Çankaya Lisesi - Çankaya Lisesi Tanıtımı - Çankaya Lisesi TarihiÇankaya Lisesi 1968-1969 öğretim yılı başında eğitim ve öğretime açılmıştır. O tarihte Ayrancı Ortaokulu binası olarak yapılan A Blokta 330 öğrenci ve 6 şube ile faaliyete geçmiştir.

Bina yetersizliği nedeniyle bazı şubeler okulun arka kısmındaki prefabrik barakalarda ders yapmak zorunda kalmıştır. Daha sonra bina Çankaya Lisesi orta kısmı olarak Bakanlık emirleri gereği işlem görmüştür.

Lise ilk mezunlarını 1971 yılında vermiştir. Mevcut bina ihtiyaca cevap vermediği için 1971 yılında dört katlı ek bina inşaa edilerek okulun kapasitesi arttırılmıştır. Okulun arka cephesindeki barakalar yıkılarak yerine kapalı spor salonu yapımına 1974 yılında başlanmıştır. Spor salonu 1979 yılında hizmete açılmıştır.

1992 yılında lise bünyesinde yabancı dil ağırlıklı lise faaliyete geçmiştir. Yabancı dil ağırlılı lisemiz ilk mezunlarını cübbe ve kepli mezuniyet töreni ile Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel’in huzuruna çıkarak vermiştir.

Okuldaki yenileşme çalışmalarının bir kısmı 1996 yılında gerçekleştirilmiştir. Atatürk ve Türk Büyükleri Köşesi, spor salonu, İnternet bilgisayar ağı, her müdür yardımcısı odasına nowel sistem ağı ile bilgisayar donanımı, zümre odaları, okul giriş - çıkış kapıları ve danışmanın yenilenmesi, dış cephenin renginin değişimi bu yeniliklerden bazılarıdır.

Başta Kurucu Müdürümüz Cevdet Baba olmak üzere şu ana kadar okulumuzda vekiller dahil dokuz müdür görev yapmış olup Ersin Baykan bizleri derin üzüntede bırakarak 16.07.1997’de görevi başında iken genç yaşta vefat etmiştir. Cumhuriyetimizin 75. yılı dolayısıyla 1998 yılında yan binanın köşe boşluğuna bir Atatürk Maskı yaptırılmış ve Maskın açılışı törenle gerçekleştirilmiştir.

1998 yılında okulumuzun 30. kuruluş yılı, mezunlar derneği, öğretmen ve öğrenciler tarafından coşkulu etkinliklerle kutlanmıştır.

Çankaya Lisesi bu otuz yıllık tarihinde nice devlet adamları, büyük iş adamları, kültür, sanat, spor ve müzik alanlarında da isim yapmış kişiler yetiştirmiştir.İnanıyoruz ki daha yıllarca da yetiştirecektir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 672
favori
like
share