Terfi etmenin altın kuralları...

Son güncelleme: 30.05.2007 13:37
 • Çalıştığınız yerden memnunsanız ve uzun süredir aynı yerde çalışıyorsanız, sizi motive edecek bir şeyler bulmakta zorlanabilirsiniz. Hala aynı işi yapıp, aynı yerde çalışmak istiyorsanız tek şansınız kalıyor: O da terfi etmek.  Rekabetin her geçen gün arttığı iş piyasasında, daha iyi bir iş bulma imkanı gittikçe azalırken, daha iyi olanaklara sahip olmak için çalışanlara tek şans olarak işlerinde terfi etmek kalıyor.

  Bu konuda kitap yazan Atlanta merkezli Trinity Solutions danışmanlık firması başkanı Harry E. Chambers'in, işlerinde terfi hedefleyenler için işe yarar önerileri var.

  İnsanların işlerinde potansiyelleri oranında yükselemediğine dikkati çeken Chambers, ''Terfi Etmek: Mesleğinizi Geliştirmek İçin Gerçek Stratejiler'' adlı kitabında çalışanlara daha iyi olanaklara kavuşmayı sağlayacak terfi taktiklerini, şöyle sıralıyor:

  Sıkı çalışan iyi adam görünümü
  İşe erken gelip, akşam geç vakitlere kadar çalışmak, şayet dışarıda yapacağınız daha iyi bir şey olmadığı izlenimi vermiyorsa sizi sıkı çalışan biri gibi gösterecektir. Algılanma ve kişiliğin en az sıkı çalışma kadar önemli olduğunu kaydeden Chambers, bazı hareketlerle ''iyi adam'' görünümünün de pekiştirilmesi gerektiğini öğütlüyor.

  Düzenlilik işe yarar
  Düzenli bir görüntü vermenin kendi alanınıza hakim olduğunuzu gösterdiğinden her zaman işe yaradığını kaydeden Chambers, ''Mevcut işinizin üstesinden gelemiyor gibi bir görüntü verirseniz, terfi edemezsiniz'' diyor.

  Bu yüzden masanızda aşırı dosya birikmesine fırsat vermemeli ve her zaman düzenli tutmalısınız. Bu sizin mevcut işinizin üstesinden başarılı bir şekilde geldiğiniz anlamına gelecektir. Her akşam birkaç dakikanızı masanızı, dosyalarınızı düzenlemeye ayırın.

  Düşman değil, arkadaş yaratın
  Kimin ne yapması, ne yapmaması gerektiğini bilin, ama bunları en yakın arkadaşınızla bile bir dedikodu konusu haline getirmeyin. Düşmandan çok arkadaş edinmeye çalışın. Patronunuzun bir aptal olduğunu düşünüyorsanız bunu arkadaşlarınıza evde söyleyin, iş yerinde değil. Dedikodu esnasında söyleyeceğiniz herhangi bir şeyin ya iş arkadaşınız ya da patronunuz tarafından aleyhinize kullanılabileceğini unutmayın.

  Reklamınızı yapın
  Yaptığınız başarılı işlerin primini almaktan emin olun. Patronunuzun kimin, neyi iyi yaptığı konusuna fazla kafa yormak için vakti olmayabilir, ancak siz küçük anımsatmalarla ona başarılarınızı hatırlatabilirsiniz. Bu amaçla patronunuzla düzenli bir şekilde performans gözden geçirme programları ayarlayın ya da neler yaptığınızı ve nerede durduğunuzu patronunuzun bilmesini temin için ara sıra öğlen yemeklerine birlikte gidin.

  Patron gerçeği
  Sevseniz de sevmeseniz de patronunuzun yakın geleceğinizle ilgili anahtarı elinde tuttuğunu unutmayın. Hangi pozisyonun o an için açık olduğunu, hangisininse kısa sürede açılacağını en iyi patronlar bilir. Kendisiyle iyi çalışacak birini bu yerler için düşünecektir, o kişinin siz olmak istediğinizi belli edin. Buradaki pozisyonunuzun bir ''arkadaş'' değil, ''ortak'' pozisyonu olduğunu unutmayın.

  Uzman olun, general değil
  Bugün şirketlerin generalleri değil, uzmanları kiraladığı gerçeğini kabullenin. Bugün artık aynı yeteneğe sahip 10 kişinin benzer katkısına ihtiyaç duyuluyor. Şayet daha üst bir pozisyon için gerekli bilgi ve beceriniz yoksa bunları bir an önce kazanmanız faydanıza olacaktır. Pek çok firmanın sağladığı mesleki eğitim olanaklarını bu amaçla kullanın.
#19.07.2004 09:02 0 0 0
 • ALALA ÇOK ÖNEMLİ ASLINDA BUNLAR AMA GALİBA BİRAZ DAHA GEYİK ARIYOR MİLLET
#20.07.2004 20:16 0 0 0
 • haklisin mechhul burda muhabbet ariyorlar
#20.07.2004 22:36 0 0 0
 • Eski bir moderatör MechhuL'ün konusu..
#26.05.2007 16:44 0 0 0
 • buraya uymamış sanki
#26.05.2007 17:27 0 0 0
 • Güncel sorunlara ait bence
#26.05.2007 21:59 0 0 0
 • paylasımın için tesekurler
  dogru kurallar bence
#30.05.2007 13:37 0 0 0