Manyetik Kutuplar - Manyetik Alan çizgileri - Yerin manyetik alanı

MANYETİK KUTUPLAR

Eğer bir mıknatıs kütle merkezinden asılırsa bir ucu sürekli Kuzeyi diğer ucuda Güneyi gösterir. Dolayısıyla Kuzyi gösteren uca mıknatısın kuzey kutbu , Güneyi gösteren uca ise mıknatısın güney kutbu denir.Mıknatısın aynı kutupları birbirini iter, zıt kutupları ise birbirini çeker. Yukarıdaki şekilde Kuzey (N) kutbu Kuzey kutbunu iterken, Güney (S) kutbu Güney kutbunu çeker.Pusula bir noktadaki manyetik alanı gösterir. Pusula ince bir mıknatısın bir iğne üzerinde serbestçe dönebilmesiyle oluşur. Bir mıknatıs pusulaya yaklaştırılırsa pusula iğnesi sapma yapar.

MANYETİK ALAN

Manyetik alan bir noktada birim kuzey kutba etki eden kuvveti gösterir. SI birim sistemlerindeki birimi: Wb/m2 (Weber bölü metrekare) veya T (Tesla) dır. Bu tanımdan anlaşılacağı gibi manyetik alan bir noktada manyetik etkinin bir ölçüsüdür. Manyetik alan vektörünün yönü pusulanın gösterdiği yöndür.


MANYETİK ALAN ÇİZGİLERİMıknatısın üzerine şekildeki gibi demir tozları döküldüğünde demir tozları belli çizgiler üzerinde dizilir. Bu çizgilere manyetik alan çizgileri denir.

Mıknatısıların etrafındaki pusula iğneleri bu manyetik alan çizgilerine teğet olacak biçimde dururlarYukarıdaki şekilde çubuk mıknatısın etrafındaki manyetik alan çizgileri gösterilmiştir

YERİN MANYETİK ALANI


Yerin manyetik alanı Dünya 'nın içindeki dev bir mıknatıs sayesinde oluşur. Bu yüzden pusula kuzey yönünü gösterir

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 511
favori
like
share