Geçen kasım ayında Fransa'da gerçekleştirilen dünyanın ilk kısmi yüz nakli operasyonu, başarıyla sonuçlanmasına rağmen cerrahi ve psikolojik açıdan tehlikeler taşıdığı konusunda tıp dünyasından eleştiriler alıyor.
Yaklaşık yedi ay önce, 48 yaşında beyin ölümü gerçekleşmiş bir kadının yüzü, bir köpek saldırısı sonucunda burnunu, dudaklarını ve sağ yanağını kaybeden 38 yaşındaki Isabelle Dinoire'ın yüzüne nakledilmişti.

Ameliyatı yürüten ekibin başındaki Bernard Devauchelle, operasyonun ardından geçen dört ayda hastanın durumunun iyi olduğunu açıkladı. Devauchelle, operasyonun hiçbir cerrahi sorun yaşanmadan gerçekleştirildiğini ve sonuçların nasıl olacağını da zamanın göstereceğini vurguladı.

Kiel Üniversitesi'nden yüz cerrahı Patrick Warnke ise, ameliyatın yeni bir çığır açtığını söylerken uzun vadede yaşanabilecek problemlere işaret ediyor. Warnke, ameliyat sonrası kullanılan ilaçların işe yaramaması durumunda nakledilen yüzün her an düşebileceğini ve ilaçların kanser riskini artırdığını belirtiyor.

Sorbonne Üniversitesi'nden Thomas Pradeu da, önceki yıllar- da gerçekleştirilen el nakli operasyonlarında hastaların yaşadığı psikolojik rahatsızlıklar göz önünde bulundurulduğunda, bu ameliyatın nasıl ruhsal sonuçlar doğuracağının ciddi bir sorun olduğunu ifade ediyor.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 439
favori
like
share
minta Tarih: 21.07.2006 13:08
gerçek yüzümüz ortaya çıkacak desenize
sennur Tarih: 05.07.2006 22:26
superisi sana ve dileklerine katılıyorum.tıp çok hızlı ilerlemekte inşallah sonuç başarılı olur :70:
SU-PERISI Tarih: 05.07.2006 14:53
yüz naklinde bagışıklık sistemi nakledilen yüzü kabul etmezse nakledilen doku yavaş yavaş ölüyormuş,ozaman ameliyat yapılmadan önceki durumundan çok daha kötü oluyormuş.İnşallah ilk yüz nakli başarılı olurda bu söylenilenlerin hiç biri gerçekleşmez.