"Çarpışma-Crash" adlı yapım, Oscar kazandıktan sonra adeta para makinesi oldu. Filmin DVD'si 1 gün içerisinde ABD'de 17 bin 500 adet sattı. Sinema dünyasının önde gelen dergisi Variety'nin internet sitesinde yer alan habere göre, filmin Oscar almasının ardından dağıtım şirketi Lionsgate'in de işleri açıldı. Yapımın DVD'si, Oscar kazandığının ertesi günü 17 bin 500 adet satıldı.

Altı ay önce satışa sunulan DVD, bugüne kadar 4 milyon adet satış rakamına ulaştı. Filmin DVD'sinin, Lionsgate için Oscar kampanyasının en önemli parçası olduğu ve üyelere gönderilerek onların olumlu oy kullanmasına etki ettiği ifade edildi.

Oscar ödülü kazanan diğer filmler "Brokeback Mountain", "Capote" ve "Syriana"nın DVD'lerinin henüz izleyiciyle buluşmadığı bildirildi. Bu filmler de piyasaya çıktığında Oscar ödülünün, satış rakamlarına olumlu yönde yansıyacağı yorumu yapıldı.

6.5 milyon dolarlık yapım

Aylardır tek favori olan "Brokeback Mountain" adlı yapımı geride bırakarak "En İyi Film" dalında Oscar ödülünü kazanan "Çarpışma-Crash" adlı film, toplam 6.5 milyon mütevazı bütçeyle çekildi.

Geçen sene Oscar kazanan "Milyon Dolarlık Bebek" filminin senaristliğini de üstlenen filmin yönetmeni Paul Haggis, bu filmde güçlü bir oyuncu kadrosuyla çalıştı.
Sandra Bullock, Don Cheadle, Matt Dillon, Jennifer Esposito, William Fichtner, Brendan Fraser, Terrence Howard, Chris Bridges, Thandie Newton, Ryan Phillippe ve Larenz Tate'in rol aldığı film, bir ev kadını ve uyuşturucu bağımlısı kocası, birbirine aşık iki polis dedektifi, bir yönetmen ve eşi, Meksikalı bir çilingir, iki araba hırsızı, orta yaşlı Koreli bir çift ile acemi bir polisin 36 saat içinde birbiriyle tanışmasıyla yaşananları anlatıyor. Film, 24 Haziran 2005 tarihinde Türkiye'deki sinemalarda da vizyona girmişti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 418
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 21.08.2007 07:32
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
missx Tarih: 14.03.2006 16:11
dün gece izledim,güzeldi ama oscar alacak kadar da değildi bence :18:
kurtjara Tarih: 11.03.2006 11:06
"Crash"in yapımcısı meteliğe kurşun atıyor
"En İyi Film Oscar"ını kazanan "Çarpışma" adlı filmin ortak yapımcısı Cathy Schulman, "adeta meteliğe kurşun attığını" söyledi. Hollywood haberlerinde uzman bir derginin bildirdiğine göre Kanadalı Paul Haggis ile "Çarpışma" filminin yapımcılığını üstlenen Cathy Schulman, filmin başarısına karşın maddi bir kazanç sağlayamadığını bildirdi.

Bağımsız yapımcı Schulman, "Arka arkaya 5 film yaptım ve hiç para almadım. Faturaları ödeyemiyorum" dedi.

Toplam 6.5 milyon dolara malolan "Çarpışma" adlı filmin Oscar ödülü kazanmadan önce tüm dünyada 83 milyon dolarlık hasılat yaptığı açıklanmıştı.
kurtjara Tarih: 09.03.2006 13:31
ben izledim pekte hoşuma gitmemişti ama, bana nispet yapar gibi oscar verdi amerikalılar filme:46:
missx Tarih: 09.03.2006 13:27
ben çok merak ediyorum bu filmi henüz izlemedim ama en kısa zamanda izlicem bakalım dedikleri kadar varmıymış :78:
head Tarih: 09.03.2006 12:39
Sadece bir oscar yenmis diye bakmadigim film bakmamki, amerikanlara akilmi yeter ne bicim insanlar bir ogrenemedim.


usta paylasim icin cok tsklr
mutluculu Tarih: 09.03.2006 12:39
teşekürler