Cilt problemleri ve çareleri

Son güncelleme: 01.07.2023 14:47
 • Cilt problemi deyince, akla ilk gelenler akne ve siyah noktalar. Ancak bunların dışında da cilt problemi yaşayabilirsiniz. Peki bu durumda ne yapacaksınız? Doktora mı, estetisyene mi gideceksiniz? Cevaplar burada!  Cilt için bakım uygulamak, cildi temizlemek, besleyip nemlendirmek için kozmetik ürünlerden faydalanmak aslında bizler için oldukça yeni bir durum sayılabilir. Hangimizin anneannesi, nemlendirici kullanmış ki sonuçta? Öte yandan, değişen yaşam şartları, artan stres, çevre kirliliği gibi etkenler, bugün cilt bakımını her kadın için gerekli kılıyor. Bazen cilt bakımı yeterli olmayıp, bir estetisyenden ziyade, cildiye uzmanına görünmek de gerekebiliyor. Tabii hangi durumlarda estetisyene, hangi durumlarda doktora görünmeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

  Akne
  Ciltteki iltihaplanmalar sonucu oluşan bu sivilceler, öncelikle bir deri hastalıkları uzmanına gösterilmelidir. Doktor, akneler için özel bir kozmetik temizlik mi, yoksa tıbbi müdahale (antibiyotik, hormon tedavisi veya A vitamini asiti) mi gerektiği konusunda sizi aydınlatacaktır. Hafif akne sorunlarında kozmetik terapi yeterli olabilir: Cilt tamamen temizlenir (enfeksiyonu yayma tehlikesi olduğu için peeling yapılmaz!) ve dezenfekte edilir. Güzellik uzmanı büyük bir özenle akneyi temizler, maske ve losyonlarla cildin kendini toparlamasına yardımcı olur.

  Akne tedavisinde estetisyenlerin önerdiği bir diğer yöntem de, meyve asitleriyle cildi soymaktır. Bu tedaviyle, cildin üst tabakası soyulur ve alttan yeni deri tabakasının çıkması sağlanır. Ancak böyle bir tedaviye başlanmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır.
  Ne kadar zamanda bir uygulanmalı? 1 kür yaklaşık olarak 3 hafta sürer.

  Kadınlarda genellikle menstrüasyon döneminde ağız, çene bölgesindeki sivilce ve lekelerde artış görülür. Bunun sebebi vücuttaki hormonların artışıdır. Dolayısıyla bu sivilce ve lekeler, herhangi bir müdahale gerektirmeden birkaç gün içinde geçer.

  Akneli ciltler kontrol altında tutulabilirler. Aknenin kontrolü; zaman, sabır ve düzenli bakım ister. Aşırı akneli ciltlerin mutlaka deri hastalıkları uzmanları (dermatolog) tarafından tedavi edilmeleri gerekir.


  Siyah noktalar
  Öncelikle belirtelim, siyah noktalardan şikayetçiyseniz, bunları kendiniz sıkmayın; çünkü bu, iltihaplanmaya sebep olabilir. Bu tür bir problemde bir güzellik uzmanına başvurmak en doğrusu olacaktır. Güzellik uzmanı, peeling yaparak, cildinizin tamamen temizlenmesini ve ölü hücrelerin cilt yüzeyinizden atılmasını sağlar. Bu işlemden sonra uygulanan buhar banyosuyla, cildiniz daha da yumuşaklık kazanır, gözenekler açılır. Gözeneklerin açılması derinlerdeki siyah noktaların da temizlenmeleri için uygun ortamı hazırlar. Dezenfekte işlemi yapılır. Böylelikle açılarak içleri temizlenen gözenekler tekrar kapanırlar.
  Ne kadar zamanda bir uygulanmalı? Bir veya bir buçuk ayda bir.


  Kuru cilt
  Cildin kuruma sebepleri çeşitlidir: Kötü beslenme, aşırı güneş ve rüzgar, kuvvetli sabunlar, yeterli sıvı almama, yaşlanma, kurutucu maske ya da kozmetikler, kullanılan ilaçlar ve çevre faktörleri gibi. Cilt kuruluğunun genel sebebi, cildi besleyen sebumu (yağ) üreten yağ bezlerinin yeterli çalışmamasıdır. Cilt tedavisi ve evde uygulanacak bakım, yağ bezlerini uyararak, yağ üretimini düzenler.

  Kuru cilt tipi için güzellik uzmanına yapacağınız tek 1 ziyaret, çoğu kez yeterli olur. Uzmanınız size uygun bakım ürünü serisini önerecektir. Kuru ciltlerin bakımı için nemlendirici ürün kullanımı yeterli olur.

  Kuru ciltler için öneri: Kolajen ampülleri, kuru cildin nem tutmasına yardımcı olurlar. Ancak kolajen ampülü kullanımından önce cildin temizlenmesi gerekir (peeling yapılmamalıdır!). Ampuller, kan dolaşımını harekete geçiren masajlar ve nemlendirici maskeler de günlük bakım içinde yer almalıdırlar.


  Yağlı cilt
  Yağlı cildin en belirgin özelliği, aşırı yağ salgılaması, normal ve kuru ciltten daha kalın olmasıdır. Yağlı ciltte kir ve yağlarla dolu geniş gözenekler de görülebilir. Ergenlikte hormon dengesizliği, yağ açısından zengin beslenme alışkanlığı, sıcak ve nemli hava gibi etmenler cildin yağlanmasına sebep olabilir.

  Cildi yağlı olanlarda yüzlerini sıkça yıkama eğilimi görülebilir, çünkü ciltleri kirli gözükebilir ve onu temiz tutmanın sivilceleri önleyeceğini düşünebilirler. Ancak sanılanın aksine; sık yıkama cilt problemini artırabilir. Aşırı yıkama ve cildi fırçalama yalnızca yüzeydeki yağı alır, ancak deri altına sıkışmış yağ, kir, ölü hücreler ve bakterileri temizlemez. Dolayısıyla bir güzellik uzmanının yardımına ihtiyaç vardır. Uzman, cildi derinlemesine temizleyerek, onun beslenmesine yardımcı olur.
  Ne kadar zamanda bir uygulanmalı? Ayda bir

  Genel kanı, yağlı cildin yüzeyini aşırı kurutmanın, yağ bezlerini daha fazla yağ üretmeleri için uyardığı doğrultusundadır. Gerçekte aşırı temizleme ve yıkama derinin asit örtüsünü alır ve mikropların deriye işlemesini kolaylaştırır. Asit örtüsü, derinin kendini mikroplardan korumak için oluşturduğu doğal korumadır ve aşırı yıkama nedeniyle yok edildiğinde derinin normal asit oranına dönmesi en az yarım saat alır.


  Karma cilt
  Karma ciltlerin tipik belirtisi, alın ve burun bölgesindeki parlamalardır (T Bölgesi). T bölgesindeki bu yağlanmaya karşı yanak bölgesindeki cilt kurudur. T bölgesinde sivilce ve siyah noktalar görülmesi durumunda bir güzellik uzmanının yardımına ve bakımına ihtiyacınız var demektir.
  Ne kadar zamanda bir uygulanmalı? Ayda bir
  Özel öneri: Problemli bölgenizin bakımını özel bakım ürünleri ile yapmalısınız. Alın ve çene bölgesinde peeling ürünleri, losyonlar ve yağsız kremler, yanaklarda ise kuru ciltlere uygun krem ve ampüller kullanmalısınız.


  Geniş gözenekler
  Geniş gözenekler genellikle cildin kendi yapısıyla ilgilidir, ancak özenli bir bakımla gizlenebilir. Bakım ve makyaj ürünlerinizin seçiminde güzellik uzmanınız size yardımcı olabilir. Geniş gözeneklerin dış etkenlerle tıkanması ihtimali yüksektir. (Bakınız sivilce ve siyah noktalar) Güzellik uzmanınız bu gözenekleri temizleyerek, cilt tipinize uygun bakım uygulayacaktır. Yağ içermeyen kremler, maskelerle, gözenekleri kapatıcı losyonlarla cildinizin bakımını evde de devam ettirebilir ve böylelikle sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Ancak geniş ve açık gözeneklerin gözle görülemeyecek kadar küçültülmesi ya da tamamen yok edilmesi mümkün değildir. Siyah noktalar, yağ birikintileri, ölü hücreler, makyaj ya da diğer artıklar gözenekleri doldurarak genişletirler. Ancak bütün bu artıklar tamamen temizlendiklerinde, geniş gözenek olarak kalsalar bile eskisi kadar dikkat çekici olmazlar.

  Gece için öneri: Cildinizi dinlendirmek amacıyla, gece bakım kremlerinden uzak durmaya çalışmalısınız.

  Büyük gözenekler için bazı güzellik uzmanları güçlü bir peelingi önerirler. Bu, hücre yenilenmesini hızlandırarak, cildin yenilenmesini sağlar.

  Ne kadar zamanda bir uygulanmalı? (peeling) Cildin kendini yenilediği gözle görülür bir biçimde fark edilene kadar haftada 1 kez.

  Kırışıklar
  Kırışıklar etkili bir bakım ürünü ile daha belirsiz bir hale getirilebilir. Hangi ürünün size uygun olduğu konusunda güzellik uzmanınızdan yardım almalısınız. Ayrıca güzellik uzmanınız size özel bir bakım uygulayabilir.
  Ne kadar zamanda bir uygulanmalı? Haftada 1 kez

  Kılcal damarlar
  Kuperoz adı da verilen bu tip ciltte, cilt yüzeyi altında çatlak kılcal damarlar görülür. Bu küçük kan damarları genellikle ince ciltlerde görülür. Kuperoz sorunu değişik problemlerle bağlantılı olabilir ve yüzün her bölgesi o özel duruma göre tedavi edilmelidir. Atardamarlar çeşitli dış etkenlere (sauna, soğuk hava gibi) maruz kaldıklarında, genişleyerek cilt üzerinde görünen kırmızı renkli çatlaklara neden olabilirler. Yüze uygulanan aşırı soğuk ya da sıcak, kuvvetli alkollü içkiler ve bazı yiyecekler damarları etkileyebilir. Kuperoz tedavisinde öncelikle bir deri hastalıkları uzmanının yardımı alınmalıdır; özel oksijen maskeleri, doku masajları da yardımcı olur.
  Ne kadar zamanda bir uygulanmalı? 6 hafta süresince haftada 1 kez

  Kuperoz sorununuzla ilgili olarak güzellik uzmanınız size uygun masaj ve makyaj (kamuflaj) tekniklerini göstererek, bunları evde kendi kendinize uygulamanızı sağlayabilir.

  Şiş gözler
  Gözlerin ani olarak şişmesi bir metabolizma sorununun veya böbreklerle ilgili bir sorunun belirtisi olabilir. Bu durum bir doktor tarafından incelenmelidir. Lenflerle ilgili bir sorun da gözlerin şişmesine neden olabilir. (Akşamları tuz alımından uzak durmanız önerilir.)

  Şişen gözlerinizin eski haline dönmesi için güzellik uzmanınızın da yardımını alabilirsiniz. Göz masajı ve kamufle edici göz makyajıyla, estetik açıdan sorununuzdan kurtulmanız mümkün olur.
#16.07.2004 15:04 1 0 0
 • saol canim.. SEVABA girdiinn..
#16.07.2004 15:05 0 0 0
 • Rica ederim güzel arkadaşım ne demek herşey sizler için...
#16.07.2004 15:11 0 0 0
 • :razi:
#16.07.2004 15:12 0 0 0
 • Amaç : Güzelliğinize güzellik katmak

  Önemli olan amaçtır, sonuç önemli değil canım arkadaşım
#16.07.2004 15:16 0 0 0
 • Orijinalin yazari MechhuL
  Rica ederim güzel arkadaşım ne demek herşey sizler için...


  hersey bizler icin yazman gerekirdi
#19.07.2004 01:17 0 0 0
 • Orijinalin yazari MechhuL


  Önemli olan amaçtır, sonuç önemli değil canım arkadaşım

  Hmmm bence yanlisin var arkadasim. Önemli olan sonuctur.

  Misal:

  Amac :Kazanmak icin müsabakaya katiliyorsun.

  Sonuc: Kazanmak mi kaybetmekmi sevindirir??
#19.07.2004 01:39 0 0 0
 • Namo öyle diyorsunda yarışmalarda ne diyorlar bir şey almasakta önemli değil önemli olan sizlerle burada olmak...
#19.07.2004 09:06 0 0 0
 • Bİlgi İçin Te$ekkürler.......
#07.12.2004 13:44 0 0 0
 • ellerine saglik tesekkürler
#09.03.2005 07:52 0 0 0
#17.08.2022 18:11 1 0 0
 • Paylaşım için Teşekkürler
#01.07.2023 14:47 0 0 0