UNESCO tarafından yayımlanan raporda, ''bilim alanında süratli aşama gösteren Türkiye'nin, gelecek yıllarda sesini dünya düzeyinde duyuracak'' bildirildiBM'nin Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) 2005 yılıyla ilgili 274 sayfalık raporunda, Türkiye'ye önemli yer verildi.

''ABD, Japonya ve AB ülkelerinin bilim alanında dünyaya egemen olduğu'' kaydedilen raporda, bölgesel olarak bazı ülkelerin konumuna dikkat çekildi ve bu çerçevede Türkiye'nin son yıllarda ''süratli ve önemli aşama'' kaydettiği vurgulandı. Raporda, Türkiye'de bilimsel ve teknik alanda ülkenin kurumsal yapısı, hükümet harcamaları, yüksek öğrenim ve araştırma geliştirme harcamaları, alan verimi gibi konulara da geniş yer verildi.

-YÜKSEK TEKNOLOJİ İÇEREN MALLARIN İHRACATI ARTTI-

Raporda, Türkiye'de özel sektörün faaliyetlerine de yer verilirken, bilim ve teknoloji alanındaki ilerlemeyle birlikte, ileri teknoloji içeren malların ihracatının, ileri teknoloji üreten mallarını ithalatına oranla arttığına dikkat çekildi.

Türkiye kamu ve özel sektör şirketlerinin, teknolojik buluş alanında giderek daha fazla çalışma gösterdiği kaydedilen raporda, 1998 ve 2002 yılları arasındaki rakamlara göre, hizmet sektöründeki firmaların yüzde 39'unun, sanayi sektöründeki firmalarınsa yüzde 30'unun etkin yenilik ve icat içeren araştırmalar yaptığı belirtildi.

Raporda, dünyada bilimsel araştırma yayımları sayısında Türkiye'nin 1992 yılında 37. sıraya, 2002 yılındaysa 22. sıraya çıktığı kaydedildi. UNESCO raporunda, Türkiye'deki bilimsel yayım sayısının, 10 yıl içinde yüzde 500 artmasının ''müthiş bir ilerleme'' olduğu ifade edildi. UNESCO yetkilileri, geçen hafta AB ile tam üyelik müzakerelerinde bilim ve araştırma faslını kapatan Türkiye'nin bu alandaki başarısının, bu fasılla ilgili müzakerelerin sorunsuz ve çabuk geçmesinde etkili olduğu yorumunu yapıyor

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 398
favori
like
share
minta Tarih: 27.07.2006 08:27
bilgiler için teşkkürler
corleoni Tarih: 26.06.2006 13:45
hayırlısı olsun bakalım
megalit Tarih: 22.06.2006 10:25
Herkes inanıyor buna ah birde biz kendimiz inanabilsek.Çok şey yaparız o zaman ama inanmıyoruz ki?????