XP tutkunlarına Microsoft'tan müjde!

Son güncelleme: 29.04.2009 11:52
Han Han foto
 • Microsoft, Windows 7 ile ilgili son ve en büyük bombasını patlattı, XP'den vazgeçemeyenlere müjdeyi verdi...

  Windows tarihinde uyumluluk konusunda atılacak mutlak adımı temsil eden teknoloji gün yüzüne çıktı. SuperSite Blog'ta özellikle kurumsal müşterileri ve profesyonel kullanıcıları doğrudan Windows 7'ye geçirip eski program uyumluluğu hakkında hiçbir endişe duymamalarını sağlayacak bir Windows 7 özelliği duyuruldu: Windows XP Mode for Windows 7.

  Microsoft'un Windows 7 RC sürümü ile beraber duyuracağı Windows XP Mode (XPM) isminden de anlaşılacağı üzere Windows 7'ye Windows XP uyumluluğu kazandıracak bir özellik. XPM, sanal PC mantığını baz alıyor fakat bu sistemi Windows 7'nin içine gömüyor. Kullanıcı Windows XP uyumlu programını sanal ortama kurduktan sonra Windows 7 arayüzü üzerinden o programı çağırıp normal bir program penceresindeymiş gibi çalışmasına devam edebiliyor. Yani söz konusu eski program sanal işletim sisteminin yüklü olduğu ikinci bir masaüstüne ihtiyaç duymadan doğrudan yerel program muamelesi görüyor.

  XPM, yeni nesil Microsoft Virtual PC 7 ürün serisi baz alınarak geliştirildi ve işlemci tabanlı sanallaştırma desteği ile (Intel ve AMD'nin güncel CPU'larında bu destek mevcut) çalışıyor. Windows 7 Professional, Enterprise ve Ultimate sürümler için harici paket şeklinde ücretsiz olarak indirmeye sunulacak olan XP Mode, bir sanal PC ortamı ve lisanslı bir Windows XP (SP3) kopyasından oluşuyor. Geleneksel sanallaştırmadan farklı olarak kullanıcı Windows XP tabalı tüm uygulamalarını (IE 6 gibi) Windows 7 uygulamalarıyla beraber aynı masaüstünde çalıştırabiliyor.

  Elbette XPM'in Windows'un geleceğine katkısı muazzam ölçüde. Geriye dönük program uyumluluğu için işletim sisteminde bulundurulan eski kodlar gelecekteki Windows sürümlerinden rahatlıkla kaldırılabilecek. Doğal olarak ileriki Windows sürümlerinin geliştirilmesi çok daha hızlı gerçekleşecek zira eski programları çalıştırmak isteyen kullanıcılar XPM'e yönelip Windows XP uyumluluğu veya bir diğer ifadeyle yüzde 100 Windows program uyumluğu elde edebilecekler. Bu teknolojinin ileriki günlerde oluşturacağı yankıyı merakla bekliyoruz.

  Kaynak: CHIP
#29.04.2009 11:52 0 0 0