Şike İddiaları Meclis'e Taşınıyor

Son güncelleme: 04.11.2004 01:39
 • Futbolda şike iddiaları Meclis'te de araştırılacak.


  Türk Futbolu'nda günlerdir manşetlerde yer alan mafya ve şike iddiaları Meclis gündemine taşınıyor.
  Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, son dönemde basına yansıyan şike iddialarının, telefon kayıtlarının, geçmiş döneme ait olduğunu ifade etti. Bunlar tartışılırken şu anda da bu tür ilişkilerin devam ettiği yolunda kanaatin yerleştirilmeye çalışıldığını belirten Şahin, "Takdir edersiniz ki şike, rüşvet gibi şeyleri ispat etmek, bunları delillendirmek oldukça zordur" dedi.

  Bütün bu iddialar karşısında Futbol Federasyonu'nun bir Hukuk Kurulu kurarak çalışma yaptığını kaydeden Şahin, kendisinin talimatıyla daha önce bir çalışma gerçekleştiren Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun da basında çıkan tüm iddiaları araştırmak üzere yeni bir çalışma başlattığını bildirdi.

  CHP'li milletvekillerinin, konunun mutlaka Meclis'in gündemine taşınması ve Meclis araştırma komisyonu kurulması gerektiğini ifade ettiklerine dikkati çeken Şahin, şöyle devam etti:
  "Benim tespitlerime göre, TBMM gündeminde iki tane araştırma önergesi var. Bir başka araştırma önergesi daha verilecek. Doğrusu ben de bu konunun TBMM'nin gündemine taşınmasında yarar görüyorum. Yapmış olduğum özel çalışmalarda bir şey söyleyen, üzerine gidilince 'Öyle söylemedim' deme yolunu seçiyor. Kendilerine güven verecek bir heyetin önünde daha açık konuşacaklarını ifade ediyorlar. Bu konuda da Meclis içinden seçilecek bir komisyonun bu tür kişilere güven vereceği görüşü ağırlık kazanıyor.

  Önümüzdeki Salı olmasa bile, ondan sonraki Salı büyük ihtimalle bu konu TBMM'de görüşülecek. Büyük bir ihtimalle araştırma komisyonu kurulacak. Kurulacak komisyonda geçmişte hakimlik, savcılık deneyimi olan hukukçu arkadaşlarımız, sporun içinden gelen arkadaşlarımız görev almalı.

  Gerçekten Meclis, şike, şaibe olaylarını enine boyuna araştırmalı, bazı tespitlerde bulunmalı ve yürütme organı olarak bize yardımcı olmalıdır. Ben de bu işlerden rahatsızım."
#04.11.2004 01:39 0 0 0