Bilgisayar > PC BROBLEMLERİNE ÇÖZÜMLER

  PC BROBLEMLERİNE ÇÖZÜMLER
  Bilgisayarın sorunsuz çalışması kullanıcıların üzerindeki çalışma yükünü hiç süphesiz büyük ölçüde hafifletecektir. Ancak sistemi ne kadar çok yönlü kullanırsanız,bilgisayar başındaki saatleri cehennem azabına dönüştürebilecek irili ufaklı ama can sıkıcı problemlerle karşılaşma riskiniz de o kadar artar. Oysa uygun yazılımlar kullanılarak hemen her problemin üstesinden gelinebilir.
  Sorunların pek azı donanım arızası kaynaklıdır ve bu yüzden de sistem ayarlarındaki birkaç basit değişiklikle ortadan kaldırılabilir. Slota tam oturmamış bir kartı sabitlemek veya sistemin başlatılması sırasında sürücü içinde unutulmuş boot özelliği taşımayan disketi çıkarmak bilgisayarı yeniden üretim amacına uygun hareket ettirmek için yeterli olabilir. Bilgisayarların, sahiplerine durmadan tatsız sürprizler hazırlayan aygıtlar olmaması gerektiğinden bu yazıda bilgisayarın açılması, Windows’un başlatılması ve sistem başında çalışma sırasında karşılaşılan sorunları çözme amaçlı bol miktarda öneri sunuyoruz.

  1- PC'NİN AÇILIŞINDAKİ PROBLEMLER
  Bilgisayarınız daha açma düğmesine bastığınız andan itibaren çalışmayı reddediyorsa bileşenlerin en az biri başlangıçtaki fonksiyon denetimini geçemiyor demektir. Bu durumda genellikle eksikliğin nerede olduğu bildirilemeyeceğinden, hatanın bulunması zorlaşır. Problem büyük ihtimalle önemsizdir ve kolaylıkla bertaraf edilebilir.

  PC Hiçbir yaşam belirtisi göstermiyorsa...
  Bilgisayar kasasının ön yüzündeki açma kapama şalterini kullandınız, ancak PC’den herhangi bir ses gelmiyor. Bu durum, elektriklendirme ile ilgili problemlere işaret eder ve çok sayıda nedeni akla
  getirir.

  Çözüm1: Kasanın arka bölümündeki güç kablosu yerinden çıkmış olabilir. Bu kablonun doğru takıldığından emin olun. Bilgisayarın yerini değiştirdiyseniz güç kablosunun tamamen yerinden
  çıkması ihtimali var.

  Çözüm2: Ana güç kaynağı kapatılmış olabilir. Güç kablosunun, kasanın güç kaynağına bağlandığı noktada ana güç şalteri bulunur. Şalter "0" a işaret ediyorsa akım tamamen kesiktir. Şalterin hangi konumda durduğunu kontrol edin ve gerekirse "1" e getirin.
  Çözüm3: Üzerinde kendi şalterini barındıran bir priz kullanıyorsanız bu ikinci şalteri kapatmış da olabilirsiniz. Sistem, elektriği prizden temin etmesi gerektiğinden başlatılamıyor olabilir.

  Bilgisayarı açtığınızda bip sesleri geliyorsa...
  Bilgisayarı açıyorsunuz, fan ve sabit disk(ler) çalışmaya başlıyor ancak PC speakerdan bip sesleri geliyor. Bip kodları sayesinde bu sayfalardaki BIOS hata sinyalleri tablosundan faydalanarak sistemin hangi sebeple başlatılamadığı öğrenilebilir. Benzer bir durumda kaldığınızda yapmanız gereken genelde bilgisayar kasasının vidalarını sökmek olacaktır. Kaygılanmayın! Sorunun kaynağının
  yerinden çıkmış bir görüntü kartı veya anakartla yeterince temas etmeyen işlemci olma olasılığı yüksek.

  Çözüm: BIOS hata sinyalleri tablosu vasıtasıyla önce problemi tanımlayın. Bilgisayarınız tablodaki durumlardan da farklı davranıyorsa tabloda yer almayan diğer kodların bulunduğu kullanım kılavuzuna bakmalısınız.

  İşlemci: PC, bir işlemci hatasına işaret ettiğinde, çip anakart üzerine doğru yerleştirilememiştir. İşlemcinin türüne bağlı olarak iki farklı çözümden bahsedilebilir. Bilgisayarın elektrik bağlantısını kesin ve kasayı vidalarını sökerek açın. Daha sonra hangi türde işlemcinin takılı olduğunu kontrol edin.

  Soket işlemciler: Yeni nesil işlemciler dörtgen bir soket üzerine oturuyor ve bir kol vasıtasıyla sabitleniyor. Kolu kaldırın ve işlemciyi aşağıya doğru hafifçe bastırın. Yerine oturduğuna inandığınızda da yeniden kolu indirin. Slot i.lemciler: Athlon- Pentium II / III işlemciler, tıpkı ekran kartları gibi slot adı verilen yuvalara oturtuluyorlar. İşlemciyi her iki taraftan da
  tutarak dikkatlice yerine bastırın. Kasanın vidalarını yeniden takın ve bilgisayarı başlatın.

  Ekran Kartı: Bildirilen ekran kartıyla ilgili bir sorunsa, kartın bağlantılarının AGP slotuna yeterince temas etmemesi olasılığı söz konusu. Bilgisayarı kapadıktan sonra kasanın vidalarını sökün. Ekran kartının üzerine hafifçe bastırarak sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Altın sarısı bağlantı noktalarının slotun içinde tamamen kaybolmasını sağlayın. Bir başka hata sebebi ekran kartının PC kasasına vidalanmamış olması. Bu kontrolü de yaptıktan sonra kasayı kapatıp bilgisayarı başlatabilirsiniz.

  Bellek: Sorunun kaynağı bellek modülleriyse bilgisayarı kapatın ve kasanın vidalarını sökün. İşlemcinin yakınlarında konuşlandırılmış bellek modüllerinin her iki yanındaki kenetleri açın.
  Modülleri yerlerinden çıkarın ve slota temas noktalarını temizledikten sonra yerlerine oturtun. Bellek modüllerini sabitleyip,kasa yı vidaladıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz.
  Bilgisayar klavyeyi tanımıyorsa ne yapılması gerekir?
  Bilgisayar başlatıldığında klavyenin takılı olmadığı yönünde bir hata mesajı veriyorsa klavye kablosunun gevşek takıldığı veya yerinde olmadığı düşünülebilir. Bilgisayarınız PS/2 ise kablolar karıştırılmış da olabilir. Çözüm: Bilgisayarın arka yüzünde iki PS/2 girişi bulunur. Fare ve klavye kablolarının bu girişlere takılı olduğundan emin olun. PS/2 bağlantısının kötülüğü klavye ve fare girişlerinin birbirinin aynısı olması. Bilgisayar kasaları artık sözkonusu girişlerin yanında fare ve klavye sembolleri görülebilecek şekilde üretiliyorlar. Bu tarz bir kasaya sahipseniz kabloyu sembollerle gösterildiği şekilde takın. Kasada herhangi bir işaret yoksa klavyenin soldaki, farenin de sağdaki girişle kullanılması gerektiğini
  hatırlatalım.
  Monitöre görüntü gelmiyorsa ne yapılması gerekir?
  PC’yi başlatın. Fan ve sabit disk(ler) çalışmaya başladıktan sonra ekran hala siyahsa veya "no sync" uyarısı alıyorsanız mönitör kablosu bilgisayara doğru şekilde bağlanmamış olabilir.


  Çözüm: Monitör kablosunun kasanın kasanın arka yüzündeki ekran kartına hatasız bağlandığından emin olun. Kablo yerinden oynamış veya çıkmışsa hatayı düzeltin. En iyi çözüm kabloyu yerinden çıkarıp yeniden takmak ve her iki yanındaki vidaları kullanarak monitörü yerinden oynattığınızda yeniden
  çıkmasını engellemek için sabitlemek.
  2- PC DÜZGÜN BAŞLATILMIYORSA
  Bilgisayara elektrik geliyor,monitör de sorunsuz çalışıyor ama Windows bir türlü başlatılamıyor. Bu durumda ekrana yansıyan hata mesajlarının yönlendirmesiyle hatanın kaynağı bulunabilir.

  Sürücüde disket varsa ne yapılması gerekir?
  "Non-System disk or disk error. Replace and strike any key when ready" uyarısı alıyorsanız BIOS, sistemi A sürücüsündeki disketten başlatmayı deniyorsa ve sürücüdeki açılış disketi değilse bilgisayar bu hatayı verecektir.

  Çözüm: Disketi sürücüden çıkarın ve klavyenin herhangi bir tuşuna tıklayın. Bilgisayarınız sabit diskten başlatılacaktır.
  Bilgisayar sabitdiski tanımıyorsa Sürücüde hiç bir disket olmasa bile "operating system not found" uyarısıyla karşılaşıyorsanız sabit disk(ler)iniz BIOS’tan doğru tanıtılmamış olabilir.
  Çözüm: Bilgisayarı başlattıktan hemen sonra Award-BIOS için Del,Phoenix-BIOS için F2’ye tıklayarak PC’nin konfigürasyon menüsü olarak tanımlanabilecek BIOS’a girin.
  BIOS Features Setup (Award) veya Main (Phoenix) başlığının üzerine gelin. Tüm sabit diskleri Award BIOS için üst resimdeki gibi,Phoenix BIOS için ise IDE-Drive 1-4 ten Auto moduna getirin. Auto seçeneği bilgisayar her yeniden başlatıldığında sabit disklerin yeniden tanımlamasına yarar. Bu sayede hatalı ayarlamaların önüne geçilmiş olur. Award-BIOS’ta değişikliklerden sonra "Esc" tuşuna tıklayın ve Save & Exit Setup’ı seçin. "Y" tuşuyla seçiminizi onaylayın. Phoenix-BIOS’ta ise sağ üstteki Exit’ten Save Changes & Exit’i seçin. Auto modu sadece sabi diskleri tanımlamakla kalmaz CD-ROM sürücü ve DVD’leri de bulur.
  Sabitdisk doğru bağlanmamışsa...
  Az önceki ipuçlarının ikisi de beklenen başarıyı getirmese bile bu, sabit diskinizin bozuk olduğu anlamına gelmez. Kasanın iç kısmında, sabit diskin güç ve data kabloları yerlerinden çıkmış olabilir. Çözüm: Sorunun kaynağını bulmak için bilgisayarı kapatın ve vidalarını çıkararak kasayı açın Önce renkli kabloları biraraya getiren sabit disk güç kablosunun takılı olduğundan, daha sonra da geniş data kablosunun sabitdisk ve anakart üzerindeki uçlarının doğru bağlandığından emin olun. Kablo yerinden çıkmışsa hatanın kaynağını buldunuz demektir. Önerilerimizin hiçbiri sonuç getirmediyse sabit diskiniz bozuk demektir. Bu durumda geriye yeni bir sabit disk almaktan başka çare kalmıyor.

  Disket sürücüsü bulunamuyorsa ne yapılması gerekir?
  Disket sürücüsünün bulunamadığına dair bir hata mesajı alıyorsanız, data veya güç kablolarının yerinden çıkması ihtimali söz konusu.
  Çözüm: Bilgisayarı kapatın ve kasayı açın. Kasanın iç kısmında, beyaz güç kablosunun ucunun disket sürücüye takılı olup olmadığına bakın. Son olarak da geniş güç kablosunun bir ucunun anakarta diğer ucununsa disket sürücüye doğru takıldığından emin olun.

  Sistem başlatılırken hatalı veya eksik dosyalarla karşılaşılıyorsa...
  Windows, başlatılır ken eksik veya hasar görmüş dosyaları rapor edebilir. Sistem başlatılıyor olabilir ancak sorunu gidermezseniz uyarıları her seferinde yeniden almaya devam edersiniz.
  Çözüm: Registry’deki eski yazılım artıklarını ortadan kaldırmalısınız. Öncelikle Windows başlatılırken, işletim sisteminin kusurlu bulduğu dosya isimlerini not alın.


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  1- Başlat menüsünden Çalıştır’ı seçin ve dosya adı yerine "regedit" yazdıktan sonra Tamam’a tıklayın. Kayıt Düzenleyicisi başlatılacaktır.
  2- Düzen ve Bul’a tıklayın ve arama satırına ilk not aldığınız dosya ismini girin. Arama sonuçlanınca bulunan kaydın üzerine sağ tuşla tıklayın ve Sil’i seçin. Bir sonraki soruyu Evet’e tıklayarak geçin. F3 tuşuyla aynı ad altındaki tüm kayıtları görüntüleyebilirsiniz. İlk iki adımı diğer dosyalar için de tekrarlayın.
  3- Menü çubuğu üzerinden Kayıt’a tıklayın ve Kapat’la programı sonlandırın.
  3- PC ÇALIŞIRKEN ÇIKAN SORUNLAR

  İşletim sistemi tam olarak yüklenir ve prensipte sorunsuz çalışır. Ancak zaman zaman hata mesajlarıyla karşılaşmaya devam edebilirsiniz.

  Ekran şiddetli şekilde titriyorsa ne yapılması gerekir?
  Monitör, bilgisayar başında saatlerce çalıştıktan sonra göz ağrılarına yol açacak şekilde titriyorsa, görüntü tazeleme oranı çok düşük ayarlanmış olabilir.

  Çözüm: Görüntü tazeleme frekansı, monitörün ekran görüntüsünü ne sıklıkla yeniden oluşturacağını ifade eder. 85 Hertz iyi bir seçim, ancak belli bir ekran tazeleme hızı atayabilmek için monitör
  modelinin sisteme doğru tanıtılmış olması gereklidir.

  1- Sağ fare tuşuyla Windows masaüstündeki herhangi bir boşluğa tıklayın ve açılan menüden Özellikler’i seçin.
  2- Monitör-Değiştir ve "Tüm Donanım’ı göster"i seçtikten sonra listeden monitör modelini seçin. Aradığınız modeli bulamadıysanız sol pencereden Standart Monitör Türleri’nden Tak ve Çalıştır Monitör’ ü seçin. Tamam ve Kapat’a tıklayın
  3- Ekran Kartı sekmesinden resim tazeleme hızını 85 Hertz’e getirin. Değişiklikleri Tamam’a tıklayarak onaylayın. Yeni düzenlemelerin geçerli olabilmesi için Windows’un yeniden başlatılması
  gerekecektir.

  CD/DVD sürücü CD’yi dışarı çıkartmıyorsa...
  Sürücü içerisinde bir CD var ancak bilgisayarınız çekmeceyi dışarı çıkarmayı reddediyor. Sürücünün çekmecesi sıkıştığından ne CD sürücüsü üzerindeki eject tuşuyla ne de yazılım yardımıyla CD’ye ulaşamıyorsunuz.
  Çözüm: Bu ve benzeri durumlar için pek çok sürücünün üzerinde bir delik yer alır. Herhangi bir atacı bükerek açın ve sürücünün ön yüzündeki küçük deliğe sokun. Çekmece biraz dışarı çıktıktan
  sonra onu dikkatlice dışarı çekin. Bilgisayar kapalı olsa bile aynı yöntem uygulanabilir.

  Kolonlarınız sessizliğe büründüğünde...
  İyi bir hoparlör sistemine sahip olmanıza rağmen kolonlardan hiç ses gelmiyorsa kolonlar ses kartına doğru bağlanmamış olabilir.

  Çözüm: Ses kartlarının tamamı, görünümleriyle birbirinden ayırt edilemeyen en az üç 3.5 mm girişe sahiptir. Bunlardan biri mikrofon, biri müzik seti gibi harici cihazlar, diğeri de PC kolonları
  içindir. Girişler farklı renklerle birbirinden ayrılmışlarsa kolonlar yeşil renkteki girişe bağlanmamalı. Üretici firma,ses kartı girişlerini farklı renklerle işaretleme zahmetine katlanmamışsa PC’nizin arka yüzünden girişlerin adlandırılıp adlandırılmadığını kontrol edebilirsiniz. Audio out veya speaker, hoparlörü işaret eder. Bu denemeden de sonuç alamazsanız ses kartının veya PC’nin kullanım kılavuzundan faydalanın. Doğru girişi bulabilmek için diğer bir çözüm CD’yi çalmaya başlamak ve bu esnada tüm girişleri sırayla denemek.
  Müzik CD’lerini çalarken hiç ses gelmiyorsa...
  CD-Sürücüyü kullanarak müzik CD’si dinlemek istiyorsunuz ancak hoparlörlerin çalıştığından ve doğru bağlandığından emin olduğunuz halde hiç bir ses duyamıyorsunuz.

  Çözüm: Bilgisayarı kapatın ve kasayı açın. CD-Sürücünün bir kabloyla ses kartına bağlandığından emin olun. Kastedilen kablo her iki tarafında da dikdörtgen girişleri olan bir ses kablosu.
  Eğer bu kabloyu sürücüyle beraber edinemediyseniz bilgisayarcınızdan bir kaç milyon lira karşılığında satın alabilirsiniz. Kablonun bir ucunu ses kartı üzerindeki CD-in yuvasına yerleştirin. Diğer ucu ise CD sürücünün ilgili girişine takın. Müzikler artık ses kartı üzerinden kolonlarla dışarıya verilebilir.

  Sistem sık sık çökmeye başladığında...
  Tanımlanamayan sebeplerden dolayı Windows ekranı donuyor veya işletim sistemi sürekli olarak çökmelere sebep oluyor. Sorun çıkaran yazılımları yeniden kurmuş olmanıza rağmen Windows güvenli çalışmıyor.

  Çözüm 1: Öncelikle işlemcinin yeterince soğutulup soğutulmadığını sınamalısınız. İşlemci, bilgisayar çalışırken fazla miktarda ısı üretir. Bu ısı bir soğutucuya aktarılarak işlemcinin sağlıklı çalışması sağlanır. Soğutucunun fanı çalışmasını aksatırsa işlemci aşırı derecede ısınır. Bu durum sistem çökmelerinin gizli sebebidir. Soğutucunun üzerinde, dönmesini engelleyebilecek düzeyde toz birikmesi fanın çalışmasını güçleştirir. Bilgisayarı kapatın ve kasayı açın. İşlemcinin
  üzerindeki fanın dönmeyi engelleyecek düzeyde kirlenip kirlenmediğine bakın. İhtiyaç halinde soğutucuyu pamuk çubukla dikkatlice temizleyin.
  Çözüm 2: Soğutucu kusursuz çalışıyorken de işlemci aşırı ısınabilir. Sebep soğutucunun ve işlemcinin üst yüzeylerinin pürüzsüz olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Soğutucunun,işlemci yüzeyiyle tam temas etmediği durumlarda yüzey soğutulamaz. Soket işlemcilerde,ısıyı düşürmenin
  farklı yolları var. Bir kaç milyon karşılığında ısıyı iyi ileten bir macun alın. Bu macunu işlemci ve soğutucu arasına sürerek ısının soğutucunun tüm yüzeyine daha iyi şekilde iletilmesini sağlayın:
  Soğutucuyu işlemciye sabitleyen metal kenetleri açın ve işlemci üzerine ısıyı ileten macunu sürdükten sonra soğutucuyu eski yerine yerleştirerek, işlemciyi yerine sabitleyin.

  Ekran kartından istenilen çözünürlük elde edilemediğinde...
  Monitörünüz daha yüksek çözünürlük ve renk derinliklerini gösterebilecekken 640*480 çözünürlükte ve 16 renkte çalışıyor. Sebep ilk PCI slotundaki kartın, AGP slotundaki ekran kartıyla çakışması olabilir. Bu durumda her iki kartta aynı PC kaynaklarını kullanmaya çalışacağından çakışmayla karşılaşılır.

  Çözüm: Bilgisayar kasasının vidalarını çıkarın ve birinci PCI slotunun dolu olup olmadığını kontrol edin. Birinci PCI slotu AGP slotunun hemen yanındaki kart yuvasıdır. Eğer öyleyse PCI kartını kasaya sabitleyen vidaları çıkarın ve kartı bir diğer boş PCI slotuna yerleştirin. Windows, yeniden başlatıldığında bu PCI bileşeninin sürücü CD’sini talep edebilir. Kartın yerini başarılı bir şekilde değiştirdikten sonra kasayı kapatın ve bilgisayarı başlatın.

  CD yazıcı yazma işlemini yarıda bırakıyorsa...
  Data veya müzik CD’lerini kopyalamak istiyorsunuz ancak veri akımı sekteye uğradığından yazma işlemi yarıda kalıyor.

  Çözüm: Yazma işlemi sırasında başka programlar kullanıyorsanız bunları kapatmalısınız. Görevini arka planda yerine getirenler de dahil olmak üzere tüm programları sonlandırın. Arka planda
  çalışanları durdurmak için görev çubuğu üzerindeki sembollere sağ fare tuşuyla tıklayın ve programı kapatın. Burn-Proof teknolojisine sahip bir CD Yazıcı satın almışsanız bu problemle bir daha karşılaşmayacaksınız demektir. Yeni CD Yazıcılar yazma işleminin yarıda kalması halinde yeterli büyüklükte veri, yazıcının ara belleğine aktarıldıktan sonra görevine devam ediyor. Yazma işlemi kaldığı yerden devam ettiğinden yarıda kalan kopyalamalar ve yanan CDler tarih oluyor.
  - ESKİ AYGIT SÜRÜCÜLERİ ÇAKIŞMALARI

  PC bileşenlerinin sorunsuz çalışabilmesi için güncel sürücü bilgilerinin kurulması gerekir. Her zaman, donanımla gelen sürücüyle en güncel olanı arasında büyük farklar vardır. Pek çok hata
  giderildiği gibi işletim sistemiyle donanım arasında daha fazla uyum ve yüksek performans sağlanır. Ekran kartı örneğinden hareketle kurulu sürücünün programlanma tarihini öğrenmeyi, eski sürücüyü silmeyi ve ardından güncelini kurmayı göstereceğiz.

  Kartın sürücü versiyonunu kontrol etmek...
  1- Başlat menüsünden Programlar-Ayarlar’ı seçin ve Sistem sembolüne çift tıklayın.
  2- Aygıt yöneticisi sekmesini açın ve sürücüsünü güncelleştirmek istediğiniz aygıtın önündeki "+" işaretine tıklayın. Örneğin Ekran Bağdaştırıcıları. Güncel sürücünün versiyonunu öğrenmek için donanım üreticisinin internet sayfasını ziyaret edin. Bu bilgiler genellikle "drivers","support" veya "downloads" başlıkları altında yer alır. Oradaki sürücünün tarihini, kurulu olanla karşılaştırın. Internet sayfası üzerindeki sürücü daha güncelse onu indirin ve sabit diske kaydedin.
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Standart sürücüyü kurmak için ne yapılması gerekir?
  Eski ve yeni sürücüler arasında herhangi bir çakışma yaşanmaması için öncelikle eski donanım bilgilerini kaldırmanızı öneriyoruz. Bunu en kolay şekilde kartı Windowsa standart ekran bağdaştırıcı olarak tanımlama direktifi vererek gerçekleştirebilirsiniz. Windows bu değişiklik sonrasında eski sürücü bilgilerine başvurmaz ve dosyaları sorun çıkmadan güncelleyebilirsiniz.
  Standart görüntü bağdaştırıcısını tanıtmak için aşağıdaki adımları takip edin:

  1- Sağ fare tuşuyla Windows masaüstüne tıklayın ve açılan menüden Özellikleri seçin.
  2- Ayarlar sekmesine geçin.
  3- Ekran Kartı sekmesini açın ve Değiştire tıklayın. Bir sonraki raporu, İleriye tıklayarak geçin ve "Belirtilen konumdaki bütün sürücülerin listesini görüntüler böylece istediğiniz sürücüyü seçebilirsiniz"i seçin. İki kısma ayrılmış pencere açılacak.
  4- Bu pencerede Standart Görüntü Türlerine tıklayın ve sağ tarafta Standart Ekran Bağdaştırıcısı (VGA)yı seçin. İleriye tıklayın ve bir sonraki soruyu Evete tıklayarak geçin. Sonraki pencerelerde ise İleri ve Sonu seçin.
  5- Her iki pencerenin kapatma düğmelerine tıklayın. Standart ekran bağdaştırıcısının kurulumu tamamlandığında Windows sistemi yeniden başlamak isteyecektir. Güncel aygıt sürücüsünü kurmak Windows yeniden başlatıldıktan sonra, önceden internetten indirilen sürücüyü kurun. Bunun için Windows Gezginini açın ve sürücüyü sakladığınız klasöre girin. Sürücü bilgilerini içeren
  dosyaya çift tıklayın. Kurulum programının direktiflerini takip edip başarılı sürücü kurulumunun ardından Windowsu yeniden başlatın. Windows bundan böyle güncel sürücüleri kullanmaya başlayacak.
  REGISTRY (REGEDIT)

  Windows'un çalışmasında birinci sırada önem taşıyan dosyalardan birisi de Registry olarak bilinen kayıt veritabanıdır. Burada, kurulu yazılım ve donanımın yani sıra kullanıcıların bireysel ayarları hakkında da gerekli bilgiler saklanır.
  Eğer Windows'u hızlandırmak istiyorsanız yolunuz mutlaka Registry'den de geçecektir. Artık ihtiyaç duyulmayan kayıtların temizlenmesi de sisteminize hız konusunda artılar getirir. Ancak sonuçlarından kesin olarak emin değilseniz Registry'de değişiklik yapmamaya dikkat etmelisiniz. Sistem kayıtları yani Registry, "System.dat" ve "User.dat" adı altında iki dosyadan oluşur. İlk dosyada sistemden alınan bilgiler, ikinci dosyada ise bireysel kullanıcı profili saklanır. Registry'yi oluşturan her iki dosya da sabit diskinizde Windows klasörü altında bulunur. Bu dosyalar gizli olarak belirtildikleri için default ayarları kullanarak Windows Gezgini ile klasöre göz attığınızda görünmezler. Ancak aşağıdaki işlemleri yaparak bu ve diğer bütün saklı dosyaları görünür hale getirebilirsiniz.
  1- Önce Windows Gezgini'nde "Görünüm" menüsü altında yer alan "Klasör Seçenekleri..." ne tıklayın. (Windows Me'de ise Klasör Seçeneklerine Denetim Masası'ndan ulaşabilirsiniz)

  2- Daha sonra açılan pencerede "Görünüm" kartına tıklayın ve listede "Gizli Dosyalar" altında yer alan "Tüm dosyaları göster" seçeneğini aktif hale getirin.

  Windows'un güçlü ama tehlikeli kayıt düzenleyicisi ile çalışmak Eğer bu dosyaları normal bir metin düzenleyicisi ile açmak isterseniz karşınıza sadece karmaşık ve tanımlanamayan işaretler çıkacaktır. Kayıt veritabanının özel görüntüleme biçimine ise sadece Windows tarafından özel olarak geliştirilmiş düzenleyici ile ulaşabilirsiniz. Ancak bu araç, hatalı kullanımlarda gerçekten Windows için tehlike oluşturabileceğinden Microsoft tarafından gözlerden saklanmıştır. Dolayısıyla çalıştırmak için "Başlat" menüsünden "Çalıştır..."i kullanmanız gerekecektir.

  Karşınıza çıkacak alana Win98/Me için regedit, Windows NT/2000 için ise regedit32 yazın ve "Tamam" tuşuna tıklayın.

  Bu düzenleyicinin yapısının Windows Gezgini'ne büyük benzerlik gösterdiğini hemen fark edeceksiniz. Burada pencere iki bölümden oluşur. Sol pencerede kayıtların ana sütunu ve sağ pencerede ise bir kayda ait olan daha doğrusu alt bölümlere ait olan verileri görebiliriniz. Windows terminolojisinde bu bölümler "Anahtar" olarak adlandırılır. Bu tür bir anahtarın önünde yer alan artı işaretine tıklayarak diğer alt anahtarlara ulaşabilirsiniz. Böylelikle kompleks bir yapıya sahip kayıt veritabanının temellerine ulaşabilir ve kayıtları silip yenilerini de ekleyebilirsiniz. Örnek olarak Windows'a önceden girdiğiniz kullanıcı adini değiştirmek aşağıdaki adımları izleyerek değiştirebilirsiniz.

  1- Önce yukarıda anlatıldığı gibi kayıt düzenleyicisini (Regedit) başlatın.
  2- Daha sonra sırayla "HKEY_LOCAL_MACHINE" ana anahtarı altında yer alan "Software", "Microsoft" ve son olarak da "Windows" anahtarlarının önündeki artı (+) işaretine tıklayın.
  3- Fare ile "Current Version" anahtarına tıklayın.
  4- Gezginin sağ penceresinde "RegisteredOwner" tanımını arayın. Burada Windows'un başlatılması sırasında tanımladığınız adi bulacaksınız.
  5- Bu adin üzerine çift tıkladığınızda küçük bir pencere açılır. Bu penceredeki alana yeni adi girebilirsiniz.
  Kayıt düzenleyicisi ile çalışırken her zaman bir işlemi yapmadan önce 2 kere düşünün. Çünkü burada yapılacak hatalar oldukça tehlikelidir ve kayıt düzenleyicide bir işlemi gerçekleştirdiyseniz bir daha geriye dönüş yoktur. Bu da yanlışlıkla bir anahtar sildiğinizde artık onu ömür boyu unutabilirsiniz anlamında gelir. Düzenleme yaparken de her şey eski kayıtlar üzerine zamanlı olarak yazılır. Dolayısıyla bir hata durumunda eskisini geri yükleme gibi bir şansınız hiç yoktur. Son olarak hiç bir zaman da bir yanlış yaptığınızı anlama şansınız yoktur. Kayıt düzenleyici bu konuda hiçbir uyarı vermez. Sonuçları görmek için tek şans bilgisayarı bastan başlatmaktır. Ancak bu durumda da eğer daha önce yaptığınız giriş hatalı ise sistem bir daha açılmayabilir.

  Kayıt içinde aradığınız bir anahtara hızlı bir şekilde ulaşılması
  Bilgisayarınıza kurmuş olduğunuz yazılım ya da Windows ile bir özelliği değiştirmek için kullanacağınız anahtarların Registry içindeki tam yerini bilmiyorsanız aratıp kolayca bulabilirsiniz. Ancak özellikle yavaş bir sisteme sahipseniz bu arama işlemi oldukça uzun zaman alabilir. Ayrıca değiştirmeden önce bulduğunuz anahtarın aradığınız olup olmadığına da iyice emin olmanız gerekir. Arama yapabilmek için kayıt editörünü çalıştırdıktan sonra Düzen menüsünden Bul seçeneğine tıklayın (Ctrl - F kısa yolunu da kullanabilirsiniz).
  Açılacak pencerede aranan alanına aradığınız anahtar kelimeyi yazın. Bakılacaklar kısmında is aramanın nerede gerçekleştirilmesini istiyorsanız o seçenekleri işaretleyin. Daha sonrada Sonrakini bul tuşuna basarak aramayı başlatabilirsiniz. Aradığınız sonuca ulaştıktan sonra, başka benzer anahtar olup olmadığını kontrol etmek için ise yine düzen menüsünden ulaşıp bu sefer Sonrakini Bul seçeneğini seçebilir ya da F3 kısa yol tuşunu kullanabilirsiniz.
  Örneğin bilgisayarınızda daha önceden yüklü bir yazılımı bilgisayarınızdan kaldırıp, ilgili tüm parçalarını da sildiğinizi farz edin. Ancak bilgisayarınızı buna rağmen ilgili referansların halen Registry'de yer aldığını iddia ediyor ve hata veriyor. Üstelik bu kaydın Registry'nin neresinde olduğunu da bilmiyorsunuz. İşte bu durumda Registry'de programın ismi ile ilgili aramalar yapıp ilgili aramalar yapıp ilgili anahtarları bulup silmeyi deneyebilirsiniz. Eğer bulduğunuz sol tarafta ise yer alan bir anahtar yada bir değer ise güvenle silebilirsiniz.
  Tabii ki bu işlemi yapmadan önce kaydın bir yedeğini almayı unutmayın. Ayrıca çok fazla değer silmeden önce arada bilgisayarı bastan başlatıp sorunun giderilip giderilmediğini kontrol etmekte de faydalı olacaktır. Eğer problem daha da büyüdüyse yedeğinden Registry'i geri yükleyip başka bir anahtar silmeyi deneyin.
  Karışık gözükse de aslında Registry oldukça düzenlidir.
  Window'un kayıt veritabanı basta "HKEY_CLASSES_ROOT" olmak üzere altı ana anahtardan oluşur.
  HKEY_CLASSES_ROOT Sürükle bırak işlemleri ile ilgili yazılım ayarları, kısa yol ve tüm diğer kullanıcı ara birimi ile ilgili bilgileri içerir. Burada ilişkilendirilmiş her dosya için bir alt anahtar daha bulunur.

  HKEY_CURRENT_USER O an oturumu açık onun kullanıcı ile ilgili bilgileri içerir. Burada 7 alt anahtar daha bulunur.
  AppEvents: Sistem ve uygulamalarda kullanılmak üzere atanmış sesler ile ilgili ayarlar burada yer alir.
  Control Panel: Burada Windows 3.x'deki System.i ni, Win.ini ve Control.ini dosyalarının içeriğine benzeyen denetim masası ayarları yer alir.
  InstallLocationsMRU: Başlangıç klasöründe yer alan programların sabit diskteki yollarını belirler.
  Keyboard layout: O an kullanılan klavye düzenine buradan da ulaşılabilir.
  Network: Ağ bağlantı bilgileri burada yer alır.
  Remote Access : Eğer çevirmeli ağ üzerinde ağ bağlantısı kullanılıyorsa o anki bağlantı bilgileri burada bulunur.
  Software: Bilgisayara bağlı kullanıcının yazılım konfigürasyon ayarlarına buradan ulaşılabilir.
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  HKEY_LOCAL_MACHINE Her kullanıcı için ayni olan bu değerler bilgisayarda yer alan donanım ve yazılım ayarları üzerine bilgiler içerir. bu anahtarın altında da 7 alt anahtar bulunur.
  Config: konfigürasyon bilgileri ve ayarlarına buradan ulaşmanız mümkün.
  Enum: Donanım aygıt bilgi ve ayarları burada bulunur.
  Hardware: Seri bağlantı noktaları ile bilgiler ve ayarları içerir.
  Network: Kullanıcının o an bağlı bulunduğu ağ yada ağlar üzerine bilgiler burada bulunur.
  Security: Ağ güvenlik ayarlarına buradan ulaşılabilir.
  Software: Yazılımlara has özel bilgiler ve ayarları içerir.
  System: Sistem başlangıç ve aygıt sürücüleri bilgileri ile işletim sistemi ayarları burada yer alır.
  HKEY_USER İşletim sistemlerine bağlanan her kullanıcı için masaüstü ve kullanıcı ayarlarını içerir. Bu başlık altında her kullanıcıya ait bir anahtar daha bulunur. Ancak sadece tek bir kullanıcı varsa, bu durumda sadece "default" altında tek anahtar olacaktır.
  HKEY_CURRENT_CONFIG HKEY_LOCAL_MACHINE ile bağlantılı olarak o anki donanım konfigürasyonu ile ilgili bilgileri içerir.
  HKEY_DYN_DATA Bu anahtar Windows'un çalışması sırasında sık değişen veri kavramının anahtarını oluşturur. Bir USB aygıt bağladığınızda yada sistem çalışırken yapabileceğiniz bir değişiklikte Registry'nin bu alanındaki veriler değişir


  Registry'nin bakımı ve yedeklenmesi
  Registry Windows'un sorunsuz olarak çalışması için kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Bu yüzden işletim sistemi her gün sistemin çalıştırılmasıyla birlikte bir güvenlik kopyası alır. Bu güvenlik dosyası Windows klasörleri içerisinde gizli bulunan "Sysbckup" klasöründe bulunur. Güvenlik dosyası otomatik olarak paketlenir ve "rbxxx.cab" biçimine getirilir (burada xxx duruma göre değişen üç basamaklı bir sayıdır . Buna ek olarak Windows bu Backup dosyalarından beş tanesini de arşivler.İsterseniz Registry'de bir değişiklik yaptıktan sonra bunu geri alabilmek için bu güvenliği kendinizde yaptırabilirsiniz. Bunun için Başlat > Programlar > Donatılar > Sistem Araçları menüleri altında yer alan "Sistem Bilgisi" ni çalıştırın. Daha sonrada burada "Araçlar" menüsünde yer alan "Kayıt Tarayıcı" sini çalıştırın. Windows başlangıçta otomatik olarak güvenlik sağladığı için işlemin sonunda tekrar yedekleme yapmak isteyip istemediğinizi sorar. Eğer bu soruyu doğrularsanız Windows güncel kayıt veritabanının yedeğini saklayacaktır. Bu güvenlik yöntemine ek olarak kullana bileceğiniz bir başka seçenek de Kayıt Düzenleyicisi altında Export fonksiyonudur. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için "Kayıt" menüsünden "Kayıt dosyası ver" seçeneğine tıklayın. Dosya adi ve saklanacağı konumu isteğinize göre belirleyebilirsiniz. Eğer ikinci bir sabit disk'iniz varsa bunu hedef olarak kullanabilirsiniz. Eğer bir CD yazıcınız varsa CD!leri yedekleme ortamı olarak kullanmak tabi ki çok daha iyi olacaktır. Ancak bir disket bu işlem için yeterli olmayacaktır. Çünkü kayıt veritabanının boyutu genellikle Megabyte'larca büyükte olabilir. Bu yüzden Windows'un otomatik olarak "Sysbckup" klasörüne yerleştirdiği güvenlik dosyası büyük şans oluşturur. Ancak sadece büyük kayıt veritabanı bir disketin kapasitesini aşacaktır.
  Kayıt dosyasının çalışmasında sorunlar ile karsılaştığınızda ve bu yüzden zor durumda kaldığınızda bu güvenlik kopyalarından birini geri yüklemek için bilgisayarınızı DOS kipinde başlatmanız gerekir. Win95 ve Win98 işletim sistemlerinde bunu "Başlat" ve "Bilgisayarı Kapat" menülerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak Windows Me sürümünde açılış disketine ihtiyacınız olacak. DOS-Prompt karşınıza geldiğinde scanreg/restore yazın. Simdi karşınıza Windows'ta yer alan güvenlik kaydından seçim yapacağınız bir ekran gelir. Yeni kayıt veritabanını oluşturacağınız güvenliği seçin. Eğer kayıt düzenleyicisinde bir kayıt dosyası kaydettiyseniz bunu ayni sekilde alabilirsiniz. Yukarıda anlatıldığı gibi Windows'un "Kayıt Düzenleyici" sini çalıştırın ve "Kayıt" menüsünden "Kayıt Dosyası Al"ı seçin. Dosyayı kaydettiğiniz klasörü ve dosya adini belirterek kayıt dosyasını Registry'e geri almış olursunuz.
  Sistem performansının artırılması için kayıt dosyasının düzenlenmesi

  Kayıtta saklanan verilerin artısı dosya boyutunun artmasını da beraberinde getirir. Bilgisayarınıza kurduğunuz ek donanımlar, yazılımlar ve sürücüler arkanızda kalan veriler ile iz bırakırlar. gerektiği gibi yerine getirilen bir program kaldırma sonrasında veri çöplüğü oluşturacaktır. Bu gereksiz kayıtların aranıp bulunması ve kayıt düzenleyicisi yardımıyla silinmesi çok zahmetli bir işlemdir. Ancak tüm bunlar özellikle bu işlem için hazırlanmış yazılımlar ile kolay ve hızlı bir biçimde gerçekleştirilebilir. Internet üzerinden Registry Cleaner başlığı altında bu tür ücretsiz Freeware ve ücretli Shareware olmak üzere sayısız programa ulaşmak da mümkündür. Bazı programlar gereksiz kayıtların otomatik olarak silinmesinin yani sıra kayıt dosyasının daha konforlu düzenlenmesi için ek fonksiyonlarda sunuyorlar. Bazı programlar ise kayıt veritabanını bastan oluşturabiliyorlar. Tabi ki bu tür programlar çok işlevli olmaları sayesinde de bir üstünlük sağlıyorlar. Kayıt dosyasını bastan oluşturmak için isterseniz Windows'un dahili araçlarına da başvurabilirsiniz. Windows 95'de kayıt düzenleyicisini çalıştırın ve kayıt veritabanını kaydedin. Daha sonra sistemi DOS kipinde başlatın. Komut satırına regedit /c ve ardından da kayıt dosyasının yerini, klasörünü ve dosya adini yazın. Windows 98'de ise "Başlat" menüsünden "Bilgisayarı kapat"a tıklayın. Daha sonra "MS Dos Kipinde Başlat"ı seçin.
  Klasik Dos komut satırına düştüğünüzde scanreg /fix yazıp Enter'e basın. Windows Me'de sisteminde Dos kipi bulunmadığı için açılış disketi kullanmanız gerekmektedir. Daha sonraki İslamlar ise Windows 98'deki gibi gerçekleşir. Kayıt düzenleyici programlar olan Registry Cleaner'larin ise Windows ortamında çalışması gibi bir avantajı vardır ve Undo (Geri Al) seçenekleri ile daha güvenlidirler. Ancak yinede tekrar dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Her türlü güvenlik tedbirini almadan işlemlere başlamayın.
  Çeşitli Windows problemlerine registry ile çözüm bulabilirsiniz
  Windows veri kayıt tabanı üzerinde işlem yapan programların çoğu genel registry problemleri yada performans artırıcı bazı tedbirler üzerinde dururlar. Eğer daha spesifik problemlere çözüm arıyorsanız bu durumda kayda müdahale edip gerekli anahtarları elle değiştirmeniz gerekecektir. Bu şekilde normal kullanımda herhangi bir araç ile düzeltemeyeceğimiz ayarları düzeltebilir ve çalışması gerektiği gibi çalışmayan programlar ile araçlar için de çözüm üretebilirsiniz. En sik rastlanan sorunlar için aşağıdaki kısa ipuçlarına bir göz atin. Tabi ki anlatılan değişiklikleri yapmadan önce registry'nizin mutlaka bir yedeğini almayı unutmayın.
  1- Registry'i sıkıştırmak
  Eğer sizin bilgisayarınızdaki kayıt dosyası da çok fazla yer kaplıyorsa onu biraz daha kompakt bir hale sokmak isteyebilirsiniz. Bunun için öncelikle bilgisayarınızı gerçek DOS modunda başlatmanız gerekir. Windows altındaki DOS modu ise yaramayacaktır. Daha sonra regedit'i çalıştırıp kayıt dosyası ver seçeneği ile o anki kaydı örnek olarak Compact.reg adi altında kaydedin. Daha sonra regeditten çıkın ve "regedit /c compact.reg" (tırnaksız olarak) parametreleri ile çalıştırın. Sıkıştırma gerçekleşecektir.
  2- Bir kayit anahtarinin otomatik olarak silinmesi
  Normal olarak bir reg dosyasından registry anahtarını otomatik olarak silemezsiniz. Ancak bunun içinde bir yol bulunmaktadır. Ana anahtarın hemen basında yer alan parantezler içine bir eksi (-) işareti koymak yeterli olacaktır. Örneğin eğer HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Office\8.0\Common\Assistans anahtarını silmek istiyorsanız anahtarı -HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Office\8.0\Common\Assistans seklinde değiştirin. Sonuç olarak o ve altındaki diğer tüm alt anahtarlar da silinecektir.
  3- Sabitdiskinizi başka bir bilgisayara taşımak
  Eğer bilgisayarınızdaki sabit diskinizi donanımları tamamen farklı başka bir bilgisayara taşıdıysanız, daha sonradan sistemi başlatmanız sırasında problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Bunu engellemek için önceden aygit yöneticisinden aygıtları kaldırmanız gerekir. Tek tek elle yapmaktansa regedit'i kullanabilirsiniz. Önce regedit'i çalıştırın ve HKEY_LOCAL_MACHINE anahtarına gidin. Buradaki Enum bölümünü sildiğinizde donanımlara ait tüm ayarlarda silinecektir.
  4- CD'lerin Autorun sorunlarını çözümlemek
  Bilgisayarınıza taktığınız Cd'leriniz artık otomatik başlama özelliğine cevap vermiyorsa ve gereken tüm ayarları değiştirmenize rağmen bir fayda sağlamadıysanız çözümü registry'de bulabilirsiniz.
  Bunun için kayıt içinde HKEY_CURRENT_USERS\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer anahtarına ulaşın ve buradaki NoDriveTypeAutoRun'in değerinin 95 00 00 00 olduğundan emin olun değilse değiştirin. Sorun düzelecektir.
  5- Başlat menülerinin açılış hızlarını değiştirmek
  İşletim sistemi üzerinde Başlat menüsünde gezinirken alt menüler belli bir süre sonra otomatik olarak açılacaktır. Ancak alt menülerin eğer sadece tıkladığınızda açılmasını istiyorsanız bu düzenlemeyi de registry altından yapabilirsiniz. Bunun için Registry içinde HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop anahtarı altına gelin. Burada sağ tarafta MenuShowDelay seklinde bir dize bulunması gerekir. Eğer yoksa yeni bir tane oluşturun ve değer olarak da 65534 yazın. Artık siz tıklamadan hiçbir menü açılmayacaktır. Bu değeri sıfır (0) yaptığınız takdirde ise menüler hiç beklemeden açılacaktır.


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  WİNDOWS 95’IN PC HOPARLÖRÜNÜ KULLANMASINI SAĞLAMAK
  Bilirsiniz, ses kartı olmayanlar için WAV dosyalarını PC hoparlöründen çaldırma seçeneği sunan bir PC Speaker Driver vardı bir zamanlar. Windows 9x için bu tür bir ürün çıkmadı. Eğer ses kartınız yoksa ve WAV dosyalarını PC hoparlöründen dinlemek istiyorsanız, bu eski sürücüyü kullanarak PC hoparlörünüzün sesinin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Denetim masasını açın. Yeni donanım ekle simgesi üzerine çift tıklayın. Windows 9x’in yeni donanım arama isteğine hayır deyin. İleri düğmesine basın. Listeden Ses, video ve oyun denetleyiciler seçeneğini seçin. Disketi var düğmesine basın. PC Hoparlörü sürücünüzün olduğu klasöre gelin. Yükle düğmesine basın. İşte bu kadar, artık PC hoparlörünüzün sesi çıkacaktır.PC Speaker ayarlarını değiştirmek için Denetim masasına gidin, Multimedia * Gelişmiş seçeneğine gelin. Ses aygıtları listesinde PC Speaker sürücüsünü göreceksiniz.

  AÇIK PENCERELERİ SİMGE DURUMUNA ÇEVİRMEK
  1) Windows 95 uyumlu klavyesi olanlar için, klavyenizdeki Windows tuşuna basili tutarken M tuşuna basın tüm pencereler simgeleşir.
  2) Ctrl+Esc'basarak Başlat menüsünü açın ve Alt'a basarken M tuşlayın.
  3) Görev çubuğunda bos bir yere sağ fare tuşu ile tıklayın ve açılan menüden "Tüm Pencereleri Simgeleştir'i seçin.
  Windows İşletim sisteminde bazı küçük değişiklikler yaparak kullanımını kolaylaştırabilirsiniz.
  Ama Size anlatacaklarımızı yapmadan önce önemli bilgi ve dosyalarınızı mutlaka yedekleyin.
  Peki nasıl yedekleme yapacağım diyorsanız,Baslat menüsünden çalıştırı seçin ve aç kutusuna scanregw yazın ve tamam i tıklayın.Bu Windows sistem kayıtlarının yedeklemesini sağlar.
  Windows'u tek tıklama ile kapatmak
  Bunu için masaüstünde yeni bir kısayol oluşturun.Komut satırına,
  c:\Windows\rundll.exe user.exe,exitwindows yazın.Evet kısayolunuz hazır.Bu kısayola tıkladığınız an Windows kapanacaktır.
  Windows’ u tek tıklama ile yeniden başlatmak
  Bunun için ayni şekilde kısayol olarak komut satırına,
  c:\Windows\rundll.exe user.exe,exitwindowsexec yazın.
  Başlat menüsündeki unsurları dilediğiniz gibi sıralayın
  Başlat menüsündeki herhangi bir öğeyi Mouse'nin sol tuşuna basili tutarak istediğin yere koyarak kendinize göre bir sıra yapabilirsiniz.
  Geri Dönüşüm kutusu mu, yoksa...
  Evet Geri Dönüşüm Kutusu'nun adından hoşlanmıyorsanız onun adini değiştirmeye nedersiniz. :)
  Bunun için başlat- çalıştır dan regedit (kayıt düzenleyicisi) i çalıştırın ve,
  HKEY _CLASSES_ROOT/CLSID/{645FF040 - 5081 - 101B - 9F08 - 00A - A002F954E }
  anahtarına girip bir kere tıklayın. Sağ panelde varsayılan satirinin karşısında Geri Dönüşüm kutusunun yazılı olduğunu göreceksiniz.Varsayılana çift tıklayın ve oraya istediğiniz yeni adi yazın ve tamam i tıklayın.Kayit düzenleyicisini kapayıp Windows unun yeniden açtığınızda geri dönüşüm kutusu yeni ismiyle karşınızda.
  Çalıştır Kutusunun Marifetleri
  Çalıştır kutusu pek bir ise yaramıyor gözükse de birçok işlevi vardır. Mesela başlat menüsündeki çalıştır kutusunu açın ve masaüstündeki herhangi bir temayı mouse un sağ tuşuyla kutucuğa bırakın.Iste size temanın künyesi.
  Yine çalıştır kutusunu açın ve içine . (nokta) yazıp Tamam i tıklayın: masaüstü bir pencere içinde açılacaktır. Eğer .. (iki nokta) yazarsanız Windows klasörü açılacaktır.Ters bölü işareti (/) yazıp tamam i tıklarsanız c: sürücüsünün penceresi açılır.
  Masa üstüne e-mail kısayolu koyabilirsiniz
  Masaüstünde mouse un sağ tuşuna tıklayın ve yeni/kısayol seçin. Komut satiri kutusuna mailto@isim@isim.com?subject= merhaba yazın ve ileriyi tıklayın.Bu kısayola anlamlı bir isim verin ve son u tıklayın. Böylece bu kısa yola tıkladığınızda posta programı açılacak ve yazmış olduğunuz adrese yani alici satiri otomatik olarak dolacaktır.
  Adres Çubuğu Birçok ise yarayabilir
  Masaüstünüze adres çubuğu koyarak birçok programa hemen ulaşabilirsiniz.Mesela c: yazarak hemen c sürücüsünü açabilirsiniz.Mesela Satıra mirc32 yazarsanız programınız hemen açılacaktır.Görev çubuğunu masaüstüne koymak için Görev Çubuğunun bos bir yerine sağ tıklayın; açılacak menüden Araç Çubuklarını(toolbars) ve onun menüsünde adres i seçin.Adres Çubuğu, Görev Çubuğunun içinde açılacaktır. Adres kelimesinin bir yerinden mouse ile tutup masaüstüne bırakın.Iste size seyyar bir adres çubuğu.Adres Çubuğunu masaüstünün en üstüne koyarsanız birde Otomatik gizle yaparsanız hem yer kaplamaz hem programlarınızı daha kolay açacak bir yere kavuşursunuz.
  Masaüstüne "Unutulmayacak isler veya şifreler" listesi koyabilirsiniz
  Eğer benim gibi şifrelerini aklınızda tutamıyor veya kayda yazma ihtiyacı duyuyorsanız Masaüstüne şifreler veya aman unutma başlıklı notlar koymaya nedersiniz :)
  Notepad i açın ve içeriği değiştirerek; ama kodları aynen tekrar ederek şunları yazın:

  istediğiniz Başlık


  3. Madde3
  Burada madde1-2 olarak olan yerlere istediğiniz şifre veya unutmak istemediğiniz şeylerini yazabilirsiniz ama arada

  leri unutmayarak.
  Sonra bu dosyayı,Belgelerim klasörüne unutma.htm adıyla kaydedin. Simdi masaüstünde sağa tıklayın , menüde Active Desktop maddesini seçin ve Masaüstümü Özelleştir maddesini tıklayın. Açılacak kutuda "Activ Desktop" imi "Web Sayfası Gibi Görüntüle" maddesine işaret yoksa işaret koyun ve Yeni düğmesine tıklayın.Bir diyalog kutusu çıkar microsoft un Active masaüstü galerisine bağlanıp bağlanmayacağınızı soran ona hayır deyin ve açılan yeni kutuda Gözat'ı tıklayın ve unutma.htm dosyasını kaydettiğiniz dosyaya gidin ve bu belgeyi seçip tamam i tıklayın ve Uygula'yı seçin. Ve Tebrikler,ilk Active Masaüstü öğenizi oluşturdunuz :) Bunu masaüstünüzde istediğiniz bos bir yere koyabilirsiniz.
  *Eger olustururken herhangi bir sorun çıkarsa Başlat menüsünden, Ayarlar,Activ Desktop dan "Web sayfası gibi Görüntüle" yi seçin.Sayfanız eski halini alır.
  Windows un Kapanış yazısını sevmiyorsanız
  Evet bilgisayarınızı her kapatışınızda karşınıza "Simdi Bilgisayarınızı Kapatabilirsiniz." yazısının mi çıkmasını istersiniz yoksa benim yaptığım gibi İstanbul’ un güzel bir resmiyle ve altında "Bye Bye " yazan bir yazıyla mi?
  Bilgisayarınızı her kapatışınızda karşınıza çıkan bu dosya (logos.sys) dosyasıdır. Bu bitmap türü bir grafik dosyasıdır ve 320x400 piksel boyutlarındadır.Eger sizde bu görüntüyü değiştirmek isterseniz yapmanız gerekenler şunlardır. İlk önce Paint de logos.sys dosyasını açın.Sonra O yazıyı silin veya istediğin bir resmi koyun.Ayrıca yazmak istediğiniz şeyleri de resme ekleyebilirsiniz.Ama resimleri veya başka bir yazı koyarken 320x400 ölçülerinde olmasına dikkat edin ve bu yaptığınızı logos.sys dosyası olarak tekrar kaydedin ve windows klasörünün altında olmasına dikkat edin.
  Uyarı: Eğer kendi yaptığınız yeni logos.sys yi koyarsanız Windows eskisini koruyamayabilir yani anlayacağınız bir daha o yazıyı hiç göremeyebilirsiniz ..
  Bilgisayarınızı Ağ Sunucusu Yapın
  Eğer bilgisayarınızın diske erişim yeteneğini arttırmak istiyorsanız ,Bilgisayarım a sağ tıklayın ve açılan menüde Özellikler i seçin Basarim sekmenine gidin ve "Bu makinenin belirgin rolü" kutusunun seçme düğmesine tıklayıp,Ağ sunucusu maddesini seçin.Bu arada tam yerinde bulunmuşken "ileri okuma eniyileme" sürgüsünü tam yapın. Bilgisayarınız yeniden açıldığında yeni kimliği ile daha hızlı çalışacaktır.
  Modeminiz numaraları çok yavaş çeviriyorsa
  Modeminizin numaraları daha hızlı çevirmesini sağlayabilirsiniz. Denetim masasından modem e girin ve bağlı olan modemin özelliklerine tıklayın. Çıkan kutuda bağlantı sekmenine gidin ve altta gelişmiş e girin. Diğer ayarlar bölümüne S11=40 yazın. Bu modeminiz bir numara ararken 2 numara arasındaki süreyi 40 milisaniye indirmesini sağlar. Baya hızlı oluyor değil mi ?
  WİNDOWS PÜFLERİ 2
  Windows ME'nin Yardım ve destek, Sistem Bilgisi Sorununa Tam Çözüm

  Windows Me eğer 17 Nisan 2001'den sonra kurulursa Yardım ve Destek çalışmamaktadır.Bunu düzeltmek için ufak bir ayar yapmak gerekiyor.
  Bilgisayarımızın tarihini 03.04.2000-17.04.2001 arasında değiştiriyoruz.(03.04.2000 tarihinden önceye alırsakta çalışmaz.) Başlat'ı açıp Çalıştıra giriyoruz.Metin kutusuna aşağıdakileri aynen yazıyoruz ve tamamı tıklıyoruz."rundll.exe setupx.dll,InstallHinfSection PCHealth.Install 132 C:\WINDOWS\INF\PCHealth.inf" Burda bir yükleme programı çalışacak yükleme sırasında dosya bulmama gibi bir durum söz konusu olabilir eğer dsya
  bulunamıyor gibi bir hata verirse ard arda Dosyayı Atla'yı tıklarsanız yükleme gerçekleşir.
  Başlat'ı sonrada Yardım'ı tıklıyoruz(veya hiç bir uygulama açık değilken "F1" tuşuna basıyoruz.)Artık yardım ve destek çalışıyor.Artık Yardım ve Destek'i kapatıp tarihi bugüne getirebilirsiniz.Şuna dikkat etmelisiniz Yardım ve Destek'i tam açmadan tarihi eski haline alırsak Yardım ve Destek çalışmaz.
  Sinir bozucu Windows logolarını iptal etmek
  Windows 95, 98, Me
  Sistem açılışındaki Windows logosu sadece gereksiz bir reklam değildir, zira ayni zamanda işletim sisteminin açılışını da geciktirir. Bunları iptal etmek için Explorer'da C:\ kök dizinindeki MSDOS.SYS dosyasına sağ tuşla tıklayın ve "Özellikler" komutunu çalıştırın. Bu dosya "Gizli" özelliğine sahiptir, bu yüzden gerekirse "Araçlar / Klasör Seçenekleri / Görünüm" altındaki "Tüm (Gizli) dosyaları ve klasörleri göster" seçeneğini işaretleyin. Daha sonra dosyanın "Salt okunur" olma özelliğini kaldırın ve "Tamam" düğmesine tıklayın. Dosyaya çift tıklayıp bir editörde açılmasını sağlayın. "Options" bölümünde "Logo=0" satirini girin. Windows 95 ile çalışıyorsanız "Logo=Off" girin. Dosyayı kaydedin ve yazma korumasını tekrar etkinleştirin. Bir sonraki Windows açılışında artık logolar görünmeyecektir.


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Disket sürücülerinin aranmasını iptal etmek
  Windows 98, Me
  Windows standart ayar olarak her açılışta varolan disket sürücülerini arar. Ancak disket sürücülerde çok nadiren bir değişiklik olacağı için, bu seçeneği iptal edebilir ve böylece açılışı biraz daha hızlandırabilirsiniz.Bilgisayarım'a sağ tuşla tıklayıp "Özellikleri"ne girin. "Basarim / Dosya sistemi"ne girin ve "Disket sekmesine geçin. Buradaki "Bilgisayarını her başlattığında yeni disket sürücüleri ara." seçeneğini iptal edin ve yeni ayarı "Tamam" ile onaylayın.
  Otomatik Scandisk'i iptal etmek
  Windows 98, Me
  Windows'u öngörüldüğü gibi Başlat menüsü üzerinden kapatmazsanız bir sonraki sistem açılışında otomatik olarak Scandisk devreye girer ve sabit diskteki hataları aramaya baslar. Bu işlemin gereksiz olduğunu ve çok uzun sürdüğünü düşünüyorsanız bu fonksiyonu iptal edebilirsiniz. Başlat menüsünde "Çalıştır" ile "msconfig" komutunu girin ve [Enter] tuşuna basarak "Sistem Yapılandırma Hizmet Programı"nı çalıştırın. "Genel" sekmesinde "Gelişmiş" düğmesini tıklayın ve "Hatali kapatmadan sonra scandisk devre dışı kalsın" seçeneğini işaretleyin. Daha sonra tüm pencereleri "Tamam" ile kapatın ve Windows'un yeniden başlatılmasına izin verin.
  Açılıştaki gereksiz aramayı engellemek
  Windows95, 98, Me
  Windows açılışta WINSTART.BAT dosyasını arar ve bunun komutlarını otomatik olarak çalıştırır. İşletim sistemi burada varolan tüm sabit disklerde bu dosyayi arar, bu da açılış işlemini geciktirir. Bu yüzden Notepad editörü ile C:\WINDOWS dizininde bos bir WINSTART.BAT dosyası oluşturun. Windows açılışı böylece sabirdisk hızına göre birkaç saniye daha hızlı gerçekleşir.

  Me ve 2000'in hazırda bekletme konumunu kullanmak
  Windows, Me, 2000
  Windows Me ve 2000 Hazırda Bekletme Konumu (Hibernation) özelliğine sahipler. Bu konumda anabelleğin içeriği sistem kapatılırken sabitdisk'e kaydediliyor. Windows'u tekrar başlattığınızda ise bu sayede sistem açılışı sadece bir kaç saniye sürüyor. Hazırda bekletme konumunu Denetim Masasındaki Güç Seçenekleri (Power Options) ile etkinleştirebilirsiniz. Ayni adli sekmeye geçin ve ilgili seçeneği işaretleyin. Windows, bekleme konumu için ne kadar bos bellek alanına ihtiyaç olduğunu gösterecektir. Pencereyi "Tamam" ile kapatın. Windows'u kapatınca pull down menüsünde Hazırda beklet adında yeni bir kayıt belirecektir. Bunu seçerseniz bir sonraki açılış hem çok daha hızlı gerçekleşecek, hem de Windows, o an açik olan tüm uygulamaları da tekrar açacaktır.

  Cache için dosya ve yol adini artırmak
  Windows 95, 98, Me
  Windows son olarak açılan dosya adlarını ve yollarını (Path) özel cache belleğinde (önbellek) tutar. Bir dosyayı ikinci defa açmak istediğinizde, bu dosyanın sabitdiskteki yerini, dosya sisteminin FAT'i üzerinden tespit etmesine gerek yoktur, bunun yerine hızlı cache'den alabilir. Bu belleği de artırmanız mümkün. Bilgisayarım simgesine sağ tuşla tıklayarak Özellikleri'ni açın. Basarim sekmesine geçin ve "Dosya Sistemi"ne tıklayın. Açılan pencerede "Bu makinenin belirgin rolü" alanında "Ag sunucusu"nu seçin ve açık tüm pencereleri "Tamam" ile kapatın.
  Sistemi yavaşlatan ses olaylarının iptal edilmesi
  Windows 95, 98, Me, 2000
  Windows açılışındaki ve programların çalıştırılmasındaki en büyük frenleyicilerden biri de bunlarla ilgili ses olaylarıdır. Bu yüzden bunları komple iptal edebilirsiniz. Bunu yapmak için Denetim Masası'na girmeniz gerekiyor: "Ses" (Sound and Multimedia) bölümünde sırayla önünde hoparlör simgesi olan tüm olayları tek tek işaretleyin. Ses alanındaki "Ad" açılır menüsünden de "Yok"u seçin ve son olarak "Tamam" ile değişiklikleri onaylayın.

  Yavaş açılan menüleri daha hızlı açmak
  Windows 95, 98, Me, 2000, NT
  Windows menüleri standart ayarlı olarak her zaman kısa bir duraklamadan sonra açılırlar. Bunun daha hızlı gerçekleşmesi için Registry'de bir değişiklik yapmanız gerekiyor. REGEDIT.EXE kayıt düzenleyicisini açın ve "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" dizinine geçin. Burada "MenuShowDelay" kaydını arayın. Böyle bir kayıt yoksa kendiniz oluşturun (Sağ tuşla tıklayarak). Bu kaydın değeri menülerin gecikme süresini milisaniye olarak ifade eder. Maksimum "65000" değerini girebilirsiniz, "0" girdiğinizdeyse gecikme ortadan kalkacaktır. Windows Me ve 2000'de sağ fare tuşu ile masaüstüne tıklayıp "özelliklere girebilirsiniz burada "Efektler" sekmesine geçip "Menü ve araç ipuçları için geçiş efekti kullan" seçeneğinin önündeki onay kutusunu iptal edebilirsiniz.

  Windows 2000'in fare gölgesini iptal etmek
  Windows 2000
  Windows 2000'deki en büyük kaynak tüketicilerden biri de fare imlecinin gövdesidir. Sisteminizin diğer isler için daha fazla bos kapasiteye sahip olması için bunu iptal edebilirsiniz. Control Panel'i (Denetim Masası) açin ve burada "Mouse" bölümüne girin. "Pointers" sekmesine geçin ve "Enable pointer shadow" seçeneğini iptal edin.

  Kişisel ayarlanmış menüleri iptal etmek
  Windows Me, 2000
  Windows Me ve 2000 kullanıcıya özgü bir Başlat menüsüyle çalışırlar, bu menü nadir olarak kullanılan programları ancak bir defa daha tıklandığında gösterir. Bu sadece programların açılışını geciktirmekle kalmaz ayni zamanda menü kaydının bulunmasını da zorlaştırır. Her zaman tüm menü kayıtlarını görmek istiyorsanız sağ fare tuşu ile Görev Çubuğu'na tıklayın ve "Özellikleri"ni açın. "Kişiselleştirilmiş menüleri kullan" seçeneğinin önündeki onay kutusunu iptal edin.

  Sanal bellek
  Windows 95, 98, Me, NT, 2000
  Windows, takas dosyasının boyutunu sürekli olarak güncel bellek ihtiyacına göre ayarlar. Bunun için de sürekli olarak sabitdiske erişir ve sistemin çok yavaşlamasına neden olur. Dosyaya sabit bir büyüklük verirseniz, sabitdisk erişimlerinin sıklığı azalır. Bilgisayarım simgesine sağ fare tuşu ile tıklayın ve "Basarim" sekmesine geçin. "Sanal Bellek"e tıklayın ve "Sanal Bellek ayarlarımı kendim belirleyeyim" seçeneğini işaretleyin. "En az:" ve "En çok:" alanlarına en az 200 MB'lik bir değer girin ve "Tamam" düğmesine tıklayın. Güvenlik sorgusunu onaylayın ve Windows'un yeniden başlatılmasını sağlayın.

  Programların otomatik başlamasını engellemek
  Windows 98, Me
  Çoğu program kurulum esnasında Başlangıçta (Startup) grubuna kendini kaydeder, ya da Windows açılışında Registry'den yüklenirler. Windows bu yüzden daha yavaş açılır. Otomatik açılışı engellemek için, Başlat menüsünden "Çalıştır" ile "msconfig" programını çalıştırın. "Başlangıç" sekmesinden ihtiyaç duymadığınız program açılışlarını pasif duruma getirebilirsiniz.

  BIOS'u yükletmeden daha hızlı boot etmek
  Windows 95, 98
  Windows'u yeniden başlattığınızda, işletim sistemi bilgisayarı kapatır ve tekrar açar. Komutu çalıştırırken (tıklarken) ek olarak [Shift] tuşuna basarsanız işlem daha çabuk gerçekleşir. Zira bu durumda sadece Windows yeniden yüklenir, BIOS tekrardan yüklenmez.
  Registry veri tabanının yeniden hızlı yüklenmesi
  Windows 98, Me
  Programların kurulumlarından sonra bunlar çoğunlukla Windows'un yeniden başlatılmasını isterler, böylece değişiklikler etkili olabilir. Ancak çoğu durumda sadece Registry'nin yeniden yüklenmesi gereken bir durum söz konusudur. Bunun için de bilgisayarın mutlaka yeniden yüklenmesi gerekmiyor: Sağ fare tuşu ile masaüstüne tıklayın ve "Yeni / Kısayol" simgelerine tıklayın. Simdi de su komut satırlarını girin:

  C:\Windows\Rundll32.exe Shell32,sheexitWindowsex

  "İleri" düğmesine tıklayın, kısayola isim verin ve tekrar "İleri" düğmesine tıklayın. Kısayola çift tıkladığınızda zahmetli bir yeniden başlatma işlemine gerek kalmadan Registry veritabanı yeniden yüklenecektir.
  Registry veritabanının optimize edilmesi
  Windows 98, Me
  Sistemi kurduktan birkaç ay sonra Registry giderek büyüyecek ve işletim sisteminin yüklenmesi daha uzun sürecektir. Bir DOS komutu yardımıyla veritabanındaki gereksiz yerleri sıkıştırabilirsiniz
  Windows 98'i açın (BIOS açılışından sonra F8 tuşuna basili tutun, sadece komut istemini seçin) ve komut satırından "Scanreg /opt" komutunu girin. Program veritabanındaki bos yerleri silecek ve böylece dosya komutu azalacaktır. Windows Me altında disketten boot edin ve C:\Windows\Command dizinindeki bu komutu çalıştırın.
  CD ve DVD sürücüler için DMA transferini açmak
  Windows 98, Me
  CD-ROM ve DVD sürücüleri medyaların okunmasında verileri normalde işlemci üzerinden anabelleğe gönderirler. Veri akışının kontrolü gereksiz yere yüksek hesaplama sürelerine neden olur.
  Özellikle DVD filmlerin oynatılmasında bu yüzden görüntülerde atlamalar, takılmalar meydana gelir. Bu yüzden sürücü için doğrudan bellek erişimini (Direct Memory Access, DMA) etkinleştirmeniz gerekir, bu erişim sayesinde veriler doğrudan belleğe gönderilebilir. Aygıt Yöneticisini açın ve sürücünün kaydına çift tıklayın. "Ayarlar" sekmesinde DMA'nin önündeki onay kutusunu işaretleyin. Daha sonra Windows'u yeniden başlatın.
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  UDMA66 desteğini etkinleştirmek
  Windows 2000
  Windows 2000 yeni sabitdisk ve denetleyicilerin (Controller) UDMA66 modunu destekliyor. Ancak burada ilginç bir durum söz konusu, bu fonksiyon standart olarak etkin halde değil. Bunu sizin etkinleştirmeniz gerekiyor. Bunu için de Registry veritabanında bir değişiklik yapılması gerekiyor: Regedit.Exe editörünü açin ve HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\ Control\Class\{4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}dalına girin. Daha sonra "Edit" menüsünden New - DWORD Value simgesini tıklayın. Type alanında REG_DWORD'u ayarlayın ve değer adi olarak da "EnableUDMA66" girin. "Tamam" düğmesine tıklayarak onaylayın ve bir sonraki pencerede "1" değerini girin, böylece fonksiyonu etkinleştirmiş olursunuz. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatın.
  Geri Dönüşüm kutusuz hızlı dosya silme
  Windows 95, 98, Me, NT, 2000
  Windows altında dosya sildiğinizde, işletim sistemi bunu önce Geri Dönüşüm Kutusu'na taşır. Kapsamlı dizinlerde silme işlemi bir kaç dakika sürebilir. Silinecek dosyalara gerçekten de hiç ihtiyaç duymadığınızdan eminseniz, Geri Dönüşüm Kutusu'nu devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu ya Geri Dönüşüm Kutusu'nun "Özellikleri"ndeki (Sağ tuşla tıklayınca) "Dosyaları geri dönüşüm kutusuna taşıma. Dosyalar silindiğinde hemen kaldır" seçeneğiyle yada [Del] tuşuna basarken [Shift] tuşuna basili tutarsanız yapabilirsiniz.
  Birbirine bağlı PC'leri daha hızlı açmak
  Windows 98, Me
  TCP/IP protokolü olan bir peer to peer ağında Windows 98 ve Me bilgisayarları, IP adreslerini otomatik olarak aralarında ayarlarlar. Ancak PC'ler arasındaki bu iletişim biraz uzun sürebilir ve boot işlemi geciktirir. Bilgisayarlara kendiniz bir IP adresi verdiğinizdeyse bu işlem daha çabuk gerçekleşir. Bunun için sag fare tuşu ile Ağ Komşuları'nın özelliklerine girin ve "Yapılandırma" bölümünde "TCP/IP -> [Ethernet Kartı]" kaydına çift tıklayın. "Bir IP adresi belirt" seçeneğini işaretleyin ve ilk bilgisayarda IP adresi: olarak "192.168.0.1" girin. İkinci bilgisayar için de "192.168.0.2" girin ve böyle devam edin. Subnetmask "Alt Ağ Maskesi" olarak her bilgisayarda "255.255.255.0" değerini verin. daha sonra tüm pencereleri "Tamam" ile kapatın. Windows simdi bazı dosyaları CD'sinden kopyalayacak ve sistemi yeniden başlatmanızı isteyecektir.
  Ağ paylaşımlarının aranmasını iptal etmek
  Windows Me
  Windows Me, açılışta otomatik olarak ağdaki paylaştırılan dizinleri ve yazıcıları arar ve bunları Ağ Bağlantılarım'da gösterir. Ancak bu işlem doğal olarak çok uzun sürebilir. Bu fonksiyonu iptal etmek için, Ağ Bağlantılarım'da "Araçlar - Klasör Seçenekleri - Görünüm" ile "Ağ klasörlerini ve yazıcıları otomatik olarak ara" seçeneğini iptal edin.
  Windows'u daha hızlı kapatmak
  Windows 95, 98, Me
  Windows'u kapatırken bir iletişim penceresi çıkar ve işletim sistemini kapatmak mi yoksa enerji tasarruf moduna geçmek mi istediğiniz sorulur. Bu sorguyu iptal etmek elinizde. Bunun için masaüstüne sağ fare tuşu ile tıklayın ve "Yeni-Kısayol" simgelerine tıklayın. Windows 95, 98 veya Me altında su komut satırlarını girin:
  Hemen kapatmak için

  rundll32.exe user,ExitWindows

  Tekrar başlatmak için:

  rundll32.exe user,ExitWindowsExec


  Kısayola bir isim verin ve "Son" düğmesine tıklayın. Bu simgeye çift tıkladığınızda Windows hemen kapanacaktır.
  FAT32 dosya sisteminin kurulması
  Windows 95b, 98, Me
  Windows 95b'den bu yana Windows işletim sistemleri FAT16 dosya sisteminin yanında gelişmiş FAT322yi de destekliyorlar. Bununla sadece daha büyük partisyonlarin kurulumu sağlanmıyor, ayni zamanda partition üzerinde serbestçe taşınabilir FAT tablolarıyla veri kayıplarına karşı daha fazla güvenlik sağlıyor. Bu dosya sistemini en iyisi sabitdiski bölümlerken oluşturun, bunun için FDISK'te açılıştaki büyük disk desteğini etkinleştirme seçeneğini kullanmalısınız. Windows 98 ve Me altında varolan FAT16 sürücülerini FAT32'ye dönüştürebilirsiniz. Windows 98, Donatılar grubundaki Sistem Araçlari2nda bununla ilgili bir araçla beraber gelir.
  Windows Me'de bilgisayarı önce bir boot disketi ile açmanız ve \WINDOWS\COMMAND dizinindeki CVT.EXE programını çalıştırmanız gerekir. İşlem bittiğinde defrag etmeniz gerekir. Bilgisayar ve sabitdisk'e bağlı olarak bu işlem birkaç saat bile sürebilir. Bu yüzden PC'nin bu isi gece yapmasını sağlayın.

  Sorunsuz Windows için sertifikalı sürücüler
  Windows Me, 2000
  Sürekli olarak donanım üreticileri aygıtları için yeni sürücüleri kullanıcılara sunuyorlar ve bunlara daha fazla özellik ve yüksek hız vaadinde bulunuyorlar. Maalesef hatalı sürücüler, stabil olmayan Windows kurulumlarındaki en önemli nedenlerden biridir. Windows Me ve 2000'le Microsoft bu yüzden sürücü sertifikasının kontrol edildiği bir sistemi entegre etmiş bulunuyor. Sadece Microsoft tarafından verilen bir sertifika ile bir sürücünün kesin olarak sorunsuz çalışacağından emin olabilirsiniz.
  Windows'un donanım algılama fonksiyonu bilgisayarınızdaki tüm aygıtları sorunsuz olarak tespit edebildiyse, stabil bir Windows için bunları olduğu gibi bırakın ve asla sertifikasız (unsigned) sürücüleri sisteminize kurmayın. Düzenli aralıklarla Başlat menüsündeki Windows Update'i çalıştırın, böylece Microsoft'un web sitesinde yeni, onaylanmış sürücülerin sunulup sunulmadığını öğrenebilirsiniz. Sertifikasız (digital olarak imzalanmamış) sürücüler kullanmak zorundaysanız, en azından bu tip bir sürücü kurulmadan önce uyarılmanızı isteyebilirsiniz.
  Windows 2000, Me'den farklı olarak sertifikasız sürücülerin kurulumuna kesinlikle izin vermeyecek şekilde ayarlanabilir. Bunun için "My Computer"a sağ tuşla tıklayıp Properties'e girin ve "Hardware" bölümüne geçip "Driver Signing" düğmesine tıklayın. "Block - Prevent installation of usigned files" seçeneğini işaretleyin ve tüm pencereleri "OK" ile kapatın. Windows 2000 böylece sadece sertifikalı sürücüleri kabul edecektir.

  Sabitdiski düzeni olarak defrag etmek
  Windows 98, Me, 2000
  Sabitdiskin defragmantasyonunda Windows, büyük dosyaların dağınık olarak bulunan parçalarını fiziksel olarak bir araya toplar. Böylece erişim hızı artar ve dosyaların tam olarak yüklenmemesinden dolayı programın kilitlenme tehlikesi azalır. Windows 98 ve Me kendi defrag programıyla birlikte gelir, bunu Başlat menüsünde "Donatılar - Sistem Araçları" altında bulabilirsiniz. Windows 2000'de "May Computer"a sağ tuşla tıkladıktan sonra "Manage" ile "Computer Management"i açın ve "Storage" grubundaki "Disk Defragmanter"i bulup çalıştırın. Defragmantasyon üzerinde daha fazla kontrolü başka üreticilerin araçları sağlayabiliyor. Mesela Norton Utilities'in defrag programını tavsiye edebiliriz.

  Sistem geri yüklemeyi kullanarak sistem tamiri
  Windows Me
  Çoğu uninstall rutini çok güvenli değildir. Hatalı sürücüler ve düzgün yazılmamış programlar Windows'un kalıcı olarak güvensiz çalışmasına neden olabilirler, zira artık sistemden silinemezler. Windows Me ile çalışıyorsanız bu yüzden yeni bir yazılım kurmadan önce her defasında "Sistem Geri Yükleme" ile işletim sisteminin bir geri yükleme noktasını oluşturmalısınız. Program hatalı çalışıyorsa kolayca geride iz bırakmadan Windows'tan silebilirsiniz, gerekirse güvenli kipte yapabilirsiniz bunu. Sistem Geri Yükleme2yi Donatılar grubundaki sistem araçlarında bulabilirsiniz. Sistem Geri Yükleme programların ve sürücülerin kurulum rutinlerini takip ediyor ve istenildiğinde eski durumu geri yükleyebiliyor.

  Gizli dosyaların gösterimini engellemek
  Windows 95, 98, Me, NT, 2000
  Önemli ve güvende olması gereken verilerinizi olması gereken verilerinizi en iyisi sabitdiskinizde değil, bir diskette veya ZIP medyasında saklayın, bu disketi birlikte eve götürün ve kilitli bir dolaba koyun. Önemli dosyaları sabitdiskinize kaydetmek istiyorsanız, bunları en azından dikkat çekici bir adi olmayan ve daha büyük bir dizinin bir altdizini olan bir dizine kopyalamalısınız. Bu dizine üzerine sağ fare tuşu ile tıklayıp "Özellikler" seçeneği ile "Gizli" özelliğini verin. Daha sonra Explorer'da "Araçlar - Klasör Seçenekleri - Görünüm" ile gizli dosya ve dizinlerin gösterimini iptal edin. Bu şekilde önemli verilerinizin bulunduğu dizini kimse kolay kolay bulamayacaktır.

  Program açılışlarını kesintiye uğratmamak
  Windows 95, 98, Me, NT, 2000
  Tamamen yüklenmeden bir program açılısını kesmeye çalışmayın. Outlook veya Internet Explorer gibi bazı uygulamalar yavaş bilgisayarlarda çalışmaya hazır hale gelene kadar birkaç saniyeye ihtiyaç duyarlar. programların tam olarak yüklenmesini mutlaka bekleyin. Aksi halde programın bazı parçaları ana bellekte kalabilir. Windows bunu anlayamaz ve bazı durumlarda daha sonra çalıştırılan bir uygulamaya da ayni bellek alanını kullanıma sunar. Sonuçta meşhur "Blue Screen of Death" karşınıza çıkar ve genel bir koruma hatası mesajı verir. Windows 9x böyle bir durumda çoğunlukla komple kilitlenir. Windows NT ve 2000'de bu konuda daha başarılılar, uygulamaların kullanacakları bellek alanları bu işletim sistemlerinde daha kesin ayrılmıştır.

  Şifreli ekran koruyucusunu etkinleştirmek
  Windows 95, 98, Me, NT, 2000
  Verilerinizin güvenliği için en büyük tehlikelerden biri de koruması olmayan bir bilgisayardır. Başka bir kullanıcı bir kaç dakika içinde önemli dokümanlarınıza bakabilir veya bunları diskete kopyalayabilir.
  Bu yüzden bir ekran koruyucusunu devreye sokun ve birkaç dakika içinde kendi kendini etkinleştirmesini ve güncel ekran içeriğini gizlemesini sağlayın. Windows Desktop'a sağ tuşla tıklayın ve "Özellikleri"ni açın. Ekran koruyucusu sekmesine geçin ve istediğiniz herhangi bir motif seçin. Parola korumalı seçeneğini işaretleyin, böylece ekran koruyucusu ancak girdiğiniz şifre ile iptal edilebilecektir, bu sayede bilgisayarınızı siz yokken başka kimse kullanamaz.
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Arama fonksiyonunu daha hızlı çağırmak
  Windows 95, 98, Me
  Windows'un arama fonksiyonuna normalde birkaç fare tıklamasıyla Başlat menüsü üzerinden ulaşabilirsiniz. Ancak bunun daha hızlı bir yolu var: Açık tüm programları simge durumuna küçültün (Windows 98, Me ve 2000 altında bunun için görev çubuğunun araç çubuğundaki "Masaüstünü Göster" fonksiyonunu kullanabilirsiniz) ve F3 tuşuna basın. Çalışan programla çalışmanızı yarıda kesmek zorunda kalmamak için, arama fonksiyonuna bir kısayolu Windows 98, Me veya 2000'in araç çubuğuna da yerleştirebilirsiniz. Bunun için Explorer'i açın, herhangi dizine sağ fare tuşu ile tıklayın ve "Yeni - Metin Belgesi" simgelerine tıklayın. Dosyanın adini Ara.fnd olarak değiştirin. Windows simdi size dosyanın büyük ihtimalle artık kullanılamaz hale geleceğini söyleyecektir. Bu güvenlik sorgusunu "Evet" ile onaylayın. FND dosya uzantısı Windows'un arama fonksiyonu ile ilişkilendirilmiştir. Bu uzantıya sahip herhangi bir dosyaya çift tıklandığında otomatik olarak Windows'un arama fonksiyonu açılır. Dosyayı simdi varolan araç çubuğuna taşıyın. Üzerine tıklayarak artık arama penceresini açabilirsiniz.

  "Gönder" menüsüne yeni kayıtlar eklemek
  Windows 95, 98, Me
  Explorer'da bir dosyaya sağ tuşla tıklayın. Simdi bu dosyayı kısayol menüsündeki "Gönder" komutuyla birlikte diskete, "Belgelerim" dizinine veya masaüstüne kopyalayabilir veya E-mail ile gönderebilirsiniz. Bu "Gönder" menüsünü yeni kayıtlarla genişletmeniz mümkün, mesela bir text dosyasını Wordpad ile açabilirsiniz. Wordpad.exe \Program Files\Donatılar grubunda bulunuyor. Wordpad'e bir kısayol oluşturun ve \Windows\Sendto dizinine kopyalayın. Kısayol artık sağ tuşla tıklayınca açılan kısayol menüsünde otomatik olarak görünecektir.

  Kısayol menüsü ile daha kolay şifreleme
  Windows 95, 98, Me
  Dosya ve dizinlerin şifrelenmesi için Windows 2000'de normalde bunlarla ilgili kısayol menüleri açmanız ve "Advanced" altında ilgili özelliği işaretlemeniz gerekir. Registry veritabanındaki bir değişiklikle şifreleme komutunu doğrudan kısayol menüsünün ilk seviyesine taşıyabilirsiniz. Bu fonksiyonu sıkça kullanıyorsanız bu sayede bir yığın tıklamadan ve zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Regedit.exe editörünü açın ve "HKEY_LOCAK_MACHINE\Software\Microsoft\CurrentVersion\Explorer\Advanced" dizinine geçin. Sağ fare tuşu ile sağ pencere alanına tıklayın ve "New - DWORD Value"ya tıklayın. Degere "EncryptionContexMenu" adini verin ve üzerine çift tıklayın. Değeri "1" olarak ayarlayın, editörü kapatın ve Windows'u yeniden başlatın. Simdi dosya ve dizinlerin kısayol menüsünde "Encrypt" ve "Decrypt" adlarında yeni kayıtlar bulacaksınız.

  Kısayol menüsü üzerinden sıkıştırma
  Windows 95, 98, Me
  Windows Me, dosyaları veya dizinleri Zip arşivlerine kaydeden bir sıkıştırma fonksiyonu sunuyor. Ancak bunun için önce kurulması gerekiyor. Denetim Masası'nda Program Ekle/Kaldır ile Windows Kur sekmesine girin. Sistem araçlarını işaretleyin ve "Ayrıntılar" düğmesine tıklayın. "Sıkıştırılmış Klasörler" kaydının önündeki kutuyu işaretleyin ve açık tüm pencereleri "Tamam" ile kapatın ve Windows'u yeniden başlatın. Simdi seçili bir veya daha çok dosyaya sağ tuşla tıklayınca "Gönder - Sıkıştırılmış Klasör" komutunu kısayol menüsünde bulacaksınız. Bu komut dosyaları Zip formatında sıkıştırılmış bir dosyada birleştiriliyor. Bu dosyaya sağ tuşla tıklarsanız, "Şifrele" komutuyla ayni zamanda birde şifre verebilirsiniz. Windows Me'nin Zip formatı ayrıca WinZip ve WinRAR gibi sıkıştırma programlarının formatlarıyla uyumlu.

  Explorer'i istediğiniz bir dizinde çalıştırın
  Windows 95, 98, Me
  Windows Explorer standart ayarında her zaman "Belgelerim" dizininin içeriğiyle açılır. Microsoft için bu mantıklı görünebilir, ancak çoğu kullanıcının böyle bir görünüme ihtiyacı yoktur. Başlangıçta gösterilecek dizin için başka herhangi bir dizini de seçmek mümkün: Explorer.exe ile masaüstünde veya Başlat menüsünde bir kısayol oluşturun. Sağ fare tuşu ile kısayola tıklayın ve "Özellikler" komutunu çağırın. "Hedef" komut satirini su şekilde girin:
  c:\windows\explorer.exe /e, D:
  Explorer, bu kısayola çift tıklandıktan sonra her zaman önce D: sürücüsünün içeriğini gösterecektir. Bu yolu kendi isteğinize göre değiştirebilirsiniz. Değişik dizinlere daha hızlı bir şekilde ulaşmak için, masaüstünde veya Başlat menüsünde Explorer için birçok kısayol da oluşturabilir ve bunların komut satırlarını uygun bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

  Masaüstünde simge olarak Aygıt Yöneticisi
  Windows 95, 98, Me
  En çok kullanılan sistem programlarından biri de Aygıt Yöneticisi'dir. Burada kurulu aygıtların ve kullandıkları kaynakların listesi gösterilir. Maalesef bu faydalı araca ancak dolambaçlı yollardan ve birçok fare tıklaması ile ulaşabiliyorsunuz. Ancak bu programa elbette ki masaüstünde bir kısayol oluşturmanız mümkün. Sağ fare tuşu ile masaüstüne tıklayın ve "Yeni - Kısayol" simgelerine tiklayin. Windows 9x altinda su komut satirini
  c:\windows\control.exe sysdm.cpl,sistem,1
  girin ve kısayola "İleri" düğmesine tıkladıktan sonra istediğiniz bir isim verin. İngilizce bir Windows 9x kullanıyorsanız "sistem" yerine "system" yazmanız gerekiyor, buna dikkat edin. Windows 2000'de ise komut satirini su şekilde girmeniz gerekiyor:
  c:\winnt\system32\devmgmt.msc
  Kısayolun simgesine çift tıkladığınızda her iki işletim sisteminde de doğrudan Denetim Masası'nın Aygıt Yöneticisi'ne ulaşmış olursunuz.

  Simgelerin grafiklerini kendiniz düzenleyin
  Windows 95, 98, Me
  Windows'un standart düğmeleri hoşunuza gitmiyorsa, masaüstündeki veya Başlat menüsündeki kısayollar için kendi motiflerinizi ekleyebilirsiniz. Bunun için bir BMP dosyasına ihtiyacınız var. Kısayola sağ tuşla tıklayın ve "Özellikleri"ni açın. "Simge Değiştir" düğmesine ve son olarak da "Gözat"a tıklayın. Açılan pencerede Dosya türü alanında "Tüm Dosyaları seçin ve BMP dosyanıza giden yolu girin. Daha sonra tüm pencereleri "Tamam" ile kapatın. Kalan işlemleri windows kendiliğinden halledecektir.


  Başlat düğmesinin kısayol menüsünü genişletmek
  Windows 95, 98, Me
  Başlat menüsüne sağ tuşla tıkladığınızda Aç, Ara, Araştır gibi kayıtları olan bir menü açılır. Bu menüyü genişletmeniz ve böylece sik kullandığınız uygulamalara daha çabuk ulaşmanız mümkün. Bunun için de Registry'de bir değişiklik yapmanız gerekiyor. Regedit.exe editörünü açın ve "HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Shell" dalını arayın. Sağ fare tuşu ile sağ pencere yarısına tıklayın ve "Yeni-Tuş"u seçin. Tuşa (key) istediğiniz herhangi bir isim verin ve üzerine tıklayın. Sağ pencere yarısında simdi "Ad" sütunu da "(varsayılan)" kaydını bulacaksınız. Bu kaydı düzenlemek için üzerine çift tıklayın ve değer verisi olarak menüye dahil etmek istediğiniz programın adini girin, mesela "Notepad". Daha sonra bu tuş içinde "command" adında başka bir tuş daha oluşturun. Burada yine sağ pencere menüsündeki "(varsayılan)" kaydına çift tıklayarak programın komut satirini girin: C:\Windows\notepad.exe . Oluşturduğunuz yeni kayıt artık hemen kısayol menüsünde görünecektir.

  Düzenlemek için başka bir program seçmek
  Windows 95, 98, Me
  Windows dosya uzantılarını belli bir programla ilişkilendirir, böylece dosyaya çift tıklandığında ilgili program otomatik olarak yüklenir. Ancak çoğunlukla ayni dosya türünün açılıp düzenlenebildiği başka programlar da vardır. Özellikle grafik dosyalarında böyle bir durum söz konusudur. Düzenlemek için başka bir program seçmek istiyorsanız [Shift] tuşuna basili tutarak dosyaya sağ fare tuşu ile tıklayın. Kısayol menüsünde simdi "Birlikte Aç" adında bir kayıt görünecektir. Burada kurulu uygulamaların bir listesi görünecektir. Dosyanın açılmasını istediğiniz programı seçin ve "Tamam" düğmesine tıklayın. Seçimin ilerisi için de kalıcı olmasını istiyorsanız "Bu dosyaları açmak için her zaman bu programı kullan" seçeneğini işaretleyin.

  Başlat menüsü üzerinden sistem ayarlarına erişmek
  Windows Me, 2000
  Başlat menüsünün genişletmelerine Windows Me ve 2000 altında bir fare tıklaması ile ulaşabilirsiniz. Görev Çubuğu'na sağ fare tuşu ile tıklayın ve "Özellikleri' seçin. "Gelişmiş" sekmesinde menü genişletmelerini içeren bir liste bulabilirsiniz. Mesela "Denetim Masası öğesini genişlet" seçeneğini işaretlerseniz, Başlat menüsünde "Ayarlar-Denetim Masası" ile doğrudan kendisine ulaşabilirsiniz.
  Internet Explorer kanallarını çağırmak
  Windows 98, Me, 2000
  Internet Explorer ile önceden hazır tanımlanmış olarak gelen kanallar (channels) tam bir fiyaskoydu. Microsoft bu yüzden bunları Windows Me ve 2000'den ve Browser'in yeni sürümlerinden çıkardı. Ancak kanal çubuğu daha öncede olduğu gibi halen Internet Explorer içinde mevcut, ne var ki görünür değil. Bu çubuğu masaüstüne taşıyabilir ve buradan rahatça Sik Kullanılanlar'a ekleyebilirsiniz. Çubuğu görünür yapmak için "Başlat-Çalistir" ile "iexplorer-channelband" komutunu girin. Çubuğu kapatırken Windows, Kanal çubuğunu bir sonraki açılışta tekrar yüklemek isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu da size kalmış.

  Fare tıklaması ile CD'leri çıkartmak
  Windows 98, Me, 2000
  Windows 2000 yeni bir CD Player ile birlikte geliyor, bu yeni çalıcı eski Media Player gibi CD'lerin çıkartılması için bir fonksiyona sahip. Bu fonksiyon veri CD'leriyle de çalışıyor. Fonksiyona her zaman çabuk bir şekilde ulaşabilmek için programı görev çubuğuna ekleyebilirsiniz. Player'i "Programs-Accessories-Entertainment-CD Player" ile açın ve "Options" düğmesine basın. "Preferences"i seçin ve "Playback Options" altında "Show control on taskbar." onay kutusunu işaretleyin. OK düğmesine tıkladıktan sonra burada bir CD yeni bir simge olarak görünecektir. CD Sürücünüzün çekmecesini açmak için simgeye sağ tuşla tıklayın ve "CD Player-Eject" simgelerine tıklayın.
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  NT/2000'in Service Pack'lerini önceden açmak
  Windows NT, 2000
  Windows NT ve 2000 için servis paketleri EXE dosyası formatında bulunuyor, bunlara tıkladığınızda önce açılıyorlar (extract). Ancak bu oldukça uzun süren zahmetli bir işlem, bunu her Windows açılısında yeniden yapmanız gerekir. Service Pack'i birçok NT/2000 bilgisayarında kurmak istiyorsanız, paketleri en iyisi açılmış bir halde CD'ye veya bir ağ sunucusuna kaydedin. Kurulum böylece belirgin bir şekilde daha hızlı gerçekleşecektir. Dosyaları açmak için EXE dosyasını "/x" parametresi ile birlikte çalıştırmanız yeterli.
  Windows İşletim sisteminde bazı küçük değişiklikler yaparak kullanımını kolaylaştırabilirsiniz.
  Ama Size anlatacaklarımızı yapmadan önce önemli bilgi ve dosyalarınızı mutlaka yedekleyin.
  Sonra bilgisayarınızda kendi hatanızdan çıkacak sorunlardan ben mesul değilim. :))
  Peki nasıl yedekleme yapacağım diyorsanız,Baslat menüsünden çalıştır'ı seçin ve aç kutusuna scanregw yazın ve tamam i tıklayın.Bu windows sistem kayıtlarının yedeklemesini sağlar.


  Windows XP Püf Noktaları
  Windows XP hakkında aslında bilmediğimiz hala çok şey var. Bunların en çok işimize yarayabileceklerini bir yazıda derleyelim istedik ve beğeninize sunduk.
  Windows NT zamanlarından beri bir Windows'u hiç bu kadar çok sevememiştim. Windows ME kadar eğlenceli, Windows NT kadar sağlam, Windows 2000 kadar fonksiyonel, yenilikçi ve hepsinden de daha hızlı. Sadece kaputunun altının güçlü olmasıyla değil, aynı zamanda dış görünüşü ve konforuyla da harika olan bir spor otomobil gibi sanki. Ama insana hiçbir şeyin yetmediği gibi XP de yetmiyor, illa orasını burasını kurcalayıp, onu daha güzel, daha kişisel hale getirmek bizim doğamızda var. Bir de her şeyi yapsın istersiniz. Bir program kurarsınız bir bakarsınız çalışmaz. Halbuki aynı program arkadaşınızın Windows 98'inde çalışmıyor muydu? Önceki emektar tarayıcınız baktınız ki XP tarafından gözardı edilmiş öylece oturuyor. Neden mi? Tabii ki beğenilmedi. Ya da eski bilgisayarınız o kadar ağır kaldı ki, eski Windows 98'iniz ne kadar hızlı çalışıyorsa yeni kurduğunuz XP o kadar yavaşladı.
  Aklınız bu harika arabirimi ve fonksiyonelliği size daha hızlı sunabilecek donanımlarda kalmış, belli ki siz de gayet iyi biliyorsunuz ki, size daha fazla hafıza, daha hızlı bir sabit sürücü ve daha hızlı bir işlemci gerekiyor. Peki sürekli donanıma para yatırmak da neyin nesi?
  Bunun suçlusu Microsoft mu? İyi bir işletim sistemi dizayn edememişler mi?
  Windows XP çok şey mi istiyor?
  Suç hiçbirinde. XP kullanmayı kafaya koyduğunuzda ya XP'ye uygun bir bilgisayarınız olmalı, ya da bilgisayarcının yolunu tutmalısınız. Yani mesela
  Home Edition XP'yi mağazadan 100 dolar civarı bir rakama aldığınızda maliyetin daha fazla artacağını bilmelisiniz. Hem bilgisayarınıza daha güncel parçalar almalısınız, hem de XP ile çalışmayan parçalarınız çıkarsa yenilemelisiniz. Geri dönüş yok. Yeni bir şey alacaksanız mutlaka XP ile uyumlu olduğundan emin olun. Evet, XP size belli bir maliyet getirecektir, bu kesin. Fakat bir de şöyle düşünün: İstanbul-Ankara arasını uçakla uçmaya karar verdiyseniz bilet fiyatlarına bakıp da sinirlenmenize gerek yok. Pekala otobüsle de gidebilirsiniz. Tercih sizin.
  Eski donanım sürücüleri
  Eski donanımlarınızın XP sürücüleri yoksa ve XP otomatik olarak onları tanımıyorsa, Windows 2000 sürücülerini indirip deneyin.
  Kurulum sırasında size uyarı mesajları verilse dahi devam etmek istediğinizi ısrarla belirtin. Herhalde 100'e yakın XP kurulumunda yüzlerce kez bunu yaptım ama herhangi bir sorun çıkmadı, yani XP çökmedi, ya da herhangi bir yan etki yaratmadı. Windows 2000 sürücülerinin XP üzerinde çalışma oranını yüzde 90 olarak belirlemek yanlış olmaz sanırım.
  Administrator
  Bazı programları kurmaya çalıştığınızda, oturumu kapayıp Administrator olarak sisteme girmenizi isterler. Bunun için oturumu kapatmanıza gerek yok. Klavyeden SHIFT tuşuna basılı tutarak kurmak istediğiniz programın se-tup dosyasına farenin sağ tuşuyla tıklayın. Çıkan menüden 'Run As..' seçeneğini seçip daha sonra çıkan pencereden en sevdiğiniz kullanıcı olan Administrator'ı seçerek şifresini girin ve OK'i tıklayın. Bu olay aynı zamanda başlat menüsündeki programlar için de geçerli oluyor.
  Hibernate
  Hibernate özelliğini biliyorsunuzdur. Windows'u 'hibernate' edersiniz, bilgisayarınızı tekrar açtığınızda çok daha hızlı açılır ve de kaldığınız yerden devam edersiniz. Hani çok eski Commodore 64 kullanıcıları bilir: İCE-64 diye bi crack sistemi vardır, bu da ona benziyor. Hafızayı kaydet, sonra kaldığın yerden devam et. Ama bilgisayarınızı kapatırken bu özellik nedense menüde yoktur. Shift tuşuna basılı tuttuğunuzda hemen görünüverir. İlginç doğrusu. Microsoft bu olaya espritüyel açıdan bakıyor herhalde. En sevdiğiniz pastayı buzdolabının görünmeyen bir köşesine kaldıran anneniz gibi.
  Program eklemek ve kaldırmak
  Windows XP'yi kurdunuz. Size kurulurken birşey sorulmadı. Birçok program isteğiniz dışında kuruldu tabii ki. Sanki zorla MS Messenger kullanmak zorundasınız. Kullanmasanız da o kendiliğinden kullanılmaya çalışıyor zaten. Bunu anlamak çok güç. Zaten Outlook Express kullanıyorsunuz, açıyorsunuz Messenger da ordan çıkıveri-yor. Kaldıramıyorsunuz. Bunun gibi bazı programları Control Panel'den (Denetini Masası) kaldıramıyorsunuz. Neyse bunları halletmenin de bir çaresi var. XP'yi kurduğunuz sürücüden Windows dizinine girin. Oradan INF dizinindeki gizli dosyalardan biri olan SYSOC.1NF dosyasını Notepad ile açın. Orada şu şekilde bir dosya yapısı görürsünüz :
  Yer kaplamasın diye bazılarını yazmadım. Bu satırlar arasından örneğin Messenger'a göz atalım:
  -------------------------------------------------
  [Version]
  Signature = '$Windows NT$'
  DriverVer=07/01 /2001,5.1.2600.0
  [Components]
  ims=imsinsnt.dll,OcEntry,ims.inf,,7
  fp_extensions=fp40ext.dll,Front-
  Page4Extensions,fp40ext.inf,,7
  AutoUpdate=oc-
  gen.dll,OcEntry,au.inf,hide,7
  msmsgs=msgrocm.dll,OcEntry,m
  smsgs.inf,hide,7
  RootAutollpdate=oc-
  gen.dll,OcEntry,rootau.inf,,7
  lEAccess=ocgen.dll,OcEntry,ieac-
  cess.inf,,7
  Games=ocgen.dll,OcEntry,ga-
  mes.inf,,7
  Pinball=ocgen.dll,OcEntry,pin-
  ball.inf,HIDE,7
  MSWordPad=oc-
  gen.dll,OcEntry,wordpad.inf,HI-
  DE,7
  ZoneGames=zoneoc.dll,ZoneSe-
  tupProc,igames.inf,,7
  ----------------------------------------------------
  buradaki 'hide' kelimesini kaldırırsak ve satırın msmsgs=msgrocm.dll,OcE:htry,ms msgs.inf,? şekline gelmesini sağlarsak, denetim masasından Add/Remove Programs ve Add/Remove Windows Components alındaki Messenger programını kaldırabiliriz (Ben de şimdi kaldırıyorum canlı olarak). Burada normalde işimize yaramayan ve bilgisayarımızda yer kaplayışlarıyla bile sinir yaratan diğer bileşenleri de aynı şekilde kaldırmak mümkün. Tabi bunların en başında MS Messenger'ın geldiği kesin.
  Bir yığın dosyayı yeniden adlandırmak
  Elimizde bir RESİMLER dizini var. Bunların isimleri karmakarışık. Bunların arasından istediklerimizi seçip bir sıraya koymamız lazım. Aynı anda 30 dosyanın ismini değiştirmeyi düşündünüz mü hiç ? Mesela benim garip isimlerle 30 tane resmim var. Dijital fotoğraf makineleriyle çekilen resimler genelde hep seri numarası gibi garip isimlerle isimlendiriliyor. Bunları alperl, alper2, alper3,vs. şeklinde sıraya sokabilirim. Diğer resimleri de aynı şekilde isimlendirebiliyorum. İstediğiniz dosyaları seçin. Sonra F2'ye basın ve ilk dosyanın değişecek ismini XP size sorsun. Gerisini bırakin o halletsin. Çok basit ama çok yararlı değil mi ?
  İnternet Explorer'da yazıtipi büyüklüğü
  Çok rahat bir yaklaşım. Bazı web sitelerinde bir marifetmiş gibi yazıları o kadar küçük yaparlar ki, monitöre gözlerinizi sokmadan okuyamazsınız. Yazıtiplerinin büyüklüğünü de her defasında menülerden ayarlamak çok kullanışsızdır. Eğer tekerleği olan bir fareniz varsa, CTRL tuşuna basılı tutarak istediğiniz zaman, hiçbir menüye girmeden, tekerleği hareket ettirin. Bunu diğer programlarda da deneyebilirsiniz. Örneğin şu an kullandığım OpenOffice'de bile bu özellik çalışıyor. Hatta olayı biraz şekillendirip herhangi bir resme çift tıklayıp açın. XP resmi kendi programıyla gösteriyor. Tekerleği hareket ettirin ve zoomin ve zoomout özelliğini rahat bir şekilde kullanın. Hoşunuza gidecek.
  Kendi kendine kapanmayan bilgisayar
  Eğer 'Kapan!' dediğinizde XP kapanıyorsa ama bilgisayarınız kendiliğinden elektriği kesip kapanmıyorsa, sakın suçluyu bilgisayar olarak tesbit etmeyin. Birçok insan buna sinir oluyordur eminini. Tekrar rahatlamak için Control Panel'den Power Options'a (Güç Özellikleri) girin, APM'yi aktif hale getirin. Artık sizin bilgisayarınız da XP'den aldığı komut doğrultusunda kapanacaktır.
  Gruplaşma
  Bir internet Explorer açarsınız, başlığını ekranın altında Taskbar'da (görev çubuğu) görürsünüz. Bir IE penceresi daha açarsınız, o da diğerinin yanına yerleşir. Bir IE penceresi daha açtığınızda ise grup haline gelirler. 3 pencerenin grup olması size az mı geldi ? Daha fazla başlığı aynı anda görmek mi istiyorsunuz? Bunun için Windows XP'de herhangi bir ayar yok. Regedit programıyla halletmemiz gerekiyor. Bulmamız gereken değerin yolu aynen şöyle: HKEY_CURRENT_USER\ Software\Microsoft\ Windows\CurrentVersion\ Explorer\Advanced bu yolu takip ettiğinizde değiştirmeniz gereken değer ise şöyle: TaskbarGroupSize'=dword: 00000003
  Burada satırın sonundaki 3 rakamını kaç tane bağımsız pencere açmak istediğiniz doğrultusunda değiştirebilirsiniz. Bu gerçekten çok faydalı oluyor. Büyük ekran bir monitörünüz varsa ve aynı anda 3'den fazla IE penceresi açıyorsanız, ki muhtemelen açıyorsunuzdur, daha ekranda bir sürü yer varken 3'den sonra IE pencerelerinin grup haline girmesi biraz mantıksız oluyor.
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Yavaş kapanış
  nVIDIA firmasının GeForce ve TNT2 ekran kartlarını hepimiz kullanıyoruz, çünkü fiyat/performans oranı oldukça iyi. Bu kartların yakın tarihlerdeki donanım sürücülerinde XP'de şöyle bir sorun meydana geliyor. Sürücüler sisteme nVIDIA Driver Helper Service adında bir servis yüklüyor. Servis olarak yüklendiği için, açılırken ve kapanırken ruhumuz duymuyor. Fakat genelde çok yavaş kapatıyor kendini. Bu da XP'nin yavaş kapanmasına neden oluyor. Hem de boşuna hafızadan yiyor. Bunu iptal etmek için, Administrative Tools'dan Servislere girin ve NVSvc isimli servisi durdurup başlangıç biçimini manual hale getirin. Bir daha sorun çıkarmayacaktır.

  Network bağlantıları
  Ağ üzerinde başka bir bilgisayara bağlanırken, XP öncelikle Scheduled Tasks'e (Zamanlanmış Görevler) bakar. Nedense bu bazen ilk bağlanırken 30 saniyeye varan yavaşlamalara neden olur. Bunu engellemek için Regedit'i açalım ve HKEY_LOCAL_MACHINE/ Software/Microsoft/ Windows/Current Version/ Explorer/RemoteComputer/ NameSpace yolunu bulalım. Buradan şu 'anahtarı' bulup silelim : {D6277990 4C6A11CF 8D87 OOAA0060F5BF). Ve Windows XP'yi yeniden başlatın.
  8. Boot Dosyalarıyla Açılışı Hızlandırın***
  Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOptimizeFunction" anahtarına gidin, burada "Enable" adındaki string anahtarı bulun ve değerini "Y" yapın. Bu açılış zamanını hızlandırma da yardım edecektir.
  9. Windows XP'yi Hızdan Uçurun***
  Windows XP'nin yavaş çalıştığını düşünüyor ve hızlandırmak istiyor olabilirsiniz, işte size ilaç olacak bir ayar. Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\PriorityControl" anahtarına gidin, burada sağ tıklayıp "new > DWORD value" deyin isim olarak ta "IRQ8Priority" deyin ve değerini "1" yapın.
  Her CD'de Autorun Olmasın İstiyorsanız
  Bu özelliği tamamen kapatmak içinse Çalıştır menüsünde regedit yazmak suretiyle Kayıt Defteri Düzenleyicisini açarak sırasıyla HKEY_LOCAL_MACHINE\ SYSTEM\ CurrentControlSet\Services\Cdrom kaydını bulun. Burada yer alan Autorun değerini "0" yaptığınızda Windows CD'leri otomatik olarak çalıştırmayı durduracaktır. Otomatik çalıştırma fonksiyonunu geri almak için aynı işlemi Autorun değerini "1" haline getirerek tekrarlamanız yeterli. Her işlem sonrasında kayıt kütüğünü kaydetmeyi unutmayın.
  Regeditte Yapılabilenler (Bulabildiklerim ) :)
  Windows Regedit
  Registiry windowsun kayıtları tuttuğu bir programcıktır. Şimdi Başlat/Çalıştır/Regedit yazıp,kayıt düzenleyicisini açıyoruz. İncelemeye başlıyalım.

  HKEY_CLASSES_ROOT : Bu dalda dosya türleri ve nesne bağlama hakkındaki bilgiler saklanır.
  HKEY_CURRENT_USER : Hkey_users bölümünün o anki aktif kullanıcı için ayrılmış ve ayarlanmış olan değerlerine buradan erişebilirsiniz.
  HKEY_LOCAL_MACHINE : Bilgisayarınızda kurulu olan bütün yazılım ve donanım bileşenlerinin bilgileri ve ayarları bu bölümde.
  HKEY_USERS : Bilgisayarın kayıtlı kullanıcılarının özelleştirdiği ayarları .O anda bilgisayarı kullanan kullanıcının özel ayarları hkey_current_user bölümündedir.
  HKEY_CURRENT_CONFİG : HKEY_LOCAL_MACHINE dalının o anda aktif kullanılmakta olan donanım ve yazılım ayarlarına gitmek için kullanılır.
  HKEY_DYN_DATA : HKEY_LOCAL_MACHİNE dalında w98 in dinamik olarak değişebilen tak kullan ayarlarının ve değerlerinin gösterildiği bölüme gitmek için.

  KISAYOL OKLARINI KALDIRMAK : Masaüstümüzdeki kısayolların yanında bulunan
  küçük ve çirkin oklardan kurtulabiliriz. Bunun için kayıt düzenleyisinden( regedit ) HKEY_CLASSES_ROOT\inkfile anahtarında isShortcut anahtarını silin.
  C:\ SABİT DİSKİ GÖRÜNMEZ YAPMAK : Bunun için gene kayıt düzenleyiciyi
  açıyoruz. sırayla aşşadaki anahtarlara giriyoruz . HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion
  \Policies\Explorer explorer anhtarına sağ tıklayıp ekle/ikili değer diyoruz.
  isim olarak NoDrives , değer olarakta 04,00,00,00 veriyoruz .
  Bilgisayarım a girdiğinizde c:\ olmıycak :)..
  D:\ SABİT DİSKİ GÖRÜNMEZ YAPMAK : Bunun için gene kayıt düzenleyiciyi açıyoruz.
  sırayla aşşadaki anahtarlara giriyoruz . HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies
  \Explorer explorer anhtarına sağ tıklayıp ekle/ikili değer diyoruz.
  isim olarak NoDrives , değer olarakta 08,00,00,00 veriyoruz .
  Bilgisayarım a girdiğinizde D:\ olmıycak ..
  KISAYOL YAZISI ÇIKMASIN ! : Bir kısayol oluşturduğumuzda windows hemen
  kısayol ismini başa koyar..Bunu engellemek için HKEY_CURRENT_USER
  \Software\Microsoft\ Windows\CurrentVersion\Explorer da link adlı kaydı
  buluyoruz ve bunun değerini. 00,00,00,00 olarak değiştiriyoruz.. hepsi bu.
  BİLGİSAYARIN TEK TIKLAMA İLE KAPANMASI : Masaüstünde sağ tıklıyoruz.yeni/
  kısayol oluştur diyoruz. kısayolun komut satırı kısmına RUNDLL32.EXE user
  ,ExitWindows yazıyoruz ileri diyoruz.. masa üstümüze gelen kısa yola
  tıkladığmızda windows hemen kapancaktır.
  WİNDOWS AÇILIŞINI HIZLANDIRIN : Bunun için açılışta yüklenen gereksiz
  programları kapatcaz.. ilk öne Başlat menusunden çalıştır diyoruz .Gelen kutuya
  Msconfig yazıyoruz ve enterliyoruz. Yukardaki menulerden başlangıç
  sekmesine geliyoruz. Artık yuklenen programları ayıklayabiliriz. Ör: winamp ..
  getr..vs
  ÇALIŞTIR LİSTESİNİ TEMİZLEMEK :Bilgisayarinizi birden fazla kii ile
  paylasarak kullaniyorsaniz veya bilgisayarinizi sik sik kurcalayanlar
  varsa, en son calistirdiginiz programlarin listesini gormelerini
  istemeyebilirsiniz. Baslat menusunden Calistir komutunu calistirdiginizda
  acilan diyalog kutusunda ise en son calistirdiginiz programlar pasa pasa
  listelenir. Eger bu listeyi temizlemek ve kimsenin daha onceden
  calistirdiginiz programlari gormemesini saglamak istiyorsaniz minik bir
  REGISTRY ayari yapmaniz yeterlidir. Asagidaki adimlari takip edin.
  1. Baslat menusunden Calistir komutunu calistirin. Ekrana gelecek olan
  diyalog kutusuna REGEDIT yazip Enter tusuna basin. Registry editoru acilacaktir.
  2. HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/
  CurrentVersion
  /Explorer/RunMRU bolumune gelin.
  3. Sag taraftaki listede calistirmis oldugunuz programlar,
  gittiginiz Web adresleri vs.. goruntulenecektir.
  4. Varsayilan disindaki butun degerleri secili duruma getirin ve silin. Bilgisayari boot edin.
  Hepsi bu kadar. Artik kimse sizin calistirmis oldugunuz programlarin listesini alamayacak
  WİNDOWS 98 AÇILIŞ LOGOSUNU NASIL KALDIRIRSINIZ? :
  Windows 98 açilis logosunun görünmesini istemiyorsaniz
  (çünkü arka planda yüklenen sürücüleri kapatir) bunu yapmak
  mümkün. C:\MSDOS.SYS dosyasini bulun. Üzerine sag
  fare tusu ile tiklayin. Özellikler komutunu çalistirin. Öznitelikler
  bölümünde Salt okunur seçeneginin isaretli oldugunu göreceksiniz.
  Bu isareti kaldirarak MSDOS.SYS dosyasini üzerinde degisiklik yapilabilir hale getirin: Sonra, Windows 98'in Not Defteri ile MSDOS.SYS dosyasini açin, [Options] bölümünün altinda Logo=1 satiri varsa bunu Logo=0 olarak degistirin; bu satir yoksa Logo=0 satirini kendiniz ekleyin. Dosyayi kaydedin; tekrar salt okunur hale getirmek istiyorsaniz tekrar sag fare ile açilan menüden Özellikler komutunu çalistirin ve Salt Okunur seçenegini isaretleyin. Artik Windows 95 açilis logosu görünmeyecek
  ve ilgili sürücüler yüklendikten sonra dogrudan Windows 98 arabirimi karsiniza gelecek.
  DAHA AZ BEKLEMEK İÇİN:
  Windows 98'in açilma hizini arttirmak için elinizde iyi bir seçenek var. Bu püf noktamizi uygulayarak "Windows 98 basliyor..." mesajindan sonra gelen 2 saniye arayi
  kaldirabilirsiniz. Öncelikle C: klasörünü açin ve MSDOS.SYS dosyasini bulup "salt-okunur" özelligini kaldirin. Dosyayi Not Defteri ile açin [Options] bölümünde gidin ve BootDelay=0 satirini ekleyin. Bilgisayarinizi kapatip açtiginizda Windows'a 2 saniye erken gireceksiniz.
  Programı silerek kaldırdığınız halde Denetim Masası Program Ekle/Kaldır
  bölümünde
  ismi gözüküyorsa:
  HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion
  /Uninstallbölümünden
  istediğiniz
  programı silin.
  -----------------------------------------------------------------------------------
  Kayıtlı Kullanıcı Adını Değiştirmek

  HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion
  yolunu takip et.
  Registered Owner
  anahtarında yeni ismi düzenleyin.
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Windows'u Derinden Özelleştirin

  1-Resminizin logosunu 160*120 boyutlarında bir BMP dosyası hazırlayın.
  C:\Windows\System klasörü içerisine OEMLOGO.BMP adı ile kaydedin.
  2-Aşağıda görülen satırları notdefterine girin
  [general]
  Manufacturer=Firmanızın adı
  Model=istediğiniz yazın
  [Support Information]
  Line1=istediğiniz yazın
  Line2=istediğiniz yazın
  Line3=istediğiniz yazın
  Line4=istediğiniz yazın
  Line5=istediğiniz yazın
  Line6=istediğiniz yazın
  3-Bu dosyayı C:\Windows\System klasörü altına OEMMINFO.INI olarak kaydet.
  Denetim Masası*Sistem
  üzerinde tıklayın.Yaptığınız değişiklikleri görün.
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------- RUNDLL HATA MESAJI

  Bilgisayaranız açılırken RUNDLL hata mesajı vermeve veriyorsa,ancak sistem
  huzur içerisinde çalışıyorsa yapacağınız şey şu:
  HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/MICROSOFT/WINDOWS/CURRENT
  VERSION/RUN bölümüne
  gelin ve görünen metni silin.
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  SÜRÜCÜ SİMGESİNİ DEĞİŞTİRMEK
  Sabit sürücünüzün simgesini değiştirmek için:
  1-Sabit sürücünüzün kök dizinine AUTORUN.INF adlı bir dosya yaratın
  2-Aşağıdaki satrı girin
  [autorun]
  ICON=istediğiniz simgenin bulunduğu klasörün yolunuyazın.
  Örneğin;
  ICON=c:\windows\icon\benim.ico
  3-Simge kütüphanelerinde bulunan simgelerden birini kullanmak için ise ICON=
  ICONFILE.DLL,2 gibi
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  WİNDOWS UYGULAMARINA SES EKLEMEK

  1-REGISTRY editörünü çalıştırın.

  2-HKEY_CURRENT_USER\AppEvents\Schemes\Apps bölümüne gelin.

  3-Apps üzerinde tıklayın,Edit*New*Key komutunu çalıştırın.

  4.Yeni anahtara programın EXE dosyasının adını verin.(EXE ekini koymanıza
  gerek yok.)

  5-Yaratmış olduğunuz anahtarın üzerinde tıklayın,Edit*New*Key komutunu
  çalıştırın.

  6-Yeni anahtara "open" (tırnak yok) adını verin.

  REGISTRY editörünü kapatın.Denetim masası*Sesler üzerinde çift tıklayın.
  Listede programınızı
  görebilirsiniz.
  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  KAYIT DEFTERİNİ GERİ YÜKLEME

  1-Başlat'ı ve sonra Oturumu Kapat'ı tıklatın.

  2-Bilgisayarı MS-DOS Kipinde Başlat'ı ve sonra Evet'i tıklatın
  3-MS-DOS komut isteminde,
  scanreg /restore yazın.
  4-Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  Not:
  Bu işlemler sonucunda, kaydınız, bilgisayarı başarılı bir biçimde başlattığı
  son duruma geri alınacaktır
  ------------------------------------------------------------------
  HIZLI BAŞLAT MENÜSÜ
  Başlat menüsünün hızını arttırmak için
  HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop anahtarında MenuShowDelay
  dizedeğeri
  oluşturun ve 100 değerini verin.Yüksek değer menülerin açılmasını yavaşlatır,
  düşük değerler ise hızlandırır.
  -----------------------------------------------------------------------------------------
  DAHA HIZLI AÇILIŞ
  Windows dosyaları açarken küçük bir animasyon gösterir.Bunu engelleyerek
  performan sınızı arttırın.
  HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\WindowMetrics anahtarında
  MinAnimate
  adında DWORD değeri yaratın.Bunun değerini 0 yaptığınızda animasyon
  göstermez
  daha çabuk ekranı kaplar.1 yaparsanız tekrar etkinleşir.
  -------------------------------------------------------------------------------------------
  DAHA HIZLI YANIP SÖNEN İMLEÇ
  İmlecinizin daha hızlı yanıp sönmesi için:
  HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop anahtarında CursorBlinkRate
  adında dize değeri yaratın.Değer olarak 1 ile 6000 arasında sayı girebilirsiniz.
  Küçük değer imlecin daha hızlı yanıp sönmesini sağlar.
  ----------------------------------------------------------------------------------
  BMP RESİMLERİNİN SİMGE ŞEKLİNDE ÖNİZLENİLMESİ
  BMP resimlerinizin simge şeklinde görün mesi için:
  HKEY_CLASSES_ROOT\.bmp anahtarına gelin varsayılan değeri yine
  HKEY_CLASSES_ROOT anahtarı altında aratın.Bulunan varsayılan değeri
  %1 yapın
  ----------------------------------------------------------------------------------
  TÜM DOSYALAR İÇİN HIZLI BAKIŞ

  HKEY_CLASSES_ROOT anahtarı altında * karekteri taşıyan ilk anahtarı seçin
  Quickview adında yeni tuş yaratın.Varsayılan kaydına * verisini girin.
  ----------------------------------------------------------------------------------
  KISAYOL OKLARINDAN KURTULMAK

  HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile anahtarını arayın ve IsShort veya IsShortcut
  kaydını silin.
  ----------------------------------------------------------------------------------
  "KISAYOL..."U SİLMEK

  HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion
  \Explorer
  anahtarında link kaydını bulun ve değerini 00 00 00 00 olarak değiştirin.
  --------------------------------------------------------------------------------
  BELGELER MENÜSÜNÜ GİZLEMEK

  HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
  Policies\Explorer
  Anahtarına gelin "NorecentDocsMenu" adında DWORD değeri yaratın ve
  değerini
  "1" yapın.

  98’İ HIZLANDIRMA
  Burada vereceğim bilgiler sabit diskinizi ve bilgisayarınızı hızalandırmanız için windows'ta yapılan değişiklikler ve eklemeler ile sınırlıdır. Adımlara harfiyen uyarsanız bilgisayarınızda herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız eğer çok acemi iseniz fazla kurcalamayın...
  MS-DOS SYS DOSYASI
  Bilgisayarım sonra C: (sabit diskiniz) konumundan msdos.sys dosyasına sağ tıklayarak özellikler kısmına gelin alt taraftata salt okunur yazayn yerin yanındaki tik işaretini kaldırın.msdos.sys dosyasını iki kere tıklayarak birlikte aç kısımından NOTEPAD yazan simgeye iki kere tıklayın.şimdi [opsions] bölümüne şu satırları ekleyin
  drvspace=0
  dblspace=0
  BootWarn=0
  BootDelay=0
  Sonra Dosya bölümünden Kaydet komutunu çalıştırın. Uygulamayı kapatın ve MSDOS.SYS dosyasını tekar salt okunur olacak şekilde ayarlayın artık bilgisayarınız açılırken bu fuzuli sürücüleri yuklemiyecek daha çabuk açılıp daha az bellek harcayacak
  GEREKSİZ DOSYALARI SİLİN
  Bu değişikliklerin dışında Sabit Diskinizi hızlandırmak için windows'un TEMP yani geçici dosyalar klasöründeki tüm dosyaları rahatlıkla silebilirsiniz bu dosyaların hepsi windows'un ve bilgisayarınıza yüklediğiniz programların artıklarıdır...
  WINDOWS BAKIM
  SCANDİSK
  Bu windows programı , disk inize bakım yapar. Hem dosya hemde
  yüzey taraması .yapar. arada bir yapılması tawsiye edilir. Başlat/çalıştır/scandisk
  DEFRAG
  Hardiskteki Dağınık haldeki bilgileri toplar . Windows u
  hızlandırıcı etkisi wardır. Ama devamlı yapılması sakıncalıdır.
  Ayda bir yapılması tavsiye edilir.
  SFC
  Windows un silinmiş veya eksik dosyalarını bulur yeniden yükler.
  Başlat/ çalıştır/ sfc
  TEMP
  Windows un altında bulunan bu dosyada kurduğunuz
  programların artıkları mevcuttur.Windows burayı geçici klasor
  olarak kullanır. Bu klasörün içini dewamlı silerseniz hem harddiskten
  yer açılır hemde windows hızlanır.
  TEMPORARY İNT. FİLES
  Bu dosyada internette gezdiğiniz sitelerin kaydı bulunur.
  İnternet explorer aynı siteyi .birdahaki sefere gezerken hızlı
  açılması için sitenin o an açılmış sayfalarını kaydeder. .Bunlar
  zamanla harddiskte büyük yer kaplar . temizlemenizi öneririm.
  Msconfig / başlangıç
  Burda bilgisayar açılırken yüklenen programlar bulunur. Buradan işinize .
  yaramayan programları açılıştan kaldırarak bilgisayarınızı
  hızlandırabilirsiniz. Başlat / çalıştır /msconfig
  Uninstall
  Çoğu programın kendini kaldırma özelliği vardır. Yanlışlıkla
  programı elimizle sildiğimizde artıkları kalır. Ve denetim
  masasında bulunan program ekle/kaldır işe yaramaz.
  Bunun için dosya olarak herşeyi iyice sildikten sonra
  başlat /çalıştır /regedit diyoruz ve şu anhtarları sırayla açıyoruz : HKEY_LOCAL_MACHINA\software\microsoft\windows\
  currentVersion\uninstall programın ismini bulup siliyoruz işlem bu kadar .
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  .
  GEREKSIZ DOSYALARI SILIN
  VIDEOLARA HAYIR Windows\Help klasörünüzde 7MB kadar gereksiz AVI dosyasi olabilir. Bunlari rahatça silebilirsiniz. BAK'LARA ELVEDA Windows klasöründe .___, .old, .bak, .000, .001, .002 (ve devami) dosyalari gereksizdir. Ayni sekilde sabit diskinizin kök dizinindeki (C:\) tüm .___, .old, .prv, .txt ve .dos dosyalarini silebilirsiniz. (Windows'u DOS ile dual-boot kullaniyorsaniz .dos dosyalarini silmeyin). CACHE'I BOSALTIN Diskinizde en çok yeri, Web tarayicinizin cache (önbellek) klasörü tutar. Ziyaret ettiginiz sitelerdeki resimler, bazi html dosyalari ikinci ziyaretlerde daha hizli gelmesi için bu klasörlerde tutulur. Internet Explorer 4.0 kullaniyorsaniz Windows\Temporary Internet Files, Netscape Navigator 4.0 kullaniyorsaniz C:\Program Files\Netscape\Users\(kullanici ismi)\Cache klasöründeki dosyalari temizleyip yer açabilirsiniz. Bu is için PC World Online'daki Cache Killer Pro yazilimini da kullanabilirsiniz. TMP'LER KALMASIN Normalde TMP soyadli geçici dosyalarin Windows kapanirken silinmesi gerekir. Ancak diskinizi söyle bir tararsaniz Windows'un bu iste pek de basarili olmadigini göreceksiniz. O anda kullanilmayan tüm TMP soyadli dosyalari silebilirsiniz. Kullanilanlari ise Windows zaten silmenize izin vermeyecektir. RESIMLER YER TUTAR Grafik dosyalari da çok yer tutabilir. Sisteminizi tarayarak gereksiz BMP ve PCX dosyalarini silebilirsiniz. BMP dosyalarinin içerigini kolayca görmek istiyorsaniz, Baslat*Çalistir (Start*Run) komutu ile açilan diyalog penceresine regedit yazarak Registry Editor'ü çalistirin, HKEY_CLASSES_ROOT\Paint.Picture\DefaultIcon klasörünü seçin. Sag pencerede Varsayilan (Default) üzerine çift tiklayip degerini %1 olarak degistirin. Böylece BMP dosyalarinin simgesi resmin içerigini gösterecek. Tabii IE4 ile gelen ActiveDesktop'i kullaniyorsaniz klasör pencerelerinizi Web Içerigi seklinde görüntüleyebilir ve seçili resim dosyalarinin içerigini pencerenin sol bölmesinde görebilirsiniz. Not: Arkaplan olarak kullanmak istedigini BMP dosyalari varsa bunlari silmemeye dikkat edin
  Bir arkadaşımızın İsteği üzerine biraz daha derli toplu yapmaya çalıştım inşallah beğenirsiniz…

  NOT : Arkadaşlar benim bu metinde copy – Paste olayından başka bir emeğim yok… Bunları ben bazı sitelerden almıştım zamanında ama ne yazık ki hangi sitelerden aldığımı hatırlamıyorum.. Haklarını helal etsinler…  Aha arkadaşlar Sizin için birde XP hakkındaki püfleri bildum inşallah işinize yarar

  Windows XP Püf Noktaları (http://pulsar.sitemynet.com/windows6.htm ) İsteyen kaynaktanda okuyabilir ama biraz sadeleştrilmişi burda : ))

  Administrator
  Bazı programları kurmaya çalıştığınızda, oturumu kapayıp Administrator olarak sisteme girmenizi isterler. Bunun için oturumu kapatmanıza gerek yok. Klavyeden SHIFT tuşuna basılı tutarak kurmak istediğiniz programın se-tup dosyasına farenin sağ tuşuyla tıklayın. Çıkan menüden 'Run As..' seçeneğini seçip daha sonra çıkan pencereden en sevdiğiniz kullanıcı olan Administrator'ı seçerek şifresini girin ve OK'i tıklayın. Bu olay aynı zamanda başlat menüsündeki programlar için de geçerli oluyor.
  Hibernate
  Windows'u 'hibernate' edersiniz, bilgisayarınızı tekrar açtığınızda çok daha hızlı açılır ve de kaldığınız yerden devam edersiniz. Hani çok eski Commodore 64 kullanıcıları bilir: İCE-64 diye bi crack sistemi vardır, bu da ona benziyor. Hafızayı kaydet, sonra kaldığın yerden devam et. Ama bilgisayarınızı kapatırken bu özellik nedense menüde yoktur. Shift tuşuna basılı tuttuğunuzda hemen görünüverir.
  Program eklemek ve kaldırmak
  XP'yi kurduğunuz sürücüden Windows dizinine girin. Oradan INF dizinindeki gizli dosyalardan biri olan SYSOC.1NF dosyasını Notepad ile açın. Orada şu şekilde bir dosya yapısı görürsünüz :
  Yer kaplamasın diye bazılarını yazmadım. Bu satırlar arasından örneğin Messenger'a göz atalım:
  -------------------------------------------------
  [Version]
  Signature = '$Windows NT$'
  DriverVer=07/01 /2001,5.1.2600.0
  [Components]
  ims=imsinsnt.dll,OcEntry,ims.inf,,7
  fp_extensions=fp40ext.dll,Front-
  Page4Extensions,fp40ext.inf,,7
  AutoUpdate=oc-
  gen.dll,OcEntry,au.inf,hide,7
  msmsgs=msgrocm.dll,OcEntry,m
  smsgs.inf,hide,7
  RootAutollpdate=oc-
  gen.dll,OcEntry,rootau.inf,,7
  lEAccess=ocgen.dll,OcEntry,ieac-
  cess.inf,,7
  Games=ocgen.dll,OcEntry,ga-
  mes.inf,,7
  Pinball=ocgen.dll,OcEntry,pin-
  ball.inf,HIDE,7
  MSWordPad=oc-
  gen.dll,OcEntry,wordpad.inf,HI-
  DE,7
  ZoneGames=zoneoc.dll,ZoneSe-
  tupProc,igames.inf,,7
  ----------------------------------------------------
  buradaki 'hide' kelimesini kaldırırsak ve satırın msmsgs=msgrocm.dll,OcE:htry,ms msgs.inf,? şekline gelmesini sağlarsak, denetim masasından Add/Remove Programs ve Add/Remove Windows Components alındaki Messenger programını Burada normalde işimize yaramayan ve bilgisayarımızda yer kaplayışlarıyla bile sinir yaratan diğer bileşenleri de aynı şekilde kaldırmak mümkün. Tabi bunların en başında MS Messenger'ın geldiği kesin.

  Bir yığın dosyayı yeniden adlandırmak
  Elimizde bir RESİMLER dizini var. Bunların isimleri karmakarışık. Bunların arasından istediklerimizi seçip bir sıraya koymamız lazım. Aynı anda 30 dosyanın ismini değiştirmeyi düşündünüz mü hiç ? Mesela benim garip isimlerle 30 tane resmim var. Dijital fotoğraf makineleriyle çekilen resimler genelde hep seri numarası gibi garip isimlerle isimlendiriliyor. Bunları kadirl, kadir2, kadir3,vs. şeklinde sıraya sokabilirim. Diğer resimleri de aynı şekilde isimlendirebiliyorum. İstediğiniz dosyaları seçin. Sonra F2'ye basın ve ilk dosyanın değişecek ismini XP size sorsun. Gerisini bırakin o halletsin. Çok basit ama çok yararlı değil mi ?

  Windows XP Püf Noktaları
  İnternet Explorer'da yazıtipi büyüklüğü
  Eğer tekerleği olan bir fareniz varsa, CTRL tuşuna basılı tutarak istediğiniz zaman, hiçbir menüye girmeden, tekerleği hareket ettirin. Bunu diğer programlarda da deneyebilirsiniz. Örneğin şu an kullandığım OpenOffice'de bile bu özellik çalışıyor. Hatta olayı biraz şekillendirip herhangi bir resme çift tıklayıp açın. XP resmi kendi programıyla gösteriyor. Tekerleği hareket ettirin ve zoomin ve zoomout özelliğini rahat bir şekilde kullanın.
  Kendi kendine kapanmayan bilgisayar
  Eğer 'Kapan!' dediğinizde XP kapanıyorsa ama bilgisayarınız kendiliğinden elektriği kesip kapanmıyorsa, sakın suçluyu bilgisayar olarak tesbit etmeyin. Birçok insan buna sinir oluyordur eminini. Tekrar rahatlamak için Control Panel'den Power Options'a (Güç Özellikleri) girin, APM'yi aktif hale getirin. Artık sizin bilgisayarınız da XP'den aldığı komut doğrultusunda kapanacaktır.
  Gruplaşma
  Bir internet Explorer açarsınız, başlığını ekranın altında Taskbar'da (görev çubuğu) görürsünüz. Bir IE penceresi daha açarsınız, o da diğerinin yanına yerleşir. Bir IE penceresi daha açtığınızda ise grup haline gelirler. 3 pencerenin grup olması size az mı geldi ? Daha fazla başlığı aynı anda görmek mi istiyorsunuz? Bunun için Windows XP'de herhangi bir ayar yok. Regedit programıyla halletmemiz gerekiyor. Bulmamız gereken değerin yolu aynen şöyle: HKEY_CURRENT_USER SoftwareMicrosoft WindowsCurrentVersion ExplorerAdvanced bu yolu takip ettiğinizde değiştirmeniz gereken değer ise şöyle: TaskbarGroupSize'=dword: 00000003
  Burada satırın sonundaki 3 rakamını kaç tane bağımsız pencere açmak istediğiniz doğrultusunda değiştirebilirsiniz. Bu gerçekten çok faydalı oluyor. Büyük ekran bir monitörünüz varsa ve aynı anda 3'den fazla IE penceresi açıyorsanız, ki muhtemelen açıyorsunuzdur, daha ekranda bir sürü yer varken 3'den sonra IE pencerelerinin grup haline girmesi biraz mantıksız oluyor.
  Yavaş kapanış nVIDIA firmasının GeForce ve TNT2 ekran kartlarını hepimiz kullanıyoruz, çünkü fiyat/performans oranı oldukça iyi. Bu kartların yakın tarihlerdeki donanım sürücülerinde XP'de şöyle bir sorun meydana geliyor. Sürücüler sisteme nVIDIA Driver Helper Service adında bir servis yüklüyor. Servis olarak yüklendiği için, açılırken ve kapanırken ruhumuz duymuyor. Fakat genelde çok yavaş kapatıyor kendini. Bu da XP'nin yavaş kapanmasına neden oluyor. Hem de boşuna hafızadan yiyor. Bunu iptal etmek için, Administrative Tools'dan Servislere girin ve NVSvc isimli servisi durdurup başlangıç biçimini manual hale getirin. Bir daha sorun çıkarmayacaktır.
  Network bağlantıları
  Ağ üzerinde başka bir bilgisayara bağlanırken, XP öncelikle Scheduled Tasks'e (Zamanlanmış Görevler) bakar. Nedense bu bazen ilk bağlanırken 30 saniyeye varan yavaşlamalara neden olur. Bunu engellemek için Regedit'i açalım ve
  HKEY_LOCAL_MACHINE/ Software/Microsoft/ Windows/Current Version/ Explorer/RemoteComputer/ NameSpace yolunu bulalım. Buradan şu 'anahtarı' bulup silelim : {D6277990 4C6A11CF 8D87 OOAA0060F5BF). Ve Windows XP'yi yeniden başlatın.


  “ Paylaşıldıktan sonra her türlü bilgi edinme yolu serbesttir” diyenlere…

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Teşekkürler
  Paylaşım için teşekkürler. Sağolun.
  paylasım için saolll
  emeğin için teşekkürler kardeşim
  eline koluna sağlık eyw.