Ana Sözü Dinlemek

Son güncelleme: 01.07.2023 14:01
 • Bir kadinin bir oglu vardi, oglundan baska kimseside yoktu. Bütün günlerini onunla gecirir, vari yogu ogluna en ufak bir zarar gelmesini istemezdi. Kadinin bu oglu bir gün tutturdu, illa da hacca gidecegim diyor baska bir sey demiyordu.
  Anasi aglamaya basladi. Çünkü oglunun yanindan ayrilmasina tahammül edemeyecegi gibi o gittigi taktirde yapayalniz kalacak ve kimsesizlikten belki de perisan olacakti.
  - Oglum, Mekke dedigin surasi degil ki, ne zaman gidip - geleceksin Sen gittikten sonra ben ne yapacagim, etme eyleme, diye yalvardiysa da oglu kararinda israr etti ve hacca gitmek üzere yola cikti ama, ananin da yüregi yanik kaldi.
  Yalniz kalan anne üzgün bir kalple dua söyle etti:
  - Ya rabbi, oglumun ayriligina dayanamayacagim... Söz dinletemedim, onu bir ikaz et de geri dönsün.
  Ogul ananin bu yakarislarindan habersiz olarak yoluna devam ediyordu. Bir gece bir sehirde konaklamak icin kalmaya karar verip kapisi acik olan bir mescide girdi. O sehirde de azgin bir hirsiz evlere dadanmis, ne bulursa caliyor, fakat hirsiz bir türlü yakalanamiyordu. O gece gene hirsiz bir eve girip mal calmis ve kacmisti. Hirsizi takip etmeye basladilar, hirsiz kaciyor takipciler onu kovaliyorlardi. Derken hirsizin izini kaybettiler. Takipciler buraya girmis olabilir diye camiiye daldilar. Baktilar ki orada bir adam var. Olsa olsa budur diyerek adami yaka-paca reisin huzuruna cikardilar. Cünkü hergün hirsizlik vukuubuldugu halde yakalayamiyorlardi. Bu sefer tamam dediler, bu sehri kasip kavuran hirsiz budur. Hirsizin gözünün oyulmasina karar verdi mahkeme. Gözlerini oyup bir merkep üzerine gezdirmeye basladilar. Hirsiz ( yani anasinin sözünü dinlemeyen ve hirsiz zanniyla yakalanan genci) gezdiren tellal sahir halkina teshir ediyor ve:
  - Ey ahali iste sizin caninizi yakan, malinizi calan hirsiz nihayet yakalanmistir; bundan sonra rahat edeceksiniz, diye bagirdikca, genc, tellala söyle bagirmasini rica ediyordu:
  - Ey ahali iste anasinin sözünü dinlemeyip de illa ben hacca gidecegim diye yola cikanin hali budur, diye bagir diyordu ama derdini ta bastan kimseye anlatamamisti ki, tellala anlatsindi.
  Bütün sehri dolastirdiktan sonra genci sehrin disinda bir yol kenarina attilar. Oradan gecenler genci memleketine getirdiler, evini bulmasini temin ettiler.
  Genc adamcagiz kendi evlerinin kapisina gelince ;"Hu'" diye seslendi. Tabii ki aradan hayli zaman gectigi icin saci sakali uzamis, üstü basi yirtilmisti. Kapiyi acan yasli kadin oglunu taniyamadi. Bilmiyordu ki kapiya dilenci halinde gelen arkasindan "Ya Rabbi oglumu azarla da geri dönsün" diye yalvardigi kendi ogluydu.
  -Sapa saglam adamsin... Dilenecegine calisip da kazansana! dedi.
  Genc:
  - Calisamam gözlerim kör, deyince yasli kadin :
  - Ne oldu gözlerine? Diye sordu.
  Genc:
  - Ne olacak, annemin hatirini kirdimi sözünü dinlemedim. Allah da benim gözlerimi aldi, diye cevap verince, kadin anladi karsisindakinin oglu oldugunu, basladi hüngür hüngür aglamaya...
  - Ya Allah'im! Duam agir olmus, ben onun gözlerinin kör olmasi icin dua etmemistim, diye Allah'a yalvarmaya basladi.
  Kadina gelen ilahi bir ses:
  - Onun sucuna karsilik biz sadece gözlerini kör ettik, aslinda anaya asi olanin cezasi daha agirdir. O buna sükretsin, diyordu.
  Kadinin oglu dönüp gelmisti ama gözleri kör oldugu için hic bir is yapamiyordu. Kadin çok dua etti Allah'a ... Allah'in iyi bir kulu imis ki, duasi kabul olunarak gencin gözlerini Cenab-i Allah iade etti...
#15.04.2004 15:39 1 0 0
 • paylaşım için tşkler
#07.09.2005 02:51 0 0 0
 • Emeginize saglik ,cok güzel bir hikaye ve cok sey anlatiyor...
#14.05.2009 20:00 0 0 0
 • Analarımızın duları hiç eksik olmasın inşllh
#17.05.2009 00:03 0 0 0
 • Paylaşım için Teşekkürler
#01.07.2023 14:01 0 0 0