1907 yılında İstanbul'da doğan Alb. Hikmet TUGAY, 30 Ekim 1926 tarihinde girdiği Kara Harp Okulu'nu l Mayıs 1929'da bitirmiştir, Uçuş Okulu'nda uçuş eğitimini tamamladıktan sonra Diyarbakır 3 ncü Tayyare Taburu'na tayin edilmiştir.

1933'te Yeşilköy Hava Müfrezesi'nde görev yaptıktan sonra, 12 Şubat 1934'te ABD'ye pilotaj eğitimi almak üzere gönderilmiş, 7 Kasım 1935 tarihinde yurda dönmüştür.

1935-1938 yılları arasında Eskişehir'de l nci Tayyare Alayı'nda pilotluk ve Hava Okulu'nda Sınıf Subaylığı yapmıştır.1938-1941 tarihlerinde Çorlu 5 nci Tayyare Alayında, 1945'e kadar Eskişehir Tayyare Alayı'nda çeşitli görevlerde bulunmuştur.3 Eylül 1945 -1 Ocak 1946 tarihleri arasında Hava Kuvvetleri Karargâh'ında Eğitim Subaylığı görevini yürütmüştür. Bu arada, incelemeler yapmak üzere dört ay süreyle Kahire'ye gitmiştir.

1946-1948 yılları arasında İzmir'de Filo Komutanlığı ve 2 nci Hava Tümeni’nde Eğitim Subaylığında bulunmuştur. 12 Kasım 1948'de Hava Kuvvetleri Eğitim Subaylığına atanmıştır. 28 Ağustos 1952'de 12 nci Hava Ulaştırma Üs. 21 nci Uç.Gr.K.lığına getirilmiştir. 8 Eylül 1954 - 12 Ekim 1954 tarihleri arasında l nci Hv.Kv.K.lığında bulunduktan sonra, İzmir NATO Karargâhına atanmıştır. 2 Kasım 1956 - 21 Eylül 1957 tarihleri arasında Hv. Eğt. Kor.K.lığı ve HAVA HARP OKULU KOMUTANLIĞI yapmıştır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 364
favori
like
share