[COLOR=chocolate]Sağlıklı beslenmede doğru bilinen yanlışlara dikkat çeken uzmanlar,Üç öğün esmer ekmek yemeyin. Portakalın beyaz liflerini atmayın'' uyarısında bulundu

[COLOR=burlywood]İzmir'de bu yıl 5'incisi düzenlenen Halk Kongresi'nin Sağlıklı beslenmede doğrular ve yanlışlar konulu oturumunda konuşan Prof. Dr. Sezgin Ünal, sağlıklı beslenmede ekmeğin önemine değindi. Ekmeğin çok zengin bir besin maddesi olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Ünal, çok ekmek yemenin kiloya neden olacağı inancının yanlış olduğunu belirtti. Prof.Dr. Ünal, Ekmek karbonhidrat kaynağı gıdalarla birlikte alınırsa örneğin börek, pilav, makarna gibi kiloya neden olur. Bunun dışında her gün düzenli bir şekilde ekmek yemek gerekir. Ekmeği fazla tüketmenin sakıncası yok. Kepek, çavdar ve yulaflı tahıl ekmekleri bağırsak fonksiyonları açısından daha yararlı. Ancak üç öğünde sadece esmer ekmek yemek doğru değil. Fırından yeni çıkan sıcak ekmeğin midede hazmı çok zor. Ekmeği soğuk yiyin ve buzdolabında saklayın. Dolaptan çıkarınca da ısıtın'' dedi.
Sebze ve meyvelerin keskin bıçakla doğranmasını, sebzelerin az suda en fazla 3 dakika haşlanmasını öneren Prof. Dr. Aydın Ural, sebzelerin eksi 18 derecede dondurularak saklanmasıyla vitamin değerini koruyacağını belirtti. Prof. Dr. Ünal, Sebzeyi küçük dilimler halinde kesmeyin. Meyvenin suyunu sıkmak vitamin değerini düşürür. Elmayı kabuğuyla yiyin, portakalın sadece sarı kabuğunu soyun, altındaki beyaz kısmı C vitamini deposu. Mikrodalga fırının kaçak yapması boyun ve böbrek rahatsızlıklarına neden olur. Balık yağı içmek, balık yemek yerine geçmez. 1 gram balık yağında 9 kalori var'' dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 474
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 14.06.2007 09:14
teşekkürler nergish.portakalın beyaz liflerinde vitaminin çok oldugunu biliyorum o yüzden atmam yerim
KaHiN Tarih: 13.06.2007 20:56
[COLOR=#555cbc]PiLavı EkmekLe YeSemde Deqi$en ßir$ey yok...Hatta EkmekSiz ßir$ey yemem ama Ev Ekmeqi oLMaSı qerek..

PortakaLdan Çok MandaLina da LifLeri Atarım...ASlında YararLı Olduqunu Duymu$tum...

Daha Net ßiLqi verdiqin iÇin Te$ekkürLer Yenqe..
Sindy Tarih: 13.06.2007 10:54
tesekkurler Nerqish
matrakSsS Tarih: 13.06.2007 10:13
paylaşım için sağol