Bilgisayar > AMD'den yeni indirimler...

  Intel'in 64bit işlemcilerini duyurması ve Microsoft'un 64bit Windos XP yi neredeyse hazır etmesinden sonra, 64bit platformuna hızlı bir geçiş yapılmaya hazırlanılıyor. AMD de işlemcilerinin fiyatlarını düşürerek hem rakiplerine karşı fiyat üstünlüğünü korumaya çalışıyor hem de insanları 64bit platformuna geçmek için teşvik ediyor. AMD'nin yeni fiyat indirimi sunucu pazarından giriş seviyesi işlemcilere FX serisi hariç kadar bütün modelleri kapsıyor. Açıklanana indirim tablosunun bir bölümü şöyle;

  Görüldüğü gibi 450$ ve üstü işlemciler arasında %35lere varan indirimler yapılmış. AMD, bu indirimlerle orta seviye ile yüksek seviye arasındaki gereksiz ve anlamsız fiyat uçurumunu kapamış, iyi de olmuş. Özellikle 1Mb önbellekli işlemcilerin fiyatlarının neden bu kadar yüksek olduğunu biz dahil birçok kullanıcı merak ediyor ve bu durumdan yakınıyordu. Fakat bu indirimi FX ailesine taşımayan AMD, fanatiklerini biraz üzmüş durumda. Ama bu anlaşılabilir çünkü FX serisinin rakibi Extreme Edition ve FX'ler EE'lerden daha ucuz ve büyük çoğunlukla daha iyi performans gösteriyor bundan dolayı fiyatı iyice düşürmenin bir anlamı olmadığını düşünmüş olabilir AMD.

  Opteron serisinde de büyük indirimler mevcut. Sunucu pazarındaki payını hergeçen gün arttıran AMD, 64bit Xeon'lar için önlemini sanırsak fiyat kırarak almış. 1510$lık Opteron 850'nin 1165$'a inmesi bunun en güzel örneği. Genelde büyük ve orta çaplı işletmeler için fiyat pek sorun olmasada(onlar zaten fiyatına pek takılmadan en iyisini alırlar hep:) )küçük işletmeler için bir işlemciden 350$ kar edebilmek önemli.

  Elbette mobil pazar ve giriş segmenti de unutulmamış.AMD her geçen gün daha da çok karşılaştığımız Athlon etiketli taşınabilir bilgisayarları yaymak için uğraşıyor. Karşısında Dothan gibi ciddi bir rakip varken en mantıklı ve kolay yol olan fiyat düşürme politikasını uygulaması önemli çünkü mobil pazarda yayılmak çok zor bir iş. Üstelik burası Intel gibi büyük bir firmanın elindeyken çok daha zor. Birde Sempronlar varki Socket A formundakilerin miladı dolmaya yüz tuttu artık.Bu yüzden pek ciddi indirimler bulunmuyor ve socket 754 formundaki yeni kuşak Sempronlar ile yakın fiyata satılarak kullanıcıları bu platforma yönlendirmeye çalışıyor AMD. Bakalım Intel AMD'nin bu fiyat kırma stratejisine karşı ne yapacak merakla bekliyoruz. İndirim uygulanan işlemcilerin tümünün listesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

  Edit By Dervish
  valla isterse bedava versin ben AMD almam ....
  zamanında başım çok ağrıdı..
  AMD 3500 Aldım ve ısınmayan işlemci kullanmayı öretti bana helal olsun verdğim paraya braz tuzlu ama süper