Bahçelikışla Köyü Oltu Erzurum

Son güncelleme: 18.01.2010 22:22
 • Erzurum Köyleri - Oltu Bahçelikışla Köyü - Bahçelikışla Köyü Hakkında - Bahçelikışla Köyü Tanıtımı - Bahçelikışla Köyü Resimleri
  Bahçelikışla, Erzurum ilinin Oltu ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Erzurum iline 146 km, Oltu ilçesine 22 km uzaklıktadır. Yaklaşık 1300 rakımı olup kırdağın kuzeye bakan etellerinde kurulmuştur. Kuzeyinde Kırdağ güneyinde Yukarıkumlu, doğusunda Turnalı, batısında Vişneli Köyleri ile çevrilidir. Köyün Güneyi(Kırdağ etekleri) Çam, Ardıç, Kayın, Meşe, Karaağaç ve birçok çeşitli ağaçtan oluşan orman mevcuttur. Köy arazisinin genel yapısı engebeli olup özellikle kayalıklar göze çarpmaktadır. Köyün geliri tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Köyün güney tarafı oldukca verimli araziye sahip olup hertürlü meyve ve sebze yetiştirmeye elverişli olup sulu tarım yapılmaktadır. Kuzey taraf ise çoğunlukla çayır yayla ve meralarla kaplıdır.

  İklim

  Köyün iklimi, iç karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1422
  2000 989
  1997 548

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün iklimi, İç karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Daha çok tarıma dayalı bir ekonomisi vardır. Buğday, arpa, mısır ve şeker pancarı üretimi yapılmaktadır. Ekilip sulanabilen büyük bir arazisi mevcut değildir.Bu nedeniyle ekonomi hem tarım hem de hayvancılığa dayanmaktadır. Bahçelikışla köyü Oltu ilçesinin en eski ve önemli köylerindendir.Köyde hayvancılık ikinci planda gelmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - SALİH DEMİRTAŞ
  1999 - TEMEL KAYA
  1994 - YÜKSEL YAVUZER
  1989 - ABDULLAH BULUT
  1984 -RECEP DEMİRTAŞ

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi mevcuttur ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi mevcut ancak ebe mevcut değildir. Köye ulaşımı sağlayan yol [[stabilize] olup, köyde elektrik ve sabit telefon vardır. kışları köye ulaşım zor şartlarda sağlanmaktadır. tarım ve hayvancılık geçim kaynağı olmasına rağmen arazi sulama imkânları sıfırın altındadır. şirin köyümüzün yer yüzü yapısı bozuk olduğu için tarımda teknolojik ürünler kullanılamamakta olup, çağımızın gerisinde kalan tarım araçlarıyla geçim sağlamak zorunluluğu mevcuttur. devlet desteğinden çok uzakta kalan halkın kendi imkânlarıyla ayakta durabilen, genç nesilinin terk ettiği neredeyse tamamının kırk yaşının üzerinde olduğu ailelerle varlığınını koruyan, örük ve çeperli kışla isimli iki köyde mahle olarak bağlı olan köy halkının neredeyse tamamı birbirleriyle akraba olan gezilip görülmeye değer şirin bir köydür...

  noimage

  noimage

  noimage

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
#18.01.2010 22:22 0 0 0