Müzik > Ersen ve Dadaslar geri dondu

  Arkadaslar, sevgili dostum Ersen ve Dadaslar musige geri dondu. Kendisiyle 15 sene kadar once Turkiye ziyaretimde tanistim. Sizinle onun hakkinda bazi bilgileri paylasmak istiyorum.

  Anadolu Rock'ın önemli temsilcilerinden Ersen,İstanbul Fatih'te doğdu. Annesi Karadeniz'den, babası ise Selanik taraflarından İstanbul'a gelip yerleşmişti. Çocukluğundan itibaren müziğe hep ilgi duyan Ersen, babasını "isimsiz bir müzik kahramanı" olarak tanımlıyor ve babasının çok iyi bir keman ustası olduğunu söylüyor. Ersen, ilk olarak müzik çalışmalarına amatörce bir müzik öğretmeninden mandolin dersleri alarak başladı. Daha sonra, gitarın yavaş yavaş ülkemize girmesiyle birlikte Fatih Fener'de Rum asıllı hocası Koçamedanis'ten klasik gitar dersleri almaya başladı. 5-6 sene de klasik keman dersleri aldı.Ersen, bir yandan da amatörce şan dersleri alıyor ve sürekli kendini geliştirmeye çalışıyordu. Ersen, artık düğünlerde, pavyonlar da çalmaya başlamıştı. 1970 yılına gelene kadar birçok ünlü orkestrada çaldı. Bunlar arasında, Milli Orkestra ve Şerif Yüzbaşıoğlu'nun Orkestrası da vardı. Önceleri, dans orkestralarında çalan Ersen, bir fuar döneminde İzmir Fuar'ındaki Numune Gazinosu'nda Cem Karaca ve Moğollar'la tanıştı. Her ne kadar, Cem Karaca'yı İstanbul'dan tanısa da burada gerçek anlamda tanıştılar ve Cem Karaca, ona kartını vererek İstanbul'da yanına uğramasını söyledi.

  1969 yılında ilk 45'liği "Olvido/Ak Güvercin" Türkofon'dan piyasaya çıktı. Gitarda Ünol Büyükgönenç'in eşlik ettiği bu plağı, ikinci 45'liği takip etti: "Sevmek Gunah mı?/Tek Kadın".

  1970 yılında bir yandan kendi adına 45'likler çıkartan Ersen, diğer yandan da Moğollar'ın "Ternek/ Haliçte Güneşin Batışı" 45'liğinde vokalist ve elektro kemancı olarak yer alır.1972 yılında Hürel kardeşlerle, Diskotür adına son 45'liği "Dertli Kaval/Beni Hor Görme Kardeşim"i kaydetti.Bu albümün ilgi görmesi üzerine Şerif Yüzbaşı Orkestrası'dan ayrılan Ersen yüklü bir ücretle Şahinler Plak'a transfer oldu ve "benim en büyük müzikal çıkışım" dediği "Kozan Dağı" isimli 45'liğini yayınlandı. Kozan Dağı gerçekten gördüğü ilgi ile kısa sürede listelerde bir numaraya tırmanır ve Ersen'in ilk bir numara 45'liği olarak Türk müzik tarihinde yerini alır.Seyhan Karabay'ın bass, ıklığ,akustik gitar; Taner Öngür'ün bass, akustik gitar, kaşık ve Hüseyin Sultanoğlu'nun bateri, bongo çaldığı bu 45likten sonra "Sor Kendine/Garip Gönlüm" 45liğini piyasaya sürdü.Bu 45'likten sonra Türk ve dünya müzik piyasasında eşine benzerine rastlanmayacak bir olay olur ve Kardaşlar'la beraber çalışmakta olan Cem Karaca Moğollar'a; Moğollar'la çalışmakta olan Ersen Kardaşlar'a girer.

  Kardaşlar'la 2 single çıkarttıktan sonra, grubun isminin değişmesini kararlaştırdılar ve Ersen, "kuzeyin kardaşları varsa doğunun dadaşları var" deyip "Ersen ve Kardaşları", "Ersen ve Dadaşlar" olarak değiştirdi. Artık, "Cem Karaca ve Moğollar" ile "Ersen ve Dadaşlar" vardı ve tatlı bir rekabet başlamıştı. Bu dönemde, Ersen ve Dadaşlar, Zeki Müren'in program kadrosuna dahil oldular. Kimse buna inanamadı hatta son güne kadar Ersen bile!.. Çünkü, o dönemde Zeki Müren'le çalışmak büyük bir payeydi. Ersen ve Dadaşlar, bu programda da başarılı oldular ve Zeki Müren'in iltifatını kazandılar.

  Aşık Veysel'in, Aşık Mahsuni Şerif'in, Muhlis Akarsu vd. eserlerinin yanında söz ve müziği kendine ait parçalarıda seslendiren Ersen Dadaşlar'ın 45'liklerini şöyle sıralayabiliriz: "Gafil Gezme Şaşkın/Güzele Bak Güzele", "Bir Ayrılık Bir Yoksulluk Bir Ölüm/Yedin Beni", "Dostlar Beni Hatırlasın/Üç Kız Bir Ana", "Ekmek Parası/Zalım".Uzun süre, listelerde hep zirvede kalan grup, bir süre sonra müziğe ara verdi.

  Ersen Bey neden geri dondugunu soyle anlatiyor:

  Biliyor musunuz gençler? Yıllarca anne babalarınıza, ablalarınıza verdiğimiz gerçek müzikal güzelliği, 21.Asır'da 2007 sonrası sizlerle paylaşmak,gerçek Anadolu Rock müziğinin tüm inceliklerini, doğrularını ahlaki ve manevi değerler içerisinde sizlere tanıtmak tek amacımız. Bütün yüreğimiz seneler önce olduğu gibi bugün de aynı heyecanla gümbür gümbür sizler için atıyor.

  Yıllarca omuz omuza mücadele ettiğim, onu örnek almaktan büyük onur duyduğum değerli abim rahmetli Cem Karaca’ nın, yıllarca bizim de kullandığımız sloganımız olan ' MERHABA GENÇLER VE DAİMA GENÇ KALANLAR ' diyerek tekrar sizlerle beraber olmanın onurunu yaşıyoruz.

  Ersen Dadaşlar neden klasik bir albümle Merhaba demek istedi ?

  70 ‘ li yıllardan itibaren birçok hit parçamız oldu. Hatta sayısız ödüllü liste başı parçalarımızla, içlerinden büyük titizlikle aldığımız ' Can Tertip, Kozandağı, Bir Ayrılık Bir Yoksulluk Bir Ölüm, Dostlar Beni Hatırlasın, Kalbimdeki Acı, Odaya Serdim Halı ' adlı parçalarımızı günün sound ve normlarına uygun bir şekilde, asli özelliklerini bozmadan, yepyeni bir anlayışla, özellikle Zafer Şanlı ve Volkan Şanda' nın zarif düzenlemeleri ile bu albümü sizlere sunmaya çalıştık.

  Bu albümü hazırlarken hiçbir ticari kaygımız olmadı. Albüm, gerçek güzelliğiyle dün ve bugün arasındaki köprüyü oluşturdu. Albümdeki yorum ve icra farklarının takdiri sizlere aittir.

  Ilgilenirseniz Ersen Bey'in web sayfasini ziyaret edin lutfen.
  https://www.main-board.com/
  Geçen gün bir aile dostumuz(50'li yaşlarında) ısrarla bu grubun şarkılarını internetten araştırmamı ve albümünü nerden bulabileceğini öğrenmemi istedi,o vesileyle grubun adını ilk kez duymuş oldum.Sanırım orta yaşa hitap ediyorlar
  Paylaşmak ne güzel şey.... yeni yeni haberim oldu son ıkan albümlerden teşekkürler
  Karakartal, Ersen Bey'in albumu E-Bay de satiliyor. Yukarda yazdigim web sayfasina girince, orda yaziyor zaten. Yaptiklari muzik aslinda yeni nesle hitab ediyor. Umarim dinlemissindir. Tavsiye ederim. Yaptiklari sarkilarin hemen hemen hepsi hit oldu. Ozellikle 'Kozan dagi' sarkisi ile taninir. Ben en cok 'ak guvercin' severim. Ayrica kendisi cok beyefendi, eskiden beri kimse icin yanlis birsey soylemez. Avrupada en cok konser veren sanatci olarak ta bilinir.
  hoşgelmişler ....
  [COLOR="SkyBlue"]Çok Özlettiler Kendilerini..