Miyom Neden Olur

Son güncelleme: 06.08.2022 18:54
 • Miyomların tam olarak neden oluştuğu henüz anlaşılamasa da rahmin kas dokusunda yer alan kök hücrelerden kaynaklandığı düşünülür. Tek bir hücrenin kontrolsüz bir şekilde bölünerek çoğalmasıyla ortaya çıkan pek çok hücre, komşu dokudan farklı bir yapı oluşturur. Yavaş ya da hızlı şekilde büyüyebilen miyomlar bazen de aynı boyutta kalabilir. Bazıları büyüme atakları şeklinde gelişirken bazıları kendiliğinden yok olabilir. Miyom oluşumunda rol oynadığı düşünülen etkenler şu şekilde listelenebilir:

  Hormonal Değişimler: Halk arasında kadınlık hormonu olarak da bilinen östrojenin miyom gelişiminde rol oynadığı düşünülür. Menstrüasyon (âdet) döngüsü içinde zaman zaman artan ve azalan östrojen, var olan miyomların büyümesini hızlandırabilir. Menopoz döneminde miyomların küçülme eğilimde olması da aynı sebeple açıklanır.

  Genetik Yatkınlık: Kişinin ailesinde miyom bulunması, kişinin kendisinde de miyom oluşma ihtimalini arttırır.

  Gebelik: Gebelik döneminde östrojen ve progesteron hormonlarının üretimi artar. Bu yüzden gebelik sırasında miyomlar büyüme eğiliminde olabilir. Gebelik döneminde var olan miyomların bir kısmı doğumun ardından kendiliğinden küçülebilir ya da tamamen yol olabilir.

  Irk: Siyah ırktan olan kadınlarda miyom görülme sıklığı daha fazladır. Siyahi kişilerde miyomlar daha erken yaşlarda ortaya çıkar ve boyutları daha büyüktür.

  Çevresel Etkenler: Doğum kontrol hapı kullanımı, menarş (ilk âdet) yaşının küçük olması, obezite (aşırı şişmanlık), D vitamini eksikliği, kırmızı et bakımından zengin diyet uygulamak, meyve, sebze ve süt ürünlerini az tüketmek ve alkol kullanımı gibi etkenlerin de miyom oluşumunda rolü olduğu düşünülür.

  Prof. Dr. Ahmet Cem İyibozkurt
#06.08.2022 18:54 0 0 0