Piranha Balığı - Akvaryum - Piranha Akvaryum
Piranha kelimesi yerli dilinde makas anlamına gelir. Yerliler piranha çenelerini makas olarak kullanırlar.

Piranhaların keskin dişleri vardır. Bu tamamen doğadaki beslenişlerine göre evrimleşmiş bir diş yapısıdır. Sivri dişler etleri parçalamak için düz ama keskin dişler ise sert yapılı meyve ya da tohumları kesebilmek için idealdir.
Amazon Nehri'nde belli zamanlar haricinde piranhalar neredeyse leş bulamazlar. Bu zaman kuraklık mevsimidir. Kuraklık zamanı nehir kolları kurumaya başlar ve ufak gölcükler meydana gelir. Bu gölcüklerde piranhalar bol bol yiyecek bulurlar. Oksijen azalmaya başladıkça dayanıksız balıklar teker teker ölür ve piranhalar için bu ziyafet zamanı anlamına gelir. Her ne kadar diğer balıklardan daha dayanıklı bir yapıya sahip olsalar bile biran önce yağmurlar başlamaz ise onlarda teker teker ölmeye başlarlar. Bu arada oksijeni dengeli kullanmak adına yaşlı ve dayanıksız balıklar yenerek yok edilir. Bu genç balıkların hayatta kalıp üreyebilmesi için yapılan bir yamyamlıktır.

Yağmurlar kısa zamanda başlamadığı taktirde oksijen yetersizliğinden ölen piranhalar timsahlar etçil su kuşları su samurları ve diğer amazon yaşayanları için ziyafet anlamına gelir.

Yağmurların başlaması ile sular yükselir ve piranhalar sürülerine dahil olurlar.

Bahar aylarına kadar çok az yiyecek bulabilen aç piranhalar bahar geldiğinde üremeye başlayan su kuşlarının bulunduğu ağaçların altında gezip suya düşen yavruları yerler. Tabi onlardan önce timsahlar devreye girmezse.

Piranhaların en büyük düşmanlarından olan timsahlar piranha ile beslenmeyi çok severler. Bu yüzden eğer bir timsah kuşa piranhalardan önce saldırırsa piranhaların yapabilecekleri tek şey etrafında dolanıp son olarak artıkları yemek için beklemektir. Ancak birde timsahtan daha çok piranha seven bir canlı vardır ki oda su samurlarıdır. Su samurları günde 25-30 adet piranha yiyebilirler. Ancak piranha bulamadıkları taktirde diğer balıkları yerler. Piranhalar samurların temel besinleri haline gelmişlerdir.

Aslında piranhaların en büyük düşmanları biz insanlardır. Çünkü yerliler samurların tükettiği piranhadan daha fazlasını tüketirler. Özellikle kuraklık zamanı piranhaları kolay yakaladıkları için çok çeşitli piranha yemekleri yaparlar.

Piranhalar söylediğimiz gibi leş yiyicisidir ve şu ana kadar duyulmuş bir insan saldırısı yoktur. Ancak amazonun bazı köylerinde nüfus sayımı yapılmamaktadır. Her ne kadar yerliler herkesten daha bilinçli olmalarına karşı balık yakalarken banyo yaparken (nehirde yıkanırlar) ya da çamaşır yıkarken suya düşüp piranha saldırısından ölen mutlaka olmuştur. Fakat bu varsayımdır amazondan çıkartılmış insan iskeletlerinde bile otopsi sonucu piranha dişine rastlanmamaktadır. Genellikle timsahlar ön planda olur piranha hiçbir şekilde insan ya da suya giren iri canlılara saldırmaz.

Piranhalar aslında karınlarını doyurma iç güdüsü ile saldırırlar. Korku filmlerinde ise bu konu çok fazla abartılmıştır insanın saldırganlığı ile piranhalarınki asla ve asla kıyaslanamaz bile.

Kırmızı piranha (Pygocentrus nattereri):
En çok bakılan piranha türüdür.

En sevdiği yemek japon balığı veya diğer tombul balık türleridir. Ama bizler akvaryum ortamında bir balığı bir diğerine yem edilmesine karşıyız bunlar yerine küçük omurgasızlardan oluşan canlı yemler verilmelidir. Yada bu balık illa ki küçük balıklarla beslenmek isteniyor ise yabani balıklar verilebilir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus; kendini bilim adamı sanan bazı akvaryumcuların size bu tür yerine "pacu" denilen ot piranhasını vermeye çalışmaları ve ahkam kesmeleridir.

Piraya (Pygocentrus piraya):
Serrasalmus piraya en tehlikeli piranha türlerindendir. Bu tür Brezilya'da bulunur. Kırmızı piranhanın vücut şekline benzeyen yapısı ve yakın renklere sahiptir. Zor bulunan bir türdür ve profesyonellerce beslenmesi tavsiye edilirBeyaz piranha (Serrasalmus rhombeus):
Brezilya ve Orinico bölgesinde bulunur ve 15-20 cm. boya kadar büyüyebilir. Gümüş renkli bir vücudu dar bir kafası vardır. Üst yüzgecinden kuyruğuna kadar siyah bir sınır vardır ve kafasından sonra kambur bir vücut yapısı vardır. Dişleri olduğundan dolayı tehlikeli olabilir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1499
favori
like
share