Lnb Nedİr ?, Nasil Secİlİr ?

Son güncelleme: 21.04.2007 14:25
 • LNB NEDİR ?, NASIL SECİLİR ?


  su uydu canaginin ortasina takilan sey. Low Noise Block downconverter. Mikrodalga kafa, düsük gürültülü konverter. Canak uydudan gelen yayini odak noktasina toplar, bu cihaz da toplanmis olan bu mikrodalga (2-50GHz) sinyali güclendirip, üzerinde elektronik islemlerin daha rahat yapilabilecegi daha alt bir frekans bandina (1-2GHz) dönüstürür. Esas olarak üc ana kismi bulunur. Besleme agzi(feed) , yükseltici(amplifier), ve alt frekansa dönüstürücü(converter). Uydulardan gelen yayinlarin bulundugu (2-50Ghz) arasi bant dilimlere ayrilarak sirasiyla S, C, X, Ku, Ka, EHF,V bandlari olarak adlandirilmaktadir.. Burada sadece ticari haberlesme uydularinin radyo TV yayinlarini almakta kullanilan C (3.4 - 4.2GHz)bandi ve Ku (10.7 - 12.75 GHz) bandi LNB'lerinden söz edilecektir.  LNB Nasil secilir ?

  Size gereken LNB'nin hangisi oldugunu bilebilmek icin öncelikle "Hangi yayinlar izlenecek, hangi canak kullanilacak?, kac kullanici izleyecek? sorularinin cevabini bilmek gerekiyor. Eger amaciniz kendinize kücük canakli bir uydu sistemi kurup Türk ve Avrupa yayınlarını izlemek ise o zaman aşağıda anlatılan onca şeyin hepsini öğrenmeniz kesinlikle gerekmiyor. Size gereken kendinden offset feedli bir "Ku Universal LNBF' "dir. Böyle bir LNB Türk uydu yayınlarının tamamını, avrupa yayınlarının ise %95'ini almanız için yeterlidir. Piyasada satılan LNBlerin %95i bu türdendir. Fiyatları 15 dolar mertebesindedir ve birçoğu türkiyede üretilen 10-15 değişik markada piyasada bulunmaktadır.(Türk LNB üreticisi yok. Sadece sürümü çok olan modellerden yabancı isim markalarla montaj (CKD üretim) yapılmaktadır). Eğer çanak birkaç uydu alıcısına paylaştırılacaksa Twin veya Quad universal, merkezi sistemden çok kullanıcıya dağıtılacak ise Quattro Universal kullanılır. Piyasa markaları arasında bir tavsiyemiz yok. Ancak dünyanın belli başlı üreticilerinin (ALPS , ALPS UK, ASTROTEL, ASTRX, CAL AMP/Gardiner, CAMBRIDGE, CHAPARRAL, FTA (MTI Europe), GRUNDIG, HYTON , MTI, NICHIMEN (Philips LNBler), SAMSUNG EM, SHARP , SWEDISH Microwave , VECCOM, ZINWELL) sitelerine bir uğramanız oldukça aydınlatıcı olabilir.... Eğer çanağınız büyükse, veya almak istediğiniz yayınlar arasında C bandında olanlar da var ise veya uydudan zor alınabilen bir kanal veya data almak amacında iseniz, veya özel tipte bir LNB'ye gereksiniminiz var ise o zaman aşağıdaki teknik bilgiler işinize yarayacaktır sanıyoruz.  STACK LNB

  Diyelim çatıdan aşağıya inen bir koaksiyel kablo var, ama bu kabloda zaten başka (RF) yayın var ve üstelik bu kablo yüksek frekans taşıyamıyor , ayrıca başka kablo çekme şansınız da yok. Bu kablo ile Digitürk'ün digital uydu yayınlarını çatıdan aşağıya indirmenin bir yolu yok mu?. Artık, eylül 2002'den beri türkiyede üretilen bir LNB tipi sayesinde var. Bu LNB'nin giriş frekans aralığı 11.470 - 11.680 GHz, yani Digitürk'ün uydu yayınlarına göre. Çıkış frekansları da RF (UHF'nin pek kulanılmayan üs taraflarında). LNB uydudan gelen yayınların "V" olanlarını 505 - 715 MHz, "H" olanlarını da 765 - 845 MHz arası bir banda indiriyor. Kazancı 50 - 63dB. Bu LNB ile birlikte kullanılabilecek bir de "up converter" var. Bununla LNB'den 505 - 845 MHz arasındaki bant 1715 - 2055 MHz arasına yükseltiliyor. Böylece uydu alıcısı yayınları aynen normal LNB'den gelenler gibi görüyor. Konvertörün diğer çıkışından da kablodaki diğer (RF) yayınlar alınıyor. Böylece en kötü kalite koaksiyel kablo ile en uzun mesafeye LNB'den gelen uydu yayınları kolayca taşınabilmiş oluyor.  FEED

  Önde "feed" denilen yakın yerlerden yansıyıp gelen istenmeyen mikrodalgaları süzen, diğerlerini toplayıp yükselticinin probuna gönderen yuvarlak parça. (Köşelisinin de olduğunu söylerlerse de. İnanmayınız. Ben hiç görmedim). İşin mantığı gereği çanağın şekline benzer. Feed kısmı prensip olarak bir dalga kılavuzu ile yansıtıcıdan oluşur. Yansıtıcı ağız kısmı yan açılardan gelip oluklu kısmın içine düşen dalgaları gerisingeri gönderir. Konsantrik(eş merkezli) dairesel duvarlar içeren ağız kısmı bu işlevini uygun şekilde yerine getirebilmesi için de çanağın şekline(parabol) uygun bir dairedir. Oluk duvarların derinliği çanağın odak uzaklığının çapına oranı (f/D) özelliğine göre hesaplandığından aynı tipte ve çaptaki çanaklardan daha çukur veya daha düz özellikte olanları için farklı ölçülerde olacaktır. Prime-focus (parabol) antenlerde kullanılan feedlerde bu duvarlar aynı düzlemdedir. Offset antenler için olan feedlerde ise dıştan içe doğru derinleşir geometridedir. Feed içinin yuvarlak olması her polarizasyonda gelen dalgayı aynen taşıyan bir dalga kılavuzu olmasındandır. (Köşeli olsa idi sadece düzlem yüzeylerine uygun polaritede gelen dalgaları taşıyabilirdi). O yüzden Yuvarlak ağız kısmının içine düşen ayakta duran mikrodalga (standing wave) bağlanacak LNB'nin probuna verilmek istenen polariteye uygun polarma yapılarak doğrudan iletilir. Feed'in önemli kalite özelliklerinden birisi "polarizasyon yalıtımıdır(cross polar discrimination=polarization isolation)". Yani bu polarmayı yaparken karşı polariteden de sızma olmayacak(örneğin 25dB polarma yalıtımlı) mekanik kusursuzluğa sahip olması gerekir. Bu olmazsa öbür polaritedeki benzer frekanslı yayın karışma yapabilir bu da yayının düzgün şekilde alınmasına engel olur. Feedin bir kalite özelliği de gerilim dalga oranı (VSWR) dır. Feedin iç yüzeylerinin geometrik kusursuzluğu verimde önemli olmaktadır. Giriş kısmındaki dairesellik ve örneğin gelen dalgayı polaritesine göre ikiye ayıran bir (orthomode transducer) dalga kılavuzunda LNB bağlanan dörtköşe dalga çıkış uçlarında yüzey düzlemliği çok önemlidir. .

  Dolayısıyla "feed" kısmı kullanılacağı çanağın cinsine(offset /prime focus), çanağın çukur veya düz oluşuna (f/D ölçüsüne), hangi banttaki yayınların alınacağına (C/Ku), alınacak yayınların polaritelerinin doğrusal veya dairesel oluşuna ve tek çıkışlı çok çıkışlı, polarizörlü polarizörsüz oluşuna göre çok farklı özellik ve tiplerde olur. Ayrıca çanak çapı çok büyüdükçe feedin oluklu ağız kısmının çapının da biraz büyümesi beklenir. Hem dairesel hem doğrusal yayınları alabilen feedlerin içinde depolarizör denilen ve dairesel (R/L) polarizeli dalgayı doğrusal düzlemlerden (V/H) birine aktaran ve (çeyrek dalga boyunun 6mm dolayında olduğu ve yüzde 1-2 hassasiyet gerektiği düşünülürse) mekanik olarak 0.1mm hassasiyetle işlenmiş bir teflon levha bulunur. Depolarizör dışında mekanik bir polarotörle kutupları 45 derece dönürmek de ayrıca gerektir. Servosuz bir feedle bu mümkün değildir. O nedenle sürümü az olan bu tür karmaşık işlemli feed modelerinin fiyatları oldukça yüksek olup 500 dolarlara kadar çıkabilmektedir.
#03.07.2004 12:02 0 0 0
 • LNBF / FLANŞLI LNB

  Küçük boyutlu "offset" çanaklarda genellikle feedin LNB'nin ayrılmaz şekilde tümleşik bir parçası olduğu LNBF kullanılır. Çanağa tek parça LNBF takılıp ucuna kablo bağlandığından feedin içini görmek de bilmek de gerekmez (su geçirmez şekilde kapatılmıştır). . Bilmemiz gereken tek şey çanağımıza ve almak istediğimiz yayınlara uygun offset feedli bir LNBF olduğudur. Bu LNB'lerdeki feed yapısı sadece lineer (V / H) yayınları almaya uygun özelliktedir.

  Kendinden feedli LNB = LNBF çeşitleri

  Daha büyük çaplı parabol (prime-focus) çanaklarda ise "feed" genellikle çanakla birlikte satılır. Çanağa uygun bir feed kullandığınızdan emin olabilmeniz için bu gereklidir de. O yüzden çanakla birlikte aldığınız feed satın alacağınız flanşlı LNB 'ye takabilmeniz için tam doğru standart ölçüde vida delikleri bulunan bir flanşa sahiptir. Eğer lineer Ku bir LNB kullanacak iseniz çanakla birlikte verilen feed genellikle size uyar. Eğer amacınız C bandı veya dairesel polarizeli yayınları almak ise o zaman farklı bir feed kullanmanız gerekir. Böyle bir feed genellikle çanağınızla birlikte verilmez ayrıca temin etmeniz gerekir, ve bu durumda da çanağınıza uyumu önemli hale gelir. Özelikle bilmeniz gereken şey feedlerin farklı dalga kılavuzu boylarına sahip olduğu, ve antenin kelepçesine bağladığınızda bilmeden odak uzaklığını değiştirebileceğinizdir. Çanak üreticinizin bildirdiği odak uzaklığı ölçüsü genellikle feed ağzından çanak dibine ölçülür. Bir feedi kullanabileceğinizden emin olmak için kelepçeye bağladıktan sonra ağızdan çanak dibine ölçtüğünüzde çanağınızın 94.3mm şeklinde verilen odak uzaklığını milimetrik olarak bulabilmeniz gerekir. Feedi ileri geri hareket ettirerek sinyal şiddetini maksimum olarak yakaladığınız konum çubuk boyu ayarlarıyla elde edilebilmelidir. Ayrıca kelepçe düzeni feedinizin boynuyla sorunsuz ayarlama ve sabitleme yapılabilmesine uygun şekilde olmalıdır.  Flanşlı (Feedsiz) LNB çeşitleri. Uygun özellikte feed ağız kısmına vidalanarak kullanılır.

  Feed'in hemen arkasına vidalarla bağlanan flanşlı LNB'nin beklenen özellikler ve iç yapısı bakımından LNBF den farkı yoktur. Yükseltici ve Konvertör kademelerinden oluşur. Eskiden (ve halen bazı profesyonel sistemlerde) LNA yükseltici kademesiyle LNC konvertör kademesi birbirine bağlanan ayrı modüller olarak bulunmaktadır. Ancak bugün LNB dendiğinde de LNC dendiğinde de tümleşik yükselticili konvertör aklımıza gelmektedir. LNA (Low Noise Amplifier) denilen yükseltici kısmı probuna kadar gelen mikrodalgayı elktrik akımı halinde gürültüsüz yükseltmek işlevine sahiptir. Bu işi görürken sinyale olabildiğince az gürültü katılması beklenir. NF (gürültü değerinin dB veya K değeri) sinyal/gürültü oranı düşük olan LNBler tercih edilir. Aslında Ku bandı LNB'lerde genellikle Noise Figure (dB) ile, C bandı LNBlerde ise Noise Temperature (Kelvin) olarak ifade edilen bu değer tüm sistemin etkinliği demek olan C/N (taşıyıcı sinyal seviyesinin gürültüye oranı) içinde çok da önemli olmayan bir paya sahiptir. Yayının EIRP (dBW) değeri, çanağın çapı, etkinliği, gürültü ısısı, sistemin gürültü değeri, bant genişliği gibi birçok değerin içinde bu değer de belirli ölçüde etkinliğe sahiptir. Bu değerlerin toplam etkinlik hesapları içinde göreceli yerini daha iyi anlayabilmek için önde gelen LNB üreticisi SMW nin bedava yüklenen yeni versiyon SMWLINK3 programını mutlaka çekmenizi öneriyorum. Ancak daha önceki 2. versiyonu da özellikle çok odaklı (multifocus) antenlere lişkin hesap programları nedeniyle gerçekten görmeğe değer. (Ben sizin yerinize olsam her ikisini de çekerdim). Türkiyede önceleri 1.7-1.8 değerli LNBler kullanılırken teknolojinin gelişmesi sonucu şu anda en yaygın olarak kullanılan LNBler 0.7- 0.8 dB gürültü faktörüne sahiptir. 0.6 ile 0.5 dB özellikte olanlar da bulunabilmektedir. Çok düşük gürültü değerine sahip LNBlerin göreceli fiyatı çoğu zaman sağladığı yarardan fazla yüksektir. Üstelik kuşkusuz bir LNB'nin değerini oluşturan parametreler çok daha fazla ve değişiktir. Örneğin bir LNBnin çalışması gereken çok farklı ortam sıcaklıklarında bazı özelliklerinin değişip değişmemesi (temperature stability), ve osilatörünün faz gürültüsü (phase noise) özellikle veri aktarımlarında çok önemli olmaktadır. Örneğin çalışılan tüm farklı ortam sıcaklıkları içinde lokal osilatör stabilitesinin +/- 150, +/- 25 veya +/- 10 kHz mertebelerinde tanımlanabilmesi PLL li osilatörle sağlanan bir sonuçtur ve bu tip LNBler özellikle pahalıdır.( +/- 3 MHz iyi bir değerdir) Osilatör faz gürültüsü 1KHz den itibaren yapılabilmektedir.(-75 dBc@10 kHz typ iyi bir değerdir). Bu ise aktarımda gerçekten düşük BER (Bit Error Rate) sağlanabilmesi sonucunu vermektedir. Farklı frekanslarda kazanç değişiminin engellenmesi de önemlidir örneğin iyi bir LNBde bu özellik 30MHzde 0.3dB dolayında olmaktadır. Çıkış SWR'si "en çok 2:1" gibi bir değerle ifade edilir . Hemen tüm LNB tiplerinde çıkış empedansı 75 ohm ve F tipi konnektör olarak standartlaşmış gibidir. Giriş kısmında iki doğrusal polarite için gerilim kontroluyla seçilebilen V=14V, H=18V çift problu "switchable" tip de Ku bandı için artık standartlaşmış kabul edilbilir. Halen Standard Ku LNB denilince akla 10.0 GHz lokal osilatörlü "Marconi switching(V/H) LNB gelmektedir. Bu tip LNB 12.5v - 14.5v besleme gerilimini vertikal,15.5 - 18v besleme gerilimini ise horizontal polarite seçimi kabul etmektedir. Daha sonra ortaya çıkan ve "Enhanced" LNB denilen tipin bundan farkı lokal osilatör frekansının 9.75 GHz olmasıdır. Ama bu da tek bantlıdır ve sadece 10.7-11.7 GHz. aralığında 2 GHz tunerli uydu alıcılarıyla çalışır ve Astra 1A-D arası uydular için düşünülmüştür. Daha sonra ve özellikle digital yayınların başladığı son yıllarda ortaya çıkan ve yeni kullanıma açılan 11.7 GHZ üstü frekanstaki yayınları da alabilmek üzere gerekli sisteme sahip "Universal" LNB ortaya çıktı. Bu LNBlerin farkı çift lokal osilatör (9.75 and 10.60 GHz L.O) kullanılması ve birincisi 10.7 - 11.8 ve ikincisi 11.6 - 12.7 GHz olan iki bant arasında uydu alıcıdan gönderilen 22 kHz sinyaliyle seçim yapılabilmesiydi. Artık hemen tüm avrupa uydularında üst bant yayınlar kullanıma açıldığından bu 4 bantlı (Quad Band) sistem standart hale gelmiştir. Bu arada kullanılan uydu alıcıları da 2.15GHz tünerli olmuşlardır. Tarama sahası daha az olan uydu alıcıları arada boşluk kaldığı için bazı yayınları alamayabilir. Alt üst bant geçişi için bu LNB bir 22kHz (0.5v p-p) sinyale gerek duyar ve bunu gördüğünde lokal osilatörünü 10.6GHz ("üst banda") geçirir ve aksi halde hep 9.75GHz osilatörünü kullanarak sadece alt banttaki yaynları alır. V/H polarite algılaması yukarıda anlatılan eski Marconi LNB tipindekiyle aynıdır.
#03.07.2004 12:03 0 0 0
 • (L.O.) Local Oscillator (yerel osilatör) frekansı nedir?:
  LNB nin esas bir işinin de uydudan gelen frekansı düşürmek (down conversion) olduğunu biliyorsunuz. Çünkü kablolarımız 2GHz üstünde frekansları taşımakta çok isteksizdir. Uydu alıcılarındaki eski tip tünerler 1.75GHz 'e kadar yenileri ise 2.15GHz frekans üst sınırına sahiptirler. LNB frekans düşürme işlemini uydu sinyal frekansından belirli bir frekans değerini "çıkartarak" yapar. Bu değere LNB'nin "Lokal Osilatör" frekansı ya da ("LO") 'su denir. Örneğin uydu alıcınızdaki tünerin üst sınırı 1.75 ise ve almak istediğiniz en üst uydu frekansı 12.6 GHz ise LNB'nizin L.O. su 10.85 olmalıdır. L.O.su 10.25 ise LNBniz 12GHz frekanslı bir uydu yayınını (12GHz - 10.25GHz = 1.75GHz) uydu alıcınıza üst sınırı olan 1.75GHz frekansında gönderecektir. Farklı LNB tipleriyle ve uydu alıcılarla belirli frekanstaki yayını doğru alamama sorunu aslında basit hesapla açıklığa kavuşturulabilir. Şimdi bizim bölgemizde geçerli olan Ku bandı frekansları (Telecom bandı) üst sınırı 12.750 GHz'dir. Bugün Türkiyede satılan hemen tüm uydu alıcıları da 0.95 - 2.15GHz tünerlidir. Üst bant lokal osilatörü 10.6 olan bir üniversal LNB için taranabilecek frekanslar 2.15 + 10.6 = 12.75GHz bandın en üstüne kadar ulaşabilmektedir. Alt sınır ise 0.95 + 9.75 = 10.700GHz olmaktadır.

  Eski tip LNB ve uydu alıcılar... Bu günkü universal LNB ve 0.95 - 2.15GHz tünerli uydu alıcısı standardına ulaşılıncaya kadar yakın geçmişte birçok aşamada ürünler ortaya çıkmıştır. Bugün bunlardan bazıları da hala ortalıkta görünmekte ve bilerek bilmeyerek bazen yeni tip yerine de satılabilmektedir. Örneğin bugün bizim için artık geçerli olmayan eski tip bir alıcının tüneri 0.95 - 1.75GHz olabilir. Bu alıcı bir "FSS" LNB (10.0 GHz L.O.) ile kullanılırsa taranabilecek bant 10.9 - 11.7GHz arasıyla sınırlıdır. Eğer bir "DBS" LNB (10.75 GHz L.O.) kullanılırsa 11.7 - 12.5 GHz arası taranabilir. Sonuçta böyle iki tane LNB + bir tane Orthomode transducer + bir tane de 22KHz sviç bugünkü universal LNB ile sağlanan sonucu (biraz eksik olarak da olsa) vermektedir. Eskiden 0.95 - 1.75GHz tünerli alıcılarla çalışmak üzere tasarlanmış böyle birçok çeşit LNB bulunmaktdır. "Telecom" LNB (11.0 GHz L.O.) bunlardan bir diğeridir. 11.95 - 12.75 GHz bandında kullanılabilir. Voltaj (V/H) anahtarlaması bulunur. Voltaj anahtarlamasıyla üst banda geçirilen iki bantlı "Dual band" LNB de 0.95 - 1.75GHz tünerli alıcılarla 10.9 - 11.7 ve 11.7 - 12.5 GHz olmak üzere her iki banttan da yayın alabilir.Bu LNB ile alınamayan üst bant kısımları için "Tripleband" LNB geliştirilmiştir. Bu LNB 0.95 - 2.0 GHz tuner ile 10.9-11.8 ve 11.8-12.75 GHz arasındaki yayınları alabilir. Alamadığı en alt banttaki yayınları da alabilmek üzere "Quadband" LNB geliştirilmiştir. Bu LNB 0.95 - 2.05 GHz tuner kullanılarak 10.7-11.8 ve 11.7-12.8 GHz olmak üzere bugünkü bandın tümünü alabilir. Bu eski tip LNB'lerin çoğu flanşlı (ayrıca feed vidalanan) tiptedirler ve gürültü değerleri en eski tiplerde 3.0dBye kadar çıkmaktadır. (Bu gün ortalama 0.8dB yaygındır).

  Çok girişli(multifocus) ve çok çıkışlı LNB'ler...

  Halen avrupada en yaygın olarak kullanılan Astra + Hotbird başta olmak üzere birbirine yakın 2 uydunun yayınlarını tek çanakla alabilmek için geliştirilmiş (multifocus) çanak ve LNB ler bulunmaktadır. Monoblok bu LNB aslında 2 feed + 2 universal LNB + DiSEqC sviçten oluşmaktadır ve bir tek F konnektörlü çıkışa sahiptir. Alıcı DiSEqC, 22KHz ve 14/18V besleme seçimlerini kullanarak heriki uydunun toplam 8 polaritesindeki birkaç bin farklı kanal uydu yayınından istediğini seçebilmektedir. Bu tip LNB'ler ancak birbirine sabit mesafedeki öngörüldüğü iki uydu için kullanılabilirler. Değişik mesafedeki uydulardan tek çanakla yayın alabilmek için kulanılan çeşitli multifocus uygulamaları bulunur. Bu tür ve diğer çok çanaklı uygulamalarda kullanılabilmek üzere geliştirilmiş kendinden DiSEqC sviçli bir giriş ve bir çıkış F konnektörü bulunan "geçişli LNB" tipleri vardır. Bunların dışında 2 çıkış F konnektörü bulunan "Dual" ve "Twin" LNB'ler bulunur. Bunların Standard, Enhanced ve Universal tipleri bulunur. Dual LNB tek bandın tek polaritesini (V) bir çıkış tek polaritesini (H) diğer çıkış sabit olarak verir. Dual ve Twin LNB'lerin dış görünüşleri birbirine çok benzer, ancak örneğin Twin Universal bir LNB nin iki çıkışının herbirinde tek üniversal LNB'de bulunan 4 polarite de bulunur. İçinde aynı feede bağlanarak tek kabinin içine yerleştirilmiş 2 tane üniversal LNB bulunur. Böyle bir LNB ile tek çanağı paylaşan iki uydu alıcısı, iki ayrı çanak varmış gibi birbirinden bağımsız olarak tüm kanalları izleyebilirler. Dual LNB ise bir merkezi dağıtımda hem V, hem de H polaritelerini aynı anda dağıtabilmek için kullanılır. Dört çıkışlı LNB'ler de "Quad" ve "Quattro (Quadro da diyorlar)" olmak üzere 2 ana türdedirler ve bunların da Standard, Enhanced ve Universal tipleri bulunur. "Quad" universal LNB bir çanağı 4 farklı kullanıcıya birbirinden bağımsız olarak tüm polariteleri izleyebilecekleri şekilde dağıtmakta kullanılır. İçinde aynı feede bağlanarak tek kabinin içine yerleştirilmiş 4 tane üniversal LNB bulunur. "Quattro" LNB ise herbir çıkışından AltV, AltH, ÜstV, ÜstH olmak üzere 4 farklı polariteyi aynı anda vermektedir. Her çıkışında sadece ait olduğu polarite bulunur. Bir merkezi sistemden dağıtım için (headendde) kullanılır.

  Aslında, terminoloji bakımından avrupa ile atlantiğin öbür yakası arasında önemli bir fark da var. Amerikada Dish Network'un iki farklı konumdaki uydularındaki tüm yayınları alıp birbirinden bağımsız iki uydu alıcıya vrebilen (iki giriş, iki çıkışlı) LNB'lere TWIN, dört çıkışlı olanlarına Quad deniyor. Tek konumdaki uyduların yayınlarını alıp iki alıcıya verebilen (tek giriş iki çıkışlı) LNB'lere de DUAL deniyor. İki girişli Monoblok LNB'lerin konumu çok özel olduğundan bu durum pek karışıklık yaratmayabilir, ancak avrupada şimdiden üst bant yayınları olmayan uydu neredeyse kalmadığından tek bantlı V ve H çıkışları olan "Dual" LNB'lerin tümüyle demode olduğu söylenebilir. Tüm bunlardan başka sekiz Universal çıkışı olan "Octal" LNB'ler de üretildi, ancak bu LNB'ler fazla verimli bulunmadığı için piyasada tutunmadı. Halen dört kullanıcıdan fazlası için Quattro LNB ve Multisviç kullanmak en elverişli çözüm olmaya devam etmektedir.
#03.07.2004 12:04 0 0 0
 • NIKE-Shox
  usta tamam güzel allah razi olsun amma benim sana bir önerim var
  bu yazili olanlari hangi birimiz okuyacak
  zaten biz türk olarak okuma sevgisi yok!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  yani senin yapacagin su "idi elenbe 0,3 ve 0,4,0,5 dibiler cok iyidir desen daha iyi olurdu
  isine karismis gibi oldu biraz ama
  yanlis oldu ise üzür dilerim
  saygilar sunarim sana kendine iyi bak
#03.10.2004 23:12 0 0 0
 • sagolasin kardes
#12.11.2004 22:57 0 0 0
 • üstat teşekkür ettik sagolasın ellerine sağlık bizi aydınlatıgın için
#03.12.2004 20:49 0 0 0
 • Yazın köye çıktıgımda LNB almam gerekecek ama yağmurdan rüzgardan güneşten etkilenmeyen bir LNB almayı düşünüyorum ancak satıcılar hepsi iyi diyor en iyisini test yapıp ön bilgi veren bir yer bulamadım.
#27.03.2005 10:17 0 0 0
 • saol arkadaşım bizi bu konuda aydınlattığın için, teşekkürler.
#05.04.2005 07:42 0 0 0
 • BiLGiLeR iCiN CoK SaGoLaSiN aRKaDaSiM
#21.05.2005 19:52 0 0 0
 • sagol kardes
#25.10.2005 22:21 0 0 0
 • süper bir konu sizi tbrikler kardes
#28.11.2005 14:02 0 0 0
 • NIKE-Shox
  usta tamam güzel allah razi olsun amma benim sana bir önerim var
  bu yazili olanlari hangi birimiz okuyacak
  zaten biz türk olarak okuma sevgisi yok!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  yani senin yapacagin su "idi elenbe 0,3 ve 0,4,0,5 dibiler cok iyidir desen daha iyi olurdu
  isine karismis gibi oldu biraz ama
  yanlis oldu ise üzür dilerim
  saygilar sunarim sana kendine iyi bak

  Zaten ßurda oku die ßi ßaskı yok , Lazım oLaN keser yararLanır .

  eLLerine eMegine saGLık kardeŞim saoL
#29.11.2005 17:02 0 0 0
 • bilgi için tşk.ederiz arkadaşların dediği gibi konyu özetleyelim ben dahil kimse okumamıştır sanırım...:))

  LNB;
  uydudan gelen sinyalleri çanak vasıtasıyla koplayıp cihaza ileten alettir bu bir çanak sisteminde olmazsa olmazsa bir araçtır...

  lnb alırken sinyal kalitesi yüksek olan fakat db. aralığı en küçük olanını almak lazım...
#04.12.2005 00:02 0 0 0
 • ellerine emeğine sağlık arkadasım
#11.02.2006 20:08 0 0 0
 • sabahtan basladim aksam a kadar okumam lazim bilgiler icin cok tsk ederim
#26.07.2006 12:37 0 0 0
 • PAYLAŞIMIN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
#21.04.2007 14:25 0 0 0