul hizmet vermektedir.

  Eğridere köyü ilkokulundan mezun olan bakan ve milletvekili görevinde bulunanlari yazmadan geçmeyelim.

  1973-1977 döneminde milletvekili ve dönemin en genç Adalet Bakanı Ismail MÜFTÜOĞLU okulun 34 nolu öğrencisi,1983 seçimlerinde Trabzon milletvekili emekli Binbaşi Mehmet KARA okulun 6 nolu öğrencisiydi.Köyün dört adet camisi bulunmakta ve camilerin her biri tamamen mahalle ve köy sakinlerinin yardimlariyla yapilmiştir.Kur-an Kursu binasi bulunmakta fakat öğrencisizlik nedeniyle kapalidir.Yine bugün itibariyle kamu görevlisi olarak köyde 1 ögretmen ve dört imam-hatip bulunmaktadir.

  Eğridere köyünde yasayan eski din adamlarini kisaca söyle siralayabiliriz.

  Niyazoğlu efendi,Suba efendi Seyh Sadoğlu Mustafa efendi,Ğurnaoğlu Hafiz Mustafa efendi ve Çataloğlu Mustafa efendi.Ali Çatal oğlu (Alaybey) Hafız Yusuf Çatal, Karahasanoğlu, Müftümüz Hafız İsmail Kaymak,Hafiz Arslan Tok, Sürmenelioğlu, H.Hafız Dursun Ali Sürmenelioğlu,

  1973-1977 dönemi milletvekili ve Adalet Bakani Ismail MÜFTÜOGLU ve 1983 dönemi Trabzon milletvekili Mehmet KARA köyün meclise gönderdiği sımalardandir. Mustafa YILDIZ köyün ilk Kaymakami,Prof.Dr.Necati AGIRALIOĞLU köyün ilk profesörü, Dr Fatih NIYAZOĞLU köyün ilk Il Sağlık Müdürü olarak sıralanabilir.Bunun yaninda çok sayida kamu görevlisi ve üniversite ögrencisiyle Eğridere köyünün eğitime ne kadar önem verdiğinin bir göstergesidir.

  Köyün Gurbet dağılımından köylüler Türkiye ve Avrupa'da Köy dernekleride bulunmaktadır. Eğridereköylüler dayanışma ve yardımlaşmada bir birlerine tutumludur.

  Köy halki dini inançlarina bagli örf,adet,gelenek ve göreneklerine bağlidir.Aile ve toplum ilişkileri ileri düzeydedir.Evlilikler genelde görücü usulde olur.Akraba evliliklerine fazla rastlanmamaktadir.

  Ayrica Eğridere köyü Spora da yatkinliğini ispat etmiştir.Bugüne kadar değisik tarihlerde düzenlenen Çaykara Kaymakamlık Kupasi turnuvalarından (9) sampiyonluğu bulunmaktadir.Son şampiyonluğu 2006 yılı Çaykara İlçemizde en fazla şampiyonluğu bulunan tek Köyümüz'dür.

  Köy takımımız Son şampiyonluğu 2006'dır.

  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
#24.12.2009 17:35 0 0 0
#10.06.2021 09:46 1 0 0
Sürüklemek İçin Tıkla