Pi Artworks Tophane galeri 2’ de Nancy Atakan'ın 'İnanıyorum/inanmıyorum' sergisini izleyebilirsiniz.

Tarih : 31 Mart - 28 Nisan 2009
Saat : 10:30 - 19:30
Yer : Pi Artworks Galeri 2
Şehir : İstanbul Avrupa


Nancy Atakan’ ın 2000-2009 arası işlerinden oluşan inanıyorum/inanmıyorum isimli sergi inanç sistemleri ve insanlar arasındaki ilişkiyi irdelemektedir. Fotoğraf, yerleştirme, ve video işlerden oluşan sergi üzerine sanatçının yorumu ise:

“Günümüzde ve tarihte sayısız inanç sistemleri olmuştur. Bu sistemler kültürel mirasımız, doğup büyüdüğümüz coğrafya, hayat tecrübelerimiz, eğitim seviyemiz, dilimiz gibi etkenler, bize hangi inanç sisteminin güvenilir geldiği, nelere inanıp inanmadığımız ile yakından ilişkilidir. Hiç bir sistem bir diğerinden daha geçerli olmayabilir, ama her bir bireyin, her bir dinin, her bir kurumun, her bir akademik disiplinin, her kültürün, her sosyal çevrenin inançları, ölümcül savaşları, tartışmaları başlatmaya yeterli olmuştur. Rönesanstan günümüze sanatçılar artık geçerliliği, etkinliği kalmamış mitolojiyi cinsel ve sosyal kabul görmeyen konuları tanımlayabilmek için kullanmışlardır. Bu sergi “inanç” ile ilgili 2000-2009 arası işlerimi kapsamaktadır.
Örneğin 2008 senesinde Galata Perform’ da yaptığım bir performansı galeri mekanında yeniden yaparak, video haline getirdim. Bu video performansımda inancın rastlantısallığına dikkat çekmek için çocukluğumuzdan hatırladığımız papatya yaprakları ile oynanan “seviyor/sevmiyor” oyununu yorumladım. Bir kovanın içerisine nazar boncukları atarken, sürekli “inanıyorum/inanmıyorum” diyerek gerçekleştirdim...”

1994 senesinde Mimar Sinan Üniversitesi’nde sanat tarihi doktorasını tamamlayan Nancy Atakan, 1969 senesinden itibaren Istanbul’da yaşamakta, eğitim vermekte ve iş üretmektedir. 1994 senesi öncesinde akrilik çalışmalar yapan Atakan, doktora tezi ile birlikte sanat ve dil ilişkisi üzerine yoğunlaşmıştır. Teorik çalışmaları ve üretimleri bu ilişkiyi irdelemektedir. Dökümantasyon ve dialog, dil, bilinguism, çeviri, aynılık/ayrılıklar, takıntılar, feminism ile ilişkili meseleler ve küreselleşme sanatçının işlerinin ana temalarını oluşturmaktadır.

Nancy Atakan’ ın “Sanatta Alternatif Arayışlar” isimli bir kitabı Zeynep Rona tarafından çevirisi yapılarak türkçe olarak 1998 senesinde dolaşıma girmiştir. 2009 senesinde kitaba yeni bir bölüm katılarak tekrardan basılmıştır.

Sanatçının inanıyorum/inanmıyorum adlı sergisi Pi Artworks Galeri 2’de 28 Nisan 2009 tarihine kadar, Pazar hariç her gün 10.30-19.30 saatleri arasında veya randevu ile gezilebilir. (0212.293.71.03)

Adres:Boğazkesen Cad. Kadiriler Yokuşu 69/1 Tophane/Beyoğlu ISTANBUL

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 390
favori
like
share