37,8 milyon Aids hastası

  Dünyada yaklaşık 37.8 milyon kişinin HIV virüsü taşıdığı ya da AIDS'le mücadele ettiği bildirildi.


  Birleşmiş Milletler AIDS'le Mücadele Programı'nın (UNAIDS) 2004 raporunda, resmi verilere göre 2003 yılı sonu itibariyle dünyada 37.8 milyon kişi HIV virüsü taşıdığı ya da AIDS ile mücadele ettiği bildirildi. Bu kişilerin 35.7 milyonunu yetişkinlerin, 2.1 milyonunu ise çocukların oluşturduğu belirtildi. 2003 yılında dünyada 4.8 milyon kişi HIV virüsüne yakalanırken, bunların 630 bininin çocuk olduğu kaydedildi. AIDS nedeniyle 2003'te 2.9 milyon kişinin hayatını kaybettiğinin açıklandığı raporda, bunların 490 bininin çocuk olduğu ifade edildi.


  Virüsü taşıyanlar ya da hastalıkla mücadele edenlerin sayısı Güney ve Orta Afrika'da 31.5 milyona ulaşırken, bu rakamın Uzakdoğu'da 900 bin, Orta Avrupa ve Orta Asya'da ise 1.3 milyon olduğu bildirildi. Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yaklaşık 480 bin kişinin virüsü taşıdığını ya da AIDS'le mücadele ettiğini belirten UNAIDS; Batı Avrupa'da 580 bin, Kuzey Amerika'da 1 milyon, Güney Amerika'da da 1.6 milyon kişinin aynı problemle karşı karşıya olduğunu kaydetti.
  Bazi TV programlarinin yaptigi arastirmada görüyoruzki ,yol kenarlarina yaklasip bile bile risikoya girip nefislerinin kurbani olanlari.Nasil bu hastalik bu halde durdurulsunki ??Bazi hastalarda ,kendileri bu amansiz hastaliga yakalandilar diye bile bile yaymaya calisiyorlar.
  Bİlgi İçin Te$ekkürler.......
  cok tehlikeli rakam