Bilgisayar > Zalman' ın devasa soğutucuları - 7700Cu ve 7700Al-Cu

  1999 yılında sessiz overclock ürünleri sloganı ile piyasaya giren Zalman' ın, çok ses getiren işlemci soğutucusu 7000 serisinin, yeni versiyonu 7700 Cu (Bakır) ve 7700 Al-Cu (Aliminyum-Bakır) tipik Zalman ürünleri gibi bir öncekini takip eden tasarım ile devam ediyor. 7000' in sadece büyütülmüş hali olan 7700 serisi 12cm' lik fan ile soğutuluyor. Paketten çıkan fanmate ile fanın hızı 1000 devir/dk ila 2000 devir/dk arasında ayarlanabiliyor.
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Yaprak şeklinde açılan çok kanatlı yapı ile yüzey alanını arttıran yapıya sahip olan AL-Cu modelinde, 46 adet aliminyum ve 38 adet bakır yaprak bulunuyor ve toplam ağırlığı 600 gr. Zalman kaliteli işçiliğini her yaprağın üstüne kabartma " Zalman " yazısını işleyerek bir kez daha ortaya koymuş. 7700Cu, Al-Cu modeli ile aynı yapıda ve tamamen bakırdan üretilmiş. İki ürün de çok büyük yapısı ile çoğu anakartlar için sorun teşkil ediyor. 15cm' e yaklaşan çapı ile resimde görebileceğiniz üzere normal atx yapıdaki anakarta monte edilince mini-atx anakart gibi gözükmesine sebep oluyor.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Yapılan testlerde görülene göre 7000 serisine göre performans olarak olarak fark yok denecek kadar az. 7700 ile 7000 arasındaki fark yük altında 1-2 derece iken, her iki seri de intel' in stok soğutucusuna 10 dereceye varan fark atmış. 7700 serisi sadece büyümesi ve artan ağırlığı ile kalmış gibi duruyor. Fakat bu ürünlerin 12cm fanı ile kasa içinde çalışması, hiçte azımsanamayacak bir hava sirkülasyonuna sebep oluyor. Temel görevi olan işlemci soğutma görevinde 7000 serisine göre fazla fark yaratamayan 7700 serisi, yarattığı daha fazla hava akımı ile ekran kartı, kuzey köprüsü ve kasa içi sıcaklığı gibi çevre bileşenlerin soğutmasına yardımcı oluyor.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  İnanılması zor ama bu kart normal boyutlarda bir atx anakart

  LGA775 ve Socket939 dahil güncel bütün işlemcileri desteleyen 7700 serisinin uyumlu olduğu anakartların listesine buradan ulaşabilirsiniz. Performansı belirttiğimiz gibi büyüyen yapısına rağmen fazla büyümemiş. Kesinlikle sessiz bir soğutma çözümü fakat sadece hava içi sirkülasyonu arttırması ve ek bileşenlerin soğutmasına yardımcı olması için 15cm çapında ve yaklaşık 1Kg ağırlığındaki bir kütleyi kasanızın içine sokmayı göze alırmısınız o da ayrı konu. Bu arada tamamen bakır olan 7700Cu, 45-50 dolar arası bir fiyat ile satılacakken 7700Al-Cu modeli bunun biraz daha aşağısında olacak. Aşağıdaki linklerde ürünlerin icelemerini bulabilirsiniz.

  Digital-Dailiy
  HardwareXL
  TechMods
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Bende 7000 full bakir olani var cok memnunun bence simdilik dünyanin en iyisi
  benim kasaya sığmıcak gibi duruyo...
  kamyon fani gibi saol dostum bilgiler için
  bende de 7000 cu van benim islemcinin isisi hic 40 dereceyi gectigini gormedim
  boxed cooler war iken otuyordu ikide bir otuyordu yani 65 i geciyordu