Gastroözefageal Reflü hastalığı nedir?

Son güncelleme: 22.08.2022 19:58
 • Mide içeriğinin (asidinin) patolojik şekilde mideden özefagusa (yemek borusuna) doğru geri kaçışı gastroözefageal reflü'dür.

  Hastalar göğüs kafesinin arkasında yanma (heartburn) şikayeti ile başvurabilirler. Bazen yemek borusunun arkasındaki yanmanın yanı sıra ağza gıdaların ve acı suyun gelmesidir. Özefageal reflü sıklıkla yemeklerden sonra olur.

  Gastroözefageal reflü hastalığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıktır. Ülkemizde yapılan bir çalışmada toplumun %20'sinde gastroözefageal reflü hastalığı bulunmuştur.

  NEDENLERİ NELERDİR?

  Gastroözefageal reflü hastalığının semptomlarının (bulgularının) kökeninde yemek borusunun uzun bir süre, fazla miktarda mide asidik içeriği ile teması yatmaktadır.

  Mide asidik içeriğinin yemek borusu ile uzun süreli teması yemek borusunda hasara yol açar ve bu da yanma hissine sebep olur. Normal olarak yemek borusunun alt ucundaki alt özefagus sfinkteri dediğimiz kastan oluşmuş kapak benzeri bir yapı vardır. Bu yapı asidin yemek borusuna geri kaçmasını önleyerek midenin içinde kalmasını sağlar. Reflü hastalığında ise bu sfinkter sık aralıklar ile gevşer ve mide asidik içeriği yemek borusuna geri kaçar.

  KOPMLİKASYONLARI NELERDİR?

  Eğer reflü tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlarla seyredebilir. Örneğin yemek borusunda darlık, kanama ve mukozada prekanseröz(kanser öncesi ) bir takım değişikliklere (barrett özefagusu) neden olabilir. Sizi ve doktorunuzu uyarması gereken semptomlar şunlardır;

  1- Yutma güçlüğü (disfaji)

  2- Kanama

  3- Boğulma hissi, öksürük, ses kısıklığı

  4- Kilo kaybı

  Birçok hastadan asidin yukarı gelmesi, yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlarla kontrol edilebilir.

  YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ NELERDİR?

  1- Sigara bırakılmalıdır. Tütün asidi dengeleyen koruyucu mekanizmalara zarar verir.Asit üretimini uyararak ve yemek borusu ile mide arasındaki kasların gevşemesine de yol açarak asit reflüsüne yol açar.

  2- Gazlı ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.

  3- Alkol, çikolata,kafein, kahve, çay, yağlı, baharatlı yiyecekler ve domates gibi asidi arttıran yiyeceklerden kaçınılmalıdır.Kilo verilmesi önerilir.Yatmadan en az 3 saat önce yemek sona erdirilmelidir.Yatağın baş ucunun kaldırılması gece boyunca asit reflüsünü önleyecektir.Sıkı kemer ve giysilerden kaçınılmalıdır.

  MEDİKAL İLAÇLARLA TEDAVİ NEDİR ?

  Gastroözefageal reflü hastalığının organik bir sebebi vardır. Genelde sadece yaşam tarzı değişikliği ile önlenemez gastroözefageal reflü hastalığında medikal tedavi çok önemli bir yer tutar. Medikal tedavide yer alan anti asit grubu ilaçlar yemek borusunu koruyarak ve mide asiditesini bastırarak tedaviye yardımcı olurlar. Doktorunuzun önerisi ile alınır. Mide asidini bastıran H2 blokerleri ve proton pompa inhibitörleri denilen ilaçlar da doktorunuzun öngöreceği dozlarda kullanılmalıdır.

  Medikal tedavi ile hastaların çoğunda gastroözefageal reflü hastalığının bulguları önlenebilir. Bu ilaçların yanı sıra asidin yemek borusundan mideye aşağı doğru geçişini kolaylaştıran Prokinetik ilaçlar da tedavide yer alırlar.
#08.07.2004 20:27 1 0 0
 • Bİlgi İçin Te$ekkürler.......
#07.12.2004 14:30 0 0 0
 • bilgiler için teşekkürler arkadaşım...
#25.12.2004 18:38 0 0 0
 • teşekkürler bilgiler için bu hastalık bende var en büyük düşmanları acı, baharat,kafein ve asitli içecekler
#27.12.2004 12:40 0 0 0
 • verdigin bilgiler icin cok thx
  ellerine saglik
#29.12.2004 10:32 0 0 0
 • bilgier için sağol.
#24.01.2005 16:39 0 0 0
 • cok ilgin bir hastalik ellerine saglik
#02.03.2005 00:06 0 0 0
 • Emeğine Sağlık
#22.08.2022 19:58 0 0 0