3G'nin sağladığı hızlı internet ve görüntülü görüşme imkanları ile iş yerleri ve evlerde bulunan güvenlik kameralarındaki görüntüler cep telefonundan izlenebiliyor.


Yaklaşık 1,5 ay önce devreye giren 3G hizmetleri sayesinde, görüntülü konuşma, hızlı internet ve mobil TV gibi kavramlar, gündelik hayatın parçası haline gelirken, 3G sayesinde güvenlik kameraları ile istenen ortamı gözlemleme açısından yeni imkanlar doğdu.

Adana'da faaliyet gösteren bir güvenlik sistemleri şirketinin genel müdürü olan Mehmet Görgün, yaptığı açıklamada, son yıllarda güvenlik ve gözlemleme ihtiyacı sonucu kamera sistemi kurulmasına yönelik talebin arttığını söyledi.

Özellikle bakıcı izleme sisteminin en çok satılanlar arasında olduğunu vurgulayan Görgün, “Evinizi ve bebeğinizi izlemek için, 3G'li cep telefonunuz ve eve kurulacak IP kamera, dijital kayıt cihazı ve bir internet bağlantısı gerekmekte. Sistemle anbean bakıcının çocuğunuzla nasıl bir diyalog içinde olduğunu görebiliyorsunuz” dedi.

Sistemin, ortam güvenliğini kontrol etmenin yanında, seyahate çıkan iş adamları tarafından iş yerindeki faaliyetleri izlemek için de kullanıldığını ifade eden Görgün, “3G teknolojisi henüz tam olarak oturmadığı ve yaygınlaşmadığı için görüntü akıcı olarak gelemeyebiliyor, ancak, genel anlamda ortamda olan biteni görmek için ideal. Şehir merkezinde 3G ile şehir dışında ise GPRS sayesinde görüntüleri izlemek mümkün” diye konuştu.

Görgün, sistemin maliyetinin 500 dolar civarında olduğunu belirterek, “Bu ücrete bir adet IP kamera ve dijital kayıt cihazı dahil. Ayrıca, 3G özellikli bir cep telefonuna sahip olmak gerekiyor. Eğer birkaç odaya kamera konulacaksa, kamera başına 100 dolar ilave ücret ödeniyor” dedi.

PORTATİF MOBİL KAMERA

Bir diğer şirketin satış temsilcisi Halil Cingöz ise bir GSM operatörünün sunduğu görüntülü görüşme destekli portatif mobil kamera ile cihazın konulduğu ortamın izlenebildiğini, hatta ortamdaki kişiyle sesli görüşme yapılabildiğini kaydetti.

İri bir portakal büyüklüğündeki portatif mobil kameranın, bebeğini gözlemlemek ve bakıcısını kontrol etmek, seyahatteyken evde her şey yolunda mı görmek ve bakıma muhtaç yakınları gözlemlemek isteyenlere yönelik tasarlandığını ifade eden Cingöz, “bu kamera, 3G desteği ile görüntülü görüşme, hareketli kamerası ile geniş bir alanı gözlemleme, cep telefonu ile uzaktan kumanda, gece görüş desteği, hoparlörü sayesinde sesli iletişim imkanı ve SD Kart yuvası ile görüntüyü hafızaya kayıt imkanları sunuyor” dedi.

Cingöz, bu sistemin SIM karta sahip olduğunu belirterek, “3G özellikli cep telefonundan cihazın numarası arandığında, şifre girilmesinin ardından etrafı göstermeye başlıyor. Kullanıcı isterse telefondan kamerayı hareket ettirip çevreyi gözlemleyebiliyor, ortamdaki bir kişiyle sohbet edebiliyor ya da görüntü kaydı yapabiliyor” dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 371
favori
like
share