Kara delikte yıldızlar saptandı
  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Dünya nın da içinde bulunduğu Samanyolu galaksisinin ortasındaki dev kara deliğin yakınlarında çok sayıda büyük yıldız saptandığını açıkladı.

  NASA ya göre, bu büyük yıldızların, Samanyolu ndaki kara deliğe bir ışık yılından daha kısa bir mesafede olduğu belirlendi.

  Kara deliğin, çekim alanına girecek kadar yaklaşan tüm gökcisimlerini hatta ışığı bile yuttuğunu, bu cisimlerin, kara deliğin çekim alanına girince deliğin ortasında gözden kaybolduğunu belirten astronomlar, kara deliğin yakınlarında büyük yıldızların tespit edilmesini şaşkınlıkla karşıladı.

  Chandra teleskopunu kullanarak kara deliğin yakınındaki yıldızları keşfeden astronomlardan Sergei Nayakshin, kara deliklerin genellikle yıkıcı etkileriyle bilindiklerini hatırlatarak, Bu kara deliğin, yeni yıldızların oluşmasını sağlaması dikkat çekici diye konuştu.

  İngiltere deki Leicester Üniversitesi nde görev yapan Nayakshin, Güneş in çevresindeki gezegenler gibi bu yıldızların da kara deliğin çekiminde kalmak için yeterli yakınlıkta olduğunu belirtti.

  Dünya, kara deliğin bulunduğu Samanyolu nun merkezine yaklaşık 26 bin ışık yılı mesafede bulunuyor.  Gökyüzüne baktığımızda neredeyse bütün yıldızlar beyaz, sarı ya da en fazla turuncu renkte görünüyor. Bunun nedeni, insan gözünün gece, gerçek renkleri seçemeyecek kadar zayıf olması. Ancak gökyüzüne ait fotoğraflara bakıldığında, açık renkte gördüğümüz birçok yıldızın gerçekte soluk mavi ışık yaydığı görülüyor. Yıldızların renklerinin oluşumunda en büyük etken, üst yüzeyinin sıcaklık derecesi. Sıcaklık derecesi 20.000 santigrat derecenin üstündeki yıldızlar mavi oluyor. Sıcaklık düştükçe rengi beyaz, sarı ya da turuncuya dönüşüyor. Kırmızı ışıldayan yıldızların sıcaklığı, yaklaşık 3.000 santigrat derece dolaylarında. Yıldızların renginde, az da olsa, "Doppler etkisi"nin de payı var: Bir ışık kaynağı, gökyüzünü izleyen kişiye doğru iyice yaklaşırsa, ışığın dalga boyunda kaymalar gerçekleşiyor. Uzaklaştıkça, gözümüze saniye başına daha az ışın ulaşıyor. Bu nedenle, dalga boyu büyüyor ve ışık kırmızıya dönüşüyor. Yıldız bize doğru yaklaştıkça, dalga boyu kısalıyor ve rengi maviye dönüşüyor.
  1 entry daha