BMW M5 (yeni)

  http://arabam.milliyet.com.tr/images/haber/a_bme_m5_rekor_800.jpg
  BMWnin performans otomobili M5in sahne almasının üzerinden tam beş yıl geçti. Birbirini takip eden üç makyaj operasyonunun ardından bile zirvedeki yerini kaybetmeyen otomobil 35 bin adetlik satış rakamıyla rakiplerine gözdağı veriyor. Tamamen yenilenmiş ikinci jenerasyon M5 ise kardeşinden aldığı bayrağı daha da yukarıya taşıma hedefinde...

  Teknoloji üssü
  BMWnin M geliştirme bölümü her yeni modeliyle otomobilseverlerin ilgi odağı oluyor. Ortak takip noktasıysa kaputunun altında yatan güç ünitesi... Bu yaz satışına başlanacak olan yeni M5in güç kaynağı yüksek performanslı bir V10 ünitesi& Bu motorun silindir sayısı BMW Williams F1 otomobilini güçlendiren motorla aynı!
  Hacmi 5 litre olan ünite BMW motor gamındaki en güçlü versiyon olma özelliğini taşıyor. 507 HP güç üreten bu çılgın motorun ürettiği tork 520 Nm& Bu yüksek performanslı motor otomobili rakiplerinin bir adım ötesine taşıyor. Şirket tarihine üretilen en güçlü motor olarak geçen ünitenin mimarları Münihteki teknoloji merkezinde çalışıyor.
  Yeni M5in motorunda çift VANOS sistemi bulunuyor. Bu sistem performansın her devirde yüksek olmasını sağlıyor. M5te yarış otomobillerine has özellikler de bulunuyor. Bunlardan birisi de her silindirin kendine ait bir gaz kelebeğinin bulunması. Ani hızlanma isteklerinde araçta bulunan bu kelebekler aynı anda devreye girerken düşük hızlarda elektronik olarak kontrol edilen bu kelebekler yakıt tüketimi için en iyi pozisyonu alıyor.
  MS S65 kodlu motor işletim sistemi V10 motorun etkili performans rakamlarının ve emisyon verilerinin arkasındaki ana etmen. Bin parçadan fazla bağımsız bileşene sahip olan bu motor işletim sistemi aynı anda 50 giriş bilgisini değerlendirerek motor için en optimum çalışma şeklini belirliyor.

  Yedi vitesli
  M5in gücü arka tekerleklere yedi ileri vitesli sıralı bir şanzımanla iletiliyor. Bir önceki modelde bulunan altı ileri vites sisteminden daha yumuşak bir yapıya sahip olan yedili SMG vites sistemi sürücünün en kısa zamanda manuel olarak vites değiştirebilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca otomatik vitesin konforunu da sağlıyor. Yeni yedili SMG vites sistemi merkez vites kolu yada direksiyonun üzerinde bulunan kollar yardımıyla kontrol edilebiliyor. Daha önceki SMG sistemleriyle karşılaştırıldığında vites değiştirme zamanının bu araçta yüzde 20 oranında azaldığı belirtiliyor. 5 Serisinin alüminyum süspansiyonu M5deki sisteminin temelini oluşturuyor. 50/50 oranındaki ağırlık dağılımı aracın maksimum yol tutuşa sahip olmasını sağlıyor. M5te bulunan değişken M tipi diferansiyel son derece zorlu yol koşullarında bile gücü lastiklere dengeli bir şekilde dağıtıyor.
  M5in bulunan Elektronik Amortisör Kontrol sistemi sunduğu üç farklı seçenek sayesinde (konfor, normal, spor) sürüş tipine göre sertliğini ayarlayabiliyor. M5 ayrıca performansını artırıcı özelliğe sahip olan delikli fren disklerine sahip fren sistemiyle donatılmış. Alüminyum ikiz pistonlu fren sistemiyse hafifliği ile maksimum güvence sağlıyor. Aracın ön tekerleklerinde 374 x 36 mm fren diskleri, arka tekerleklerinde ise 370 x 24 mm fren diskleri bulunuyor. 2005in ortalarına doğru satışa çıkacak olan M5in satış fiyatıysa selefinden biraz daha yüksek olacak.


  http://arabam.milliyet.com.tr/images/FotoHaber/a_bme_m5_rekor1.jpg

  http://arabam.milliyet.com.tr/images/FotoHaber/a_bme_m5_rekor6.jpg
  saol dostum ellerine saglik
  sizinde ellerinize sağlık:çok sağolun
  ellerine saglık