Spor > EURO 2008 Avrupa Futbol Sampiyonasi Tarihi

  Avrupa Futbol Sampiyonasi Tarihi

  1956 yılında Avrupa ülkelerinin milli takımları arasında oynanacak bir turnuvanın düzenlenebilmesi için çalışmalar başladı ve bundan tam iki yıl sonra, 1958de ilk Avrupa Şampiyonası başladı. Kupanın ilk formatı yarı-finale kadar iç ve dış sahalarda oynanan eleme maçlarıyla yürütülüyordu. Dört yarı-finalist arasından biz ülke ev sahibi seçiliyor ve kalan maçlar onun ülkesinde oynanıyordu. UEFA ilk turnuvayı, 1927 yılından beri bu konuda çalışmalar yapan Fransız Futbol Federasyonu üyesi Henri Delaunayin anısına Fransaya verdi.

  Turnuva tarihinin ilk finali Sovyetler Birliği ile Yugoslavya arasında Pariste oynandı. Uzatmalar sonunda rakibini yenen Sovyetler tarihin ilk Avrupa Şampiyonu oldular.

  1964te İspanyada düzenlenen turnuva ise politikanın karıştığı ilk şampiyona olarak hafızalara kazındı. Yunanistan resmen olmasa da teknik olarak savaş halinde olduğu Arnavutlukla oynamayı reddetti. Şampiyonayı Madridte oynanan final karşılaşmasında Sovyetler Birliğini 2-1 yenen ev sahibi İspanya kazandı.

  1968 turnuvası ise hem şampiyonanın adının, hem de formatının değiştiği turnuva oldu. Daha önce Avrupa Uluslar Kupası olarak anılan turnuva adını UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası olarak değiştirdi. Turnuvanın formatı ise 8li gruplar olarak değiştirildi. 8 takım aralarında iki maç üzerinden oynuyor ve ilk sırada yer alan takım çeyrek-finale kalma hakkına sahip oluyordu. Çeyrek final serisi de iki maç üzerinden yapılıyor ve yarı-finale kalan takımlar ev sahibi ülkenin (İtalya) yolunu tutuyorlardı. İtalya ile Yugoslavya arasında oynanan final maçı 1-1 bitince yapılan tekrar müsabakasını 2-0 kazanan ev sahibi İtalya şampiyon oldu.

  Aynı formatta düzenlenen 1972 şampiyonasının ev sahibi ise Belçikaydı. Finalde Sovyetler Birliğini 3-0 geçen Batı Almanlar mutlu sona ulaştı.

  1976da düzenlenen turnuvanın ev sahibi Yugoslavyaydı. Çekoslovakyanın finaldeki rakibi Uli Hoeness ve Sepp Maier'li Almanlardı. Penaltı atışlarıyla mutlu sona ulaşan Çekoslovakya kupayı müzesine götürdü.

  1980 yılıyla beraber UEFA kupaya yeni bir format getirdi. Finallere dört yerine sekiz takımın katılmasına ve bunlarında dörderli iki grup halinde kendi aralarında oynamasına karar verildi. İki gurubun lider ülkeleri ise final oynamaya hak kazanacaktı. Bu yeni formatın ilk finalistleri Batı Almanya ile Belçika oldu ve Almanlar Horst Hrubeschin ayağından bulduğu iki golle 2-1lik galibiyete ve mutlu sona ulaştı.

  1984 yılında turnuvanın formatı bir kez daha değişti. Artık çeyrek-final oynanmıyor ve gruplarını ilk iki sırada bitiren takımlar direkt olarak yarı finale kalıyordu. Turnuvaya ikinci kez ev sahipliği yapan Fransa, Pariste oynanan final maçında İspanyolları Michel Platini ve Bruno Bellonenin golleriyle 2-0 geçip şampiyon oldu.

  1988de Batı Almanyada düzenlenen turnuva format olarak Fransa 84ün aynısıydı. Finalde gülen ise Sovyetler Birliğini 2-0 geçen Hollanda oldu. Portakalların golleri Ruud Gullit ve Marco van Bastenden geldi. Van Bastenin golü daha sonra şampiyona tarihinin en güzel golü olarak seçildi.

  1992de İsveçin ev sahipliği yaptığı turnuvaya ise Avrupada yaşanan politik olaylar damgasını vurdu. Doğu ve Batı Almanya birleşmiş, turnuvaya katılmaya hak kazanan Yugoslavya ülkesinde yaşanan olaylar sebebiyle diskalifiye edilmişti. UEFA turnuvaya Yugoslavlar yerine Danimarkanın katılmasına karar verdi. UEFA kararıyla turnuvaya katılan Danimarka finalde Almanları 2-0 geçti ve şampiyon oldu.

  Sovyetler Birliği dağıldığı için ayrılan ülkelerin hepsinin kendi adına elemelere katılması gerekiyordu ve bu sebeple 1996daki turnuvanın formatı tekrar değiştirildi. Artık elemelere 48 takım katılıyordu ve aralarından 16sı İngilterede düzenlenecek şampiyonaya katılma hakkına sahip olacaktı. Finalde gülen taraf Çekleri altın golle geçen Almanya oldu.

  2000 şampiyonası yeni milenyumun ilk turnuvası olması dışında bir ilkin daha yaratıcısı oldu. Turnuva Hollanda ve Belçika tarafından ortaklaşa düzenlendi. Final de gülen İtalya karşısında David Trezeguetnin altın golüyle Fransa oldu.

  2004ün ev sahibi ise Portekizdi. Turnuva tarihi bir değişikliğe daha şahit oldu ve altın gol uygulaması yerini gümüş gole bıraktı. Uzatmalarda gol olması durumunda karşılaşma devrenin sonuna kadar devam ettiriliyordu. Turnuvanın şampiyonu ise finalde ev sahibi Portekizi tek golle geçen komşu Yunanistan oldu. Öylece turnuva başlamadan önce bahis şirketlerinin şampiyonluğuna 1x100 verdiği Yunanistan büyük bir sürprizin altına imza atmış oldu.

  Sırada 2008 heyecanı var !..

  2008, 2008 avrupa, 2008 avrupa sampiyonasi, 2008 euro, 2008 euro cup, 2008 euro elemeleri, 2008 euro futbol, 2008 euro puan, 2008euro, avrupa 2008, avrupa futbol sampiyonasi, euro 2008, euro 2008 avrupa futbol sampiyonasi, euro 2008 gruplar, euro 2008 karsilasmalari, euro 2008 maclari, euro 2008 sponsorlar, euro 2008 stadyumlar, euro 2008 uefa, euro2008, euro2008 puan durumu, grup elemeleri, uefa euro2008, www euro2008 com,avrupa futbol Şampiyonası finalleri ilk olarak, avrupa futbol Şampiyonası finalleri ilk olarak hangi yıl, avrupa futbol Şampiyonası finalleri ilk olarak hangi yıl düzenlendi, avrupa futbol Şampiyonası finalleri ilk olarak hangi yıl düzenlendi?, avrupa futbol şampiyonası finalleri ilk olarak hangi yıl düzenlendi, avrupa futbol şampiyonası ilk hangi yıl düzenlendi, avrupa futbol şampiyonası ilk ne zaman düzenlendi, avrupa futbol şampiyonası ilk olarak hangi yıl düzenlendi, avrupa futbol şampiyonasını en çok hangi ülke kazandı,
  emeğine sağlık
  10 numara olmuş. Ellerinize sağlık. Süpeer.
  Aradığım bilgilere ulaşabileceğime ve güzel bir ortamla karşılaşacağıma inanıyorum. Bunları hazırlayanlara hazırlanmasında çaba gösterenlere teşekkürler