Yeşeren Düşler

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız  Yapımcı: Mustafa Kartal
  Yönetmen: Taner Tunç
  Oyuncular: Bilgehan Birincioğlu, Gülşah Şahin, Ali Başar, Nilüfer Aydan


  Yıllar önce yaşanan bir olay, iki aile arasında derinden derine devam eden bir husumet ve bir öğretmenin köye dönüşüyle gün yüzüne çıkan nefret Solan düşleri yeniden yeşertmek için köyüne dönen bir gencin yüreklerinizi ısıtacak hikayesi Atmosferi, müzikleri ve oyunculuklarıyla ilgi çekici bir yapım

  Yıllar önce kapanan hesap yeniden açılıyor.

  Karacanlar ailesinin küçük oğlu Abdi, yıllar önce, bir kaza sonucu kardeşini vurmuştur. Suçu Yusufun üstüne atınca, Akbaşların küçük yaştaki oğlu Yusuf, köyde istenmeyen çocuk haline gelir. İki aile arasında husumet çıkmasın diye Yusuf şehre, okumaya gönderilir. Akbaşların kızı Meryem de Karacanlara gelin olarak verilmiş ve yıllar önce yaşanan bu olay kapanmıştır. Fakat Yusufun köye geri döneceği haberleri, kapanan hesabın defterini yeniden açar.

  Karacanların zulmü köy halkını canından bezdiriyor.

  Yıllar içinde köydeki şartlar değişmiş ve köydeki tüm mal varlığını ele geçirip zengin olan, Karacanlar köylüyü kendisine borçlandırmıştır. Karacanlar, köylünün borçlarına karşılık çocuklarını ellerinden almakta, onları zorla çalıştırmaktadır. Yıllar önce şehre gönderilen Yusuf ise eğitimini tamamlamıştır ve şimdi bir öğretmen olarak köyüne geri dönecektir. Yusufun döneceğini haber alan Karacanlar, küllenen ateşi yeniden alevlendirir. Genç öğretmenin köye geri dönüşü, iki aile arasında derinden derine devam eden husumeti gün yüzüne çıkaracaktır.

  Solan düşler yeşerecek mi?

  Çocukken üzerine atılan bir iftira yüzünden yıllardır ailesine hasret kalan Yusuf ise genç yaşına rağmen hayata bambaşka çerçeveden bakmayı öğrenmiş biridir. Bu iftiranın bedelini karşı tarafa diş bileyerek ödetmeye çalışmaz. Aksine hiçbir şekilde kavgaya karışmayarak işine devam edecektir. Çünkü onun asıl düşmanı cehalettir. İdealist öğretmenin köye dönüşü, Karacanların tüm engellemelerine rağmen karanlıkta kalmışlara yol gösteren bir ışık yakacak ve ümidini yitiren köy halkının düşlerini yeniden yeşertecektir.