UEFA Champions League 2006 - 2007

Son güncelleme: 22.03.2009 00:30
 • Sistem Gereksinimleri

  CPU: 1.3 GHz
  RAM: 256 MB (Önerilen 512 MB)
  IsLetim Sistemi: Windows 2000 SP4, Windows XP SP2 - Vista
  Ekran Karti: NVIDIA GeForce3 / NVIDIA GeForce4 ATI Radeon 7500 Intel 915/950


  noimage
  noimage
  noimage
  noimage
  noimage  UEFA Şampiyonlar Ligi için yapılan bütün yatırımlar neredeyse yerini bulmuştur desek mübalağa etmiş olmayız. Her ne kadar maddi kazancın yüksek olması ön planda tutulmuş olsa da(her zamanki gibi) UEFA Şampiyonlar Ligi 2006-2007 oyunu ile EA sports karşımızda gerçekten Şampiyonlar Ligi heyecanını şimdiye kadar aynı isimle çıkmış oyunların tümünden kat kat fazla hissettiriyor diyebilirim. Oyunda görselliğe oldukça önem verilmiş bu sefer. Açılış videosunda geçen sezonun şampiyonlar ligi müsabakalarından görüntülerle karşılaşıyoruz o meşhur şampiyonlar ligi müziği eşliğinde ve bu bize heyecan verici bir oyunun içine girdiğimizin sinyallerini daha en baştan veriyor. Menüye geldiğimizde ise benim şimdiye kadar gördüğüm en iyi menülerden biri olduğunu söyleyebileceğim bir menü çıkıyor karşımıza. Menüde de görsellik üst düzeyde tutulmuş. Çok hoş renkler tonlar ve ışıklarla bezenmiş butonlar geçişler vs. her şey göze çok hoş gelir cinsten hazrılanmış menülerde. Menü seçeneklerinde ise ufak tefek değişiklikler dışında Fifa 07 oynamış olanların yabancılık çekmeyeceğini düşünüyorum. Menü seçeneklerine tek tek daha sonra değineceğim. Oyunda en dikkat çekici faktör olarak karşımıza çıkan şey bu sefer atmosfer olmuş. Oyunda şampiyonlar ligi heyecanını yaşatabilmek adına gerçekten başarılı bir çalışma konmuş ortaya. Grafikler, sesler ve oynanış bu atmosferi olumlu yönde etkiliyor tabi. Her ne kadar Fifa 07 ile oynanış açısından benzerlikler taşıyan bir oyun da olsa, ufak tefek bazı değişiklikler oyunu daha oynanabilir kılmış. Oynanış daha gerçekçi kılınmış ki bu yıllardır Fifa serisinin(EA Sports`un) en büyük eksiği olarak gösterilen şeydi. Artık daha gerçekçi paslar, ara paslar, ortalar , şutlar çalımlar atabilecek, sizinle dişe diş mücadele eden rakipler karşısında zorlanabileceksiniz. Hatta yeni geldğinde sinirlerinize hakim olamayabileceksiniz. Bunda oynanışta ve özellikle kalecilerde olan büyük hatalar çok etkili olacaktır.Oyunda müthiş atak organizasyonları gerçekleştirilebiliyor. Öyle ki bu atakların kalitesi şu anda hiç bir futbol oyunuyla kıyaslanmayacak kadar iyi. Müthiş ver kaçlarla, uzun toplarla, seri paslarla ve aklınıza gelebilecek neredeyse tüm hareketlerle atak organizasyonu yapmanız ve rakip kaleyi zorlamanız mümkün.
  Fifa 07`de karşımıza çıkan en büyük oynanış eksikliklerinden biri omuz omuza mücadelelerdi. Bu oyunda bunun giderilmesi en büyük beklentimizdi. Bu konuda EA Sports her ne kadar ilerleme kaydetmiş olsa da, her ne kadar omuz omuza mücadelerde adam geçmek biraz daha zorlamştırılmış olsa da, yine de oyunun en zayıf halalarından biri olarak göze çarpmakta. Omuz omuza rakibinizi durdurmanız neredeyse imkansız hale getirilmiş. Yine de burada bir artı olarak şunu söyleyebilirim. Fifa 07`de önden koşan rakibe yetişmeniz imkansız gibiydi. Artık pres yapmadan düz koşula topla giden rakibi yakalamanız çok daha kolay. bu şekilde önüne geçip topu alabiliyorsunuz. Eğer rakibiniz sizden çok daha hızlı değilse. Yani anlayacağınız neredeyse her seferinde rakipten hızlı olup önüne geçmeniz gerekmekte topu almak için.Omuz omuza aldığınız çok az oluyor. Ataklarınız sırasında omuz omuza rakibinizle birlikte cesa sahasına rahatça girebiliyorsunuz(bunu rakibiniz de yapabiliyor) ki bu da çok kolay goller olmasına sebebiyet verebiliyor. Rakipleri durdurmak için ya bu dediklerimi ya da faul yapmalısınız ki bu da pek hayrınıza olmayabiliyor, çünkü oyunun yine en zayıf halkalarından biri olan frikikler, aynı kalitesizlikte ve saçmalıkta karşımıza getirilmiş. Rakibin çektiği neredeyse tüm şutlar kaleye gidiyor ve çok sert şutlar çekiyorlar ve bunların yarısından çoğu da gol oluyor. Hem de çok çok uzak mesafelerden. İşte bu tüm oynanışı katledebiliyor. Her şey iyi giderken, rakibe tek pozisyon bile vermemişken 40 metreden gol yemek kimsenin hoşuna gitmeyecektir. Frikiklerden gol atmak kolay olduğu gibi , çok kaliteli ortalar açılabiliyor da olması göze hoş geliyor. Uzun toplarda ve şutlarda olduğu gibi, frikiklerden açılan ortalarda da topun falsosunu sertliğini ayarlayabiliyoruz... Top fiziğinin Fifa 07`ye oranla daha kaliteli yapıldığını da söylemek gerekiyor bu noktada. Topun ağırlığı ve gidişi artık daha gerçekçi görünüyor.. Havada süzülüşü , yerde yuvarlanışı , falso alışı, rüzgardan etkilenmesi vs. gibi şeyler top fiziğinin ne kadar kaliteli olduğunun göstergesi. Bu noktada oyun kendini iyice aşmış durumda. Hava topu mücadeleleri ise çok gerçekçi yapılmış. Özellikle ceza sahasındaki topa vurma mücadelesi sırasında müthiş karamboller oluşabiliyor ve bu da oyunun heyecanının birden artmasını sağlıyor. Kafa topunu kazanıp attığınız gollerde ise ortaya çok gerçekçi kafa golü görüntüleri çıkabiliyor. Oyunda top fiziğinden bahsetmişken, oyundaki topların ve formaların orjinal, lisanslı olduklarını eklemem gerekiyor..
  The Champions.......
  Oyundaki en büyük eksiklerden biri de kaleciler. Kaleciler tam bir sorun olarak duruyorlaar oyunda.. Karşı karşıya, tabiri caizse, kelcinin burnunun dibinden çektiğiniz mermi gibi şutları çıkartan kaleciler, uzaktan gelen şutlardan çoğunu içeriye alıyorlar. Bu da uzaktan çok gol atılabilmesine sebep oluyor. Kalecilerin yaptıkları diğer hatalarsa cabası. Kalecinin rahatça tutabilecekleri bir topun çizgiye kadar gelmesini bekleyip sonra son anda kurtarırmış gibi birden geriye zıplayıp çıkartmaları ve bu topların genelde rakibin önünde kalması, ceza sahası dışına topa açıldıktan sonra topa vurmayıp topun yanında bekleyip rakip geldikten sonra son anda topu taca doğru vurmaları, topları dışarıya doğru değilde genelde hep ceza sahasının ortasında doğru tokatlamaları ve bunun rakibin boş kaleye gol atmasına sebep olması vs. gibi saymakla bitmeyecek kadar çok kaleci hatası mevcut oyunda. Ama eski oyunda olan kalecilerin hiç açılmaması sorunu düzeltilmiş durumda. Pozisyona göre kaleciler ceza sahasının oldukça dışına kadar açılabiliyorlar. Aslında en zayıf halka kaleciler mi yoksa frikikler mi tam karar verebilmiş durumda da değilim. Ama işin ilginç yanı oyun tüm bu hatalara karşın, oynanıştaki kalitesi ile, kendisini oynatmayı beceriyor. Hakemler de pek iyi diyemeyeceğim. Hakemler her ne kadar faulleri doğru yerde ve zamanda verseler de, kart tercihleri çok ama çok mantıksız. Kesin kırmızı olarak düşündüğünüz bir pozisyonda hiç kart çıkmayabiliyor mesela. Ceza sahası içinde rakibi bilerek tutup düşürdüğünüz de dahi büyük ihtimalle penaltı çalınmıyor. Bunlar hakemler için çok büyük eksiler.

  Grafikler Fifa 07`ye oranla daha iyi demiştik. Artık daha net gözüken bir saha, tribünler ve futbolcu çizimleriyle karşı karşıyayız. Formalar daha mat ve gerçekçi bir görünüme sahip Fifa 07`ye oranla. Grafik kalitesinin artmış olmasını etkileyen ve aynı zamanda atmosferi de olumlu yönde etkileyen faktörlerden biri de hava şartları elbette. Yağmur, kar gibi hava durumları oyunda çok gerçekçi olarak yapılmış ve bu hava şartlarına oranla oynanışta büyük ölçüde etkileniyor. Topun gidişi de bu hava şartlarından çok etkileniyor. Sağanak yağış altında dengesini kaybedip düşen futbolcular olduğu gibi, topta yerden sektiğinde suya çarpıp birden hızlanabiliyor. Kar yağışı altında ise futbolcular tahmin etttiğiniz üzere, kayarak top kontrolünde zorluk çekebiliyorlar. Topun gidişi de çok etkileniyor bu durumdan. Her türlü hava şartının oyunda oldukça kaliteli yapılmış olması, bunları sizin de adeta hissetmenize sebep olabiliyor. Maça başlarken Aa! hava yağmurlu diyerek, ona göre oynamaya başlıyorsunuz. Futbolcu animasyonları da daha kaliteli olmuş. Bir çok yeni animasyon eklenmiş oyuna. Oyun içi futbolcu hareketleri , çalımlar sırasında futbolcu animasyonları, hava toplarında veya birebir mücadelelerde rakiplerin birbirlerini itip kakmaları, fauller de futbollcuların düşüşleri, formaların dışarı çıkabilmesi ve artık futbolcuların nefes alıp vermeleri(soğuk ağızlarından nefes çıktığının görülmesi) gibi bütün animasyonlar çok başarılı. Bunlara gol sevinçleri de dahil. Bütün futbolcular şampiyonlar liginde olduklarının bilinceymişçesine davranıyorlar. Oyunda ciddiyet bu noktada çok üst düzeyde tutulmuş. İtişmeler, sertlikler ve centilmenlikler oyunda eklenmiş olan ek faktörler. Oyunda benim en çok hoşuma giden yeniliklerin başında History Book olayı geliyor. Bu oyunda aldığınız takımla yaptığınız maçların ve aynı sırada diğer takımların aralarında yaptıkları maçların ülke ülke ve turnuva turnuva , her takım adına tek tek kayda geçmesi demek oluyor. Bu en çok şu işe yarıyor. İlk defa aldığınız bir takımla şampiyonlar liginde gruptan çıkmakta zorluk çekiyorsunuz. Aynı takımla tekrar turnuvaya katılırsanız takımınızın tecrübesi artmış oluyor ve böylece bir sonraki sezon 2. tua çıkma şansınız daha çok artmış oluyor. 2. tura ilk kez çıkan bir takım çok kötü oynayabiliyor. Oyuncularınızın sanki özellikler düşmüş gibi tutuk oynadıklarını ve zorlandıklarını göreceksiniz. Şampiyonlar liginde ne kadar çok turnuva yaparsanız (aynı takımla) veya bir takım ne dakar çok başarılı olmuşsa , bir sonraki turnuva için olumlu yönde etki ediyor.
  Sesler ve müzikler yine her zamanki gibi çok başarılı olmuş. Oyunda orjinal Şampiyonlar Ligi müziğinin dışında kullanılan diğer parçalarda oldukça kaliteli. En güzel yanlarından biri , oyunda Yunus Güvenen`e ait "Indigo Layered Sounds 2" adıyla geçen bir müziğin mevcut olması. Bu da bizim için sevindirici bir durum.
  Menüde Ne Var
  Oyun menülerinde eski oyundakilerle aynı olanlarla birlikte yeni eklenmiş seçenekler de mevcut. Menülere ve içeriklerine değinecek olursak..
  "PLAY NOW" : Hemen takımınızı , rakibinizi , topu sahayı ve diğer oyun içi ayarları yapıp tek maç yapmanıza yarayan seçenek. İki veya daha çok kişi karşılıklı oyanamanız mümkün. Oyunda orjinal lisanslı 16 Lig var. Bu ligler Şunlar:
  "Austrian Bundesliga, Belgian League, Danish Superligaen, Dutch Eredivisie, FA Premier League, French Division 1, German Bundesliga 1, Italian Seri A, Norwegian Tippeligaen, Polish Ekstraklasa, Portuguese Superliga, Scottish Premier, Spanish Primera, Swedish Allsvenskan, Swiss Axpo Super League ve Turkish Super League"
  Bu liglerin dışında oyunda ligleri bulunmayan takımların bulunduğu "Rest Of Europe" seçeneği de mevcut.
  "THE TREBLE" : Oyunda kaldırılmış olan Manager Mode yerine eklenmiş olduğunu düşündüğüm bir seçenek. Benim her ne kadar hoşuma gitmiş olmasa da, oyunda manager modun değişik bir versiyonu olduğunu söyleyebilirim. Bir manager oluşturup adı görüntüsü vs. gibi bazı özelliklerini belirleyip takımımızı seçiyoruz. bize bir kontrat sunuyorlar ve kabul edersek oyuna giriyoruz. Burada maç haftaları olduğu gibi transfer sezonları da oluyor. İşte hoşuma gitmeyen nokta burada hiç bir serbestliğimizin olmayışı. Sizi bir maçın belirli bir dakikasında belirli bir skorla oyuna başlatıyor ve sizden bu maçın sonucunda galibiyet veya beraberlik almanız gibi şeyler isteniyor. Şu futbolcuyu oynat veya oynatma diyebiliyor oyun. Size görevler veriyuor yani ve bunların doğrultusunda size ekstra puan ve para veriyor. Transfer sezonu girdiğinde ise size illa zorla futbolcu satmanız ve almanız gerektiğini söylüyor ve bunu yapmak zorunda bırakıyor sizi. Bu ise olayın iyice cılkının çıkmasına sebebiyet veriyor. Bir süre sonra size büyük bir can sıkıntısı verebiliyor bu mod. Hoşuna gidenler olabilecektir ama ben pek tavsiye etmiyorum. En güzel yanı modun açılış videosu olarak geçen sozunun Şampiyonlar Ligi final maçının, oyun grafikleriyle çizilmiş pozisyon ve gollerinin kullanılmış olması..
  "GAME MODES"
  UEFA CL TOURNAMENT: Oyunun adını taşıyan mod ve oyunun neredeyse her şeyi olan mod. Bir şampiyonlar ligi sezonu açıp kendi takımınızı ,takımları ve grupları belrleyerek şampiyonlar liginin atmosferinin ve heyecanının içine girebilirsiniz.Oyunda en çok kendini oynatan ve tekrar oynanışı yüksek olan oyun modu.
  ULTIMATE CHALLENGE: Belirli maçların belirli dakikalarında ve belirli skorlarla oyuna başlayıp size verilen görevi yapmaya çalıştığınız mod. The Treble modundaki maç sistemine çok benziyor.
  MULTIPLAYER : Çoklu oyuncu modu..
  PRACTICE : Adından anlaşılabileceği gibi pratik yapabileceğiniz bir bakıma training modu.
  "PLAY ONLINE" : Oyunun yüklenmesi sırasında EA sportsun çoklu oyuncu programını yüklemiş iseniz kullanabileceğiniz online modu.
  "MY UEFA CL": Fifa 07 deki benzer isimli modla aynı özelliklere sahip mod. Oyunun ayarlarını yapabileceğiniz gibi Store ile oyunda kilitli olan özellikleri de biriktirmiş olduğunuz puanlarla açabilirsiniz. Oyunla ilgili her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Oyunda en önemli özelliklerden biri oalrak eklenmiş olan History Book`a göz atabilirsiniz.
  "EA SPORTS EXTRAS": Credits ve Giriş Videosuna bakabileceğiniz seçenek.
  "EXIT THE WINDOWS": Oyundan çıkış seçeneği. Aynı zamanda ekranın sağ üst çaprazında bulunan "X" işareti de oyundan çıkmanızı sağlıyor.

  Galibiyetin Tadı....
  EA Sports futbol oyunları konusunda her geçen gün ileriye doğru gitmeye devam ediyor. Her geçen gün kendilerini geliştirmekteler ve oynanış olarakta artık rakiplerini geriede bırakmayı başardıklarını görüyorum. Umarım bu ilerleyişleri çok daha ileriye gider ve maddi kaygıları biraz daha geri planda bırakmayı başarıp, oyuncuyu düşünen oyunlar yapmayı başarabilirler. Oyunda zaten müzikler, sesler, takım ve futbolcu lisanslarından söz etmeye dahi gerek yok. Her zaman olduğu gibi her şey yerli yerinde. Lisansı olmayan bir kaç takım var sadece. En büyük eksiklerini de çok büyük bir hızla gidermekte EA Sports yapımcıları. Oyunda her ne kadar çok dikkat çeken ve can sıkan bir çok hata da olsa, oyun eğlencesi, atmosferi ve heyecanı ile kendisini oynatmayı biliyor. Bir devam oyunu olma niteliği taşısa da gözle görülür değişikliklere sahip olması da oyuna ekstra puan kazandırıyor. Son olarak şunu söylemeliyim ki, gönlünüzde hangi oyun olursa olsun, bu oyunu da alıp deneyin ve kalitesini kendiniz test edin. Fifa sevenlerin ise kesinlikle kaçırmamasını tavsiye ediyorum bu oyunu. Hepinize güzel günler ve eğlenceli oyunlar diliyorum.
#22.03.2009 00:30 0 0 0