Erkekler duygularını kontrol etmeyi nasıl öğreniyorlar ?

Çocukluktan itibaren erkek çocuklarına "erkekler ağlamaz, güçlü ol, kendi kendine yetin, çok çalış, başarılı ol, asla vazgeçme, kadın gibi davranma, korkak olma, sulu gözlü olma, erkek ol, duygularını gösterme" gibi yaklaşarak sürekli duygularını bastırmaları beklenir. Öyleki evinde iş yapan erkeklere kılıbık, karısına sevgi gösteren kişilere aptal aşık, ağlayan erkeklere kadınlık, eşi ile karar alanlara korkak gibi yakıştırmalarda bulunulur. Bir süre sonra doğal olarak erkekler beklentilere cevap vermeye başlarlar, yoksa erkek toplumundan dışlanmaktan korkarlar.

Erkeklerin ikilemi !!!

Eğer beklentilere göre erkekçe davranırlarsa, duygularını bastırdıkları için sağlık problemleri ile karşılaşırlar, çünkü hissettikleri duygular basitçe yok olmaz. Bir şekilde dışarı atılması yada çözümlenmesi gerekir yoksa vücut içinde kanser, ülser, gastrit yada baş ağrıları gibi pek çok değişik problemlere yol açarlar. Fakat diğer tarafta eğer toplumun beklentilerinden farklı davranırlarsa bu seferde bedelini alay konusu olmak, yargılanmak, gruptan soyutlanmak ve yalnızlık gibi sosyal açıdan öderler.

Haviland ve Malatest, 1981 yılında yaptıkları 12 araştırma sonucunda erkek çocukların 6 yaşına kadar kızlardan daha duygusal olduklarını buldular. Araştırmaya göre erkek bebekler kız bebeklere kıyasla daha ürkek oluyorlar, daha çabuk ağlıyorlar ve daha değişken oluyorlar. Eğer bu araştırmalar doğru ise erkekler duygular konusunda kızlardan farklı olarak doğmuyor demektir. Aksine kültür içinde farklı şekilde davranmayı öğreniyorlar.

Dr. Levant erkeklerin küçük yaştan itibaren duygularını reddetmeyi öğrendikleri için, bu kavramları bilinç düzeyine getirmeyi hiç öğrenmediklerini, hatta bu konuda konuşabilecek kelime hazinelerinin bile gelişmediğini öne sürüyor. Sonuç olarak erkekler duygusal konulara, anlam veremedikleri için tehdit unsuru olarak yaklaşıyor ve tepkilerini kızgınlık, agresiflik, hatta saldırganlık olarak koyuyorlar.

Gerçekte erkeklerin farkedemediği gerçek duyguları ile başetmeyi öğrenebilecekleri. Erkeklerde duygusal zekalarını geliştirebilir ve aynı zamanda tam bir erkek olabilirler, çünkü en az kadınlar kadar duygusal iletişim kurabilme potansiyeli ile doğuyorlar. Diğer yandan günümüzde erkeğin rolü yavaş yavaş değişmeye de başladı: Öyleki ilişkilerinde sadaketli olmaları, duygu ve düşüncelerini paylaşabilmeleri, çocuk bakabilmeleri, kadının ihtiyaçlarını karşılamaları yada ev işlerinde yardımcı olmaları beklenmeye başlandı. Fakat her şeyi değiştirmek gerekmiyor bazı geleneksel erkek özellikleri korunmaya değer,
örneğin

Çok çalışmak ve aile için fedakarlıkta bulunmaya hazır olmak


Başkalarını korumak adına zorluklara dayanmak


Sevgi ve şefkati davranışlar ile göstermek


Dürüstük, namus ve sadakat


Problemleri çözmek için kararlı olmak


Tehlike anında soğukkanlı kalmayı başarabilmek.Duygusal uyuşukluk. Duygularını keşfetmekten ve bunları ifade etmekten kaçınmak


Başkalarının duygularını hissedememek ve tepki gösterememek.


Tepki olarak kızgınlık, agresiflik ve saldırganlık göstermek.


Eşinden kendini uzaklaştırmak.


İşe gerektiğinden fazla zaman ayırmak.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 485
favori
like
share
MeLaNkOLiK Tarih: 11.12.2008 23:53
üzülüyorum aslında erkeklerimiz için cok fazla yükleniliyor çünkü.halbuki bi anlasalar bizlerinde onların yükünü paylaşmakta gönüllü oldugumuzu hayat daha da kolylaşabilir.
NonameTR Tarih: 10.12.2008 19:34
kahretsin
hatırlatmayın erkek olduğumuzu
yalancıyarım Tarih: 02.12.2008 09:21
hayat kosulları ınsana ögretıyor sabırlı olmayı özverili olmayı .
ünal59 Tarih: 29.11.2008 22:29
olmus ama bayanlarında evde emegı gorunmuyor kocalarına sevgı sevkatle paylasmalırı gun yorgunlugunu hıc calısmamıs gıbı hıseder ...ama yınede sen erkeksın derler toplum olarak tum sorumlulugu yuklerler erkeklerın anlayıslı hayat arkadası yoksa allah yardım etsın derım..tskrler guzel olmus...
SonDurak17 Tarih: 13.11.2008 16:13
teşekkürler