Tıp dünyası ev hanımlarını sevindirecek bir tespiti konuşuyor; Ev işleri yapmak, kadınlarda yumurtalık kanseri riskini azaltabiliyor.

Evi süpürüp toz alın

Avustralyalı ve Çinli bilim adamlarının, Uluslararası Kanser dergisinde yayımlanan araştırmalarının sonucuna göre, toz almak ve elektrik makinesiyle evi süpürmek yumurtalık kanserinin önlenmesine yardımcı olabiliyor.

Avustralya'daki Curtin Üniversitesi'nden araştırma grubunun başkanı Colin Binns, 2 yıl boyunca 900 Çinli kadın üzerinde yapılan çalışmaları sonucunda, artan fiziksel faaliyetin yumurtalık kanseri riskini azalttığını gösterdiğini bildirdi.


Tam anlamıyla egzersiz

Binns, ancak günde 3-4 saatlik ev işinin, tam anlamıyla bir egzersiz olacağını ve yumurtalık kanserinden korunmayı artıracağını belirtti.

Bu araştırmanın, egzersizin yumurtalık ve rahim kanserinin oluşmasının önlenmesine yardımcı olduğuna ilişkin önceki tartışmalı fikri desteklediğini kaydeden Binns, "Nedeni, egzersiz yapmanın vücutta yağ oluşumunu engellemesi ya da bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olması olabilir" dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 486
favori
like
share
Sindy Tarih: 09.01.2008 08:56
simdi anladim neden zayif kaldigimi diyomusum :72:

temizlik konusunda cok titizim ve ev temizligi benim icin cok onemli, demekki gunluk egzersiz ihtiyacimi temizlik yaparak karsiliyorum
emegine saglik nergish
SU-PERISI Tarih: 08.01.2008 09:50
ev işinin yumurtalık kanserini önledigini bilmiyordum.saol nerqish.