Cinselligin yasi varmi??????

Son güncelleme: 28.10.2022 16:47
 • Cinselligin yasi var mi?


  Öncelikle cinselligin kaynagindan baslamak gerek:
  Libido adi verilen cinsellik dürtüsü insani cinsel eylem arayisina iten ve aynen açlik, susuzluk, kendini koruma dürtüleri gibi çalisan bir "itici güçtür". Açlik, insani gida aramaya ve yemek yemeye yöneltir ve amaci bedenin yasami devam ettirmek için ihtiyaç duydugu maddeleri almasini saglamaktir. Iste libido da canlinin ait oldugu neslin devamini saglamaya yönelik olarak onu karsi cinsten biriyle yeni bir canli dünyaya getirmeye yöneltir.

  Cinselligin tarifi elbette bu kadar basit degildir. Zira "libidonun" baska kaynaklari da vardir: Cinsellik, kendini tatmin, gevseme ihtiyaci, zafer kazanma ihtiyaci, ait olma ihtiyaci, begenilme ihtiyaci, hayran olunma ihtiyaci, karsi tarafi fethetmis olma duygusu yasamak amacina yönelik olarak baslatilabilecegi gibi çok ileri durumlarda sadizm ve mazosizm gibi egilimlerin eyleme dönüstürülmesine yönelik de çalisabilir.

  Simdi konumuza dönebiliriz:
  Saglikli bir eriskin 30-40 yaslari arasinda haftada ortalama 1-4 kez iliskide bulunur. Yas ilerledikçe siklik azalir. Bu iliski sikligini belirleyen, kiside cinsellik dürtüsünün doyurulma ihtiyacidir. Siklik azalmasina ragmen, cinsellik arzusunu doguran kaynagin gücü aynidir, ancak ihtiyaç duyma sikligi azalir.

  Kadinda cinsellik:

  Libido kadinda 35 yasina kadar artar, 45 yasina kadar sabit kalir ve çok ileri yaslara kadar gücünü korumaya devam eder. Kadin saglikli oldugu sürece yine çok ileri yaslara kadar orgazm olabilme kabiliyetini korur. Hatta menopoza yaklasmakta olan bir kadinda gebelik olusma ihtimalinin giderek azalmasiyla birlikte azalan gebe kalma korkusu, çocuklarin büyümesiyle birlikte ev is yükünün azalmasi gibi etkenler kadinda bu dönemlerde libidonun artmasina bile neden olabilir.

  Gebelikte ise kadinda gebeligin farkli dönemlerinde libidoda önemli degisiklikler ortaya çikar. Bunlari özetlemek gerekirse gebeligin ilk üç ayinda gebelige henüz adaptasyonun saglanilmaya çalisilidigi dönemlerde kadinlarin önemli bir kisminda libidoda ve cinsel iliski sikliginda azalma gözlenir. Ikinci üç aylik dönem genellikle kadinin gebelige iyice adapte oldugu, erken gebelikte görülen bulanti, kusma, halsizlik gibi sikayetlerinin azaldigi ve genel olarak anne adayinin kendini en iyi hissetigi dönem oldugundan libido geri döner, hatta artar. Son üç aylik dönemde ise büyüyen uterusun yarattigi mekanik etkiye bagli olarak ortaya çikan çesitli rahatsizliklar, yaklasan dogumun özellikle ilk defa anne olacak kadinda yarattigi endise gibi etkenler libidonun tekrar azalmasina neden olur.

  Kadin menopoza girdigi andan itibaren kanda östrojen hormonunun azalmasiyla birlikte kadin genital organlarinda atrofi dedigimiz degisiklikler meydana gelir. Vajina dokusu "incelir", elastikiyetini kaybeder, kadin uyarilsa da genital bölgenin salgilarinin artarak iliskiye hazir hale gelmesi daha uzun sürer. Genital bölgedeki bu degisiklikler ve "kuruluk" kadinda iliski esnasinda agriya, iliski sirasinda ve sonrasinda idrar yaparken yanma gibi sikayetlere neden olabileceginden bu dönemde kadinda libidoda azalma görülebilir ve bu dogaldir. Ancak bu sorunu yasayan kadinlarda sistemik (haplar ya da flasterlerle) ya da lokal (krem, fitil) östrojen tedavisinin bu sorunlari etkili bir sekilde ortadan kaldirabilecegi unutulmamalidir.

  Erkekte cinsellik:

  Erkekte ise libido 20-30 yaslar arasinda doruga çikmistir. Erkek de saglikli oldugu sürece ileri yaslara kadar ereksiyon ve orgazm olabilme özelliklerini koruyabilir. Ancak yas ilerledikçe (burada bahsettigim yas, 70 ve üstüdür) dogal olarak ortaya çikan degisiklikler ereksiyonun etkinliginin azalmasina neden olabilir.

  Erkegin esinin gebe oldugu dönemlerde libidosunda genellikle bir degisiklik gözlenmez ve bu durum anlayissiz baba adayi ile eisi arasinda zaman zaman sürtüsmelere neden olabilir. Her baba adayinin gebelik döneminde esinde ortaya çikabilecek degisiklikleri iyi bilmesi ve esine daha anlayisli davranmasi bu sorunlarin minimal yasanmasini saglar.

  Özet olarak söylemek gerekirse kadinin menopoza girdiginde cinsel yasaminin bittigi dogru degildir. Hem erkek hem de kadinda libido her ne kadar yasa bagli olarak azalma gösterse de, çiftler saglikli olduklari sürece çok ileri yaslara kadar hiçbir tedaviye gereksinim olmadan cinselliklerini yasamaya devam edebilirler. Yani Sex yas tanimaz!!!!!!!!!
#05.03.2004 14:21 1 0 0
 • Orijinalin yazar1 Namo

  Yani Sex yas tanimaz!!!!!!!!!


  :D:D:D
#05.03.2004 14:59 0 0 0
 • Leylek hikayelerine kimse inanmiyor artik he he :D
#05.03.2004 15:36 0 0 0
 • Usta vallahi Onu Bunu Bilmem Bizim Köylerde Dede Olmus Elleri Pamuk Gibi Insanlar Vallahi En Azindan 3 Tane Hanimla Evli 8o :D
#05.03.2004 15:54 0 0 0
 • Ya tanımaz işte doğru sülemiş
#14.10.2005 13:31 0 0 0
 • paylaşımın için sağol kardeş.
#14.10.2005 13:33 0 0 0
 • Bence kişiden kişiye değişir.Genelleme yapmak çok zor.Çünkü cinselliği herşey etkiliyor
  Paylaşım için teşekkürler
#24.12.2005 16:15 0 0 0
 • Paylaşım için Teşekkürler Ellerine Sağlık
#28.10.2022 16:47 0 0 0