ALS nasıl bir hastalık

  İlerleyici bir sinir sistemi hastalığı olan ALS, motor sinirleri etkileyerek felce neden oluyor. ALS Amyotrophic Lateral Sclerosisin kısaltılmışı. ALS, hem bizden Fenerbahçeli Sedat Balkanlı, hemde dünyaca ünlü bilim adamı Stephen Hawkingin yakalandığı hastalık.
  Merkezi sinir sisteminde medulla spinalis ve beyin sapı adı verilen bölgede, motor hücrelerinin (nöronlar) kaybından ileri geliyor. Bu hücrelerin kaybı kaslarda zayıflık ve erimeye yol açıyor. Zihinsel fonksiyonlar ve bellek bozulmuyor. Genellikle erişkin yaşlarda (40-50) ve erkeklerde kadınlara göre daha sık görülüyor. Nedenleri tam olarak henüz bilinmiyor. Gen bozuklukları, çevresel faktörler ve bağışıklık sistemi ile ilgili faktörler üzerinde duruluyor.
  verdiğin bilgiler için sağol
  paylaşımın için teşekkürler.

  Bende dün bu konu ile ilgili bir gazete de bir haber okumuştum.Ve çok etkilendim.Bunuda hazır yeri gelmişken sizlerle paylaşıyım.

  Ayşegülün dramı

  Kerem PULGAT-Özlem DOĞAN (DHA)

  Dünyada her 100 bin kişide bir görülen ancak tıp biliminin hastalığın nedenleri, ilerleme şekli ve tedavi yönteminde aciz kaldığı Motor Nöron Sendromu (ALS-Kas ve Sinir Erimesi) Konyada yaşayan Ayşegül Arıkoğlunu da pençesine aldı. Konyada büyük bir alışveriş merkezinin insan kaynakları temsilcisi olarak görev yapan Arıkoğlu, aynı zamanda amatör olarak modellik ve mankenlik de yapıyordu.

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ersin Tan ile Prof. Dr. Bülent Elibol, hastalığın oluşum nedenleri, gelişim seyri ve tedavi yöntemleri konusunda tıp biliminin aciz kaldığını, ancak ilerleyen yıllarda kök hücre nakli yapılabilirse genç kızın iyileşme ihtimali olduğunu söyledi. Antalya Akdeniz Üniversitesi Dekorasyon Bölümünden mezun olan Arıkoğlu, sevecen ve sıcak tavırları nedeniyle hem Antalya hem de Konyadaki arkadaşları tarafından Gülen Kız adıyla biliniyordu. Yatağa bağlandıktan sonra bile eski neşesinden hiç bir şey kaybetmeyen Arıkoğlu, şimdi en büyük teselliyi kendisini yalnız bırakmayan arkadaşlarında buluyor. Herşeye rağmen hayata küsmediğini ve yaşamayı sevdiğini belirten Ayşegül Arıkoğlu, Arkadaşlarımın desteği sayesinde hiç bir zaman umudumu kaybetmedim. Ancak bir gün mutlaka iyileşeceğime ve ayağa kalkıp eskisi gibi gülüp eğleneceğime inanıyorum dedi.
  teşekkürler
  Allah kimseye yaşatmasın
  Allahım koru bizi bu tür hastalıklardan
  cok tesekkurler
  Paylaşımınız için teşekkürler
  teşekkür
  teşekkür ederim