Uzmanlar, anne adaylarının çok fazla yemek yememesi gerektiğini söylüyor. Hamilelik süresince alınabilecek 9 ya da 12 kilonun da normal olduğu belirtiliyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Esra Kurtuluş, hem kendisi hem de bebeği için sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermesi gereken anne adaylarının kilo alımını kontrol altında tutmak için kalorisi azaltılmış ve bol lif içeren ürünleri tercih etmesi gerektiğini söyledi. İdeal kilosunun üzerinde olan anne adaylarının ilk 3 ayda beslenmesine dikkat etmesi gerektiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Esra Kurtuluş, "Örneğin pilav, makarna, ekmek, börek ve tatlıyı azaltarak, fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışın. Ancak kesinlikle şok diyetlerden uzak durun. Hamilelik süresince toplam 9-12 kilo arasında almanız normaldir. İlk 3 ay kilo almamaya çalışın. Hamileyim diye iki kişilik yemek yemekten vazgeçin" dedi.

Vitamin ve mineraller

Kurtuluş, hamileler için gerekli vitamin ve mineralleri ise şöyle sıraladı:

A vitamini; bebeğin büyümesi, deri ve kaslarının oluşması için önemlidir. Ayrıca vücut direncinin artmasını sağlar.

C vitamini; bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra kas, kemik ve diğer dokuları bir arada tutmayı sağlayan bağ dokusunun oluşumuna yardımcı olur.

D vitamini; kemik ve dişleri güçlendirir. Kalsiyumun vücutta kullanımını arttırır.

K vitamini; özellikle hamileliğin son dönemlerinde çok önemlidir, kanın pıhtılaşmasını sağlar.

E vitamini; bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra saç, cilt ve üreme organlarının düzenli çalışmasını sağlar, yaşlanmayı geciktirir.

B1 vitamini; sindirime yardımcı olur ve büyümeyi destekler.

B2 vitamini; cilt, göz ve tırnak sağlığı için önemlidir. Ayrıca vücudun enerji üretmesine destek verir.

B12 vitamini; vücutta proteinin kullanımına, DNA sentezi oluşumuna ve kanda oksijenin taşınmasına yardımcı olur. Sinirler için de gerekli olan vitaminlerden biridir.

Kalsiyum; kemik ve dişlerin sağlıklı gelişimi için önemlidir. Ayrıca kanın pıhtılaşmasını ve demirin vücutta kullanılmasını sağlar.

Fosfor; kemik ve diş oluşumunda önemli rolü vardır. Vücutta asit-baz dengesini sağlar.

Demir; kırmızı kan hücrelerinin gelişimi için önemlidir. Büyümeye yardım eder, yorgunlukla baş etme ve hastalıklardan korunmada önemli rolü vardır.

Magnezyum; sinir sisteminin ve kasların gevşemesini sağlayan mineraldir. Sakinleşmeye yardımcı olduğu için 'anti-stres minerali' olarak bilinir. Kandaki şekerin enerjiye dönüştürülmesinde önemli bir rol oynayan bu hayati mineral, vücudumuzun C vitamini, kalsiyum, fosfor, sodyum ve potasyumu daha etkin bir şekilde kullanabilmesi için gereklidir. Magnezyum, sağlıklı dişler ve sindirim sisteminin rahatlığı için de gereklidir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 519
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 09.03.2006 23:16
paylaşımların için teşekkürler arkadaşım