Arkdaslar bana bir sms geldi bu aksam.. sms de aynen sunlar yaziyor:


Bismillahirrahmanirrahim, vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim. Allahümme inni esabet ya kadumu ya dasimu ya sekte yeua semedu ya hayyumu ya kayyumu ya zel celali ve ikram fiin teculullah.

Bu mesaji sende 7 kisiye gönder güzel bir haber alacaksin. Lütfen bu mesaji dikkate al. msj Mekkedeki hacidan geldi eline gecirmis 7 kapiya dagitmis zengin olmus, fakirin eline gecmis inanmayip atmis evi yanmis. Bu dua kimin eline gecerse mutlaka 7 kisiye göndersin.


Sizler ne düsünüyorsunuz bu konuda, email de geliyor bu türden, ne yapmaliyiz, göndermelimiyiz sizce :20:

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1604
favori
like
share
ıssızada Tarih: 09.10.2012 15:13
yazıyı okumadım. ama en nefret ettiğim şeydir o toplu mail ve sms ler. insna bu kadar akılsız olabilir mi yaaa...
paylaşıma teşekkürler.
papatya_28 Tarih: 09.10.2012 15:10
Soru :
Telefonunuza veya mail hesabınıza bu mesajı şu kadar kişiye gönderin gibi ifadeler geliyor. Özellikle bayanlar arasında çok rağbet görüyor.Peki bunların hükmü nelerdir ? Bu tür mesajlara rağbet etmeli miyiz ?
Gelen Mesej veya Mail’lerde deniyor ki:
1- Gönderirseniz bir mucizeyle karşılaşacaksınız, göndermezseniz başınıza şu felaketler gelir.
2- Şehitlerimiz için Fatiha zinciri oluşturuyoruz, bu maili alan herkes 3 Fatiha okusun ve bu maili 3 kişiye göndersin.
3- Bu iletiyi aldıysan, artık siz de salevat zincirinin bir parçası oldunuz demektir. Şimdi, yapmanız gereken, 5 salevat getirmek ve bunu en az 20 kişiye göndermektir.
4- Allah hiç bir zaman yanıltmaz, Allah’ın isimlerinin yazılı olduğu bu mesajı 9 kişiye gönderirseniz, yarın güzel haber alırsınız, eğer göndermezseniz şanssızlık 9 sene peşinizi bırakmaz. Ertelemeyin, bunlar Allah’ın isimleridir. Allah’ın adı geçti, artık göndermek zorundasınız.
5- Resulullahı rüyada gördüm bunu herkese duyurun! Duyuran şu nimetlere kavuşur, inanmayan belalara maruz kalır.
6- Bu hadis-i şerifi herkese gönderin; çünkü Peygamberimiz, (Bir cümle de olsa, benden duyduğunuz her şeyi iletin) demiştir. [Üstelik onun hadis olduğu da belli değildir. Hadis olsa bile, her hadisin internette dolaşması uygun olur mu?
7- Bu duayı 7 kapıya dağıtanın muradı hâsıl olur, inanmayan ise musibete uğrar. 1251 yılında birinin eline geçirmiş, 7 yapıya dağıtmış, zengin olmuş. Sonra bir fakirin eline geçmiş, inanmamış, evi yanmış ve çocuğu ölmüş.
8- Bu mail 13 kişiye gönderilirse 13 gün sonra murada kavuşulur. Gönderilmezse başa şu belalar gelir.
9- Bu maili şu kadar kişiye göndermek milli ve dini bir davadır. Göndermeyen bizden uzak olur.
10- Lösemi hastası olan kızımın ilaç parası için yardıma ihtiyacım var. Lütfen yardım edin ve bu maili herkese gönderin. Bu maili başkalarına iletmeyenlere yazıklar olsun!
11- Yakında bazı mail adresleri paralı olacak, ancak bu maili şu kadar kişiye gönderirseniz o zaman sizinki ücretsiz olacak.
12- Bu maili kesin oku ve herkese gönder! Doğruysa sen de yaşadın. Doğru olmasa da ne kaybın olacak ki? Denemekte, tedbirli olmakta bir zarar olmaz. Bu maili ileten herkes için Microsoft, 245 Euro verecektir. Ne kadar çok kişiye gönderirseniz, o kadar çok para kazanırsınız.
13- Bir hacker rekor için Türkiye’deki bütün kullanıcıların adreslerini imha edecektir. Sakın listenize rea adlı bir msn adresi kabul etmeyin! Listenizden biri kabul ederse siz de hacklenirsiniz. Sakın kabul etmeyin ve bu maili herkese gönderin!
14- … diye bir mail adresi sizi eklerse sakın kabul etmeyin! Bu virüs Meksika üzerinden yayılmıştır. Son 2 günde 5000 kişinin Messenger’ına girerek, bilgisayarlarını çökertmiştir. Bu maili herkese gönderin!
15- Virüs tuzakları, dur durak bilmiyor. Yine bir mail zinciriyle yeni bir virüs, bilgisayarlara dadandı. O yüzden sakın bu maili açmayın! Aslı olmasa da, bu uyarıyı bütün sevdiklerinize gönderin! Çünkü tedbirli olmakta fayda var.
16- Birisi, “Şu firmadan arıyoruz, telefonunuzu kontrol etmek zorundayız. Bunun için 9090’ı aramanız gerekiyor” derse siz de ararsanız, bütün kimlik bilgilerinize ulaşır ve kendi telefon görüşmelerini sizin hesabınıza geçirir. Bu maili yakın dostlarınıza ulaştırın!
17- Bütün hastaneler Türkiye’nin her yerinden ulaşılabilen tek bir telefon numarasında birleştiler. Bu telefonu aradığınızda, en yakın ambulans, olay yerine gönderiliyor. Sizin ihtiyacınız olmasa bile, sevdiklerinize bir gün lazım olabilir.
18- Kızım kanser oldu ama hastane masraflarını karşılayamıyorum, lütfen bana yardım edin! [Bu yolla da vurgunlar oluyormuş.
19- Bu maili herkese gönderip, linkteki ankete katılmazsanız vebal altında kalırsınız.
Böyle mailleri herkese göndermek mi gerekir?
Cevap :
Bunları göndermemekle kimse vebal altına girmez. Aksine, göndererek bunlara alet olmak, bizi vebal altında bırakabilir. Milli ve dini dava denen mailleri çok kimseye göndermekle, kimse yapacağı işten vazgeçmez. Anketler de böyledir. Yardım isteyen mailler de genelde yalan çıkmaktadır.

Bunların hepsinde, çeşitli menfaatler veya art niyetler vardır. Özellikle dini içerikli olup, göndermezseniz başınıza felaketler gelir denen mailler, misyonerlerin daha önce mektup yoluyla yaydıkları Şeyh Ahmet Vasiyetnamesi türünde hurafelere benziyor.
Mucizeyle karşılaşacaksınız diye gönderilen maillerin ne kadar cahil kişiler tarafından yazıldığı meydandadır. Mucizeler, sadece Peygamberlerde görülür. Mucize kelimesini başka anlamda kullanmak yanlıştır.
Fatiha veya salevat zinciri oluşturuyoruz demek de uygun değildir. Herkes istediği kadar okuyabilir. Okumak ve insanlara göndermek için, belli bir sayı tayin etmek, bid’atlerin ortaya çıkmasına ve yayılmasına sebep olur. Allah’ın ismi geçti diye veya hadis-i şerif diye de göndermek gerekmez. Bilakis göndermemek gerekir. Allahü teâlânın ve Peygamber efendimizin ismini böyle işlere alet etmek çok çirkindir.
Herkese gönderin denen bütün bu maillerde, siyasi veya maddi menfaatler de vardır. Bu tür mailleşmelerle, mail adreslerinin reklâmı yapılıp, spam mail arayanlara, mail adresi bulunmaya da çalışılıyor. Bunların ve mail gönderdikçe para kazanacaksınız denilen maillerin de yalan olduğu ve altında çeşitli menfaatlerin olduğu meydandadır.

Çocuğunun veya bir yakınının hasta olduğunu söyleyip maddi yardım isteyen mailler genelde yalan çıkıyor. Bu tür mailleri hiç kimseye göndermemeli, zaten çoğunda yalan yanlış bilgiler bulunuyor. Bunları hemen silmeli, imha etmelidir. Sözümüzü kabul edecek biriyse, bize göndereni de ikaz edip bunlara alet olmamasını söylemelidir!

alıntı
eems34 Tarih: 11.12.2006 16:00
kesınlıkle gondermıyorum kımseye de tavsıye etmıyorum :18:
XMaSteR Tarih: 11.12.2006 13:13
bu tür olaylar cok sinir bozucu durmadan maillere telefonlarımıza qeliyor...

bana göre imanı zayıf insanlar dua etmekten aciz insanlar bunları yapar...

yüce rabbimin kulunun ödüllendirmesi istediqini vermesi icin ne atılan 7 maile nede atılan msja ihtiyacı vardır..
Kenshi Tarih: 01.12.2006 17:51
Daha dün canımdan cok sevdigim yegenimi azarladım bu yuzden ... Bunlar Hoş şeyler degil islam ı bu gibi kisisel ego ve zevkleri için kullananları kınıyorum Allah c.c. katında hayır güzel amellerle durmak herkesin istegidir bizimde işimiz iyi ve faydalı eylemlerle sonuca ulaşmak olmalı... Ben ögretici degilim sadece fikir beyan ettim fetva vermek zaten haddime düşmez ...

Selam ve dua ile
binens Tarih: 01.12.2006 15:17
valla cok haklisin sari menekse-ben zaten bu bizim milletimize sasiriyorum yani sonunda ALLAH in adini bile karistiriyorlar böyle seylere-nekadarda bahtil inanclar ve inananlar var su zamanda yaaaa insan üzülüyor :79:
KONAMI Tarih: 30.11.2006 18:31
Kardeşim...
Allah[c.c] senden de razı olsun ama şunu da unutma kardeşim...

* Bize değil Bize Anlatmayı Nasib Eden RABBİME Hamd olsun.*

* Unutmaki yaşamın başıda sonuda RABBİME Hamd Etmektir *

Allah[c.c] yar ve yardımcın olsun GÖREME Kızkardeşim.
-MiSs- Tarih: 30.11.2006 17:27
HEpinize yazdiklariniz icin tesekkür ediyorum vede bende sizlere katiliyorum, ne yapsam diye dün düsündüm ama bende kimseye göndermedim..

KONAMI abi nekadar güzel anlatmisin kader´i Allah senden fazlasiyla razi olsun Insallah..
keskinkilic_68 Tarih: 30.11.2006 14:01
bu mesajlara itibar etmeyiniz