dolamaya bitkisel çözüm - dolama bitkisel tedavi - bitkilerle dolama tedavisi
1. tarif
Kuru soğan közde pişirilip yanan kısmı alınır, pişen kısmı dövülür, az zeytin yağı ile çok az miktarda ham sabun ilave edilerek dolama olan kısma sarılır.

2. tarif
Altun ot lapası yapılıp dolamaya sarılır.

3. tarif
Kuzu kulağı lapası yapılıp dolamaya sarılır.

Sinirli ot ısıtılıp dolamaya sarılır.

Pancar yaprağı dolamaya sarılır.

Çam sakızı dolamaya sarılır.

Soğan közde pişirilir, içine sabun rendelenir ve sarılır.

Pirinç kavrulduktan sonra lapa pişirilir. Soğuyunca olgunlaşmış ve patlamak üzere olan dolamaya sarılır.

Bal ve un karıştırılarak sarılır.


Dolama, parmağa iğne ya da kıymık batması sonucu, tırnak dibinde meydana gelen iltihablanmaya “dolamaâ€denir. Başlangıçta kırmızı bir benek halindeyken, sonrada içi cerahat dolu sivilceye dönülür. Dolama, kan zehirlenmesine sebep olabilir. Bu nedenle ihmal etmemek gerekir. Tedavi için alkol pansuman ve sıcak su kompresi ile aşağıdaki bitkisel tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Soğan, zeytinyağı : 1 baş soğan, ateşte pişirilir. Sonra 1 saat süreyle zeytinyağına konur. Daha sonra, parçalanıp, dolamanın üzerine sarılır. Cerahat boşalıncaya kadar tekrarlanır.

Zeytinyağ, ekmek hamuru : 1 çorba kaşığı ekmek hamuru üzerine zeytinyağ dökülerek yoğurulur. Sonra dolamanın üzerine konup, sarılır. Dolama patlayıncaya kadar tekrarlanır.

Yumurta ve su : 1 adet taze, çiğ yumurtanın tepesi, dolamalı parmak gireek kadar kırılır. Parmak içine sokulur. 5 dakika ılık su ile yıkanır. Aynı işlem, dolama patlayınaya kadar tekrarlanır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6145
favori
like
share