Türkiye' da çiçek üretimi ilk kez Yalova' da başlamıştır.


Türkiye’nin çiçek üretimin büyük kısmı ilimizde gerçekleşmektedir.

Süs Bitkileri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulma çalışmaları devam etmektedir.

Çiçek kenti Yalova, Flower Show 2003-Yalova Süs Bitkileri Fuarı düzenlendi.

Bu ilk açılışta 64 üretici stand açarak dünyaya açılış yaptı. İlk Fuar Cumhuriyet alanında düzenlendi. 2004 yılında ise Fatih Caddesi üzerinde bulunan arbaratum üzerinde daha geniş olarak yapıldı. Fuarın şehre uzak olması nedeni ile ziyaretçi sayısı 20 binde kaldı. 2005 yılında ise fuar alanı olarak yine Cumhuriyet alanı tespit edildi. Şehir merkezinde oluşu ziyaretçi sayısını arttırarak gezenlerin sayısı 35 bini buldu. 2005 yılında yapılan fuarın tüm organizasyonu Yalova Ticaret ve Sanayi Odası düzenledi. Önümüzdeki sene yurt dışından katılacak olan firmaların sayısının artacağı tahmin ediliyor. Bu yıl altı ülkeden çiçek üreticisi fuara katıldı.

2005 yılı fuarının açılışını yine Ticaret ve Sanayi Bakanı Çoşkun yaptı. Çoşkun, "Yalova İlinin Marmara bölgesinde çiçekçilikte uzmanlaştığını söyleyerek bu yıl içinde Altınova ilçesinde Çiçekçilik Organize Sanayi Bölgesinin temellerinin atılacağını belirtti.

Üç seneden beri yapılmakta olan Fuar açılışında Yalova dışında iyi tanıtımın iyi yapılmadığı görüldü. Fuara katılan üreticileri fuar açılışından önce büyük şehirlerdeki

bilboardlara afişler asılarak daha iyi tanıtım yapılmasını istediler.

Yalova'daki süs bitkileri üreticiliği ülke genelinde önem taşımaktadır. Ülkede üretilen kesme çiçeklerin %20 'den fazlasını Yalova karşılamaktadır.

Süs bitkileri yetiştiriciliği başlıca dört kısımda toplanır :- Salon süs bitkileri

- Bahçe ve çevre düzenlemesinde kullanılan ağaçlar

- Soğanlı ve rizomlu süs bitkileri

- Kesme çiçek

Süs bitkileri bahçelerde yetiştirildiği gibi seralarda da yetiştirilmektedir. Yalova'da halkın büyük bir kısmı geçimini çiçekçilikten temin etmektedir. Akköy, Koruköy, Kadıköy, Samanlı, Hacımehmet, Laledere, Safran, Kazımiye, Taşköprü ve Çiftlikköy'da yaygın bir şekilde çiçekçilik yapılmaktadır. Kesme çiçek üretimi ağırlıklı olarak Kadıköy merkez olmak üzere Elmalık, Kazımiye, Çiftlikköy, Laledere ve Hacımehmet'te yapılmaktadır. Saksı çiçeği üretimi ise Yalova merkez, Altınova ve Taşköprü'de bulunmaktadır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2667
favori
like
share