Sağlık > Türkler kalp krizini takmıyor

  Kalp hastası olan 10 hastadan yedisi kendini korumuyor.

  21. Ulusal Kardiyoloji Kongresi'nde açıklanan, Aterotromboz Çalışma Grubu'nun damar tıkanıklığına bağlı kalp krizi, inme ve kangren nedeniyle hastaneye başvuran 793 hastanın bir yıl takibiyle yapılan araştırmasına göre, her 10 hastadan yedisi, yaşam şeklini değiştirmeden ölüme meydan okuyor.

  Çalışma grubundan Türk Kardiyoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeki Öngen, "Bir yıl izlenen hastaların yüzde 80'i sigara içmeye devam etti, yüzde 76.6'sının hipertansiyonunda değişiklik olmadı. 100 hastadan sadece üçüne düzenli egzersiz yaptırılabildi.

  Ölüm riski olan damar tıkanıklığına bağlı hastalıklar nedeniyle hastaneye yatırılan kişilerin bel kalınlığı bir yıl hiç incelmedi. Yani hastalar, şişmanlığı kabul etti.

  Kendilerine bakmıyorlar

  Damar tıkanıklığı geçiren her 10 hastadan ikisi yeniden aynı rahatsızlıkla hastaneye başvuracak. Kalp krizi, ülkemizde Avrupa ve ABD'ye göre yedi-sekiz yaş erken görülüyor. Önlenebilir bir hastalık ama buna rağmen geçirenler kendilerine bakmıyor. Sadece her 10 hastadan ikisinde iyileşme sağlandı. İnme bakımından en önemli risk yüksek tansiyon ve obezite, kalp krizi açısından obezite ve sigara, kangren açısından da sigara."
  biz Türklerin kalp rahatsızlıklarına karşı genetik yatkınlığımız olduğu gibi beslenme alışkanlığımız da kötü.Bu yüzden çok dikkatli olmamızgerkiyor.
  TÜRK milleti neyi takıyorki.