Bilgisayar > Call of Duty 5: World at War

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  İlk çıktığı zamanlarda ortalığı kasıp kavurmuş olan Call of Duty, o kadar çok tutulmuştu ki birincisinin başarısının ardından ikincisi, üçüncüsü ve son olarak modern savaşı konu alan dördüncüsü çıktı. Oyun, birçok kişi için en iyi 2. Dünya Savaşı oyunuydu. Son olarak ise dördüncü oyunun modern savaşı konu alması ilk önce ben dahil birçok CoD oyuncularında hayal kırıklığı oluşturdu. Ancak oyunu oynadıktan sonra bu fikrimin kesinlikle değiştiğini de söyleyeyim. CoD 4, belki de şu ana kadar yapılmış en iyi savaş oyunu. Şu sıralar, çevirimiçi multiplayer olarak oynadığım bu oyunun beşincisi de yoldaymış. Yine 2. Dünya Savaşı’nı konu alacak Call of Duty: World At War, pasifik cephesinde geçiyor.

  Oyundaki önemli değişiklerden birinin de, oyunun geliştiricisinin artık Infinity Ward değil de Treyarch olması. Yayıncı ise her zamanki gibi Activision. Dikkatimi çeken nokta ise oyunun isminin Call of Duty 5 şeklinde geçmemesi. Oyun direkt Call of Duty: World At War şeklinde geçiyor ki bunun sebebi muhtemelen oyunun artık Treyarch’ın ürettiğini vurgulamak olsa gerek.  image
  orjinalini görmek için tıklayınız  Call of Duty: World at War, serinin önceki oyunlarından daha olgun, ve daha derin bir tema takdim edecektir. Seride ilk defa yüzme yeniliği eklenecektir. Oyuncular, suda koşamayacak ama yarı hızda hareket edecektir.Ayrıca düşman mevzilerini keşif için ağaçlara tırmanabilecektir. İlk kez Call of Duty: United Offensive'de tanıştırılan alev aygıtı(silahı), çabuk tutuşabilen çevre ile birlikte gözükecektir. Kullanılabilir araçlar da yine bu oyun ile seriye tekrar eklenecektir. Ek olarak oyun, serinin diğer oyunlarına nazaran açık uçlu bir sona sahip olacaktır, böylece hedefleri tamamlamak için çeşitli yollar izlenebilecektir.


  Call of Duty: World at War, ayrıca bir yenilikle daha oyuncuların karşısına çıkacaktır. Artık oyuncular tek kişilik oyuncu modundaki görevleri (ikiye bölünmüş ekranda veya çevirimiçi olarak) beraber bitirebileceklerdir. Ek olarak, Wii versiyonu da ikiye bölünmüş ekran özelliğine sahip olacaktır. Tüm konsol versiyonları da Call of Duty 4'de kullanılan perk sisteminin zamana uyarlanmış sürümünü kullanacaktır. Araçlar, oyunun çoklu oyuncu modunda kullanılabilecektir. Oyunun multiplayer(çoklu oyun modu) kısmında 6 çeşit oyun modu bulunduğu bildirilmiştir.


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız  Oyuncuların, tek kişilik oyun modunu tamamlaması ile aktif hale getirilebilecek, içerisinde Nazi zombileri barındıran özel bir çevirimiçi Co-op modu bulunduğu teyit edilmiştir. Bu mod oynanışı ile ilgili olarak en fazla 4 oyuncunun katılacağı ve kendilerini sayısız ve ölümsüz nazi askerlerinden koruyucakları şekilde dizayn edildiği bilgisi verilmiştir. Her bir öldürme ve başarılı isabet ile oyuncuların puan kazandığı ve bu puanlar ile silah satın alma ve istihkâm sağlama özelliklerine erişebildiği anlatılmıştır.  World at War'ın senaryo bölümü iki savaş konusu üzerine kurgulanmıştır. İlk savaş, Amerikan Deniz Kuvvetleri'ne bağlı birliklerin Japon ordusuna karşı Pasifik'de verdiği mücadele üzerine yoğunlaşırken, ikincisi ise Sovyet ordusunun Batı Avrupa'da Berlin'e ilerleyişini konu etmektedir


  World at War'ın bölümlerinden birisi olan "Makin Raid"'in, Japon askerlerince yakalanan Müttefik askerinin idamı öncesi oyuncunun bu olayı müşahede etmesi ve ardından Amerikan askerlerince kurtarılması şeklinde devam ettiği gün ışığına çıkmıştır. İlaveten sergilenen iki bölümden birisinde Japon donanmasına PBY Catalina üzerindeki bir makineli tüfeği kullanarak saldıran bir asker, ile hava bombardımanı ve hemen akabininde bu saldırı sırasında bir Rus keskin nişancısının Alman askerlerine ateş etmesi gösterilmiştir.


  World at War 'ın yaklaşık iki yıllık bir geliştirilme süreci vardır. Oyun, Treyarch tarafından Call of Duty 4: Modern Warfare oyun motorunun fiziksel modellemesi üzerinde yenilik yapılması ve kullanımının desteği ile geliştirilmiştir. Bu çerçeve de mekanlar ve diğer alanlar, daha yıkılabilir, ateşe verilebilir, yangın çıkması sağlanabilir özelliğe haiz olmuştur. Kurşunlar, ince tahtaları parçalayabilmekte, böylece oyuncuya tırmanma, çit ve aşınmış yüzeylerden rahat bir şekilde geçme opsiyonunu sağlamaktadır. Kiefer Sutherland and Gary Oldman oyun için seslendirme de görev almış aktörlerdir. Sutherland, baş karakter "Sgt. Roebuck"'i seslendirmiştir.

  Gerçekci kurgu sağlama amacına yönelik olarak tüm özellikleri ile bir PBY Catalina savaş uçağının reprodüksiyonu gerçekleştirilmiştir.
  İşte beklenen oyun COD 5 çıktı :D
  Beklediğim oyun denilebilir. Call Of Duty'nin önceki serilerinde Alman öldürmekten gına gelmişti. Biraz da Japonlar'ı inceleyelim (:
  [QUOTE=MarcoS_;3064630]Beklediğim oyun denilebilir. Call Of Duty'nin önceki serilerinde Alman öldürmekten gına gelmişti. Biraz da Japonlar'ı inceleyelim (:

  Seni hayal kırıklığına uğratmak istemiyorum ama yine Alman öldürmekten gına gelebilir :D Ama bu defa Rus olarak
  işte beklediğim oyun budur..........
  abi oyun manyak dehşet yaa.. insalı alıp götürüyo 4 ünü 1 haftada bitirmiştim bunun başına geçiyorum ama fazla zaman harcayamıyom hala bitmedi..
  peki bu oyunun yamalarını hilelerini falan bilen varmı arkadaşlar.
  Oyun değilki... Çalıştırıyorsun ve sanki orada yaşıyorsunuz :D

  Uzun zamandan beri ekran kartım bir oyunu kaldırmadı, vay be yaşlanıyoruz yine :D
  güzel oyun biliyorum