Dialer Nedir? Anti-Dialer Programları (ANLATIM VE PROGRAMLAR)

Son güncelleme: 19.04.2005 14:59
 • Son zamanlarda internet üzerinde inanılmaz vaatlerle insanları bir programı indirtip çalıştırtan sitelerin sayısı oldukça arttı. Bu programlara Dialer adı verilmekte. Bu programlar sizin mevcut bağlantınızı keserek sizi yurtdışı numaralara aktaran programlardır. Sonuçta sizin aylık telefon faturanız bol sıfırlı bir değere ulaşıyor.
  Aslında programları kurarken karşınıza gelen lisans antlaşmasını dikkatli bir şekilde okusanız bu tür tuzaklara düşmezsiniz. Ama ne yazık ki program kurarken lisans antlaşmalarını daima "I Agree" diyerek hızlıca geçtiğimizden bu tür programlar emellerine çok rahat erişiyorlar.

  E-Mail Aracılığı ile bulaşan programcıklar :
  E-posta kutularımızı sık sık dolduran "BEDAVA" hizmet verdiğini öne süren
  e-mailler gün geçtikçe çoğalırken, bilinçsizce bu adreslerdeki programlari yükleyen kullanıcılar, milyarları aşan telefon faturalarıyla karşı karşıya kalabiliyor.
  Bu tür e-postalarda veya bazı web sitelerinde, genelde karşınıza otomatik olarak indirilebilen EXE uzantılı dosyalar gelmekte. Bu programlar ise genelde, "MP3" veya "ADULT içerikleri" indirmek için gerekli programlar veya BEDAVA SMS veya GSM KONTÜRÜ gibi promosyonlarla geliyor.
  Ama programın bilgisayarınızda yaptığı, mevcut dial-up bağlantınızı kesip, ISS numarasını yurtdışındaki bir 900'lü hat numarasıyla sizi internet'e bağlaması. Tabi bu tehlike sadece dial-up için değil, bilgisayarında modem olan tüm kullanıcılar için geçerli.
  Çalışma yolları da basit: Sadece programı çalıştırdığınızda değil, makina başında değilken dahi, kendi kendine bağlanabiliyor.
  Bu tür programların bir başka çeşidi ise kurduğunuz programların içinde gelebiliyor. Örneğin Peer2Peer programların bir çoğu bu tür kodlar barındırabiliyor. AudioGalaxy, Kazaa, Morpheus, Download Accelerator gibi dosya indirmek için kullanılan programlar, kayıtsız şartsız bu programları kurarken, GetRight gibi bazı programlar programı kurmak için sizden izin istiyor. Yine de shareware programları kurarken, hızlı bir şekilde Next tuşuna basmadan önce ekrandaki yazılan şartları okumanın faydası var.
  Peki nasıl korunabiliriz?
  Korunma yollarını ise şöyle sıralayabiliriz:
  1. Herşeyden önce muhakkak bir Anti-virüs programı bilgisayarınızda sürekli çalışır durumda bulunsun.
  Norton Anti-Virus: Symantec.com
  2. Ad-Aware programını kurabilirsiniz. Bu program bir çok reklam amaçlı hazırlanmış programı (GATOR gibi) sistem bilgilerinizden faydalanan programı silmek için kullanılabilir.
  Ad.Aware 6.0 LavaSoft.de
  3. Bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda modeminizden telefon bağlantınızı sökün.
  4. Eğer telefonunuzu sadece Internet amaçlı kullanıyorsanız, Türk Telekom'a başvurup, sadece 0822,145 numaralı hatlara açık olmasını isteyin. Ama muhakkak yurtdışına ve 900'lü hatlara kapatın.
  5. Kullanmayacağınız bir tane ücretsiz e-mail adresi alın. Hotmail, MyNet ve Yahoo! gibi. Sizden email adresi istenen yerlerde bu adresi verin. Böylelikle bir çok spam'dan kurtulabilirsiniz.

  Bu programlar sizin mevcut bağlantınızı keserek sizi yurtdışı numaralara aktaran programlardır. Sonuçta sizin aylık telefon faturanız bol sıfırlı bir değere ulaşıyor.
  Aslında programları kurarken karşınıza gelen lisans antlaşmasını dikkatli bir şekilde okusanız bu tür tuzaklara düşmezsiniz. Ama ne yazık ki program kurarken lisans antlaşmalarını daima "I Agree" diyerek hızlıca geçtiğimizden bu tür programlar emellerine çok rahat erişiyorlar.
  Gelelim asıl konumuza. Bu tür durumu nasıl anlayacaksınız? Tabii web sitelerinin bir program indirmenizi sağlamak için çeşitli vaatler ileri sürmelerine biraz şüphe ile yaklaşacaksınız. Bu vaatler inanılmaz ve mümkün olmayan vaatlerdir.Bu tür tuzakları maddeler altında inceleyelim.
  1.Girdiğiniz web sitesi bedava sundukları küçük bir program sayesinde internet üzerinde 10 kat hızlı dolaşabileceğinizi iddia etmektedir. Buna inananlar genellikle deneyimsiz kullanıcılar. Hiç bir program sizin internet bağlantınızı o kadar hızlandıramaz. İnternet hızlandırıcı programları çeşitli yöntemler kulanarak bağlantınızı değil sitelere erişiminizi hızlandırırlar.
  2.Yetişkin içerikli web siteleri içeriğin tamamına erişim için kredi kartı gerekmediğini sadece bir program indirmelerinin yeterli olduğunu iddia etmekteler.
  3.Bolca MP3 içerdiğini iddia eden bir site siz bir MP3 indirmek istediğinizde sunucunun çok yoğun olduğunu bu nedenle şu anda bu MP3'ü indiremeyeceğinizi ama bu tür bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız küçük bir program indirmenizi tavsiye etmektedir.

  KORUNMA: Bu tür programlar bir tür virüs muamelesi görmediklerinden dolayı yapmanız gereken sadece kuşkucu ve uyanık olmak. Özellikle yetişkin içerikli ve MP3 sitelerinden program indirmemeye gayret gösterin. İndirdiğiniz dailer programlarının sisteminizde ne tür değişiklikler yaptığını InCtrl5 programını kullanarak öğrenebilirsiniz. Bu programı http://download.zdnet.coım adresinden indirebilirsiniz.

  Kullanabileceğiniz bazı anti-dialer programları:
  Dialer Control
  Ücretsiz ancak Almanca dili olan Dialer Control, çevirmeli ağ bağlantısı kurmaya çalışan dialer programlarından kaynaklanan istenmeyen aramalara karşı koruma sağlıyor. YAW ile karşılaştırıldığında bu araç çok daha az dialer (13.000 adet) tanıyor.
  :download:

  IEGuard
  İnternet'te dolaşırken sisteminize istek dışı programlar mı yükleniyor?(reklam,arama sağlayıcısı,dialer vs.)İşte bunlardan kurtulmak için yapılmış yeni bir program IE Guard ile artık internette rahatça dolaşabileceksiniz. Deneme sürümü sadece 15 gündür.
  :download:

  Kolay Gelsin Arkadaşlar...
#19.04.2005 14:59 0 0 0