Bilim adamları Asya depremi gibi yer hareketlerinin kıtaları birbirlerine yaklaştırdığını ve dünyanın 250 milyon yıl sonra yeniden tek kıta olacağını öne sürüyor. Sumatra açıklarında 26 Aralıkta meydana gelen deprem, kara parçalarını yerlerinden oynattı. Bilim adamları, bu tür depremlerin kara parçalarının sürekli olarak oynadığının, yer değiştirdiğinin bir işareti olduğunu ve kıtaları birbirlerine yaklaştırdığını vurguluyor.DEPREMLER EVERESTİ YÜKSELTİYOR

Bilim adamları, yerküredeki kıtaların bir zamanlar tek dev bir kıta (Pangea) olduğunu düşünüyor. Jeolojik hareketler kıtaların birbirlerinden ayrılmasını sağlıyor. Bilim adamlarının plaka olarak nitelendirdikleri büyük toprak parçaları, her yüzyılda 3 ila 5 santimetre kayıyor. Bu plakalar hareket ettiğinde aralarında çarpışmalar oluyor, depremler ortaya çıkıyor. Plakaların birbirlerini ittirmesinin önemli bir sonucu da dağların oluşumu. Örneğin, Hindistan alt-kıtasının milyonlarca yıldır kuzeye doğru kayması sonucu ortaya çıkan ittirme gücü, Himalayaları oluşturuyor. Bu ittirmenin hâlâ devam etmesi ise örneğin dünyanın en yüksek zirvesi Everestin her yıl 1-2 santimetre yükselmesinin neden oluyor.

DÜNYA TEK KITA OLACAK

Bilim adamları, Asya depremi şiddetindeki depremlerin Pangeadan bu yana on binlerce kez gerçekleştiğini ifade ediyor. Depremler kıtaları sadece ayırmıyor. Bilgisayar simülasyonları tek kıtadan bu yana, kıtaların tekrar birbirlerine doğru kayma sürecinde olduğunu gösteriyor. Son 40 milyon yıldır Afrikanın Avrupaya kaydığı, bu kaymanın Alplerde ve Pirenelerde yarattığı baskının, Türkiye, İtalya ve Yunanistanda depremlere yol açtığı belirtiliyor. Bir zamanlar büyük bir okyanus olan Akdenizin de bu yakınlaşma nedeniyle küçülmekte olduğu kaydediliyor. Avustralya ise Güney Doğu Asya ile çarpışma pozisyonunda bulunuyor. Kimi teorilere göre, 250 milyon yıl sonra dünyanın yeniden tek bir dev-kıta (Pangea Ultima) haline gelecek.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 479
favori
like
share
corleoni Tarih: 09.03.2006 17:03
sağol kardes
Turania Tarih: 14.02.2006 11:06
haberın ıcın tesekkurler arkadasım
serhatbey_066 Tarih: 13.02.2006 08:23
haberin için saol kardesim