NEDEN ANADOLUROCK

  NEDEN ANADOLUROCK
  Her insan yaşadığı toprakların kültürü ile büyür. Eğer bu insan bir sanatçı ise aldığı kültürü sonraki kuşaklara taşımak gibi bir misyonda üstlenmiş demektir.

  Bildiğimiz gibi Anadolu Kültürü insan sevgisi üzerine kuruludur. Bir Yunus EMRE, bir Karacoğlan; hep şiirlerinin özünde insan sevgisi anlatır. Bir Mevlana, bir Hacı Bektaş Veli felsefesinde yine insan ön plana çıktığını görmekteyiz.

  Anadolu İnsan'ı gerçekten insanı sever. Sevdimi tam sever; ancak sevgisinin dahi onun incitmesinden korkar, söyleyemez çekinir. Sevdasını türkülere verir. Çıkar dağın yamacına herkese haykırı sevgisini. Herkes dinler; ama kimse ayıplamaz. O türkülerle getirmiştir aşkını, gayri buna kim karşı gelir? Kimse karşı gelmez, o bir ozandır artık. Türküleri başka sevdalıların dilindedir.

  Anadolu gençliği 70'li yıllara kadar Anadolu türkülerini tek sazla(bağlama yada bozuk düzen) çalıp söyledi. Bu yıllardan sonra Anadolu geçliği üniversitelere geldi. Kent kültürü ile tanıştı. Batı müziği ve enstrümanlarıyla tanıştı. Diğer halkların müzikleriyle tanıştı.Türkülerini yeni tanıştığı enstrümanlarla çalıp söylemeye başladı. Hatta türkülerin ifade tarzı, türkülerinde özünden gelen karşı çıkış, bir baş kaldırı ifadesini taşıyan sert bir tarza büründü. Yani öfkeli ve buruk.

  Bilindiği üzere Rock müzikte ritmik altyapı ön plandadır. Melodi nerdeyse yok gibidir. Anadolu Rock hem ritmik alt yapı ile hemde melodik kurgusu ile iç içe geçmiş durumdadır. Bugünde aynı tarzını yürüten Anadolu Rock, türkülerden gelen melodik yapısını hala taşımaktadır.

  İste Anadolu Rock, türkülerimizin insan vermeye çalıştığı değerleri taşıması nedeniyle bir kültür,bir düşünce tarzı oluşmuştur. Bu kültürün doğruluğuna inandığım ve geniş halk kitlelerine bu güzel kültürü taşımak için AnadoluRock DİNLİYORUM.www.bahadir.web.tr

  SİZ ANADOLUROCK DENİLİNCE NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
  neden anadolu rock?
  cünkü türküler, anadolu bu cagdada yasamali begenilmeli.... tabiki onlaraca yil severek dinlediimiz türküler var. onlar biyana yeni caga ayak uydurmak amaciyla yeni bi tarz dogdu ve bu cogu genc tarafindan begenilio
  bana anadolu rocku sevdiren KIRAC oldu
  emeklerin icin saol
  ellerine sağlık sağol