çalıkuşu

çalıkuşu

Üye
23.03.2009
Çavuş
1.407
Hakkında

 • Konu: Bitanem
  güzeldi yüreğine sağlık (:
#13.03.2012 15:21 0 0 0
 • Yaşamakta olduğumuz Ramazan ayında 16 saatleri bulan orucumuz süresince açlığın,susuzluğun ne demek olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.Allahın verdiği nimetlerle orucumuzu açarken bir an olsun kuraklık ve iç savaş yaşayan Afrika''lı milyonlarca aç ve susuz,yersiz,yurtsuz insanları ve açlıktan ölen çocukları düşünelim.Aslında benim bu konuda daha fazla yazmama gerek de yok çünkü hepiniz açlıktan ve susuzluktan kıvranan insanları televizyon ekranlarından izliyorsunuz. Milyonlarca aç insanın yaralarına merhem olacak formül bizlerin elinde.Ramazan ayı içinde fitremizi vereceğiz.Açıklanan rakam 7,5 TL ve üzeri bir meblağ.Diyelim ki kişi başı 10 TL. Diyanet İşleri Başkanlığı Afrika''ya gönderilecek paranın fitre sayılacağına dair bir açıklama yaptı.Bizler de Turkcell,Avea,Vodafone hangi hatta sahip olursak olalım cep telefonumuzdan Afrika yazıp 5601''e bir mesaj gönderdiğimiz zaman her mesaj karşılığı bu insanlara 5 TL göndermiş olacağız.4 kişilik bir aile 40 TL.fitre verecekse 8 mesaj göndermesi yeterli.Bu durumda vereceğimiz parayla hem hayırlara vesile olacak,hem de fitremizi ödemiş olacağız.Bu rakamlar büyüdükçe açlıktan ölen çocuklar olmayacak ve televizyondaki o acı görüntüleri seyretmeyeceğiz. Şimdi harekete geçme ve bol bol mesaj çekerek yaralara merhem olma zamanı.  Yardımlar için Diyanet
  5601,Kızılay 2868,İHH 3072 ve Kimse yok mu 5777 no.ları kullanıyor
#09.08.2011 22:36 0 0 0
#07.08.2011 14:24 0 0 0
#07.08.2011 13:15 0 0 0
 • oruçluyken iğne yaptırılır mı
  oruçluyken iğne yaptırmak orucu bozar mı

  Dinimiz hasta olan ve tedavi sürecinde bulunan kişilerin oruç tutmamalarına ruhsat vermektedir. Bu nedenle tedavisi devam eden kimseler sağlıklarına kavuşup tedavileri tamamlanıncaya kadar oruçlarını erteleyebilirler. Bununla birlikte Ramazan ayında herkesle birlikte oruca devam etmeyi arzu ediyorlar ise ve oruç tutmalarına başka bir engelleri de yoksa iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur. Bu imkana sahip olmayanlar ise İmam Ebû Yusuf Muhammed ve Malik'in görüşlerine uyarak tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler; oruçları bozulmaz. Ancak oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptırılması uygun değildir.
#03.08.2011 15:02 0 0 0
 • Konuya senin yazdığını görünce kesin kilitlicek dedim yine

  teşekkürler (:
#03.08.2011 14:21 0 0 0
 • Tatlı Krizi Nasıl Önlenir
  tatlı krizi neden olur
  Ramazanda Tatlı Krizini Önlemek İçin

  Ramazan ayında gelenek haline gelmiş bir şey de iftarda yemeklerden hemen sonra tatlı yemek
  Özellikle ramazan ayı ile özdeşleşmiş bir çok tatlı çeşidiramazan tatlıları vardır bunların başında gelen tatlı ise Güllaçtır.

  Ramazan ayında yemeklerden sonra tüketilen tatlılar alışkanlık hatta bağımlılık yaratabilir.Bu gibi durumlarda tatlı krizini önlemek için aşağıdaki yöntemleri uygulayınız.

  Tatlı Krizini Engeleme Yöntemleri

  Tatlı kriziniz geliyorsa nasıl önüne geçebilirsiniz?

  Aç kalmayın
  Sevdiklerinizi tatlıdan uzaklaştırın
  Kafeinden uzaklaşın
  Egzersiz yapın
  Alternatif şekerler tüketin
  Dişlerinizi Fırçalayın
#03.08.2011 14:17 0 0 0
#03.08.2011 14:15 0 0 0
#03.08.2011 12:19 0 0 0
#03.08.2011 12:18 0 0 0
 • Konu: Baklava
  ozan bari resmi koymasaydın ya oruç oruç
#03.08.2011 12:13 0 0 0
#31.07.2011 17:14 0 0 0
#31.07.2011 16:40 0 0 0
#31.07.2011 13:29 0 0 0
 • noimage

  RAMAZAN AYI TEFEKKÜR AYI

  Ramazan esasında tefekkür ayıdır. Gelin bu ayın hatrına bir tefekkür fırtınası estirelim. Dünya ve ahiret kurtuluşumuz adına binlerce soruyu zihnimizde yoğuralım ve cevap arayalım. Bu soruların cevabı ve dünyada uymamız gereken kurallar manzumesi kurtuluşumuz olacaktır. Eğer riayet edersek.

  Ben şu soruları sizlere tevcih ediyorum. Bu sorularla birlikte aklımıza, gönlümüze doğan düşünceleri de dikkatlerinize sunuyorum. Hepsiyle birlikte bir düşünce fırtınası içerisinde sizleri tefekküre çağırıyorum.

  Ramazan dediğimizde ne aklımıza geliyor? Ya da Ramazan esasta nedir? Ramazan'da günahlardan nasıl arınılır? Ramazan bir fırsat, yılda bir defa gelen bir fırsattır. Bu fırsatın kadrini nasıl bileceğiz? Sahur nedir? Hikmeti nedir? Oruç geçmiş ümmetlerde de vardı. Sahur yalnızca Müslüman'a özgüdür. Ya teravih. Teravih yalnızca camilerde mi kılınmalıdır?

  Ramazan'la ilgili tefekkür fırtınasında en büyük yer Kur'an'a aittir. Ramazan esasında Kur'an ayıdır. Kur'an ayında Kur'anı elden düşürmemeli ve cüz cüz okumalıyız. Yalnızca okumak mı? Manasını da etraflıca düşünmemiz gerekmiyor mu?

  Ramazan aç kalma ayı mıdır? Yoksa açların düşünüldüğü ve onlar için empati yapıldığı bir ay mıdır? Her ikisi de mi doğrudur? Yoksa nefsin terbiyesi için açlık yolu mu seçilmiştir. Nefis için en büyük terbiye metodu yemek-içmekten uzaklaşmaktır. Bunun için aç kalmak ve irademizi kullanma noktasında mesafe katetmek gerekmektedir.

  Ramazan fakirlerin, garip-gurebanın en fazla gözetildiği aydır. Ramazan'da yardımlaşmayı artırıyor muyuz? Ramazan ayında nefis terbiyesinde nasıl zirvelere doğru yolculuk yapıyorsak, cömertliğimiz de zirve yapmalıdır. Ramazan bu yönüyle bir denge ayıdır. Bir tarafta kendimize ait yeme-içmeyi en aza indirirken, diğer taraftan konu-komşu ve garip-gurebanın yeme içmesi için cömertliğimiz en zirveye çıkartıyoruz. İşte en büyük manevi denge budur. Bu dengeyi başka bir ayda bulmak mümkün müdür?

  Ramazan ayında kişi kendi nefsini adeta unutmalıdır. Başka nefisleri ise gözetmeli ve empati yapmalıdır. Ramazan empati ayı değil midir?

  Ramazan ayı mü'minin neşe ve feyzinin doruklarda olduğu bir aydır. Bu neşe ve feyiz Kadir Gecesi'nde en yüksek zirveye çıkar. Kadir Gecesi'sinde mü'min eğer bu geceyi tam manasıyla idrak ederse, "Himalaya'ların en zirvesindeki dağcı gibidir. Hedefe varmıştır." Başka bir teşbihte bulunacaksak, "hedefini on ikiden vurmuş okçu gibidir." Zirvelere tırmanmaya ne dersiniz? Hedefi on ikiden vurmaya ne dersiniz? Haydi Ramazan'ın birinci gününden itibaren antremana öyleyse.

  Ramazan ayında Rabbimiz (cc), tabir caizse bizlere "bir de büyük torpil geçmiştir". Şeytanların en azgınları Ramazan ayında zincire bağlanır. İşte buna ait Hadis-i Şerif: Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) "Ramazan ayı girince Cennet kapıları açılır, Cehennemin kapıları kapanır ve merede-i şeyâtîn (şeytanların azgınları) zincire vurulur." buyurmuştur. Bu da mü'min için en büyük bir fırsat değil midir?

  Ramazan manevi kâr ve kazanç ayıdır. Zaten bu ay içerisinde Kadir Gecesi mevcuttur ki, bin aydan daha hayırlıdır. Kadir Suresinin 3. ayetinde "Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır" buyrulmaktadır. Bu ayda ibadet eden bir kişi, seksen yıllık sevabı bir gecede almış olmaktadır. Bundan daha kârlı ne olabilir?

  Evet, Ramazan Düşünceleri ve Tefekkür Fırtınası bitmek bilmez. Fakat yazı hacmimiz hepsini yazmaya müsait değildir.

  Bu hususta sözün özü olarak; "Ramazan tefekkür ayıdır, bol bol tefekkür edelim ve her anını değerlendirelim. Bu minvalde, aşağıdaki şiire kulak verelim, vesselam.

  RAMAZAN DİLEKLERİ

  Ramazan arınmadır günahtan,
  Kadrini bilip, geçirmeyelim boşa.
  Başlayalım sahur ve sabahtan,
  Akşam gidelim teravihe koşa koşa.

  Elimizden düşürmeyelim Kur'anı,
  Okuyup da coşalım cüz cüz.
  Sakın boş geçirmeyelim bir anı,
  İbadet edelim gece-gündüz.

  Açların doyurulduğu aydır oruç,
  Yardım elini uzatalım herkese.
  Günahlara karşı edelim huruç,
  Yalnız kulak verelim Hak Sese.

  Ya Rab, Ramazanın hürmetine,
  Kimse kalmasın açıkta ve aç.
  Ey Mü'min bunu sağlamak üzere,
  Herkese yardım kollarını aç.

  Sokak başlarını baştan başa tut,
  Kanadı kırıklara, güçsüzlere ol ilaç.
  Hep etrafını dinle ve nefsini unut,
  İnşaallah Cennette takarsın taç.

  Ramazan neşesi hep sürsün,
  Onbir ayda da feyizlenelim hep.
  Şeytan zincirlenip de sürülsün,
  Kötülüğe kalmasın hiçbir sebep.

  Ahmet SANDAL

  Not: Yukarıdaki bu dileklerimle birlikte Ümmet-i Muhammed'in Ramazan Ayı'nı tebrik eylerim. Allah (cc) Kadrini bilenlerden eylesin. Amin

#31.07.2011 10:55 0 0 0
 • Yirminci yüzyılı şekillendiren üç önemli teorisyenden biri ünlü Amerikalı stratejist Alfred Thayer Mahan'dır. Mahan tarih içinde deniz gücünün nasıl etkili olduğunu incelemiş, İngiltere'nin deniz gücü sayesinde Avrupa'nın kıta devletlerine karşı üstünlük sağladığını ve zenginleştiğini söyleyerek ABD'nin de İngiltere gibi üretime, sömürgeciliğe ve deniz ticaretine önem vermesini, bunu sağlamak için ise kuvvetli bir donanma ile deniz ulaştırma hatlarına egemen olmasını istemiştir. Mahan'ın teorisi ABD'nin küresel bir deniz gücü oluşumuna öncelik etmiştir.


  noimage

  Yazar : Alfred Thayer Mahan
  Yayıncı : Q Matris Yayınları
  Liste Fiyatı : 9,00 TL
  Barkod : 9789758832026
  Boyut : 135-210
  Sayfa Sayısı : 127
  Basım Yeri : İstanbul
  Basım Tarihi : 2003-9
  Çeviren : Kerem Fındık, Melahat Fındık
  Dili : Türkçe#31.07.2011 10:48 0 0 0
 • noimage

  -Bugün, bundan sonraki hayatımın ilk günüdür. -Oha, kaç yaşındasın sen? -7 -Nerden öğreniyosun bu lafları? - Ablamın twitterı açık kalmış.


  noimage

  Nihat Doğan ıssız adaya düşse, yanınıza alacağınız 3 şey ne olur? 1 büyük rakı, çalgıcı, kutlamak için bir arkadaş.


  noimage

  GANİ MÜJDE

  Türk insanın film beğenme kriteri komik veya değil olmuş. Buna bir mizah yazarı olarak sevinmem lazım ama gene de sevinemiyorum.


  noimage

  Bi de balık şişmanlatmaz derlerdi. Acayip balık yedim Uzunya'da. DR Günay'ın bel çevresini üç cm incelten makinasına yirmi tur girmem lazım.))


  noimage

  Ne demek sevgililer günü. Kaç sevgiliniz var abicim? Yıllar önce yaptığım 15 Şubat'ta "saplar günü" olsun teklifimi yeniliyorum.  noimage

  Yıllar önce yaptığım 15 Şubat'ta "saplar günü" olsun teklifimi yeniliyorum.


  noimage

  Cep telefonu İcad edilmese Ezel adlı bir dizi de olmayacakmış."Televizyonun önünden her geçtiğimde" biri telefonla konuşuyordu uzun uzun.


  noimage

  Dün gece arkadaşlarımızla üçe kadar oturup sağ kalırsak depremde İstanbul'dan nasıl kaçarız planı yaptık. Sonuç otur oturduğun yerde.

#31.07.2011 10:17 0 0 0