Dutluca Köyü İnönü

Son güncelleme: 27.12.2009 22:54
 • Dutluca Köyü İnönü - Dutluca Köyü - İnönü - Dutluca Köyü Hakkında

  Dutluca, Eskişehir ilinin İnönü ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Osman Bey, ilk zaferi olan Karacahisar Kalesinin Fethi Sonrasında, tebasının bir bölümünü, kardeşi Savcı Bey ile birlikte bu havzada bırakmıştır. Osmanlı Beyliğinin Domaniç bölgesindeki tekfur ile savaşı esnasında zayıf düşmesinin ardından, Savcı Bey, Babasının yakın arkadaşı Akçakoca'nın kızından olma çocukları ve tebasının bir bölümü ile birlikte Domaniç'e yardım için gittiğinde Kandil Çamı denilen bir bölgede şehit edilmiştir. Osmanlı Beyliğinin zaferi ile sonuçlanan savaşın bitmesiyle Savcı Bey'in ailesi ve tebası kendilerine ait olan yere yani Karacahisar bölgesine geri dönmüştür.
  Geri gelenler ile birlikte, daha önce arkalarında bıraktıkları akrabaları yüzyıllarca süren göçebe yaşantıdan sonra Susuzlar Mevkii gibi bazı bölgelerde yerleşik hayatı denemişse de, 1860-1870 yıllarında tam olarak şimdi bulunduğu bölgede yerleşik hayata geçmiştir. Tahmin edildiği kadarıyla, yerleşik hayat için tercih edilen bu son bölgede o yıllar için bir kaç dut ağacının varlığı, köye adını vermiştir. Dutluca Köyü yörükleri; karakeçili yörük aşiretindendir. Eskişehire 30 km mesafede Kütahya-Eskişehir arasındadır.Eskiden beri söğüt şenliklerinde yer olan Dutluca Eskişehir'de bulunan köy derneğinin çaba ve gayretleri ile yakın çevresinde gerçekleştirilen her yörük etkinliğinde yer almakta yörük çadırını kurmakta yörüklerle kuçaklaşmaktadırlar.Çevre yörük köyleri ve diğer köyler arasında adalet ve iyilik konusunda SULTAN HAMİT DÖNEMİNDEN DAVAN VARSA DUTLUCAYA KADAR GİT KILI KIRKTAN AYIRAN YÖRÜKLERİ BULURSUN öz deyişi ile meşhur olmuştur. DUTLUCA-ESKİŞEHİR.

  Kültür
  Köyün geleneksel yemekleri mercimekli mantı,yeşil soğanlı gözleme,yörük ayranı,kızartılmış tereyağ ları ile öne çıkmaktadır. Köy Yörük köyü olduğu için genelde Yörük kültürü mevcuttur.

  Coğrafya
  Kütahya Eskişehir Bilecik yol ayrımında yer almaktadır.Eskişehir iline 30 km, İnönü ilçesine 16 km Kütahya iline 43 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 297
  1997 226

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Aynı zamanda zengin yeraltı kaynakları vardır.yüksek rezevrli mağnezit maden ocakları bulunmaktadır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - Mehmet Karabulut
  2004 - Kamil Akar
  1999 - Turgut Kibar
  1994 - Mehmet Ülker
  1989 - Mehmet Ülker
  1984 - Osman Kibar
  1979 - İsmail Ak
  1974 - ALİ Metin

  Altyapı Bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
#27.12.2009 22:54 0 0 0