Kış ayları, solunum yollarını hassaslaştırarak, enfeksiyonların ortaya çıkışını hızlandırıyor. Bu nedenle solunum sistemini ilgilendiren her tür hastalık nezle, grip, farenjit, sinüzit, bronşit, zatürree kış aylarında daha fazla görülüyor. Peki ne yapmalıyız? İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Şahin Şimşek anlatıyor…


“Öpüşmektense tokalaşmayı tercih edin”

“Solunum yolu enfeksiyonu geçiren çalışanların ya da öğrencilerin iyileşene kadar okula, işyerlerine ve birçok insanın bir arada bulunduğu kapalı mekanlara gitmekten ve toplu taşıma araçlarını kullanmaktan kaçınmaları önemlidir…
Bu önlemler enfeksiyonun sağlam kişilere bulaşmasını engeller. Selamlaşmalarda öpüşmek yerine sadece el sıkışmak ve ellerimizi sık sık sabunlu su ile yıkamakta hastalıklardan korunmada bize yardımcı olur. Ayrıca üst solunum yolunu ilgilendiren hastalıkların hepsinin birbirinden farklı olduğunu, bir kısmında (Sinüzit gibi) 14 günlük ciddi bir antibiyotik tedavisi almak gerekirken, (doktor kontrolünde) diğer bir kısmında ( Nezle gibi) sadece şikayetlerin hafiflemesini sağlayacak birtakım önlemlerin alınmasının yeterli olduğunu unutmamak gerekir. Yine bazılarında hastanın hayati tehlikesi olabilir ya da hastanede takip gerekebilir ( zatürree gibi) Bazıları basit bir viral enfeksiyon olarak başlayabilir (grip gibi) ancak başka komplikasyonlar eklenebilir. (Zatürree, otit v.s )

“Uzun sürerse doktora başvurun”

Özellikle kış aylarında- solunum yolunu ilgilendiren şikayetleriniz olduğunda hele ki bunlar 48 saatten uzun bir süre devam ediyor ve aldığınız birtakım önlemlerle (istirahat, vitamin, ağrı kesici gibi) düzelmiyorsa doktora başvurmanız gereklidir. Çok sık grip olanlar, çok ağır grip geçirenler, astımı, diyabeti, kalp rahatsızlığı olanlar ve 65 yaşın üstündeki kişilere grip aşısı olmalarını öneriyoruz. Aşının herhangi bir yan etkisi yoktur. Çocuklar dahil herkese uygulanabilir. Sadece yumurta alerjisi olanlara grip aşısı yapılmaması gerekir. Aşının koruyuculuğu yüzde 80`dir.

“Mutlaka C vitamini desteği alın”

Yapılan çalışmalar B, C vitamini ve potasyumdan zengin beslenmenin hem yorgunluk hissini azaltmada hem de hastalıklardan korumada yardımcı olduğunu göstermiştir. B ve C vitamini, meyve ve sebzelerde bolca bulunur. Muz, patates gibi gıdalar ise potasyum açısından zengindir. Bunları soframızdan eksik etmemeye özen göstermeliyiz.”

“Çocuklar ve yaşlılar dikkat etmeli”

Bebekler ve küçük çocuklar, 65 yaşın üstündekiler, sigara içenler, astımı, diyabeti, kalp rahatsızlığı olanlar kış aylarında daha çok risk altındadır. Bu grup, hem daha sık hastalanır, hem de hastalıkları daha ağır seyreder. Ayrıca kışın hava daha nemli olduğundan eklem ağrıları daha sık olur. Güneş ışığı daha az olduğundan mevsimsel depresyonlar görülür. Tüm bunlardan dolayı kış ayına hazırlanmaya çalışan vücudumuza ve bağışıklık sistemimize yardımcı olmamız gerekir. Bu dönemde yapmamız gereken en önemli şey; düzenli bir hayat sürmektir. Bu aylarda öğün atlamamaya, 3 öğün düzgün ve dengeli beslenmeye, bol sıvı almaya, en az 8 saatlik düzenli gece uykusunu uyumaya dikkat etmeliyiz. Bu dönemde alkol alımının sınırlandırılması yararlı olacaktır.

“Kat kat kalın giysilerden kaçının”

Diğer önemli bir faktör, bizi soğuktan koruyacak ancak terletmeyecek tarzda giyinmektir. Bu nedenle kalın tek bir kat giysi yerine daha ince birkaç kat giyinmeyi öneriyoruz. Özellikle baş bölgesi, el ve ayaklar, burun ve kulak gibi vücudun uç kısımlarını sıcak tutmaya çalışmalıyız. Su geçirmeyen ayakkabı, bere, eldiven ve kaşkol kullanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Soğuktan korunacak şekilde giyinip açık havada yapılacak yürüyüşler kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar.”

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 358
favori
like
share
NaZ Tarih: 13.11.2008 17:48
Tokalasarakta bir çok bakteri bulasabiliyor. Tabiki öpmekte saglikli degil ama tokasmakta çözüm degil maalessef
SonDurak17 Tarih: 13.11.2008 16:18
[QUOTE=kırmısı;3054863]kurban bayramı gelioo bu birasss sor olsa gerek

hadi kolaysa öpme bayramda

yani
SU-PERISI Tarih: 13.11.2008 16:11
Paylaşımın için teşekkürler cadıkız.öpüşmekten çok tokalaşmanın daha tehlikeli oldugu söyleniyor.tokalaşarak selamlaşan kişilerin grip, nezle ve norovirüs gibi mide ve bağırsak sistemine yerleşen virüslerin yayılmasında, birbirinin yanağına birer öpücük konduranlara göre daha büyük tehdit oluşturduklarının tespit edilmiş.
shamil Tarih: 13.11.2008 11:44
emeğine sağlık katılmamak elde değil
kırmısı Tarih: 13.11.2008 11:43
kurban bayramı gelioo bu birasss sor olsa gerek

hadi kolaysa öpme bayramda