Meslekler Hakkında Bilgi - Meslek Secimi - Meslek Rehberi - Meslek Secmek


Meslek, insanın yaşamını sürdürebilmek için icra ettiği ve genellikle yoğun bir eğitim, çalışma, bilgi birikimi, seçilen mesleğe bağlı olarak yetenek geliştirmeyi gerektiren ve tüm bu sürecin sonunda kişilerin kazandığı ünvanın adıdır. Meslek, sadece para kazanma ve ekonomik ihtiyaçları karşılama aracı değildir. Birey, mesleki etkinlikleri yoluyla bir şeyler üreterek yeteneklerini, becerilerini kullanır, gizli güçlerini, kapasitesini geliştirir, başarılı olur ve doyum sağlar. Meslek, bireyin toplumda bir yer edinmesini, saygı görmesini ve her şeyden önemlisi bir işe yaradığı duygusunun yol açtığı doyuma ulaşmasını da sağlar. İş yaşamında doyum, genel yaşam doyumunu da etkiler. Meslekte yaşanılan başarısızlıklar, doyumsuzluklar bireyin ruh sağlığını tehdit eder. İş ve yaşamdaki doyumsuzluklarda önde gelen nedenlerden biri; bireyin seçtiği mesleğin özelliklerinin, kendi özellikleri ile bağdaşmamasıdır.

Genellikle her meslek o mesleğin etik değerlerini, gelişimini, lisanslanmasını ve diğer insanlar nezdinde tanınmasını sağlayan profesyonel kuruluşlara sahiptir. Yeryüzünde binlerce meslek bulunmaktadır. Bizde resmi olarak tanımı yapılmış 600 civarında meslek vardır.

Mesleklere örnek olarak bilgisayar programcısı, yazılım mühendisi, tekstil teknikeri vs verilebilir. Her bir meslek için tanım, görev alanları, genel olarak kullandığı araç ve gereçler, mesleğin gerektirdiği özellikler, çalışma ortamı ve koşulları, çalışma alanı ve iş bulma olanakları, meslek eğitiminin verildiği yerler, meslek eğitimine giriş koşulları, eğitimin süresi ve içeriği, meslekte ilerleyebilme ve yeni meslekleri seçebilme olanakları, destekleyici meslek kuruluşları, mesleğin başarıyla yürütülebilmesi ve geleceği ile ilgili pekçok husus mutlaka araştırıp geliştirilmesi gerekli hususlardandır.


Uygun Mesleği Seçmek

Son Güncelleme:
Meslek Seçim herkesin hayatında çeşitli zamanlarda gerçekleştirdiği en önemli kararlardandır. ‘Mesleği Seçmek Hayat Biçiminizi Seçmektir’. Seçtiğiniz meslek hayat boyu mutlu olmanızda önemli etkenlerden olabilir ya da tam tersi huzursuzlukların başlangıcı ve sorumlularından olabilir.

Meslek seçimi bir karar verme süreci olduğuna göre karar vermeyi iyi anlamak gerekmektedir. Karar verme: bir dizi alternatif arasından her bir alternatifin getirdiği olumlu sonuçları (faydalar) ve olumsuz sonuçları (maliyet ya da zarar) karşılaştırmak suretiyle bir alternatifi bilinçli olarak tercih etmektir. Meslek seçimi, pekçok şeye bağlı bir karar sürecidir. Birey, meslek seçiminden önce başlıca dört konuyu iyi bilmek zorundadır:

1. Kendinizle ilgili bilgi sahibi olun

* Hangi konulara ilgi duyuyorsunuz?
* Hangi konularda yetenekli olduğunuzu düşünüyorsunuz?
* Kişilik özelliklerinizi biliyor musunuz? (Örneğin, liderlik özelliğine sahip olduğunu düşünen birey, ilerleme olanağı olmayan bir meslek seçtiğinde mutsuz olabilecektir.)
* Yaşamdan beklentileriniz neler?
* Yaşamda en çok nelere öncelik ve önem veriyorsunuz? Para kazanma, ün sahibi olma gibi.
* Fiziksel özellikleriniz seçmeyi düşündüğünüz mesleğe uygun mu? (Örneğin, pilotluk eğitimi almak isteyen bireylerin görme kusuru olmaması gereklidir.)

2. Seçmeyi düşündüğünüz meslek konusunda bilgi sahibi olun

* Mesleğin gerektirdiği özellikler nelerdir, meslek hangi yetenekleri, ilgileri, kişilik özelliklerini, fiziksel özellikleri gerektirmektedir?
* Meslekte yapılan işler nelerdir?
* Mesleğin çalışma ortamı nasıldır?
* Mesleğin kazanç durumu nedir?
* Önümüzdeki on yıl içinde mesleğin ülkemizdeki durumu nasıl olacaktır?
* Meslekte yükselme olanakları nasıldır?
* Meslekte kadın/erkek çalışan oranı nasıldır?
* Meslek, staj, zorunlu hizmet gibi çalışmaları gerektirmekte midir?

3. Sizi, seçtiğiniz mesleğe hazırlayan yüksek öğretim kurumları hakkında bilgi sahibi olun

* Hangi yüksek öğretim kurumları, seçilen mesleğe eleman yetiştirmektedir?
* Seçilen yüksek öğretim kurumu yılda kaç öğrenci almaktadır?
* Daha önceki yılların taban-tavan puanları nelerdir?
* Seçilen yüksek öğretim kurumu hangi puan türünde öğrenci almaktadır?
* Öğrenim süresi kaç yıldır?
* Özel bir ödeme gerektiriyor mu, bu ödemeleri karşılayabilecek misiniz?
* Yüksek öğretim kurumunun bulunduğu yer ve sunduğu olanaklar öğrenci için yeterli mi?

4. İçinde bulunduğunuz Ortaöğretim sistemi veya Öğrenci Seçme Sınavları (OKS, ÖSS) hakkında bilgi sahibi olun

* Ortaöğretim nedir, hangi tür ve çeşitlilikte okullar vardır? Kimlere hitap eder?
* Lisede sınıf geçme, bölüm seçme nasıl olmaktadır?
* Lise 1. sınıftan itibaren seçilen bölüm (Matematik - Fen, Yabancı Dil, Türkçe - Matematik gibi) ÖSS puanınızı, dolayısıyla seçmeyi düşündüğünüz yüksek öğretim kurumu bölümüne girişinizi nasıl etkilemektedir?
* Ortaöğretim yıllarındaki ders başarısı ve ortalaması (OBP), ÖSS puanınızı nasıl etkilemektedir?
* Bulunduğunuz lisenin başarısının (Ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı) ÖSS puanınıza etkisi nedir?
* ÖSS'den sonra, tercih sıralamanız neye göre, nasıl yapılmalıdır?

Meslek seçiminde bir kariyer geliştirme rehberi, meslek seçimi uzmanıyla konuşmanın yararı olabilir. Genelde okullarda rehberlik uzmanları ya da ilgili kişiler bunu gerçekleştirebilirler. Diğer bir yol ise bölgenizdeki üniversite ve yüksek okulları kariyer planlama, meslek seçimiyle ilgili birimlerine ya da diğer kurumlara (örneğin mesleki eğitim merkezleri, Sanayi ve Ticaret Odaları ilgili birimleri, Halk Eğitim Merkezleri vs vs) danışmaktır.

Meslek seçiminden önce kendi kendinizi ölçmeye yarayan testler uygulandıktan sonra karşınızda ilgi alanlarınız, yetenekleriniz ve kişiliğinize uygun meslekleri bulacaksınız. Bu meslekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olduktan sonra seçiminizi yapınız. Bu konuda meslek rehberlerinde meslek tanımlarında yeterli bilgi alabilirsiniz.
Meslekler hakkında detaylı bilgi almak için asagidaki linke tiklayinizMeslekler Hakkinda Ayrintili Bilgi ve Meslek Tanitimi icin Buraya Tiklayiniz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 24359
favori
like
share
benaglio Tarih: 01.03.2010 16:22
saol