Duygusal > Kahraman Tazeoğlu Bambaşka Kitabından Alıntılar

  Kahraman Tazeoğlu Sözleri - Kahraman Tazeoğlu Yazıları - Kahraman Tazeoğlu'ndan Sözler - Aşka Dair Sözler - Bambaşka Kitabında Alıntılar - Bambaşka Kitabında Seçme Sözler - Kahraman Tazeoğlu Bambaşka
  Uğruna verdiklerim, sonunda seni kendine aşık etti. Ve beni hiç kimseye benzemediğim için severken, ötekilere neden benzemiyorum diye terkettin. Şimdi yaşananlar mı daha acı yoksa yaşanacaklar mı? Aşk, acının dolaylı tanımıymış, geç öğrendim.

  ************

  [COLOR=#808080]Belki de sen aşka aşıktın, ben üstüme alındım bilmiyorum. Bir gün gerçekten seni terk edebilecek miyim onu da bilmiyorum. Üzerine sinen benin kokusunu duymadan yaşayabilecek misin sen?.. çünkü senden geriye sadece sen kalana dek terk edilmiş olmuyorsun.

  İnsan yaşadığı anın değerini yaşadıklarından ötürü değil, neler yaşayacağını bilmediğinden ötürü bilmez. Seni çok seviyorum, bir gün seni terk etme gücümü kendimde bulup bulamayacağımı bilmeye bilmeye... anlıyormusun?

  Gel “biz” olalım demek kolay… benimle hiç olur musun?

  ************

  “insan ihanet etmeyecek kadar temiz değildir çoğu kez. Ben bile ilk ihanetimi çocukluğuma yaptım; büyüyerek. Yine de öleceğini bildiği halde yaşamaktan korkmamalı insan. Nasıl yaşarsan öyle ölürsün çocuk.”

  **************
  [COLOR=#6666ff]
  yanlışların ve eksiklerin yüzüne yüzüne vurulmuyorsa, bu senin mükemmel olduğunu değil, dostsuz olduğunu gösterir. Ben duymak istediğin yalanları veremem sana. Onlar sadece günü kurtarır. Işık sandığın ve tutunduğun karanlıkları sana göstermek zorundayım. Unutma; karanlığı aydınlatmazsan,zamanla o karanlığa alışır gözlerin.

  *************

  [COLOR=#808080]ayrılığı engellemek yoktur, ertelemek vardır. Ve rüyalar uyumak değil, uyanmak içindir. Bir gün gideceğim belliydi zaten. Unutma hayat, elde ettiklerinden ziyade, elinde kalanlardır.

  **************

  [COLOR=#0066cc]Beton yüreklerin harcında sevmek yoktur sevgilim. O zaman neden kalbime o kadar şefkatle girdin? Oysa ben seni öyle mi sevdim? Yokluğunun işkencesinde bile tek bir aldatma çıkmadı benden. Sen, onu ve beni aynı anda severken

  *************

  Birini sevmek için karşılık beklemem ki… zaten sevdiğim hiçbir şarkı da benim için bestelenmedi.

  *************

  [COLOR=#33cc99]Şubat’ıydı. Kıştı. Soğuktu. Üşüyordu ellerim. Daha seni tanımıyordum. Bir sinema salonundaydım. Sen büfede bir şeyler satıyordun. İlk defa orada gördüm seni. Antrakt bitsin istemiyordum. Sonra gong çaldı, filme kaldığımız yerden devam ettik. Kızıl saçların kaldı aklımda, bir de kalbimi delip geçen gözlerin. O zamanlar, sahip olduğum en değerli şey olarak kendimi görmüyordum; çünkü daha seni tanımamıştım. Sonra parmağımdaki yüzüğe baktım… Yasaktın sen bana… Yasak…

  ************

  ayrılığı engellemek yoktur, ertelemek vardır. Ve rüyalar uyumak değil, uyanmak içindir. Bir gün gideceğim belliydi zaten. Unutma hayat, elde ettiklerinden ziyade, elinde kalanlardır.

  *************

  [COLOR=#9966cc]ve bilir misin AYRILMAK vazgeçmek gibidir.Doğru değildir ama gereklidir.Çünkü hayat olduğu gibidir; olması gerektiği gibi değil.

  *************

  Ne kadarda kolaydır aşk sen gibilere
  Onlarcasına seviyorum demek
  Elini eline sürmek
  Nefesini nefesine düğümlemek
  Oysa AŞK,
  Biniyle bir defada ölmek yerine
  Seninle bin defa ölmekti bende !

  **************
  [COLOR=#808080]
  Ben geri çektim öfkemi. Sen de kır küskünlüğünün nifak saçan dallarını. Affedilmez kusur işlenmedi bizde. Kırgınlığım sözüneydi. Sana, alındım ben! Alındım sevdiğime!

  ************

  [COLOR=#ff9900]Unutma! Sana bir yabancıyken aşık olduğun, terk ederken en iyi tanıdığındır.

  .../Aşk bir kelimeyse, bin kelimesizlikti çünkü. Öyle çok sustum ki sana, kendi sesimi unuttum adeta. Sana dilsizliklerden yapılma bir lisanla geldim; anlamadın… İki ayrı uykuda iki ayrı rüyanın birbirine dokunması gibiydi aşk. Sen bunu bilmiyordun. Toydun. Aramızdaki fark buydu; Sen ateşin yaktığını bilirdin, ben ateşte yanmayı.

  *************

  ne birlikte olabilmeyi öğrendim, ne de seni kaybetmemeyi. Biz aşk değil, aşksızlık acısı çekiyoruz.

  **************
  [COLOR=#9900ff]
  Allah kimseye taşıyamayacağı dert vermezmiş. Elbette ayrılıktan ölmeyiz. Ama yine de sen gitme biz’den. Ayrılık ne kadar derinse, dayanma gücü de o kadar çoktur. Sen asıl sana yan; çünkü meleklerin ölme hakkı yoktur! Kalbinden öpüyorum.

  Seni seviyorum…

  *************
  [COLOR=#66cc00]Kahraman Tazeoğlu // Bambaşka
  [COLOR="#009966"]Ben senden mutlu bir son değil, mutlu bir sonsuzluk istemiştim. Anlamadın! Belki de seni güzelleştiren hayatın çirkinliğiydi… Bunu da ben anlamadım! Acaba benimle mutlu olduğun için mi beraberdin yoksa ben mutlu olduğum için mi? Bu sorunun da cevabını bırakmadın. Sadece gittin. Aşk ne senin bende gördüğündür ne de benim sende gördüğüm. Aşk; birlikte gördüğümüzdür sevgili. Seninle aynı değilmiş aşka bakışımız. Sen benden kusursuz bir aşk istedin, ben senden yaşanabilir bir aşk. Belki bu yüzyılın insanı değilsin diyeceksin bana ama bence aşk karşındaki insan çırılçıplakken bile gözlerini onun gözlerinden ayırmamaktır sevgili. Bu kadar temiz severken seni, koca bir hayatı kirletip terk ettin beni. Bu hayat seni unutabileceğim kadar uzun değil sevgili.
  [COLOR="#cc99ff"]Acım mı?


  Geçmedi… Alıştım sadece.

  Bitmek denen, başlamakla başlar bazen. Bu yüzden biz hiç bitmeyeceğiz çocuk! Kavuşamayacağımız için, bizim hiç ayrılığımız olmayacak. Beni bekleme çocuk! Beklemek ayrılığa dönüşür zamanla… Bul seni, kendini kaybettiğin bende. Ve unutma asla; kendin olabilmek adına sarf ettiğin aşırı gayret, bazen seni sana buldurmaz. Ve yine unutma ki herkes için her şey olmaya çabalayan, kendisi için hiçbir şey olmaz.
  [COLOR="#9966ff"]Ardında öyle bir ben bıraktın ki... Sana benzedim adeta. Senin hatalarının bedelini başkalarına ödetiyorum.


  "Sakın yanlış anlama, kendimi yitirmiş değilim, sadece sende kayboldum o kadar"
  [COLOR="#cc99ff"]Ey ayak izleri kalbimde kalanım… Şimdi herkes biraz daha sen… Her saat biraz daha geç ve aylar fazla geliyor yıllara.


  Insan ne kadar güçlü olsa da aşkta, aşk hep yenilen oluyordu ayrılığa. Tokat gibi bir "git"le çıktı bir gün karşıma. Ummazdım bu kadar yanacağını canımın. Çok ağladım... Ağlamalarım ağlamalardan utandı.
  Çok mu acıttı seni karşılık istemeyen aşkım; ki bu kadar haince oldu git’in? Neydi sana bu kadar ağır gelen; ben mi, sevgim mi? Oysa ben sana bakınca kendi hayallerimi görüyordum. Benim kaderim senin alnında yazılıydı. Ama sen bilmiyordun, anlamıyordun. Kalpçeden anlamıyordu senin dilin. Ben severken konuşmazdım ki sevgili; aşka bir bıçak gibi insin istemezdim yanlış anlaşılacak sözlerim…
  Başkasını sevmen, bana acı verir mi sandın? Sen beni de sevmemiştin ki zaten...
  Çocuktum işte öyle inanmıştım ki döneceğine.
  [COLOR="#6633ff"]“Aşka köpek olan kaybeder” derdi hep. O zamanlar ne demek istediğini anlayamazdım. Çok sonra anlam bulurdu bende söylediği her şey. Şu anda karşımda balon satan bu ihtiyar, ne çok şey öğretmişti bana aşk adına. Acaba kendisi anlattıklarının neresindeydi o zamanlar diye merak ederdim. Bana “Aşka rağmen aşka inan” derdi. Aşkı tarif ediş biçimi bile başkaydı İrfan amcanın. “Aşk bir denizdir, içinde kendi yüzdürüğü gemileri batıran…” derdi.
  Kahraman Tazeoğlu'nun "BAMBAŞKA" adlı kitabındaki "İRFAN AMCA" isimli hikayeden alıntıdır...
  bambaşka sözleri - kahraman tazeoğlu sözleri
  Uğruna verdiklerim, sonunda seni kendine aşık etti. Ve beni hiç kimseye benzemediğim için severken, ötekilere neden benzemiyorum diye terk ettin. Şimdi yaşananlar mı daha acı yoksa yaşanacaklar mı? Aşk, acının dolaylı tanımıymış; geç öğrendim.

  AYRILIĞIN YAR ETKİSİ
  BAMBAŞKA

  *****************

  Keşke sen de aşkı karşındakinin gözlerine değil de kalbine bakarak öğrenmiş olsaydın.

  Kahraman Tazeoğlu
  BAMBAŞKA

  *****************

  [COLOR="#339900"]"Bu zamana kadar hep uzaktan bakmışım hayata. Sense benim uzaktan baktığım hayatın tam ortasından geliyorsun. Ateşin uzağında olan adını anmayı, içinde olan yanmayı bilir değil mi?"

  BAMBAŞKA

  *****************

  Hastalandığımda, sen de kendini hasta edecek kadar severdin beni. Senden sonra, giderken bir hoşçakal bile demeyecek kadar ruhsuz insanlar sevdim ben. Öyle pişmanım ki sevgilim. Artık benden sonrası kim bilir kimlerin başlangıcı.

  BAMBAŞKA

  ****************

  [COLOR="#339900"]Ben kendime uzun ve acılı bir yol seçtim. Bu yol her aşka ana avrat dümdüz gidiyor. Böyle bir yolda hayata kaç şeker atsam tatlanır?

  BAMBAŞKA
  Kahraman Tazeoğlu Sözleri - Kahraman Tazeolu Bambaşka Sözleri - Bambaşka Kitabından Alıntılar - K.Tazeoğlu Bambaşka Sözleri
  Keşke becerebilseydik be sevgili… Keşke her şey her yere dağılmasaydı böyle. Keşke biz hep biz kalsaydık. Biz olabilmek uğruna, ben’lerimizi kaybetmeseydik. Ölürcesine mutlu olmayı dilemek yerine, mutlu ölümlerle bu aşkı bitirebilseydik. Uzaktan tanıyamadık bu peruklu acıları. Anlayamadık; aşk önce dıştan içe, sonra içten dışa yakarmış insanı… Bilemedik bazı aşkların kirli olduğunu ve gözyaşıyla yıkanmadan silinmediğini…
  Ne hissettiğin nasıl algıladığınla ilgilidir çocuk. Elimi kalbine koymasam da nasıl attığını hissedebiliyorum buradan. Sakın unutma! Unutmak değil, unutulmaktır asıl yalnızlık...
  K.Tazeoğlu
  [COLOR="#cc3399"]Sonra dost kalalım dedi; sanki elimi tutan o değilmiş gibi..


  BAMBAŞKA

  Belki ben şimdi gidenim ama başka bir tene dokunduğunda asıl
  sen olacaksın terk eden..

  BAMBAŞKA
  [COLOR="#006699"]Sor kendine ; beni çok sevdiğin için mi beraberdik yoksa
  Yoksa beraber olmaya yetecek kadar sevdiğin için mi ?
  BAMBAŞKA
  [COLOR="#cc3366"]
  Ben Senin İçin aşka katlanmıştım..Eğer istiyorsan senin için ayrılığa da razı olurum..

  BAMBAŞKA..
  [COLOR="#006699"]"Bugüne mutluluk değil istediğim. Derdim yarına umutlu olmak.”

  BAMBAŞKA

  [COLOR="#cc99ff"]Öyle uzaklaşıyoruz ki birbirimizden öyle köreltiyor ki büyük şehirler insan yanımızı; binalar yükseldikçe insanlık alçalıyor sanki.”

  Kahraman Tazeoğlu'nun BAMBAŞKA kitabından...

  [COLOR="#9900ff"]Insan değişebiliyormuş da
  Herkes gibi değil
  Senin gibi
  Yani sana benzemek gibi
  Senin dalgalarına benzemek gibi öle hırcın
  öle asiöle alıngan ve öle suskun
  iyi misin..

  BAMBAŞKA
  [COLOR="#009900"]Kendi yaramın yabancısıyım şimdi. Kalabalığım çok insanım yok. İnsana insanla varılır oysaki…

  BAMBAŞKA
  Kahraman Tazeoğlu

  [COLOR="#ff66cc"]Benim dilim senin hiç duymadığın bir şarkıyı söylüyor şimdi. “Müsait bir ayrılıkta inecek var” bu şarkının adı. Ömrünü ömrüne ekleyecekleri ömürlerinden gönderenlerin hep yarım kalacak bir cümlesi vardır ve o cümlenin noktasını zaman acıyla koyar. Hadi ben şarkılara şiirlere sığınırım da… Sen? Sen daha ne kadar susabilirsin bu iklimde? Bak sustukça artıyor acılarımız.


  BAMBAŞKA
  Kahraman Tazeoğlu
  Aşktı işte… Varmışçasına bulduğum, yokmuşçasına yaşadığım.

  Bir bank kırığında oturuyorduk. Akşamdı. Beni kimsede hatırlama dedi ve gitti. Bu yüzden başkalarında aramadım onu.
  Dilimin ucuna kadar geldi ama Ben küçücük kalbin için kocaman bir aşka katlanıyorum diyemedim.
  Gitti işte…
  Sanırım gelmeyi kalmakla karıştırmışım. Her geleni kalacak sanmamayı öğrendim. Evet, çok şey öğrendim onun gidişiyle.
  Mesela, aşk kedere bulanmak için bir mazeretmiş. Yokluğunda üstüme çullanan acılar söyledi.
  Oysa ben zaten kedere bulanmak istiyordum, belki sen bahaneydin sevgili?

  Ben seni değil, seni sevmeyi seviyordum, sen araya girdin…
  K.Tazeoğlu // Bambaşka
  Neydi bize bu kadar imkansız olan? Ve bilmediğim kaç imkan saklıydı bu imkansızlıkta?
  Gitme diyemedim. Dönüş yolunu kat etmek daha zordur gitmekten sevdiceğim! diyemedim.
  Bilirim, geride kalan her şeyi yanında götürmektir aslında gitmek. İnsan ne yapardı böyle olunca?
  Şimdi peşinden yürüsem, ben de gitmiş olacaktım değil mi? Ağaca çıkan bir kedi yavrusunu geri alabilmek gibidir gitmek;
  onu alabilmek için sen de peşinden ağaca çıkmalısın… gitmelisin…


  Gidemedim peşinden. Çakılıp kaldım o kaldırıma. Üstümden onlarca yaya geçti sanki.
  Ve anladım o vakit; Az seven gider sadece… çok sevendir terk eden…
  K. Tazeoğlu // Bambaşka
  Çok güvendim galiba…
  Çok inandım…
  Hep yanımda kalırsın sandım.
  Bir gittin…
  Boşluğunu doldururken yerine koyduğum her sureti SEN sandım!
  Gözlerine baktığımda kayboluşumun nedeni gözlerindir sanma…
  Her insan kendini kaybolmuş hisseder boşluğa bakınca!..
  Kalır gibi gidişlerini izledim önce, sonra gider gibi kalışlarını… Ve anladım ki ne sen gidebiliyorsun ne ben kalabiliyorum. Öyle bir hayat yaşıyoruz ki şimdi; ağlamak gülmenin mahkûmu, gülmek ağlamanın gardiyanı gibi sanki…

  K.Tazeoğlu// Bambaşka
  Ben senden mutlu bir son değil, mutlu bir sonsuzluk istemiştim. Anlamadın! Belki de seni güzelleştiren hayatın çirkinliğiydi…
  Bunu da ben anlamadım! Acaba benimle mutlu olduğun için mi beraberdin yoksa ben mutlu olduğum için mi? Bu sorunun da cevabını bırakmadın.
  Sadece gittin. Aşk ne senin bende gördüğündür ne de benim sende gördüğüm.
  Aşk; birlikte gördüğümüzdür sevgili. Seninle aynı değilmiş aşka bakışımız. Sen benden kusursuz bir aşk istedin, ben senden yaşanabilir bir aşk.
  Belki bu yüzyılın insanı değilsin diyeceksin bana ama bence aşk karşındaki insan çırılçıplakken bile gözlerini onun gözlerinden ayırmamaktır sevgili. Bu kadar temiz severken seni, koca bir hayatı kirletip terk ettin beni.

  Bu hayat seni unutabileceğim kadar uzun değil sevgili.

  Acım mı?


  Geçmedi… Alıştım sadece.

  K.Tazeoğlu// Bambaşka
  Bu aşk hiç olmazsa bir vedayı hak ederdi be sevgili! En zoruma giden de şu; madem bu kalp bana ait, o halde neden sen parçalıyorsun?4

  K.Tazeoğlu// Bambaşka
  Sen Çok Seviyorum ;
  Bir gün seni terkketme gücünü toplayıp toplayamayacagımı bilmeye bilmeye ,
  Anloyo musun ? :D
  Hayal kurmak camdan bir çadırın içine uzanıp gökyüzünü seyretmek gibi bir şey. Hayal 'gerçekten' daha güzel .Gerçekleşmeyen hayallerse kırık .En kötüsü de hangi hayal biliyor musun ? Bazı şeylerin yeniden eskisi gibi olma hayali.....
  Bir hayali en başından kırmak diye buna denir işte .Çünkü hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

  *********************************

  En büyük kusurumuz ,kusursuz olmaya çalışmaktır

  *********************************

  Ayrılığın cicim ayları henüz özlem denen ateşte yanmaya başlamıştır


  K.Tazeoğlu // Bambaşka
  Aşk hayatı tek başına sırtlayamayanlara verilmiş bir cezadır

  *****************[COLOR="#9999ff"]

  Aşk önce seni insan yapar ,sonra insanlıktan çıkarır

  *****************

  [COLOR="#9966cc"]Bilgisizlikle cahilliği birbirinden ayıramayan ,her ikisinide tehlikeli görür .Oysa bunlardan sadece bir tanesi tehlikelidir ,diğeri sadece eksiklik...

  Kahraman Tazeoğlu // Bambaşka
  Dışımın , İçinden daha güzel olduğu bir hediye paketi gibidir AŞK
  Alacaksan açmayacaksın ,açacaksan almayacaksın

  *********************

  Aşk yaşarken değil bitince başlar

  *********************
  Yalnız olmak dert değil ,zor olan yalnız kalmak

  *********************

  Balık balık gibi değil ,deniz gibi kokmalıdır

  *********************

  Özgürlük,sadakatin kelepçesidir
  Aşkı bilmek, hiç yemediğin bir yemeğin lezzetini , yediğin tüm yemeklerde aramak ve bulamamaktır

  ***************

  Aşk iki mevsimdir ;bahar olduğunda 'GELDİ' dersin
  Sonbahar olduğunda 'GERİ DÖNDÜ' dersin

  ***************

  Geçmişteki hatalara 'sahip çıkmak 'için değil , tekrar etmemek için bakmalı insan
  ZoRmUş SeVmEk AdInI kOyAmAmAk ,bEnİm dİyEmEmEk,HeP yAkIn HiSsEdİpTe hİçyAkIn oLaMaMaK,nE ZoRmUş sEvDiĞiNe BiR El UzAtIpTa yAvAi YaVaŞ gErİ çEkMeK Ve Ne zOrMuŞ OnA dOkUnUp kOkUsUnU HiSsEdEmEmEk ....aDı HaSrEs BUnUn .....ADı ÖzLeM.....aDı rÜyA.....AdI HaYaL.....aDı UzAk.....AdI ACI.....
  O kadar karmaşıktı ki duyguları .Öyle bir uçurumun dibine gelmişti ki ...Düşmek ve kurtulmak an meselesiydi.Neden bu kadar acımasız hayat diye yine sordu kendine.Sonra ev sahibinin kendisine nefretle bakan gözleri geldi aklına .Kendi sorusunun cevabı yine kendi verdi.'Acımasız olan hayat değil,İnsan aslında'

  K. Tazeoğlu// Bambaşka
  Sen bağımsızlıklara bağlanmışsın ben bağımlılığıma.Artık çok geç aşkım Kısa mutluluklara uzun ölümler sığdırmaktan vazgeçmeyecek kadar geç.Efendisi olduğumun kölesine dönüşümün ben .Her şeyin farkındayım .İçimdeki bu oyunun bile..Evet! belki oyun benim ama top başkasının.Zamanı gelince alıp gidecekler.İnsan ruhundaki yaraya nasıl yara bandı yapıştırabilir ki ?? Herşey için çok geç aşkım ...Ben ruhumu kustura kustura öleceğim

  Ayla /// Bambaşka // K.tazeoğlu
  kahraman tazeoğlu sözleri - bambaşka kitabından alıntılar - kahraman tazeoğlu bambaşka kitabından alıntılar

  Hiç unutmuyorum ,kutlama yaptığımız günü babam ona '' Bu zahmetli yolda mutluluğa varman ne büyük onur '' demişti İrfan amca da gülümseyerek '' Mutluluk varılacak değil ,kat ederken yaşanacak bir yoldur '' dedi. Mutluluğunun sarhoşluğunda kaybolması gereken bir günde bile bize bir şeyler öğretmeyi sürdürüyordu İrfan amca .O gün kullandığı bir cümleyi bugün bile hatırlarım ''Hayat sandığımız kadar kötü , beklediğimiz kadar da iyi değildir ''

  K.Tazeoğlu // Bambaşka // İrfan Amca